BARFny Świat Strona GłównaBARFny Świat Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Kontakt  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
BARF dla początkujących
Autor Wiadomość
saphirith1987 


Barfuje od: lipiec 2014
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 1 raz
Wiek: 37
Dołączyła: 28 Lut 2014
Posty: 462
Skąd: Włocławek
Wysłany: 2015-08-10, 10:49   

Dokładnie, powinno być mniej FC, przy 7.5g witaminy D będzie akurat. Do tego 7g wątróbki i 0.7g tauryny i ten olej z łososia bym dodała, z łyżeczkę chociaż. Mieszanka ma dobry stosunek białka do tłuszczu, jeśli Amelka nie jest z tych obżerających się, to nie ma co się mocno przejmować ograniczaniem jej porcji, dopiero zaczęła z BARFem, więc pewnie sama zmiana diety sprawi, że zacznie sobie wydzielać jedzenie i chudnąć, jak tylko uzupełni niedobory składników.
_________________
Młody 28.05.2014 (kocur brytyjski), Shira 10.10.2013-18.10.2023 (kotka MCO) [*] ;-(((
 
 
Amelka i Stas 

Dołączyła: 22 Lip 2015
Posty: 125
Skąd: Poznań
Wysłany: 2015-08-10, 10:50   

vesela krava

w kalkulatorze OO, którym dysponuję, wyszły prawidłowe parametry, poza własnie tą witaminą D (wypisałam je przed przepisem). Kiedy było mniej FC rozjeżdżały sie stosunki wapnia do fosforu i potasu do sodu .. kurcze nie wiem co teraz zrobić?
_________________
Amelka i Staś
 
 
saphirith1987 


Barfuje od: lipiec 2014
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 1 raz
Wiek: 37
Dołączyła: 28 Lut 2014
Posty: 462
Skąd: Włocławek
Wysłany: 2015-08-10, 10:54   

Podejrzewam, że to 9.4g FC wynikło z tego, że chciałaś poprawić stosunek wapnia do fosforu i potasu do sodu, prawda? Ale niestety to tak nie działa, musisz wybrać jedną opcję - albo używasz gotowych preparatów i godzisz się z tym, że parametry nie są idealne, albo używasz naturalnych suplementów i masz idealnie (albo prawie). Ponieważ mieszanka z samymi naturalnymi suplami na razie odpada, daj tyle FC ile przewiduje producent i nie przejmuj się parametrami.
_________________
Młody 28.05.2014 (kocur brytyjski), Shira 10.10.2013-18.10.2023 (kotka MCO) [*] ;-(((
 
 
Amelka i Stas 

Dołączyła: 22 Lip 2015
Posty: 125
Skąd: Poznań
Wysłany: 2015-08-10, 10:56   

Ok saphirith, tak zrobię, dziękuję :) Będę musiała o tym pamietać przy następnej kompozycji :)

Czyli jeśli FC, to zgodnie z zaleceniem producenta :-)

Jak zmniejszyłam FC do 7,5 oraz dodałam wątróbki do 7 to wit D spadła do normy, ale wapń do fosforu wyszedł 0,96, a potas do sodu skoczył na 1,54 i oba parametry mam na czerwono. czy tak może być?
_________________
Amelka i Staś
 
 
vesela krava 
Ekspert


Barfuje od: 10/2013
Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 2 razy
Dołączyła: 08 Gru 2011
Posty: 952
Skąd: Francja
Wysłany: 2015-08-10, 11:05   

Kalkulator OO pokazal odpowiednia ilosc bialka na kg kota? Jak tak, to mamy dosyc spora rozbieznosc... No chyba, ze to przez warzywa, cos gdzies czytalam ze ich obecnosc moze falszowac ilosc bialka. Co do proporcji wapn, fosfor itd... Niestety uzycie gotowych preparatow zawsze wiaze sie z tym, ze cos gdzies bedzie nie tak, poniewaz kazde mieso jest inne i kazdy producent opiera sie na innych zapotrzebowaniach kotow.
W Twoim przepisie stosunek Ca/P jest prawie idealny, ale za to poziom wapnia i fosforu jest lekko przekroczony, jest tez za duzo jodu, witaminy D i witaminy E, przy czym sa to widaminy sztuczne. Co prawda te przekroczenia nie powinny kotom wyrzadzic krzywdy przez 4 dni, ale ja bym jednak nie dawala wiecej FC niz radzi producent, poniewaz jest to preprarat sztuczny.
Obnizenie FC do normy pozwoli Ci na dodanie troche suplementu wapnia w celu wyrownania Ca/P, mozesz tez wprowadzic troche krwi, to bedzie dobry start dla naturalnych suplementow :-)
 
 
Amelka i Stas 

Dołączyła: 22 Lip 2015
Posty: 125
Skąd: Poznań
Wysłany: 2015-08-10, 14:00   

Vesela krava własnie o to chodzi, że kalkulator OO pokazał prawidłowe parametry przy tej ilości FC (9,4). Była za wysoko witamina D i dlatego pytałam jak można i czy da się ją obniżyć.

Bardzo się ucieszyłam będąc przekonaną, iż mam prawie idealną mieszankę, że tak ładnie wyszło, a tu klops. Ale na szczęście jesteście i wyjaśniłyście mi, że mogłam bezwiednie Kociom zrobić krzywdę. Dziękuję Wam bardzo :-)

Nie chce dodawać więcej krwi ponieważ chcę spróbować pomieszać tę mieszankę z tą, którą już mam z naturalnymi suplementami, w proporcjach 2/3 i 1/3 - tej, której nie chcą jeść (tej mam ponad 4 kg) :-(

Posłucham Was i dodam 7,5 g FC. Może chociaż dosypię odrobinę skorupek, żeby podciągnąć wapń, ale ile powinnam ich dosypać?

EDIT: w moim kalkulatorze 0,9 g skorupek, ładnie wyrównało stosunek wapnia do fosforu, ale już nie wiem czy mogę mu ufać :-|

P.S. Fakt, że nie jadły, to niestety nie była wina upału. Tak jak poradziła Silvena, podałam im trochę indyka i jedli oboje z apetytem :-(
_________________
Amelka i Staś
 
 
saphirith1987 


Barfuje od: lipiec 2014
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 1 raz
Wiek: 37
Dołączyła: 28 Lut 2014
Posty: 462
Skąd: Włocławek
Wysłany: 2015-08-10, 14:53   

Amelka i Stas napisał/a:
Może chociaż dosypię odrobinę skorupek

Ja bym została przy mieszance takiej, której wszystkie składniki są już akceptowane przez koty. Nic się nie stanie, jeśli przez krótki czas Ca:P nie będzie idealny.
_________________
Młody 28.05.2014 (kocur brytyjski), Shira 10.10.2013-18.10.2023 (kotka MCO) [*] ;-(((
 
 
monikasan 


Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 11 Lis 2013
Posty: 269
Skąd: Łódź
Wysłany: 2015-08-10, 22:58   

U mnie odkąd dodaję do mieszanek sosiki Miamor'a nic w miskach nie zostaje :-D
 
 
 
Amelka i Stas 

Dołączyła: 22 Lip 2015
Posty: 125
Skąd: Poznań
Wysłany: 2015-08-10, 23:39   

A to są same sosiki, czy po prostu karma z sosikiem?


usunięto cytat
_________________
Amelka i Staś
Ostatnio zmieniony przez dagnes 2015-09-02, 08:47, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
monikasan 


Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 11 Lis 2013
Posty: 269
Skąd: Łódź
Wysłany: 2015-08-11, 06:52   

Same sosiki,takie małe tubki po 15 g do wyciskania.Ja wyciskam z pół łyżeczki i rozsmarowuję po mięsku :food:
 
 
 
przytoolanka
[Usunięty]

Wysłany: 2015-08-11, 08:29   

Podobne sosiki, w czterech smakach produkuje vitakraft. Wiem, że jakość nie jest powaląjąca, ale mi się przy ich pomocy udaje przemycić troszkę wody. I zupki Animondy Rafine mają taki sosik.
 
 
hysteria 


Barfuje od: 12.2014
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 1 raz
Wiek: 36
Dołączyła: 11 Gru 2014
Posty: 203
Wysłany: 2015-08-11, 12:28   

ja też używam sosików, ale to ze względu na to że moja kotka nie zje za chiny zmielonego mięsa. musi być w kawałkach. więc żeby FC dodać potrzebuję czegoś gęściejszego niż woda.
 
 
marteczka_z 


Barfuje od: 07/2015
Wiek: 49
Dołączyła: 04 Sie 2015
Posty: 2
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2015-08-12, 13:35   

dagnes napisał/a:
eśli już jesteś całkowicie zdecydowany, po lekturze przynajmniej przyklejonych wątków informacyjnych w tym dziale na Forum oraz masz kota, który doszedł pomyślnie do punktu 8 (lub dalszych) "Harmonogramu" zamieszczonego w wątku


otóż jak wspomniałam w powitaniu jestem kompletnym nowicjuszem, ale mam KOTA i chcę przejść na żywienie Barf'owe.
Chivas ma 5 miesięcy i jest u mnie od dokładnie miesiąca i za radą hodowczyni była karmiony stałym dostępem do suchej karmy Taste of Wild na przemian z Britt oraz raz dziennie mięsem z kurczaka. Ja zmodyfikowałam to trochę, bo daję mu mięso rano i wieczorem oraz stały dostęp do suchej karmy.
Chivas ma połamane wąsy, dlatego zaczęłam szukać, czy czegoś mu nie brakuje i tak trafiłam tutaj.
Mój pierwszy problem polega na tym , że z jednej strony hodowczyni uważa, że rosnący kociak musi mieć stały dostęp do suchej karmy, a mięso raz dziennie. Z drugiej strony ja daję mu 2 razu dziennie mięso ( 120-130 g mieszanki mięsa wołowego gulaszowego, wołowe pieczeniowe, udźce z indyka, serca i żołądki z indyka, odrobina wątróbki i skrzydełka pocięte na mniejsze kawałki, do tego hemoglobina, tauryna, olej z lososia, tran, warzywa oraz sól himalajska i woda- wszystko w proporcjach ściągniętych od "shalom", ale nie miałam miałam Tokovitu, cytryniadu wapnia, drożdży i mączki z wodorostów. Ale i tak wydaje mi się, że to lepsze niż samo mięso z kurczaka) plus do tego stały dostęp do suchego. choć ostatnio na szczęście zjada go dużo mniej. Obawiam się jednak, że dostając mięso 2 razu dziennie ( 1 porcja porcja ok 60-70 g) plus stały dostęp do suchego, czy go nie utuczę. I bez tego ma trochę brzuszek, choć hodowczyni mi mówiła, że ta rasa tak ma dopóki rośnie. Ale już sama nie wiem, bo w tym wieku brzuszek :-/ ???
W tej chwili go zważyłam i waży 3 kg , a ma 5 miesięcy, i wydaje mi się patrząc na jego łapy, że będzie duży bo łapy ma naprawdę potężne. jest dość ruchliwy, sporo się bawi, urządza sobie biegi po całym mieszkaniu. Ma oczywiści stały dostęp do wody, ale szału to z wodą nie ma, choć teraz w te upały wypija codziennie wodę, którą mu nalewam. generalnie jest młodym, zdrowym żywym kotem, i poza połamanymi wąsami i lekkim brzuszkiem ( choć też nie wiem, czy nie jestem przewrażliwiona, bo on ma mega grube futro) nic mu nie dolega.
No i nie wiem, czy ma mieć stały dostęp do suchej karmy póki rośnie, czy ograniczać mu ?
Nie ukrywam, że docelowo zamierzam zrezygnować z suchej karmy ( niestety głupia ja, nim kot przyjechał do domu kupiłam w sumie 8 kg suchego...no i nie chcę tego teraz wyrzucać) i karmieniu tylko mieszanką barfową.
Będę wdzięczna za jakieś podpowiedzi jak postępować, żeby mu krzywdy nie zrobić, ale żeby miał wszystko co potrzebuje. No i co z tymi wąsami, kiedy odrosną ładne ?

z góry przepraszam, jeśli ze swoimi wątpliwościami wskoczyłam nie tam, gdzie powinnam, ale ciężko się odnajduję na forum ( co, gdzie powinno być itp). :cry:
_________________
marteczka
 
 
saphirith1987 


Barfuje od: lipiec 2014
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 1 raz
Wiek: 37
Dołączyła: 28 Lut 2014
Posty: 462
Skąd: Włocławek
Wysłany: 2015-08-12, 14:04   

Mój (Brytyjczyk co prawda) też miał brzuszek jak rosnął, teraz mu zniknął i zostały tylko takie fałdy skóry przy tylnych łapach (ponoć to dla szybszego biegania jest :D). A może mogłabyś komuś odsprzedać tą suchą karmę? Skoro kotek je BARFa, to lepiej jak najwcześniej to suche odstawić. Na samym BARFie kot raczej nie przytyje, a na suchym to już tak różnie może być, Taste of the Wild ma dość dużo węglowodanów z tego co pamiętam.
_________________
Młody 28.05.2014 (kocur brytyjski), Shira 10.10.2013-18.10.2023 (kotka MCO) [*] ;-(((
 
 
vesela krava 
Ekspert


Barfuje od: 10/2013
Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 2 razy
Dołączyła: 08 Gru 2011
Posty: 952
Skąd: Francja
Wysłany: 2015-08-12, 15:10   

Ciekawe z tym brzuszkiem, mam kociaka ok. 3 miesiecznego i tez ma ten fald brzuszny. Zastanawialam sie, czy jej nie przekarmiam, ale poza tym wyglada jak przecinek patrzac z gory, choc kosci nie czuc. Tez czytalam o funkcji faldu, tylko ze on nie jest pusty.

Marteczka_z jestes w odpowiednim watku ;-) Karme sucha mozesz oddac do schroniska, na pewno nie bedziesz na tym stratna, bo zaoszczedzisz na wetach :-> Nie wiem w jakich proporcjach dajesz te skladniki, ale napisz do Hebe prosbe o dostep do kalkulatora, wtedy bedziesz miala kontrole nad tym, czym karmisz. Twoja mieszanka moze byc lepsza od samego miesa (karmienie kociaka czystym miesem w duzych ilosciach moze byc tragiczne w skutkach), ale przedobrzenie z suplementami tez nie jest dobre. Mieszanie suchej karmy z miesem/barfem jest bardzo zle dla ukladu trawiennego. Te dwa pokarmy sa inaczej trawione i mieszanie ich powoduje, ze kot nie przyswoi wszystkiego a dodatkowo moze miec rozwolnienie. Dajac staly dostep do suchego nie masz niestety kontroli nad tym, kiedy kot je jadl, moglo to byc 5 minut przed posilkiem miesnym.

Zanim usyskasz dostep do kalkulatora, mozesz skorzystac z gotowych przepisow.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne