BARFny Świat Strona GłównaBARFny Świat Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Kontakt  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
BARF dla początkujących
Autor Wiadomość
doradora 

Barfuje od: 09.2014
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 4 razy
Dołączyła: 09 Cze 2014
Posty: 1593
Skąd: Gliwice
Wysłany: 2015-10-02, 12:45   

ale a w paru miejscach widziałam, że poleca się eB bo jest lepszy
 
 
saphirith1987 


Barfuje od: lipiec 2014
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 1 raz
Wiek: 37
Dołączyła: 28 Lut 2014
Posty: 462
Skąd: Włocławek
Wysłany: 2015-10-02, 13:32   

Mi się mgliście kojarzy, że eB zawiera więcej naturalnych składników, a w FC same sztuczności, ale mogę się mylić.
_________________
Młody 28.05.2014 (kocur brytyjski), Shira 10.10.2013-18.10.2023 (kotka MCO) [*] ;-(((
 
 
Zelka2303 

Dołączyła: 03 Wrz 2015
Posty: 22
Wysłany: 2015-10-02, 14:40   

EB jest lepszy niz FC ale FC jest super na poczatek. Jesli koty wczesniej nie jadly barfa, to jako jednorazowy wydatek lepiej kupic FC i dodac do miesa. Jak koty beda jadly to mozna sprobowac EB, jak to tez przejdzie mozna bawic sie dalej.
 
 
doradora 

Barfuje od: 09.2014
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 4 razy
Dołączyła: 09 Cze 2014
Posty: 1593
Skąd: Gliwice
Wysłany: 2015-10-02, 14:55   

Zelka2303, na jakiej podstawie twierdzisz, że FC jest lepsze na początek od eB?

twierdzenie takie samo jak to, że eB jest lepsze od FC...
ktoś coś wie??
 
 
Zelka2303 

Dołączyła: 03 Wrz 2015
Posty: 22
Wysłany: 2015-10-02, 15:04   

FC ma okreslony sklad i ma podane bardzo podobne recepty 1kg miesa, 50g. tluszczu + 200ml wody i 12,5g. FC. Jest najlepszy na poczatek bo jest do przygotowania na szybko, robiac mieszanki z FC nie spedzamy duzo czasu przy odmierzaniu skladnikow i tworzeniu wymyslnych recept. Przy EB, ktory uwazam za lepszy musimy dokupic kilka innych suplementow. Mamy z tym wieksze pole do popisu, wieksza roznorodnosc recept, bo oprocz EB dodajemy tez inne suplementy i w zaleznosci, od miesa jakie uzywamy mozemy pewne braki uzupelnic dodatkowymi suplementami. FC czy EB? dla poczatkujacego latwiej zdobyc mieszanke FC, niz EB+ inne suplementy ( w DE tychodzi taniej tak na dzien dobry kupic FC niz EB+ suplementy, jasne, ze po czasie wychodzi taniej, bo suplementy sa wydajniejsze ale jesli kotu nie posmakuje, jednak barf i jest za szybko na taki krok to wszystko do kosza?) Napisalam dlatego, ze na poczatek wydaje mi sie, ze FC jest lepszym rozwiazaniem. Im wiecej suplementow, tym wiecej roznorodnych recept mozemy tworzyc ale zanim sie za to wezmiemy dobrze jest wiedzie, ze nie wydam pol wyplaty na suplementy, ktorych kot nie tknie. :)
 
 
vesela krava 
Ekspert


Barfuje od: 10/2013
Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 2 razy
Dołączyła: 08 Gru 2011
Posty: 952
Skąd: Francja
Wysłany: 2015-10-02, 15:54   

Zelka2303 faktycznie na poczatek FC jest latwiejszym rozwiazaniem. Nalezy jednak pamietac, ze powodzenie przy mieszankach na FC nie gwarantuje, ze kot zje pozniej mieszanki z naturalnymi suplami. Nie raz jest krecenie nosem. Dlatego tez niektorzy musza wprowadzac suplementy stopniowo, niezaleznie od tego, czy przeszlo sie przez etap preparatow czy nie (u nas barf byl bardzo zjadliwy z TC Premix, ale pierwsze mieszanki z naturalnymi suplami nie byly jedzone).

W skladzie Easy BARF nic nie wskazuje na to, ze jest on naturalny. Przewaga Easy Barfa polega raczej na tym, ze w gotowej mieszance bedzie wiekszy udzial naturalnych skladnikow niz w mieszance zrobionej z FC, gdyz mozemy uzyc surowych kosci, skorupek jaj, watroby, soli, a dodatkowo mozemy stopniowo zmniejszac udzial preparatu i dodawac po trochu alg, krwi etc. Poza tym mieszanka z Easy Barfem bedzie lepiej zbilansowana niz ta z FC, bo mozemy dopasowac ilosc wapnia i fosforu do uzytego miesa, nasz kalkulator opiera sie tez na innych zapotrzebowaniach na witamine A niz FC.
 
 
Zelka2303 

Dołączyła: 03 Wrz 2015
Posty: 22
Wysłany: 2015-10-02, 16:10   

napisalas mniej wiecej to samo co ja innymi slowami. Jasne, ze kot moze krecic wasem na naturalne supementy ale osobiscie uwazam, ze dla poczatkujacego jest to najwygodniejsze i najlepsze rozwiazanie, chociazby jako jednorazowy wydatek. Nie chodzi mi o to, ze koty moga krecic nosem na suplementy, a na meso. Podawanie miesa raz na jakis czas do puszkowego zarcia to nie to samo co calkowite przejscie na barf. Moje od czasu do czasu jedza mieso, ostatnio wiecej miesa, mniej puch, mimo to jak dostaja dobra puche to wola ja od miesa, wiec mysle, ze na zaczecie barfa odpowiedniejszy jest na poczatek FC, poza nim nie trzeba nic kupic i mozna robic roznorodne przepisy skladajacego sie z kilograma miesa. W receptariuszu napisalam kilka z prosba o komentarz, czy akurat jest to dobre do FC. To idealna i niedroga droga do sprawdzenia, czy kot bedzie jadl samo mieso. Lepiej kupic w jednym miejscu FC i mieso, to wymieszac, niz sprowadzac EB, do tego szukac supli ( akurat na stronie z easy barf suple nie sa tanie, jesli ktos mieszka w de i korzysta z tego forum, to wie, ze mozna sporo zaoszczedzic kupuja przez amazon chociazby suplementy) i do tego mieso pozniej odmierzanie itp. Oczywiscie to moje zdanie i ja sama po zatwierdzeniu przez was "przepisow" kupie FC i bede probowala swoich sil. Jak uda sie tak to pojdziemy krok dalej i kupimy EB i suple, jak sie uda to mozna korzystac calkowicie z wlasnych supli bez mieszanek FC czy EB ale na razie to dalszy etap :)
 
 
doradora 

Barfuje od: 09.2014
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 4 razy
Dołączyła: 09 Cze 2014
Posty: 1593
Skąd: Gliwice
Wysłany: 2015-10-03, 07:36   

W takim razie w ogóle nie widzę wyższości eB nad FC. Uważam, że te syntetycze mieszanki są przeznaczone dla osób, które tak jak piszecie są początkujące, albo z jakiś powodów nie ogarną mieszanki naturalnej (starsza pani z jednym kotem).
Skąd więc wrażenie, że na forum promuje się eB jako lepsze, skoro ma gorszy skład (bardziej ubogi)?
 
 
Silvena 
Ekspert


Barfuje od: 28.04.2013
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 7 razy
Dołączyła: 18 Kwi 2013
Posty: 1216
Skąd: UK
Wysłany: 2015-10-03, 08:28   

Ja tam wole EB, bo jak sie wprowadzi do kalkulatora to te mieszanki jednak bardziej zbilansowane wychodzą nic FC. Poza tym EB jako jedyne z gotowców nadaje sie dla kotow nerkowych (mozna tez używać naturalnych kości), jest smaczne (nie znam kota, który nie lubi EB; Mam wrażenie, ze jest w nim sporo naturalnych drożdży), jest tańsze niz FC (skorupki mozna zrobic samemu, a tauryna przy FC tez by sie dodatkowo przydała). Było sporo przypadków na forum, gdzie koty miały alergie na FC czy był problem z przestawieniem na naturalne suplementy. Dagnes gdzieś pisała, ze FC zmienia troche smak miesa.
A sprawdzić czy kot zjada mięso mozna bardzo prosto - dać mu surowe mięso, to jest najszybsza i najtańsza możliwość.
Ja cały czas używam EB, bo moje koty nie tolerują takiej dawki krwi jaka wyznacza kalkulator. I ja tez polecam na początek kupowanie EB.
Zrobienie mieszanki z EB jest tak samo łatwe jak z FC. Naturalne suplementy to 3minuty wiecej odmierzania. Najwiecej czasu zajmuje w moim wypadku obrobienie miesa i ogólnie mieszanie calosci, jesli robię duże ilości na raz.

Dodam jeszcze, ze moje koty tez wola puszki niz barfa. Świeżo otwarta puszka jest najpyszniejsze na świecie. Zmieszana z BARFem to jednak czesto ona zostaje nie zjedzona, chociaz koty chętniej do miski zaglądają :twisted:
 
 
 
lerith 

Barfuje od: 2015
Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 26 Wrz 2015
Posty: 5
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2015-10-18, 12:10   

A ja mam taki problem: na razie barfujemy z FC. Uczę się powoli i zaczęłam wrzucać znalezione w sieci przepisy z FC do kalkulatora. I za każdym razem wychodzi mi, że jest za dużo wit. D! Martwi mnie to, podejrzewam, że wina leży w składzie FC. Jeśli zmniejszam ilość FC, to spada udział wit. D, ale inne też lecą i wychodzi na to, że nie da się prawidłowo zbilansować mieszanki z FC :( Czy faktycznie tak jest, czy ja gdzieś popełniam błąd?
_________________
Lerith
 
 
Silvena 
Ekspert


Barfuje od: 28.04.2013
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 7 razy
Dołączyła: 18 Kwi 2013
Posty: 1216
Skąd: UK
Wysłany: 2015-10-18, 13:38   

Błąd popelniasz taki że kombinujesz za bardzo. Nie wiem jakie dokładnie przepisy chcesz użyć, wiec ciężko powiedzieć gdzie dokładnie leży błąd.
Trzymaj się zaleceń producenta, ewentualnie przepisów z działu "gotowe przepisy" i się nie zamartwiaj.
Na tym polega barf z gotowcami, jak chcesz kombinować to musisz się zaopatrzyć dodatkowo w naturalne suplementy - wtedy możesz manipulować ilością FC.
 
 
 
lerith 

Barfuje od: 2015
Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 26 Wrz 2015
Posty: 5
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2015-10-18, 18:04   

Tak, będę powoli wprowadzać naturalne suplementy, dlatego powoli rozgryzam kalkulator. Mam już nawet skorupki z jajek pomielone (uwielbiam piec tort bezowe, więc dostatek skorupek u mnie).
_________________
Lerith
 
 
doradora 

Barfuje od: 09.2014
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 4 razy
Dołączyła: 09 Cze 2014
Posty: 1593
Skąd: Gliwice
Wysłany: 2015-10-19, 13:54   

no nie wiem, mnie pozwoliłyście robić kalkulatorem przepisy z FC, a tu znowu gadka, że jak FC, to koniecznie zgodnie z producentem
tylko nie wklepywać przepisów producenta, a robić przepisy w kalku z zastosowaniem FC
w końcu po to on tam jest, nie?? :kwiatek:
 
 
Silvena 
Ekspert


Barfuje od: 28.04.2013
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 7 razy
Dołączyła: 18 Kwi 2013
Posty: 1216
Skąd: UK
Wysłany: 2015-10-19, 14:06   

doradora,

Tak jest, ale nie ma co kombinować za bardzo. Bez naturalnych suplementów raczej ciężko stworzyć dobry przepis, bo FC będzie miało czegoś mniej a czegoś więcej, w końcu to gotowiec. Można się pobawić kalkulatorem z doborem mięs jeśli ktoś ma dużo czasu ;-)
 
 
 
doradora 

Barfuje od: 09.2014
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 4 razy
Dołączyła: 09 Cze 2014
Posty: 1593
Skąd: Gliwice
Wysłany: 2015-10-19, 14:36   

e, tam trudno, z takich "typowych" mięs ze sklepu da się spokojnie zrobić przepis :)
z tego co pamiętam, to tylko krew trzeba mieć i wit.E
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne