BARFny Świat Strona GłównaBARFny Świat Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Kontakt  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Olej z łososia
Autor Wiadomość
Saga 

Barfuje od: 07.2016
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 5 razy
Dołączyła: 03 Sie 2016
Posty: 1489
Wysłany: 2017-01-29, 23:27   

Ewik72 napisał/a:
Tak sobie myślę że nie doceniony został ten łososiowy olej w kwestii witaminy D

No, tylko że to jest poważny błąd, można zwierzakom zaszkodzić. Tym bardziej jak się jeszcze podaje na butelce stosowanie: pół łyżeczki na kota.
 
 
Ewik72 

Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 26 Lis 2013
Posty: 388
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2017-01-29, 23:28   

Saga,
widziałam kiedyś porównanie składników odżywczych w łososiu (nie oleju tylko rybie) hodowlanym i dzikim. Pamiętam że różnice w wit D były ogromne.
Szukam, jak tylko znajdę to wrzucę.

Saga napisał/a:
No, tylko że to jest poważny błąd, można zwierzakom zaszkodzić. Tym bardziej jak się jeszcze podaje na butelce stosowanie: pół łyżeczki na kota.


....no tak...
 
 
Skipper 
Ekspert


Barfuje od: 2012.08.20
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 4 razy
Dołączyła: 31 Sie 2012
Posty: 2808
Wysłany: 2017-01-29, 23:32   

Ewik72 napisał/a:
W kalkulatorze nie ma żadnego suplementu oleju z łososia. Co zatem Skipper przyjmujesz za wiarygodne ?

Jak to nie ma ? Jest olej z łososia, nie ma przy nim wpisanej zawartości witaminy D a ja nie wnikałam czy to łosoś hodowlany czy dziki. A jeżeli witamina D jest tylko w dzikim i twórcy kalkulatora wiedzą, że takowy jest używany to chyba powinni wpisać i ten z dzikiego łącznie z witaminą D.

Saga napisał/a:
Ale co było podane w kalku? Chyba nie rozumiem. Czytałaś te przeliczenia Margot?

No właśnie tylko jeden olej z łososia, bez witaminy D. Przy tworzeniu wersji 1.8 przecież było wiadomo, że Lunderland wypuścił olej z dzikiego łososia, zresztą chyba wcześniej ten Grizzly był, więc dlaczego nie są wpisane.
_________________
Mimo, że regulamin forum to FIKCJA - Śpiewać to rzecz ludzka, miauczeć to rzecz boska... :mrgreen: (Zhuangzi 庄子)
Ostatnio zmieniony przez Skipper 2017-01-29, 23:33, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Saga 

Barfuje od: 07.2016
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 5 razy
Dołączyła: 03 Sie 2016
Posty: 1489
Wysłany: 2017-01-29, 23:33   

Skipper, ale do tej pory było wiadomo, ze olej Lunderlan z dzikiego łososia ma śladową ilość wit. D i A. Teraz wychodzi na to, ze nie są to śladowe ilości tylko na poziomie tranu. Rozumiesz w czym jest rzecz?
 
 
Margot 
Ekspert

Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 17 razy
Dołączyła: 01 Paź 2011
Posty: 1532
Wysłany: 2017-01-29, 23:34   

Saga napisał/a:
Margot, ale jednocześnie dagnes zdaje się tu w tym wątku zaznaczała żeby nie mylić tranu z olejem. Tran, czyli źródło wit. D jest pozyskiwany z wątroby, olej z mięśni ryb,

Ja też uważam, że nie należy mylić jednego z drugim. Jednak najwidoczniej pewne gatunki dziko żyjących tłustych ryb morskich są na tyle zasobne w wit. D, że pozyskany z nich olej też jest jej bogatym źródłem.
Skipper napisał/a:
Przyznam, że nie analizowałam tego tematu tzn. czy w oleju z łososia jest witamina D czy jej nie ma - przyjęłam jako wiarygodne to, co było podane w kalku (wyszłam z założenia, że ten kto to pisał to zna się na rzeczy bardziej ode mnie)

Skipper, w kalku jest tylko Salmopet, który jest pozyskiwany z hodowlanego łososia norweskiego, do tego chyba sztucznie barwiony. Na początku, w pierwszej wersji miał podana jakąś ilość wit. D, potem było to wyjaśniane i okazało się, że jej tam wcale nie ma i zniknęła z kolejnych wersji. Ale podkreślam, że to olej z ryby hodowlanej, w której nawet w ogóle może nie być wit. D3.

Natomiast, jak pokazały wyliczenia, olej z dzikiego łososia ma wit. D3 praktycznie tyle ile tran. Tyle, że tego oleju z łososia podajemy w sumie ilościowo więcej niż tranu, a zatem przedawkowanie wit. D3 może nastąpić w bardzo krótkim czasie. Wystarczy, że ktoś przez miesiąc podawał jednocześnie i tran i olej z dzikiego łososia, a wit. D3 mógł przez ten czas przedawkowywać kilkakrotnie i może sobie darować suplementację wit. D3 pod jakąkolwiek postacią przez kolejnych parę miesięcy.
 
 
Skipper 
Ekspert


Barfuje od: 2012.08.20
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 4 razy
Dołączyła: 31 Sie 2012
Posty: 2808
Wysłany: 2017-01-29, 23:35   

No właśnie rozumiem i dlatego mówię, że zawierzyłam znającym się w temacie lepiej ode mnie i nie roztrząsałam, czy olej z łososia ma witaminę D czy nie. I pisałam to już wyżej o ile dobrze pamiętam.
_________________
Mimo, że regulamin forum to FIKCJA - Śpiewać to rzecz ludzka, miauczeć to rzecz boska... :mrgreen: (Zhuangzi 庄子)
 
 
Saga 

Barfuje od: 07.2016
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 5 razy
Dołączyła: 03 Sie 2016
Posty: 1489
Wysłany: 2017-01-29, 23:36   

Skipper, my się chyba ciągle nie rozumiemy ;-)
 
 
Ewik72 

Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 26 Lis 2013
Posty: 388
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2017-01-29, 23:41   

Może i nie jest to super naukowe źrodło, ale z palca sobie tego nie wyssali:
http://www.odzywianie.inf...iekawostki.html
 
 
Skipper 
Ekspert


Barfuje od: 2012.08.20
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 4 razy
Dołączyła: 31 Sie 2012
Posty: 2808
Wysłany: 2017-01-29, 23:43   

Saga napisał/a:
Skipper, my się chyba ciągle nie rozumiemy ;-)

najwyraźniej
_________________
Mimo, że regulamin forum to FIKCJA - Śpiewać to rzecz ludzka, miauczeć to rzecz boska... :mrgreen: (Zhuangzi 庄子)
 
 
Margot 
Ekspert

Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 17 razy
Dołączyła: 01 Paź 2011
Posty: 1532
Wysłany: 2017-01-29, 23:48   

Skipper napisał/a:
zawierzyłam znającym się w temacie lepiej ode mnie i nie roztrząsałam, czy olej z łososia ma witaminę D czy nie.

Ale Ci co tworzyli kalkulator nie mieli dostępu do tych właściwych danych. Grizzly nie podaje ich nigdzie oficjalnie na swoich stronach, a Lunderland do tej pory podawał dane błędne sugerujące śladowe (nie mające znaczenia z punktu widzenia bilansu mieszanki) ilości wit. A i D.
O danych z oleju Grizzly wiedzieli tylko Ci co kupowali akurat ten olej i mieli dokładnie opisana etykietę z podanymi również wartościami wit. A. i D.
Być może nikt nie napisał do dziewczyn, że dysponuje takimi danymi i warto je dopisać do kalka. A one przecież nie są jasnowidzami.
 
 
Saga 

Barfuje od: 07.2016
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 5 razy
Dołączyła: 03 Sie 2016
Posty: 1489
Wysłany: 2017-01-29, 23:51   

Margot napisał/a:
Być może nikt nie napisał do dziewczyn, że dysponuje takimi danymi i warto je dopisać do kalka. A one przecież nie są jasnowidzami.

Ale w przypadku oleju Lunderland sprawa wyszła dziś, więc komu mieliśmy wierzyć? Skipper, no weź troszkę oprzytomnij :-) . Grizzly no to ok, niby stara sprawa, ale Lunderland był ten niby bezpieczny.
 
 
kryska 


Barfuje od: 03.2013
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 5 razy
Dołączyła: 13 Wrz 2013
Posty: 252
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2017-01-30, 04:10   

Dziewczyny przecież od prawie dwóch lat wiadomo było, że olej z dzikiego łososia ma dużo witaminy D. Wtedy gdy ktoś z forum kupił olej grizzly. Była cała dyskusja jak go wpisywać do kalka
Cytat:
Zamówiłam dziś ten Grizzly Salmon Oil - po przeczytaniu tego wątku wyszło mi, że będzie najsensowniejszy. Wzorując się na gpolomska chciałam go dodać do kalkulatora jako suplement witaminy D. Na podstawie:

gpolomska napisał/a:
co po przeliczeniu na jednostki daje w 100g (to już pod kalkulator) przy przyjęciu dolnej granicy zakresu, bo to pewne, że jest (liczyłam kilka razy o ciągle wychodzi tak samo, więc powinno być dobrze):
- wit. E: 14,9 IE (10mg / 100g)
- wit. D: 2000 IE (50mcg / 100g)
- wit. A: 3 333 IE (1000mcg na 100g)



i
Cytat:
czy nie lepiej wpisać do Kalkulatora wartość średnią zamiast minimalnej? Jeśli wpiszemy minimalną, to z reguły w mieszance witaminy D będzie więcej niż pokazuje Kalkulator - chyba taki długotrwały nadmiar nie jest zbyt dobry, szczególnie w przypadku tej witaminy? Gdybyśmy wpisali wartość średnią, to raz by było w rzeczywistości więcej, a raz mniej, to chyba bardziej bezpieczne?


Właśnie dlatego gdy znalazłam na stronie przedstawiciela Lunderlandu niższe o 1000 razy zawartości A i D, postanowiłam to sprawdzić, podejrzewając zamianę jednostek. Przedstawiciel skontaktował się z producentem i ten potwierdził moje przypuszczenia. Do tego sam Lunderland zwrócił się do producenta oleju grizzly z pytaniem, które mnie mocno zdziwiło
Cytat:
Odpowiedź się przedłużała, ponieważ zapytaliśmy Grizzly o skład ich oleju (chcieliśmy wiedzieć, czy ich wartości są dodane/czy są to aktualne wartości dotyczące wsadu/czy dotyczą konkretnej partii, czy są uogólnione).

Dostali odpowiedź, że dotycza konkretnej partii i witaminy nie sa dodawane tylko wynikają z "wsadu" łososia.
Cała korespondencja trwala miesiąc. Fakty są takie, że obaj producenci potwierdzają duże zawartości D co się dodatkowo zgadza z informacjami zamieszczonymi na stronach producentów preparatów z omega-3, opartych na oleju z dzikiego łososia takich jak solgar, olimp, dr Mercola . Skąd więc wątpliwości , że olej z łososia może mieć aż tak duże ilości D? Widać łosoś alaskański zwany nerka i jego koleś pink są wyjątkowe i tyle. :-D
 
 
nero 

Barfuje od: 2014
Udział BARFa: 90-100%
Wiek: 37
Dołączyła: 18 Wrz 2014
Posty: 60
Skąd: Ząbki
Wysłany: 2017-01-30, 09:49   

Meri napisał/a:
Jasna chol***... że tak brzydko powiem :roll: Mój Haru 2 miesiąc dostane Lunderland z dzikiego łososia, 3ml dziennie, super :roll:


Spoko, moje koty dostają 2ml oleju od października codziennie. Jeden ostatnio podejrzanie dużo pije i grymasi z żarciem. Poczytałam o skutkach przedawkowania witaminy D i już mam drugi zawał w przeciągu pół roku :roll: Serio moi drodzy, troszkę zaczynam rozumieć obawy barfnych sceptyków...
 
 
Margot 
Ekspert

Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 17 razy
Dołączyła: 01 Paź 2011
Posty: 1532
Wysłany: 2017-01-30, 10:13   

nero napisał/a:
moje koty dostają 2ml oleju od października codziennie. Jeden ostatnio podejrzanie dużo pije i grymasi z żarciem. Poczytałam o skutkach przedawkowania witaminy D

nero, to pewnie wyczytałaś, że to jedne z typowych objawów przedawkowania wit, D (zwiększone pragnienie i utrata apetytu).
 
 
nero 

Barfuje od: 2014
Udział BARFa: 90-100%
Wiek: 37
Dołączyła: 18 Wrz 2014
Posty: 60
Skąd: Ząbki
Wysłany: 2017-01-30, 12:16   

Dokładnie :( A, że pojawiło się to po tym jak zaczęły dostawać olej to wiesz... Ja już świrować zaczynam od tych sprzecznych informacji...
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne