BARFny Świat Strona GłównaBARFny Świat Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Kontakt  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Dane w Kalkulatorze
Autor Wiadomość
shana55 
Ekspert

Barfuje od: 08.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 07 Sie 2012
Posty: 5339
Wysłany: 2016-11-16, 18:25   

barbara :kwiatek:
Nie wiem czy jest sens dopisywania siemienia do kalkulatora, kwasów z roślin koty nie przyswajają, witamin też nie specjalnie. Ono jest stosowane tylko jako balast do lepszego i szybszego wypróżnienia.
Dagnes pisała kiedyś na forum
Kod:
Osobiście nie jestem zwolenniczką stałego podawania ani mielonego siemienia, ani psyllium. Doraźnie, w razie zaparcia - tak. Ale stałe podawanie wraz z posiłkami wiąże się z ryzykiem spowodowania u kotów niedoborów minerałów i witaminy B3 oraz upośledzeniem trawienia. Zarówno siemię jak i psyllium zawierają kwas fitynowy (fitowy), który wiąże minerały w przewodzie pokarmowym nie dopuszczając do ich przyswojenia (przy stałym spożywaniu grozi to niedoborem żelaza, cynku, magnezu, wapnia, miedzi, manganu) oraz czyni witaminę B3 nieprzyswajalną. Ponadto kwas fitynowy blokuje aktywność enzymów trawiących białka i węglowodany, co prowadzi do wzmożonych procesów gnilnych i fermentacyjnych w jelitach, nie mówiąc już o zmniejszonej przyswajalności białek. Kwas fitynowy jest jednym z powodów, dla których nie należy karmić kotów zbożami, więc nie widzę uzasadnienia dla stałego podawania innych ziaren, zawierających tyle samo, albo i więcej, kwasu fitynowego, co ziarna zwane zbożami.
Uważam, że stałym elementem diety kotów, dostarczającym im błonnika oraz niewielkiej ilości węglowodanów (jeśli konieczne) powinny być warzywa, które albo w ogóle nie zawierają kwasu fitynowego, albo tylko śladową ilość.
Jeśli ktoś chce podawać kotu siemię lniane codziennie, to radziłabym je podkiełkować. Kiełkowanie aktywuje fitazę (enzym, który unieczynnia kwas fitynowy) oraz eliminuje inne składniki antyodżywcze. Kiełki zawierają w związku z tym znacznie mniej kwasu fitynowego niż ziarno i z odżywczego punktu widzenia są zdecydowanie bardziej wskazane.
 
 
barbara838 

Barfuje od: 2008
Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 20 Sie 2016
Posty: 69
Skąd: Anglia
Wysłany: 2016-11-17, 15:04   

Co do danych o witaminach i innych na stronie ile kalorii to moja pomylka. Tyle roznych stron przegladam ze zaczyna mi sie mylic i pomylilo mi sie ze stronka ile wazy
Przepraszam.
 
 
przytoolanka
[Usunięty]

Wysłany: 2016-11-19, 20:00   

Ja zapytam ponowie o rozbratel wołowy. W nowym kalkulatorze rozbratel został wprowadzony dwa razy (o czym wcześniej już napisano). Rozumiem, że twórcy zapomnieli usunąć dane, które wprowadzili dwukrotnie, skąd jednak tak sprzeczne informacje o zawartości selenu w rozbratlu? Jeśli kalkulator sam czerpie dane z fioletowych pól, to automatycznie pobierze dane, że zawartość selenu w rozbratlu wynosi tylko 6,83µ, podczas gdy w starej wersji kalkulatora, białych polach nowego kalka i w różnych innych źródłach podaje się zawartość tego pierwiastka w tym kawałku mięsa, na poziomie 29,20µ. Ten sam przepis stworzony w starej i nowej wersji kalkulatora daje zupełnie różne wartości dot. zawartości selenu. To jednak dość spora różnica i istotna sprawa w kontekście możliwości przedawkowania. Czy twórcy korzystali z bardziej aktualnej bazy danych dot. żywności, czy jest to pomyłka? Jeśli się mylę, to proszę o sprostowanie.
 
 
barbara838 

Barfuje od: 2008
Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 20 Sie 2016
Posty: 69
Skąd: Anglia
Wysłany: 2016-11-23, 15:51   

Shana55 dziekuje za info
 
 
barbara838 

Barfuje od: 2008
Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 20 Sie 2016
Posty: 69
Skąd: Anglia
Wysłany: 2016-11-23, 16:28   

Wybaczcie
Czy ktos moze mi wyjasnic dane dotyczace ryb. Nie bardzo rozumie jak to jest ze okon zawiera duzo wiecej witaminy D niz losos ( jeszcze raz tyle co dziki losos). Rowniez dane lososia dzikiego i hodowlanego prawie sie nie roznia. Sprawdzilam dane rozowego lososia dzikiego z Alaski ktorego kupuje i wygladaja nastepujaco: w 100g
Energia 127 ckal
Bialko 23,3 g
Tluszcz 3,6g
Sol 0,3 g
Omega3 0,7g

To jest dosc duza roznica z tym co jest w kalkulatorze
Ostatnio zmieniony przez barbara838 2016-11-23, 16:30, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Dragana 


Barfuje od: 08.2015
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 3 razy
Dołączyła: 14 Lip 2015
Posty: 680
Wysłany: 2016-11-23, 16:29   

Margot napisał/a:
Natomiast udziec to inaczej po prostu udo większego zwierza lub ptaka. A zatem moim zdaniem udziec indyczy to synonim uda z indyka.
W przypadku kurczaka używa się nazwy udzik, a nie udziec lub synonimu, czyli udo.

Margot, opierałam się na tym wpisie Harpii poświęconym mięsu indyczemu.
harpia napisał/a:
W handlu raczej nie spotkamy się z całymi udami indyka, zostały one podzielone

Zgodnie z uwagą Dagnes, że jest to zgodne z danymi w kalkulatorze:
dagnes napisał/a:
kwestia nogi indyczej jest wyjaśniona przez harpię w poście informacyjnym tematu indyczego

Skoro udo dzieli się na udziec i podudzie, to musi chodzić o całą nogę.
Z "udzikiem" nigdy się nie spotkałam, a górną część nogi indyczej zawsze widzę w sklepie podpisaną jako udo.
 
 
..Asia.. 


Dołączyła: 17 Paź 2016
Posty: 322
Wysłany: 2017-02-28, 18:32   

Zauważyłam dziwną rzecz w kalkulatorze - są rozbieżności pomiędzy wartościami odżywczymi na 100g pomiędzy kalk. kot a pies.

np. ta sama "pierś z indyka bez skóry" na 100 g ma
* Sodu 60 u kota, 46 u psa
* wit E 1 u kota, a 1,34 u psa
* wit A 17 u kota, a 3,33 u psa

skąd te rozbieżności?


czyżby chodziło o przyswajanie? W sensie, ze pies więcej\mniej przyswoi wartości niz kot z tego samego mięsa?
 
 
doradora 

Barfuje od: 09.2014
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 4 razy
Dołączyła: 09 Cze 2014
Posty: 1593
Skąd: Gliwice
Wysłany: 2017-02-28, 22:47   

..Asia.., chyba chodzi o to, ze kalkulator koci jest aktualizowany i poprawiany, a psim nikt się nie zajmuje już
 
 
..Asia.. 


Dołączyła: 17 Paź 2016
Posty: 322
Wysłany: 2017-03-01, 11:21   

A jesli układam jadłospis dla psa, to moge korzystać z kociego?
Normy witamin dla psa i kota nie są takie same (chyba...)

Zrobiłam przepis na kalkulatorze, najpierw na kalku dla kota, potem to samo przełożyłam na pieskowy.

I wyszło mi na pieskowym, ze mam bardzo przekroczone witaminy i minerały, a na kocim, ze niby jest OK.
 
 
traganek 


Barfuje od: 12.2015
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 6 razy
Dołączyła: 31 Mar 2015
Posty: 365
Wysłany: 2017-03-01, 13:35   

..Asia.., Normy dla psa i kota nie są takie same. Wit A i E szczególnie się różnią. Korzystam z kociego kalka ale, po wprowadzeniu danych do niego sprawdzam na psim to co jest przekroczone. Zmieniam potem na kocim (np dawkę wątróbki, liczbę kapsułek Tokovitu itp) . Potem jeszcze raz sprawdzam na psim.
Jest to kombinacja alpejska, ale psi jest dla mnie za ubogi cry:
 
 
Skipper 
Ekspert


Barfuje od: 2012.08.20
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 4 razy
Dołączyła: 31 Sie 2012
Posty: 2808
Wysłany: 2017-03-01, 18:32   

..Asia.. napisał/a:
Zauważyłam dziwną rzecz w kalkulatorze - są rozbieżności pomiędzy wartościami odżywczymi na 100g pomiędzy kalk. kot a pies.

Proponowałabym, żeby MODERATORZY mający rozeznanie w kalkulatorach odpowiedzieli na to pytanie :kwiatek:
Z pewnością będzie to znacznie bardziej wiarygodne niż jakiekolwiek domysły i użytkowników forum :faja:
_________________
Mimo, że regulamin forum to FIKCJA - Śpiewać to rzecz ludzka, miauczeć to rzecz boska... :mrgreen: (Zhuangzi 庄子)
 
 
..Asia.. 


Dołączyła: 17 Paź 2016
Posty: 322
Wysłany: 2017-03-01, 21:16   

Czyli ten psi kalkulator w zasadzie przydaje sie tylko to tego, aby w nim sprawdzić psie normy :-/
Nawet stosunek Ca:P jest błędny, bo złe są wartości poszczególnych mikroelementów na 100g danego mięsa :-/
 
 
mapi_ 

Barfuje od: I 2013 r.
Udział BARFa: 90-100%
Dołączył: 06 Sty 2013
Posty: 59
Skąd: Gniezno
Wysłany: 2017-04-12, 13:47   

Ja mam takie pytanie:

Czy prawidłowa jest zawartość wit. D w:
- kurczak pierś bez skóry - 30,
- kurczak pierś ze skórą - 0?
 
 
Hebe 
Ekspert


Barfuje od: 01.2010
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 9 razy
Dołączyła: 21 Wrz 2011
Posty: 1042
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2017-04-12, 14:12   

Skipper napisał/a:
..Asia.. napisał/a:
Zauważyłam dziwną rzecz w kalkulatorze - są rozbieżności pomiędzy wartościami odżywczymi na 100g pomiędzy kalk. kot a pies.

Proponowałabym, żeby MODERATORZY mający rozeznanie w kalkulatorach odpowiedzieli na to pytanie :kwiatek:
Z pewnością będzie to znacznie bardziej wiarygodne niż jakiekolwiek domysły i użytkowników forum :faja:


Tak, to prawda. Ja nie tworzyłam psiego kalkulatora, więc nie bardzo wiem co tam siedzieje w bebechach. Ale może jak jest chociaż możliwość podmiany danych dotyczących mięs, to może to mogłabym to zrobić i wstawić jako "uaktualnioną" wersję. Da się to samemu? ;)
 
 
Hebe 
Ekspert


Barfuje od: 01.2010
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 9 razy
Dołączyła: 21 Wrz 2011
Posty: 1042
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2017-04-12, 14:13   

mapi_, przywołam Dagnes. Ale też pamiętaj, że my sami nie tworzymy tych danych tylko szukamy w najróżniejszych dostepnych online bazach.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne