BARFny Świat Strona GłównaBARFny Świat Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Kontakt  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Witamina D - tran i jego zamienniki
Autor Wiadomość
saphirith1987 


Barfuje od: lipiec 2014
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 1 raz
Wiek: 37
Dołączyła: 28 Lut 2014
Posty: 462
Skąd: Włocławek
Wysłany: 2015-05-20, 10:20   

Można zamiast tranu dawać do mieszanki ciut więcej wątróbki oraz Witaminę D3 Solgara według wskazań kalkulatora? Akurat mi się skończył tran i pomyślałam, żeby wykorzystać witaminę, którą mam w szafce... Tylko mam wątpliwości odnośnie tego oleju z krokosza, czy nie jest szkodliwy dla kotów?

EDIT: Już doczytałam w tym wątku, że lepiej nie dawać :-/ Trzeba lecieć do apteki po tran, bo dziś robienie mieszanki... Oby mieli jakiś sensowny.
_________________
Młody 28.05.2014 (kocur brytyjski), Shira 10.10.2013-18.10.2023 (kotka MCO) [*] ;-(((
 
 
kreomolinka 


Barfuje od: 10.2013
Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 12 Paź 2013
Posty: 197
Skąd: Poznań
Wysłany: 2015-05-23, 09:51   

dagnes napisał/a:
Terhie napisał/a:
może po prostu samą D w kropelkach?

Jako zwolennik naturalnych sposobów odżywiania i suplementowania czegokolwiek, sądzę że również witamina D naturalna, zawarta w rybach, tranie i podrobach jest lepszym wyjściem niż witaminy apteczne.
Ponieważ ze wszystkich witamin rozpuszczlnych w tłuszczach, witaminę D najłatwiej przedawkować, a skutki tego przedawkowania są gorsze niż w przypadku innych witamin, to spożywanie jej w postaci naturalnej jest znacznie bezpieczniejsze, bo organizm lepiej radzi sobie z koniecznością usuwania nadmiarów. Naturalna witamina zawsze też będzie lepiej absorbowana i wykorzystywana.


Właśnie rozczytuję wątek i szukam informacji.
jest taka strona gdzie publikują badania kliniczne:
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11560284
tutaj napisali że przy zbilansowanej diecie nadmiar tej wit - jej postaci aptecznej Cholecalciferol - nie jest wyraźnie szkodliwy
Dla kontrastu są artykuły o przedawkowaniu w których napisane jest to samo (przedruki przedruki...)
znalazłam info że toksyczną ilością jest 0.1 mg/kg.
Gdzie 1000 jednostek D3 to 0.025mg > czyli żeby przedawkować 4tys ui na 1kg zwierza.
Vitamin D: 1 IU = 0.025 mcg cholecalciferol lub ergocalciferol > czyli 25mcg/1kg
czyli na 6 kg zwierza musiałby zjeść (dziennie)

150 mcg (ug)
co daje średnio 3-6 kapsułek z wit d3
lub 300ml tranu naturalnego mollers dla dorosłych

Nie biorę pod uwagę pozostałych składników tranu.

Wiadomo tran łatwiej przyswajalny jest, ale kapsułki łatwiej podawalne.
_________________
Pozdrawiam,
Dorota
 
 
Gusia1412 


Wiek: 37
Dołączyła: 20 Maj 2015
Posty: 21
Wysłany: 2015-05-28, 22:16   

Kochani czy możecie mi coś wyjaśnić? Uczę się kalkulatora kociego tym samym przygotowując się do swojej pierwszej mieszanki Barfowej. Chce zacząć od mieszanek z easy barfem. Bez względu na to który przepis wrzucę do kalku - czy jakiś gotowy stąd, czy sama próbuję coś utworzyć..zawsze wychodzi nadwyżka witaminy D. Jak tego uniknąć ?
_________________
"Zdobyć przyjaźń kota nie jest rzeczą łatwą. Nie lokuje on swych uczuć nierozważnie: może zostać Waszym przyjacielem, jeśli jesteście tego godni, ale nigdy waszym niewolnikiem."
Théophile Gautier
 
 
Ines 
BARFny Hodowca
Ekspert


Barfuje od: 12.12.13r
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 7 razy
Wiek: 34
Dołączyła: 23 Sty 2013
Posty: 2660
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2015-05-28, 22:28   

Gotowych przepisów nie przelicza się w kalku - to podstawowa zasada ;-) one powstały w oparciu o nieco inne normy niż te, które mamy w naszym kalkulatorze. Tak samo w każdym barfnym kalku idealny przepis nieco się będzie różnił, bo każdy kalkulator nieco się różni w swoich założeniach. Dlatego albo korzystamy z gotowego przepisu, albo układamy sami. A najlepiej korzystać z różnych źródeł przepisów naprzemiennie.

Co do Easy Barfa, to ja radzę sobie w ten sposób, że najpierw wliczam w przepis wątrobę, potem Easy w ilości, by witamina D nie była przekroczona, a resztę dopełniam naturalnymi suplami.
_________________
Instrukcja obsługi Kalkulatora
  Zaproszone osoby: 187
 
Silvena 
Ekspert


Barfuje od: 28.04.2013
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 7 razy
Dołączyła: 18 Kwi 2013
Posty: 1216
Skąd: UK
Wysłany: 2015-05-28, 22:33   

Albo gotowy przepis, albo kalkulator.
Do tego weź pod uwagę rodzaj mięsa, w kalkulatorze są niby te "wolnowybiegowe" "od rolnika", więc zawartość witaminy D w poszczególnych częściach pewnie może się różnić w stosunku do sklepowego mięsa.

Jak chcesz zacząć po prostu od Easy Barfa, bo nie masz innych suplementów jeszcze, to rób dokładnie tak jak zaleca producent i się nie stresuj.
Jak się wzbogacisz o krew, algi i witaminę E, to możesz już zacząć komponować mieszanki z Easy Barfem i kalkulatorem, modyfikując ilość EB na rzecz naturalnych suplementów.
 
 
 
Gusia1412 


Wiek: 37
Dołączyła: 20 Maj 2015
Posty: 21
Wysłany: 2015-05-29, 10:34   

Bardzo Wam dziękuję :kwiatek:
Wreszcie zakumałam o co chodzi... ;-)
_________________
"Zdobyć przyjaźń kota nie jest rzeczą łatwą. Nie lokuje on swych uczuć nierozważnie: może zostać Waszym przyjacielem, jeśli jesteście tego godni, ale nigdy waszym niewolnikiem."
Théophile Gautier
 
 
alart 

Barfuje od: miesiąca
Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 08 Kwi 2015
Posty: 27
Wysłany: 2015-06-14, 17:49   Witamina D - tran i jego zamienniki

Czy podając psicy codziennie olej z łososia Grizzly nie powinnam zmniejszyć dawki oleju z wątroby dorsza Lunderland ? Grizzly ma w składzie wit.D 10-15 mg/100g, boję się, że przedawkuję wit.D.
 
 
Silvena 
Ekspert


Barfuje od: 28.04.2013
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 7 razy
Dołączyła: 18 Kwi 2013
Posty: 1216
Skąd: UK
Wysłany: 2015-06-15, 16:24   

Tak, powinnaś zmniejszyć, a może nawet całkiem z tranu zrezygnować. Musisz przeliczyć najlepiej w kalkulatorze ile pies tej witaminy z oleju z łososia dostaje, bo może też być jej za dużo. Do obliczen przyjmij to minimum z opakowania.
 
 
 
Dragana 


Barfuje od: 08.2015
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 3 razy
Dołączyła: 14 Lip 2015
Posty: 680
Wysłany: 2015-12-12, 01:53   Przechowywanie butli z tranem

Ponieważ kalkulator wskazuje mi dość spore ilości łososia, chciałabym przerzucić się na tran. Można całkowicie zaspokoić zapotrzebowanie na witaminę D u kota tranem, prawda?
Druga sprawa to przechowywanie. Kalkulator wyliczył mi około sześciu gramów tranu Lunderland przy mieszance na dwa tygodnie dla dwóch kotów. Czy jest sens brać dużą butelkę? Czy taka ilość jakoś się nie zepsuje? W tym wątku pojawiło się stwierdzenie, że tran może stać trzy miesiące po otwarciu - mi by zeszło w tym czasie jakoś czterdzieści gramów. Można taką flaszkę mrozić i rozmrażać, znowu mrozić...? :hmm:

http://sklep.modernpet.pl...kowanie_-500_ml
 
 
vesela krava 
Ekspert


Barfuje od: 10/2013
Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 2 razy
Dołączyła: 08 Gru 2011
Posty: 952
Skąd: Francja
Wysłany: 2015-12-12, 10:28   

Ja bardzo rzadko uzywam lososia do suplementacji witaminy D (tylko jak mam dostep do dzikiego), sam tran jak najbardziej wystarczy.
Bylo na forum o mrozeniu oleju z lososia, podobno mozna, ale nie ma nic na temat ponownego zamrazania. Ja kupuje tran Lunderland w buteleczkach 90 ml. Olej Lunderland wg producenta trzeba spozyc w ciagu 8 tygodni. Dobrze go zakonsrewowac witamina E wg tych samych wytycznych, co olej z lososia (tyczy sie to tranu Lunderland, ktory witaminy E nie ma, jak jest z innymi tranami, to juz trzeba przeczytac na butelce).
 
 
Silvena 
Ekspert


Barfuje od: 28.04.2013
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 7 razy
Dołączyła: 18 Kwi 2013
Posty: 1216
Skąd: UK
Wysłany: 2015-12-12, 10:48   

Moze tran w kapsulkach bedzie bardziej ekonomiczny. Musisz poszukać :-)
Ewentualnie pomrozic tran w porcjach np po 10ml. Wtedy wyciągasz tylko tyle ile Ci potrzeba.
Mozesz tez używać oleju z łososia Grizzly, bedzie i witamina D, i kwasy omega 3.
 
 
 
dagnes 
Administrator


Barfuje od: 2008
Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 23 razy
Dołączyła: 13 Wrz 2011
Posty: 4838
Wysłany: 2015-12-12, 11:50   

kreomolinka napisał/a:
Właśnie rozczytuję wątek i szukam informacji.
jest taka strona gdzie publikują badania kliniczne:
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11560284
tutaj napisali że przy zbilansowanej diecie nadmiar tej wit - jej postaci aptecznej Cholecalciferol - nie jest wyraźnie szkodliwy
Dla kontrastu są artykuły o przedawkowaniu w których napisane jest to samo (przedruki przedruki...)
znalazłam info że toksyczną ilością jest 0.1 mg/kg.
Gdzie 1000 jednostek D3 to 0.025mg > czyli żeby przedawkować 4tys ui na 1kg zwierza.
Vitamin D: 1 IU = 0.025 mcg cholecalciferol lub ergocalciferol > czyli 25mcg/1kg
czyli na 6 kg zwierza musiałby zjeść (dziennie)

150 mcg (ug)
co daje średnio 3-6 kapsułek z wit d3
lub 300ml tranu naturalnego mollers dla dorosłych

Nie można porównywać dawek witaminy D dla ludzi z tymi dla kotów. Mamy pod tym względem zupełnie inne metabolizmy i ludzie są przystosowani do pobierania wielokrotnie większych dawek witaminy D.
Linkowane badanie dotyczyło dość krótkiego okresu czasu i skupiło się wyłącznie na zbadaniu wpływu przedawkowania witaminy D u kotów na kalcyfikację i niewydolność nerek, a to nie jedyna możliwość, w jaki ujawnia się toksyczność nadmiaru tej witaminy. Istnieją inne badania, w których wykazano podniesiony poziom witaminy D u kotów chorujących na FORL i stan dzisiejsiejszej wiedzy pozwala już połączyć FORL z przedawkowaniem cholekacyferolu w związek przyczynowo-skutkowy. Oraz badania szkieletów kocich powstałych na przestrzeni tysiącleci, w których ujawniono całkowity brak występowania tej choroby u kotów przed czasem, w którym ludzie zaczęli je karmić.
_________________
Aby dotrzeć do źródła, musisz iść pod prąd
 
 
Dragana 


Barfuje od: 08.2015
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 3 razy
Dołączyła: 14 Lip 2015
Posty: 680
Wysłany: 2015-12-12, 18:42   

vesela krava, właśnie nie było nic o wielokrotnym mrożeniu i rozmrażaniu, a ktoś nawet wspomniał, że mrożenie uszkadza olej.

Silvena, będę szukać, póki co zaczynam się rozglądać ;-) Zastanawiam się, jak podzielić taki tran na małe porcyjki. Już nawet na miesięczne dawki byłoby ok, bo pół miesiąca powinien wytrwać. Do kwasów omega mam olej z łososia, który kotom smakuje, więc obecnie poszukuję tylko suplementu witaminy D. Ale może po wykorzystaniu zapasów przemyślę kupienie niedźwiadka :-)
 
 
Silvena 
Ekspert


Barfuje od: 28.04.2013
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 7 razy
Dołączyła: 18 Kwi 2013
Posty: 1216
Skąd: UK
Wysłany: 2015-12-12, 19:47   

Od biedy możesz kupić krople dla dzieci w kapsułkach z witaminą D3. Shana takie używa, gdzieś tutaj nawet wklejała jakie dokładnie.
 
 
 
Hekate811 

Barfuje od: 25.10.2013
Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 25 Paź 2013
Posty: 220
Skąd: Lędziny (śląsk)
Wysłany: 2015-12-12, 20:59   

Jeśli sama Wit D3, to może Vigantol (krople doustne, 20.000 j.m./ ml, z ulotki wynika że 2 krople to jakieś 1000j.m., opakowanie 10 ml ok 6zł), tyle że na receptę.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne