BARFny Świat Strona GłównaBARFny Świat Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Kontakt  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Rośliny w diecie psów
Autor Wiadomość
tomtomek 

Barfuje od: 25.01.2013
Udział BARFa: 90-100%
Dołączył: 06 Lut 2013
Posty: 66
Skąd: Nowy Sącz
Wysłany: 2013-02-17, 18:04   

Niestety "zielenina" nie została zjedzona nawet po dodaniu około 20% wątróbki i tłuszczu drobiowego. Pies od rana woli chodzić głodny niż zjeść :-(
Chyba pozostanie jednak mieszanie co dzień z jednym posiłkiem.
Chyba, że są jakieś warzywa, dzięki którym pies będzie chętniej je zjadał.
Teraz dałem zmiksowane:cukinia30% por 25%, marchewka 30%, pomidor, jabłko 10% i troszkę czosnku.
 
 
 
dagnes 
Administrator


Barfuje od: 2008
Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 23 razy
Dołączyła: 13 Wrz 2011
Posty: 4838
Wysłany: 2013-02-17, 18:58   

Spróbuj małemu dać na początek same łagodne w smaku warzywka (por jest dość intensywny i piekący) by się przyzwyczajał powoli. Najlepiej niech będą trochę podgotowane lub ugotowane na parze, wtedy być może będą dla niego bardziej zjadliwe. Dla smaczku dodaj mu do nich nieco aromatycznego tłuszczyku, jak np. smalec gęsi czy smalec wieprzowy z własnego wytopu. Możliwe też, że odstraszył go czosnek. owoce najlepiej dawać mocno dojrzałe, a nawet lekko przejrzałe, muszą być słodkie i miękkie, wtedy można je dać psu jako np. przekąskę.

tomtomek napisał/a:
czy 3 miesięczny szczeniak może być w ten sposób karmiony, czyli jeden dzień "głodówki" na warzywkach nie zaszkodzi mu?

Z głodówką mocno bym uważała u szczeniaka. Raczej optowałabym za tym, by roślinki stanowiły jeden mniejszy posiłek dziennie, oprócz posiłków mięsnych.
_________________
Aby dotrzeć do źródła, musisz iść pod prąd
 
 
tomtomek 

Barfuje od: 25.01.2013
Udział BARFa: 90-100%
Dołączył: 06 Lut 2013
Posty: 66
Skąd: Nowy Sącz
Wysłany: 2013-02-17, 19:18   

dagnes napisał/a:
Spróbuj małemu dać na początek same łagodne w smaku warzywka (por jest dość intensywny i piekący) by się przyzwyczajał powoli. ...

Może i racja tego pora dość mocno czuć, spróbuję coś delikatniejszego.

dagnes napisał/a:
...Raczej optowałabym za tym, by roślinki stanowiły jeden mniejszy posiłek dziennie, oprócz posiłków mięsnych.

OK. tylko z tego co czytałem to mięso i kości trawione są w psim żołądku przez 24 godziny, więc gdy podam warzywa w południe, czyli po 5 godzinach od mięsa to wiele to zmieni w porównaniu gdybym podał razem?
A może warzywa trawione są szybciej i należało by je podać na "śniadanie" a w południe mięso?

Można by pomyśleć, że się czepiam, ale nie taki mam zamiar. Po prostu wolę 2 razy zapytać i wyjaśnić wątpliwości niż zrobić coś źle. Dzięki za cierpliwość i pomoc ;-)
 
 
 
dagnes 
Administrator


Barfuje od: 2008
Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 23 razy
Dołączyła: 13 Wrz 2011
Posty: 4838
Wysłany: 2013-02-17, 19:40   

tomtomek napisał/a:
z tego co czytałem to mięso i kości trawione są w psim żołądku przez 24 godziny

Rany, kiedy w końcu ten mit przestanie żyć własnym internetowym życiem? :roll:
Nie wiem, czy faktycznie J.B. Larsen to wymyślił, ale wszyscy, którzy piszą o BARFie dla psów i powołują się na Larsena, powielają właśnie tą bzdurę.

Na naszym Forum temat był już przewałkowany (od tego postu cała dalsza dyskusja):
http://www.barfnyswiat.or...php?p=2597#2597

Tomtomek, spokojnie możesz podać warzywa 3-4 godziny po mięsie albo jakieś 2 godziny przed mięsem.
_________________
Aby dotrzeć do źródła, musisz iść pod prąd
 
 
tomtomek 

Barfuje od: 25.01.2013
Udział BARFa: 90-100%
Dołączył: 06 Lut 2013
Posty: 66
Skąd: Nowy Sącz
Wysłany: 2013-02-17, 20:43   

dagnes napisał/a:
Rany, kiedy w końcu ten mit przestanie żyć własnym internetowym życiem? :roll:
Nie wiem, czy faktycznie J.B. Larsen to wymyślił, ale wszyscy, którzy piszą o BARFie dla psów i powołują się na Larsena, powielają właśnie tą bzdurę.

Niestety nie mam takiej wiedzy, aby to zweryfikować. Przeczytałem to na stronie PRIMEX-u, jest to pierwsza strona jaka pojawia się w Google po wpisaniu BARF. Może warto by do nich napisać, aby zweryfikowali to co piszą na swojej stronie na ten temat. Bo to chyba oni są tego źródłem, a może ktoś nie mający pojęcia o czym pisze też znalazł to gdzieś w necie :mrgreen:
 
 
 
Tilia 


Barfuje od: 11.2008
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 6 razy
Dołączyła: 06 Cze 2012
Posty: 356
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2013-02-18, 10:51   

Tomtomek, jeśli pies tego nie je, a lubi coś innego (np jakieś podroby?) to dawaj to "coś innego" z niewielkim dodatkiem papki warzywnej, np łyżką. Stopniowo zwiększaj dodatek papki(proporcje). Albo po prostu między posiłkami łyżkę papki, żeby pies się nauczył, że to jadalne, a nawet dobre ;) Ja do papki podczas mielenia dodaję jajka (całe, surowe), olej rybny, zioła, trochę jogurtu (wtedy łatwiej się miele), psy papkę warzywną w takiej opcji po prostu uwielbiają. Na początek możesz zmielić po prostu słodkie jabłka z marchewką czy buraczkiem i dodatkiem natki z pietruszki - psy zazwyczaj lubią owoce.
 
 
koniczynka 
Ekspert


Barfuje od: 3 lata
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 18 razy
Dołączyła: 15 Wrz 2011
Posty: 887
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2013-02-20, 21:17   

Ewentualnie ja bym spróbowała podgotować warzywa na parze i wtedy zrobić z nich papkę i podać. Być może to pomoże :)
 
 
immortal 

Dołączyła: 04 Kwi 2013
Posty: 453
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2013-05-02, 19:27   Co jest lepiej strawne? Gotowane czy surowe warzywa?

Czy lepiej strawne są gotowane warzywa czy surowe? Wiadomo, że surowe mięso jest lepsze, bo przy gotowaniu białko ulega denaturacji, ale jak jest np. z marchewką czy burakiem? Chodzi mi o psa z nadwyrężoną wątrobą, dlatego zwracam uwagę na strawność. Dzięki :-)
 
 
isabelle30 
Ekspert

Pomogła: 11 razy
Dołączyła: 19 Sty 2012
Posty: 2612
Wysłany: 2013-05-02, 20:59   

Przy nadwyrężonej wątrobie znacznie lepsze będą warzywa ugotowane i dobrze rozgniecione na papkę
 
 
immortal 

Dołączyła: 04 Kwi 2013
Posty: 453
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2013-05-03, 09:40   

Dziękuję, a jak jest z jajkiem? Surowe czy na miękko?
 
 
isabelle30 
Ekspert

Pomogła: 11 razy
Dołączyła: 19 Sty 2012
Posty: 2612
Wysłany: 2013-05-03, 10:04   

Zdecydowanie surowe!
 
 
czkavka 

Dołączyła: 02 Kwi 2013
Posty: 53
Wysłany: 2013-05-05, 12:13   

Może mi ktoś powiedzieć, czy taka mieszanka jest zbilansowana? Zrobiłam ją na tydzień, wszystko zmiksowałam, składniki od największej ilości, do najmniejszej:

marchewka, jabłko, burak, ziemniak, pietruszka, seler, banan, sałata, pomidor
 
 
ciocia_mlotek 
Ekspert


Barfuje od: 25.07.12
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 11 razy
Dołączyła: 01 Sie 2012
Posty: 4452
Skąd: góry Szkocji
Wysłany: 2013-05-05, 12:21   

Czkavko ziemniak to nie najlepsze warzywo dla pieska. Sałata z resztą też.
Na twoim miejscu wybierając warzywa wybierałabym raczej te "nadziemne". A owoce podawała osobno - dobrze dojrzałe, w formie smakołyku. Wiele psów je po prostu lubi. Mój szaleje za takimi mieciutkimi jabłuszkami i gruszkami
_________________
Taz i Cu sith na surowo
 
 
czkavka 

Dołączyła: 02 Kwi 2013
Posty: 53
Wysłany: 2013-05-05, 12:23   

warzywa nadziemne są lepsze dla psa? marchewka i burak nie są ok? mój pies niestety nie chce jest nic, co nie jest dokładnie zmielone :-(

wybierałam pod kątem wymienionych owoców i warzyw na 1szej stronie tego tematu
 
 
ciocia_mlotek 
Ekspert


Barfuje od: 25.07.12
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 11 razy
Dołączyła: 01 Sie 2012
Posty: 4452
Skąd: góry Szkocji
Wysłany: 2013-05-05, 12:41   

Nie o to chodzi, że są złe. Po prostu te naziemne prędzej byłyby częścią diety niż te korzeniowe.
_________________
Taz i Cu sith na surowo
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne