BARFny Świat Strona GłównaBARFny Świat Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Kontakt  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Żywienie w chorobach nerek
Autor Wiadomość
Kimchi 


Barfuje od: Teraz
Udział BARFa: do 25%
Dołączyła: 27 Lip 2014
Posty: 60
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2015-05-03, 20:57   

Jinx! Bardzo się cieszę, że u Was tak dobrze! Na wszelki wypadek chciałabym zapytać jakiego rodzaju kroplówkę dostawał Twój Koteczek? My jutro robimy badanie krwi i moczu wlasnie po odstawieniu kroplówek podskórnych z soli fizjologicznej. Zobaczymy czy złe wyniki się utrzymały czy (daj Boże!!!) spadły. To będzie dla mnie ciężka noc oczekiwania :niewiem:
 
 
Jinx the Cat 


Barfuje od: próbuje...
Wiek: 61
Dołączył: 21 Gru 2014
Posty: 183
Skąd: Bawaria
Wysłany: 2015-05-03, 22:16   

Kimchi, :kwiatek: Jinxy dostawal kroplowki podskorne wlasnie z soli fizjologicznej,poczatkowo co drugi dzien (zalecenie bylo 150 ml na posiedzenie,na poczatku bylo to roznie,potem mozna bylo dac 100-120 ml bez wiekszego stressu);3 tygodnie temu zostaly zredukowane do 2,ewent. 3 razy tygodniowo,i dawalo sie do oporu,tzn.,nic na sile,ale jesli maly byl spokojny to i 200 ml,a czasem gdy nie wspolpracowal i strzelil focha to i 100 nie weszlo... :evil: Jutro trzymamy kciuki za Twoje malenstwo!!!! :kciuk: Bedzie dobrze!!!!
Roman + Jinx
_________________
Koty to lepsi ludzie !
 
 
moniqqq 

Dołączyła: 20 Maj 2015
Posty: 2
Wysłany: 2015-05-20, 14:27   

Witam. Proszę o pomoc. Moja kicia (6 lat) miała robione badanie krwi w związku z nadwagą. Okazało się jednak, że coś niedobrego dzieje się z nerkami. Nie pamiętam dokładnie jakie są wyniki ale weterynarz powiedział, że normy są lekko przekroczone i żebym kupiła jakąś karmę renal i za miesiąc powtórzyła badanie krwi i usg nerek.
Jako kompletnie nieświadomy właściciel kota karmiła ją niegdyś karmami marketowymi :oops: Obecnie jest karmiona karmą suchą Applaws i od czasu do czasu surowym mięsem, za którym niespecjalnie przepada. Stąd moje pytanie jak zmienić jej dietę? Czy warto kupić suchą karmę renal? (ich składy nie są zbyt rewelacyjne) Czy należałoby ograniczyć karmę suchą i wprowadzić więcej posiłków mięsnych? (jeśli tak to jakich)I jak ograniczać zawartość fosforu w pożywieniu. Bardzo proszę o pomoc, jestem kompletnie zielona w tym temacie i nie wiem co mam z kicią począć a im więcej czytam tym większy mam mętlik w głowie :roll:
 
 
Ewik72 

Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 26 Lis 2013
Posty: 388
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2015-05-20, 14:44   

Moniqqq :kwiatek:
pozwolę sobie odpisać bo już odrobinę na tym wątku koziołkuję....
Też miałam długo mętlik (wciąż jeszcze pytam i pytam), ale nawet nie będziesz wiedziała o co pytać jeśli jednak nie przeczytasz całego wątku strona po stronie. Zajrzyj najpierw na pierwszą stronę gdzie Dagnes daje ogólne i bardzo ważne wskazówki co do żywienia kotów nerkowych.
Kilka postów wyżej Shana 55 w odpowiedzi na podobny do Twojego post podłączyła link do kolejnych wytycznych.
Ważne też abyś jednak podała jakie są wyniki krwi. Czy był badany mocz? usg?

Co do Twojego pytania czy warto karmić poleconą przez weta karmą nerkową...odpowiem bez wahania: nie , nie warto. Warto przestawić kota na BARF odpowiednio zmodyfikowany do potrzeb kota nerkowego ( o tym przeczytasz w linku Shany55 , śledź też uważnie wpisy Margot, tam jest mega wiedza). O suchej karmie najlepiej zapomnieć, no chyba że kotek nie chce jeść mokrej w ogóle. Wtedy trzeba go powoli przestawić, tak by nie głodował. Koty nerkowe muszą jeść.

Co do fosforu: w barfie fosfor ogranicza się eliminując z mieszanki kości.
Jeśli kotek ma zbyt wysoki poziom fosforu to trzeba podawać dodatkowo wyłapywacz.

Poczytaj na spokojnie, wynotuj najważniejsze rzeczy, podaj wyniki kota. Jeśli kot jak piszesz jada czasami mięso surowe to zapewne nie będziesz miała dużego problemu z przestawieniem. Ja w tej kwestii przeszłam droge przez mękę ale udało się!

Kolejny krok to kalkulator barfowy i zaopatrzenie się w suplementy.

Ale na sam początek postaraj się podawać kotkowi codziennie trochę mięska z tłuszczem (np. łatę wołową, udko z kurczaka ze skórą). To mu dobrze zrobi i zacznie się przyzwyczajać.

No i woda! Kotek musi dostać 50-60 ml wody na kg. wagi. Kup sobie strzykawkę taką 10 ml i podawaj ciepłą wodę prosto do pysia, dolewaj do jedzenia. Chyba że ma włączone kroplówki?
nie martw się na pewno dasz radę i znajdziesz tutaj pomoc
:kciuk:
 
 
gaia 

Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 30 Kwi 2015
Posty: 50
Skąd: Poznań
Wysłany: 2015-05-21, 14:43   

Podobno mam kota nerkowego. Im więcej jednak czytam, tym więcej mam wątpliwości. Dotychczasowe badania:
1. Przy okazji porządku w paszczy
http://postimg.org/image/ibsvowv5v/
Polecono mi, na początek, Ipakitine do zwykłej mokrej plus renala. Od siebie dolewam wody do każdej porcji (od 15 do 40 ml).
2. Dwa tygodnie później
http://postimg.org/image/ypx6dvefp/
Podwyższony mocznik podobno może być wynikiem wymiotów po kociej trawce tego dnia (drugi wet stwierdził, że mocznik w ogóle nie jest istotny).

Czy na podstawie tych wyników można stwierdzić, że kot choruje na PNN? Nie znam za dobrze jego wcześniejszej historii, jest u mnie od 3 tygodni - ale podobno wcześniej też miał podwyższone wyniki, potem dostawał renala i było niby OK. Szczegółów niestety nie znam.

@Dagnes - pisałaś, że nerki mogą niedomagać m.in. przez chore zęby. My tu mamy świeżą mordkę nawet nie miesiąc, wcześniej to wyglądało tak.

Zgodnie z zaleceniem chodzimy na kroplówki (łącznie mają być 4). Po - na razie częściowej - lekturze forum nie wierzę we wszystko, co mówią weterynarze, ale póki co brak mi wiedzy, by działać samodzielnie. Nie chcę też eksperymentować na kocie (mam nie zmieniać na razie diety, przynajmniej do kolejnych badań), ale wolę już powoli zacząć wdrażać mu BARFa niż dawać nie wiadomo co z puszek. Poradźcie proszę:
- jakie badania zrobić (gdzie najlepiej w Poznaniu?), by potwierdzić lub wykluczyć PNN,
- badania od razu, czy jakiś czas po kroplówkach?
- co podawać kotu do jedzenia - czy na podstawie dotychczasowych badań jest możliwe opracowanie mu przepisu dla PNN-owców, a jeśli nie, to który będzie odpowiedni do wdrożenia od zaraz (tłuste mięso, bez mączki...)?

Jak dobrze, że jesteście... :kwiatek:
 
 
Jinx the Cat 


Barfuje od: próbuje...
Wiek: 61
Dołączył: 21 Gru 2014
Posty: 183
Skąd: Bawaria
Wysłany: 2015-05-21, 19:06   

gaia :kwiatek: Witaj na Forum! W sumie z tego co przezylismy na wlasnej skorze z moim kociakiem to chyba nie ma na 100% pewnej metody by wykluczyc lub potwierdzic PNN - Jinxowi dawano niewiele szans i zdiagnozowano PNN,a dzieki Manitou kociak dochodzi do siebie,jest w formie,wyniki coraz lepsze i to poki co bez BARFa,ktorego maly totalnie olewa... :evil:
Na poczatku radzilbym Ci skorzystac z "gotowca" shany55 :love: ,i zobaczycz jak Druss i Hans zareaguja...tylko nie wiem czy mozna by podawac BARFna diete nerkowa zdrowemu kociakowi - na pewno przez krotki okres czasu nic sie nie stanie,ale przez dluzszy czas to moze Hansowi jakichs skladnikow brakowac...ale moze zamelduja sie osoby ktore maja wiecej niz jednego Puszynskiego i jakos rozwiazaly ten problem.W kazdym razie w wynikach badan krwi Drussa mocznik i krea sa podwyzszone,i cos sie tam niedobrego zaczyna dziac.
A jesli chodzi o badania to ja zrobilbym je pozniej,nie bezposrednio po kroplowkach...sam mam problemy z "pompka" i do regularnych badan krwi zawsze dochodzi zastrzezenie doca " ale prosze przyjsc na badanie na czczo i bez lekow" :-P ,tak ze kroplowek Drussa tez raczej bedzie to dotyczyc...
Powodzenia w BARFowaniu!!!!
_________________
Koty to lepsi ludzie !
 
 
Ewik72 

Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 26 Lis 2013
Posty: 388
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2015-05-21, 21:12   

Hej gaia :kwiatek: do pełnej diagnozy trzeba by zrobić jeszcze usg i badanie moczu. Kroplówki nie beda miec wplywu na usg, na mocz chyba tak. Myślę też że mieszanka wg przepisu ktory polecił Ci Jinx the Cat jest jak najbardziej ok dla Twojego kociaka. Coś się dzieje z nerkami i nawet jeśli nie PNN to warto je oszczędzać.
 
 
moniqqq 

Dołączyła: 20 Maj 2015
Posty: 2
Wysłany: 2015-05-21, 21:21   

Ewik72 :kwiatek:

Przesyłam wyniki badania krwi:
http://zapodaj.net/images/87b07dcde0061.jpg

Wykonane było badanie biochemiczne i morfologiczne. Nie mam pojęcia, które elementy są mniej lub bardziej ważne dlatego podam te, które są poniżej normy lub ją przekraczają.

Krwinki białe: 4,3 tys/ul (5,5-19,5) -
Krwinki czerwone: 10,34 mln/ul (6,5/10) +
MPV: 12,3 fL (14-18) -
Albuminy 52,49 g/l (27-39) +
Alfa-amylaza: 1771,03 U/l 25°C (433-1248) +
TPP: 88,39 g/l (60-80) +
ALP: 110,1 U/l (23-107) +
Kreatynina: 192,59 (88,4-159,1) +
Mocznik: 13,1 mmol/l (4,2-11,62) +
i na dodatek cholesterol przekroczony o 100 punktów :-/

Jednak nadal nie wiem w jakim stanie jest moja kicia, jak interpretowac te wyniki.
O badaniu moczu nic nawet weterynarz nie wspominał a badanie usg nerek i powtórzenie badania krwi chce zrobić po miesięcznej diecie na karmie renal, na którą chyba się jednak nie zdecyduję, bo dużo osób ją odradza.
Na razie ograniczyłam suchą karmę, podaję jej więcej mięska i wody ;-)
 
 
gaia 

Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 30 Kwi 2015
Posty: 50
Skąd: Poznań
Wysłany: 2015-05-22, 11:24   

Dzięki za rady!

Prosiłabym tylko o podpowiedź, o który przepis Shany chodzi. Po wdrożeniu BARFa dawać też raz dziennie renala? Sypać nadal Ipakitine, czy ew. dopiero po pełnych badaniach?

Ile czasu po kroplówkach można robić badanie moczu, żeby wyszło wiarygodne?
 
 
Jinx the Cat 


Barfuje od: próbuje...
Wiek: 61
Dołączył: 21 Gru 2014
Posty: 183
Skąd: Bawaria
Wysłany: 2015-05-22, 12:05   

gaia :kwiatek: najlepiej wyprobuj najprostszy przepis dla nerkowca
http://www.barfnyswiat.org/viewtopic.php?t=3427&postdays=0&postorder=asc ,mozesz tez na poczatku - jesli nie masz wszystkich supli - dawac tylko czesc robiac np.mniejsze ilosci BARFa,czyli np. nie na 10 tylko na 5 dni,i stopniowo dodawac inne suple...Zycze wam powodzenia w BARFowaniu . niestety poki co moj maly jest na "NIE!" nastawiony do tego experymentu... :evil: tzn. miesko swieze tak,z suplami czy rozmrozone nie... ale sprobujemy jeszcze raz gdy wyniki - mam nadzieje - wroca do normy.
_________________
Koty to lepsi ludzie !
 
 
ewa_agape 


Barfuje od: 2014
Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 02 Wrz 2014
Posty: 112
Skąd: Poznań
Wysłany: 2015-05-22, 13:58   

Jinx the Cat,
Chyba link się wysypał :(
gaia

pierwszy przepis jaki pomogła mi skomponować Shana55 wyglądał tak:

200,0 g Wołowina mostek tłusty
700,0 g Kurczak udo bez kości ze skórą
100,0 g Kurczak serce
1,0 szt Żółtko jajka
30,0 g Wątroba kurczaka
2,2 g Tran z wątroby dorsza Lunderland
1,6 g Mączka z alg morskich
2,0 g Drożdże piwne
15,4 g Krew wołowa suszona (w proszku)
1,1 tab Tokovit E 100 (kapsułka)
6,0 g Mączka ze skorupek Lunderland
1,2 g Sól himalajska
50,0 g marchewka gotowana, bez soli
3,0 g Tauryna
400,0 g Woda

Ja osobiście daję szczyptę tauryny więcej :)
_________________
https://www.facebook.com/DomTymczasowyNaPoddaszu
kotynapoddaszu.blogspot.com
 
 
Jinx the Cat 


Barfuje od: próbuje...
Wiek: 61
Dołączył: 21 Gru 2014
Posty: 183
Skąd: Bawaria
Wysłany: 2015-05-22, 18:05   

ewa_agape, :kwiatek: masz racje,link sie wysypal - tez mi nic nie otwiera,nie wiem dlaczego... :evil: dlatego jako alternatywa dla gaia, :kwiatek: splagiatuje shane55 mam nadzieje ze sie nie pogniewa... :kwiatek: :-P :love: jak widze przepis bardzo podobny do poprzedniego z wyjatkiem marchewki... :-)
A tak wygląda najprostszy przepis barfowy dla nerkowca:


Cytat:
Mieszanka na 10 dni dla 4 kg kota
Orientacyjna dzienna porcja: 150 g mieszanki (w tym 25 g mięsa na 1 kg wagi kota)

200,0 g Wołowina mostek tłusty
700,0 g Kurczak udo bez kości ze skórą
100,0 g Kurczak serce
1,0 szt Żółtko jajka
30,0 g Wątroba kurczaka
1,1 g Tran z wątroby dorsza Lunderland
1,6 g Mączka z alg morskich
2,0 g Drożdże piwne
15,4 g Krew wołowa suszona (w proszku)
1,1 tab Tokovit E 100 (kapsułka)
6,0 g Mączka ze skorupek Lunderland
1,9 g Sól himalajska
3,0 g Tauryna
400,0 g Woda
Powodzenia!!!! :food:
_________________
Koty to lepsi ludzie !
 
 
Ewik72 

Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 26 Lis 2013
Posty: 388
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2015-05-22, 20:02   

Moniqqq ,
na początek zacznij od podawania po troszke tłustych mięs: np. udko z kurczaka ze skórą, łata wołowa. Jeśli kotek będzie jadł bez problemu, to kup wszystkie potrzebne suplementy i spróbuj zmontować pierwszą mieszankę wg przepisu który jest w poście Jinxa powyżej. Suplementy włączaj kolejno, tak jak pisał wyżej Jinx.

Powtórz badania, zrób usg i badanie moczu.
Nie mam komeptencji żeby oceniać wyniki ale coś się dzieje z nerkami kotka i z pewnością barf dla kotów nerkowych jest bardzo dobrym rozwiązaniem. Zrezygnuj w ogóle z suchego jedzenia.

Kot musi dużo pić : 50 ml na kilogram wagi (razem z wodą którą ma w puszce czy surowym mięsku). Dolewaj wodę do jedzenia, podawaj strzykawką do pysia ( lekko ciepłą, powolutku żeby się nie zraził do tego sposobu dopajania).
Olej z łososia! Jest jednym ze standartowo dodawanych suplementów ale u kotów z chorymi nerkami odgrywa szczególnie ważną rolę, codziennie podawaj do jedzenia ok 1,5 ml. Jak nie chce jeść ( moje nie chciały) to strzykawką do pysia.
No i czytaj cały wątek choćby 10 razy, to Ci z pewnościà wiele spraw rozjaśni :-)
 
 
cami322 

Dołączyła: 03 Wrz 2012
Posty: 18
Wysłany: 2015-05-23, 01:06   

Witam
Czy pomógł by mi ktoś ustalić dietę dla mojej Diany . Wczoraj robiłam badania ( co roczne ) i wyniki nerek sa nie dobre .

Kotka , NFO 5 lat

ALKP 47 U/L ( 14-111)
ALT 45 U/L ( 12-130)
TP 6,4 g/dL ( 5,7-89)
BUN 39 mg/ dL ( 16-36)
Cera 2.5 mg/dL ( 0.8-2.4)

WBC 6,1
RBC 9.04
HGB 14,4 g/dl
HCT 48.1 %
PLT 284
MCV 53 fl
MCH 15.9 pg
MCHC 29.9 g/dL
RDW 14.2 %
MPV 10.4 fl

Usg jamy brzusznej oprócz woreczka żółciowego który jest do obserwacji wszystko ok.
Jak tylko mocz uda mi sie zlapac to idzie na badania . Na jonogram dziś krew pobieramy.

zalecenia weta :( 2 kroplówki , miesiąc karmy dla nerkowców. I badania ponowne badanie .

Jeśli to przydatne to :
kotka po ropo (styczeń) leczenie 7 dni enro ze sterylizacja. Po dwóch tyg wytszewila sie . Ponowny zabieg ropnie w brzuchu . Kolejny antybiotyk 10 dni synergal. I steryd , by zahamować alergie na szwy. Badania w trakcie ropo biochemiczne bez zmian. Morfologia leukocytoza . Dzień przed wytrzewieniem wyniki takie same

Ph - 6
barwa - słomkowy
klarowność - mętny
Ciężar właściwy - 1.020
Białko w moczy - sladowe
Glukoza w moczu - ujemna
ciała ketonowe -ujemne
Bilirubina- ujemna '
Krew w moczy 3 +
Urobilinogen - prawidłowy
Azoty - ujemne
leukocyty 3 +

Osad
Nabłonki - płaskie - pojedyncze
Leukocyty -5 do 10 w polu widzenia
Erytrocyty - świeże i częściowo wyługowane 30 do 50 w polu widzenia
inne bakterie dość liczne

Calina*PL

cami322
 
 
Ewik72 

Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 26 Lis 2013
Posty: 388
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2015-05-23, 10:06   

Cami322 :kwiatek:
Poczytaj przynajmniej pierwsze strony tego wątku gdzie Dagnes, poźniej Margot udzielają wyczerpujących informacji jak prowadzić kota nerkowego. Z kolei w ostatnich postach masz odświeżenie tych informacji, przez Shane55 zamieszczone linki do ważnych postów, masz też podany konkretny przepis dla kota nerkowego. Nie wiemy czy to w ogóle jest PNN, koteczka jest po sporych przejsciach które mogą mieć wpływ na to co wyszło w wynikach.
Co do interpretacji wyników nie mam kompetencji żeby się wypowiedzieć.
Może odezwie się ktoś z moderatorów i pomoże?
Czy Twój kot jest już może na barfie?
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne