BARFny Świat Strona GłównaBARFny Świat Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Kontakt  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Żywienie w chorobach nerek
Autor Wiadomość
trinity 

Barfuje od: 6.09.2014
Udział BARFa: 50-75%
Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 29 Lip 2014
Posty: 147
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2015-06-13, 15:14   

Ewik72 napisał/a:

Byłam przekonana o tym, że w wyliczeniach białka, tłuszczu czy fosforu na kilogram kota w porcji dziennej należy odnosić się do wartości z mokrej masy, czyli tego co w kalkulatorze jest w pozycji "suma".



Myślę, że słusznie ilość białka brałaś z rubryki 'suma'. Tam jest wartość w gramach. Jeśli zrobić mieszankę, w której jest na przykład 330g białka, a cała mieszanką waży na przykład 2900g to możesz łatwo policzyć ile dać kotu mieszanki, żeby na 1kg dostał na przykład 4,9g białka.
Zaś procent, który jest w kalkulatorze w rubryce F6 to zawartość w suchej masie.
Bo jak łatwo policzyć jeśli białka jest 330g, a mieszanki 2900g w mokrej masie białka jest 11,4%.

Natomiast w tą wodą dagnes chyba chodziło o to, że jeśli w danym miesię ( choćby w moich serduszkach ) jest więcej wody, a mniej białka w mokrej masie, to kot się nim nie naje bardziej, niż gdyby dała mięso z mniejszą ilością wody i taką samą ilość białka ( w gramach, bo procentowo będzie więcej ).

Każde 100g mięsa składa się z białka ( przyjmijmy, że białko to X ), tłuszczu ( Y ), węglowodanów ( Z ) i wody ( W ), gdzie X + Y + Z + W = 100. W związku z tym jeśli mniejsza jest ilość białka, to musi być więcej tłuszczu lub wody (bo węglowodany są i tak symboliczne). Zazwyczaj jeśli zmniejszamy tłuszcz to jest więcej białka i odwrót. Jeśli zaś chcemy dać mięso i mniej tłuste i mniej białkowe, to karmimy kota wodą.
_________________
http://enderwkraczadogry.blog.pl/
Ostatnio zmieniony przez trinity 2015-06-13, 15:59, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
negra 

Dołączyła: 03 Sie 2014
Posty: 80
Skąd: Polska
Wysłany: 2015-06-13, 15:15   

Mam pytanie. Po pierwsze, w kalkulatorze jest niedobór witaminy K przy tych składnikach, ktore mam. Nie wiem o którą witaminę K tez chodzi, bo nie ma K jako takiej, jest K1 i K2. Skłaniełabym sie ku K2, która powinno się razem z D3 brać.Witaminy E , z tego co przeczytałam na E w kroplach nie powinno się podawac przy niedoborze K, a w kalkultorze w mojej mieszance jest norma 325, a jest jej 55.

I jeszcze jedna rzecz, kupiłam witamine E w kroplach, a w kalkulatorze jest Tokovit, mam podac 0,3 kapsułki i wtedy mieścimy sie normie, tylko ze w kalkulatorze jest podane , że ma przyjąć 253 j.e. , a ja tą co kupiłam mam w mg i kurde nie wiem czy to można zamiennie stosowac. To znaczy w jednej kropli jest 10mg tokoferolu, czyli mam podac 3 krople? Help....
 
 
trinity 

Barfuje od: 6.09.2014
Udział BARFa: 50-75%
Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 29 Lip 2014
Posty: 147
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2015-06-13, 15:42   

Jinx the Cat napisał/a:
ale cos mi podpadlo w Twoim poscie,i moim zdaniem tego powinnas sie uczepic i wyjasnic:

trinity napisał/a:

USG

W obrazie USG obie nerki zmienione, mniejsze, widoczne mineralizacje, cieńsza warstwa korowa, obraz wskazuje na przewlekły proces zapalny


moim zdaniem trzeba by sie najpierw zainteresowac tym "procesem zapalnym",bo jest szansa ze uda sie go dokladniej zdiagnozowac i opanowac...a proces zapalny to jeszcze nie jest PNN !!!Byc moze - mam nadzieje -uda sie go wyeliminowac,a to juz pol sukcesu!!! Musisz dac zrobic analize bakteryjna moczu (czy tez posiew bakteryjny-sorry,ale nie jestem pewny jak sie to fachowo po polsku nazywa,lata za granica robia swoje :-/ ) ,moze to dranstwo na podlozu bakteryjnym jest i da sie opanowac...


No więc mam wyniki posiewu:
Posiew
W badaniu bakteriologicznym moczu stwierdzono wzrost drobnoustrojów:
- Staphylococcus koagulazoujemny, 800 jtk/ml
- Micrococcus sp., 300 jtk/ml
- Escherichia coli, 200 jtk/ml
Izolacja z moczu dwóch lub więcej gatunków bakterii prawie zawsze oznacza kontaminację próbki. W takich
przypadkach badanie należy powtórzyć, zwracając szczególną uwagę na sposób pobrania moczu.
Zakażenie układu moczowego można potwierdzić jeśli w dwóch kolejnych próbkach moczu stwierdzono obceność
bakterii (ta sama flora bakteryjna) w ilości:
100 000 jtk/ ml – w moczu pobranym ze środkowego strumienia
1 000 jtk/ ml – w moczu pobranym cewnikiem
100 jtk/ ml – w moczu pobranym z nakłucia nadłonowego

O ile dobrze rozumiem wyniki, to paniki nie ma, ale badanie powinna powtórzyć?
Jeśli tak, to czy powinnam to zrobić jak najszybciej, czy za 2-3 tygodnie będzie OK ( wtedy akurat będziemy powtarzać usg, więc bym zrobiła za jednym zamachem )?
_________________
http://enderwkraczadogry.blog.pl/
 
 
Ewik72 

Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 26 Lis 2013
Posty: 388
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2015-06-13, 16:08   

trinity, :kwiatek:
Dzięki, pewnie o to chodziło. Mi to czasami trzeba wytłumaczyć jak krowie na rowie... :oops:
Dokładnie tak wyliczam wszystkie wartosci na kilokota.
Ciekawa jestem jeszcze kwestii tego tłuszczu.
Wbiłam sobie do głowy kwestię stosunku białka do tłuszczu 2/1,9 : 1, na pewno czytałam o tym tutaj w wątku a teraz nie potrafię tego odnaleźć.
No ale ok, logiczne jest to, że nie da sie wyjść na takie proporcje i zawsze gdy leci w dół białko to zwiększa się tłuszcz, ale jestem ciekawa czy są dla nerkowców zalecenia co do tłuszczu w zależności od faz. Na pewno czym bardziej zaawansowany PNN tym bardziej zwiększa się ilość tłuszczu w dobieranych mięsach....
 
 
Jinx the Cat 


Barfuje od: próbuje...
Wiek: 61
Dołączył: 21 Gru 2014
Posty: 183
Skąd: Bawaria
Wysłany: 2015-06-13, 17:47   

trinity, :kwiatek: skonsultuj sie z wetem w sprawie terminu - z moich szczatkowych wiadomosci mikrobiologicznych wiem tylko ze Staphylococcus koagulazoujemny ma cos wspolnego z gronkowcami,Escherichia coli wystepuje w ukladzie trawiennym i w sumie jest to normalne...wiem tylko ze moga rowniez istniec szczepy patologiczne tych bakterii,ale to pewnie juz sama wygooglowalas.. :lol: ale nie mam pojecia ile tych bakterii powinno/moze byc w probce, u Jinxa posiew byl negatywny i dalej sie tym nie zajmowalem...Ale chyba masz racje twierdzac ze paniki nie ma ale trzeba zrobic powtorne badania...termin zalezy od weta.Pamietaj tylko ze za chwile wakacje i urlopy...rowniez u wetow... :-P
Duzo zdrowka Enderowi zycza
Roman + Jinx
_________________
Koty to lepsi ludzie !
 
 
Lunszpik 

Wiek: 29
Dołączyła: 11 Maj 2015
Posty: 35
Skąd: Wrocław/Kraków
Wysłany: 2015-06-13, 18:55   

Ewik72 napisał/a:

Wbiłam sobie do głowy kwestię stosunku białka do tłuszczu 2/1,9 : 1, na pewno czytałam o tym tutaj w wątku a teraz nie potrafię tego odnaleźć.


Shana o tym mówiła, m.in. do mnie na 85 stronie tego wątku. Sama miałam wtedy rozterki. Przyjęłam to za zasadę, obecnie nie jestem pewna jak się do tego ustosunkować. Faktem na pewno jest powstający przy tym paradoks przy założeniu podawania 4-5g białka i powyżej 2,8g tłuszczu na kilokota.
 
 
Ewik72 

Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 26 Lis 2013
Posty: 388
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2015-06-14, 23:42   

dagnes,

Do mojego pytania o tłuszcz z kilku postów wyżej chciałabym dołożyć jeszcze dwie prośby :kwiatek:

pierwszą - o rozwinięcie kwestii węglowodanów w diecie nerkowej. Czy poza tym, że węglowodany w tej diecie powinny być a ich udział w suchej masie powinien wynosić 5-8% jest jeszcze coś ważnego co powinniśmy wiedzieć?

drugą - o post w sprawie karmy jaką w sytuacjach awaryjnych czy po prostu dla urozmaicenia można podać kotom nerkowym.
Była już mowa tutaj w wątku i to nie jeden raz na temat Terra Felilis indyk i kurczak, Margot pisała że podaje czasami te puszki swoim kotom, ale Ty zwracałaś uwagę że mimo niskiego fosforu ta karma nie jest dobrym rozwiązaniem. Wspominałaś kiedyś że napiszesz więcej w temacie karm gotowych.Byłabym ogromnie wdzięczna bo ta kwestia męczy mnie od dawna. Chociażby dlatego że w czasie pozostawienia kotów pod opieką innej osoby znacznie łatwiej odpowiednio je nawodnić podając karmę z puszki z dolaną wodą. Ze strzykawką tylko ja sobie daje radę ;-) No i pojawia się ten temat od czasu do czasu w wątku obierając kierunek na terra Fellis.
 
 
trinity 

Barfuje od: 6.09.2014
Udział BARFa: 50-75%
Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 29 Lip 2014
Posty: 147
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2015-06-15, 00:25   

Zdecydowanie podłączam się dopytania Ewik72 o gotowe karmy dla nerkowców.
Co podajecie swoich nerkowcom, gdy nie może to być BARF?
Ja podczas dwóch tygodni urlopu, które mnie czekają niebawem czymś muszę Endera karmić i nie jestem w stanie wziąć ze sobą jego mieszanek.

Na razie mam dwa pomysły tj. mokre karmy z niskiej zawartości fosforu (wstępnie wybrałam do dalszych rozważań:terra felis kurczak z dynią, indyk z cukinią i wołowina z marchwią, feringa jagnięcina z ziemniakami i wołowina z twarogiem, oraz miamor milde) oraz kupienie na miejscu tłustego mięsa i przygotowanie z easy barf, tauryną i olejem z łososia.

Macie jakieś lepsze pomysły?
_________________
http://enderwkraczadogry.blog.pl/
 
 
Silvena 
Ekspert


Barfuje od: 28.04.2013
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 7 razy
Dołączyła: 18 Kwi 2013
Posty: 1216
Skąd: UK
Wysłany: 2015-06-15, 00:43   

kilka stron wcześniej podałam linki do tabelki z analiza puszek.
Feringa ma za dużo fosforu (Kości), terra fealis ma bardzo dużo sodu w porównaniu do typowych karm nerkowych. Ja raczej skłaniałabym sie w kierunku opcji z EB, chociaz dodając go wg zaleceń producenta, podejrzewam, ze sodu tez będzie sporo.
Miamor mild nie wiadomo co tam siedzi, ale nie ma kości, wiec moze fosfor nie jest wysoki, nie wiadomo ta jak sód. Tłuszczu jest za mało.

Podejrzewam, ze jak ludzie nie podają barfa to podają typowe karmy dla nerkowców albo dla seniorów.
Z tego co pamietam to Margot pisała, ze swoim kotom terra fealis podaje po 50g na głowę, raz w miesiącu czy cos.
 
 
 
Ewik72 

Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 26 Lis 2013
Posty: 388
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2015-06-15, 00:49   

trinity,

Patrząc na analizy z wątku o karmach mokrych jak nic najlepiej wypada Terra felis. Tyle że sodu za dużo...Na drugim miejscu moim zdaniem chyba jednak nie Feringa a Power of Nature. Zwróć uwagę na ta karme. Fosforu ma tyle co Feringa (0,15) ale mniej białka. Dodatkowo w PoN jest sporo tłuszczu.
 
 
negra 

Dołączyła: 03 Sie 2014
Posty: 80
Skąd: Polska
Wysłany: 2015-06-15, 12:44   

A ile wapnia, fosforu i sodu jest w PON? Bo nie znalazłam nigdzie, jedynie w suchym.
 
 
Ewik72 

Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 26 Lis 2013
Posty: 388
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2015-06-15, 14:44   

negra, Tutaj poczytasz na temat karm mokrych http://www.barfnyswiat.org/viewtopic.php?t=168
 
 
Silvena 
Ekspert


Barfuje od: 28.04.2013
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 7 razy
Dołączyła: 18 Kwi 2013
Posty: 1216
Skąd: UK
Wysłany: 2015-06-15, 16:18   

Tanya na swoim blogu pisze, że puszki porta 21, czysty kurczak, mają mało fosforu (0.48% w suchej masie) i sodu (0.38%). Są to filetowki z dodatkiem witamin, więc teoretycznie nadają się do codziennego karmienia. Jeśli uzupełnić by je o jakiś tłuszcz, to były by dobrą alternatywą? Jak patrzyłam na skład w zoo+ to mają też w składzie 0.15% glukozy, co chyba nie jest zbyt dobre? Nie wiem czy że względu na glukoze w ogóle powinny być brane pod uwagę przy wyborze puszek?
 
 
 
trinity 

Barfuje od: 6.09.2014
Udział BARFa: 50-75%
Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 29 Lip 2014
Posty: 147
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2015-06-15, 22:28   

Silvena, oczywiście przestudiowałam tą tabelkę, ale brałam pod uwagę tylko te karmy, które były polecane na forum w wątku o mokrych karmach. Jeśli chodz i o Porta 21 to wychodzi mi, że ma więcej fosforu niż Terra Felis.
W sumie to każda z tych karm ma swoje wady, więc może najlepiej podawać na zmianę, żeby jakoś te dwa tygodnie przetrwać. I oczywiście opcja z EB w miarę możliwości lodówki.

Ewik72,
Masz rację pominęłam PoN, bo koty ją bojkotowały, w przeciwieństwie do Terra Felis i Miamora, które ubóstwiają. Ale patrząc na parametry nie wypada gorzej niż Feringa.
_________________
http://enderwkraczadogry.blog.pl/
 
 
przytoolanka
[Usunięty]

Wysłany: 2015-06-19, 09:25   

Witajcie.
Jestem w trakcie diagnostyki układu moczowego kota (nie wszystkie wyniki jeszcze mam), w badaniach wyszła nam niska wartość wapnia i fosforu (wapń: 5,71 norma: 8 - 12, fosfor: 3,83 norma: 4,5 - 8,11). Niestety mieszanka barfowa już mi się skończyła i zanim przyjdą wszystkie wyniki (stosunek białka do kreatyniny i sód, USG dopiero we wtorek) musimy działać z mięskiem. Stąd moje pytanie. Co byście zrobili - wapń i fosfor suplementować normalnie, czy zaniżyć jak dla nerkowca (po krótce: białko w moczu:30, ph:7, kreatynina:2 (0,6 - 2)? Chciałabym zrobić mieszankę na minimum 14 dni. Najbardziej martwią mnie te niedobory fosforu i wapnia nie wiem jak sobie z nimi poradzić, zakładając, że możemy być zdiagnozowani jak PNN. Staram się dopajać sosikami – boję się przekroczenia białka – czy wtedy wrzucić w liczydło skład sosików i zaniżyć białko z przepisu?
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne