BARFny Świat Strona GłównaBARFny Świat Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Kontakt  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Żywienie w chorobach nerek
Autor Wiadomość
duma_cara 

Dołączyła: 29 Cze 2015
Posty: 12
Wysłany: 2015-07-20, 11:54   

Bardzo Ci dziękuję Silvena!
Gdzie polecacie kupować suplementy?
I czy np. olej z wątroby dorsza może być innej firmy? np. Lunderland?
_________________
www.dumacara.pl
 
 
Silvena 
Ekspert


Barfuje od: 28.04.2013
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 7 razy
Dołączyła: 18 Kwi 2013
Posty: 1216
Skąd: UK
Wysłany: 2015-07-20, 12:33   

Możesz poszukać w barfnym kramiku na forum (np. tutaj: http://www.barfnyswiat.org/viewtopic.php?t=4326 ). W Modern Pet powinni też mieć wszystko, ale możesz poszukać w innych sklepach internetowych.
Olej oczywiście może być Lunderland, będzie go trochę mniej (5,8g do tamtego przepisu). Pomyliłam się :oops:
Może też być inna witamina D, tylko trzeba wiedzieć ile jej jest, żeby wiedzieć ile jej dać.
 
 
 
Kimchi 


Barfuje od: Teraz
Udział BARFa: do 25%
Dołączyła: 27 Lip 2014
Posty: 60
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2015-07-24, 19:23   

Być może niektórzy pamiętają moją Koteczkę, u której w wieku roku została zdiagnozowana PNN. Tutaj chciałabym się zwrócić do wszystkich osób, które właśnie się dowiedziały o diagnozie. Byłam przerażona po pierwszym USG i wynikach krwi. Nie były one tragiczne, ale jednoznacznie wskazywały na problem. Myślałam, że to oznacza cierpienia dla Kociego Dziecka, skrócenie jej życia i pogorszenie jego jakości. Okazuje się po kilku miesiącach od tych smutnych dni po diagnozie, że wcale tak być nie musi. Zmiana diety i NAWADNIANIE (oczywiście przy wyłącznie mokrej diecie i na razie 50% barfie- walczę o więcej :banghead: ) mogą sprawić, że nawet obraz na USG się poprawi, nie mówiąc o krwi. Przed tygodniem wróciłyśmy z Kimchi z badań i okazało się, że choroba nie musi postępować a nawet może się troszkę cofnąć. Wszystko więc zależy od nas samych, kocich opiekunów, od systematyczności i dokładnego czytania Barfnego Świata, który był dla mnie prawdziwym wybawieniem. Wszystkim, którzy nam doradzają bardzo dziękuję :)


Żeby nie było za słodko chciałabym zwrócić się z prośbą o pomoc do nerkowych ekspertów od przepisów. Popełniłam dziś coś takiego, pierwszy raz samodzielnie i nie wiem czy jest ok:

Mieszanka na 16 dni dla 4 kg kota
Orientacyjna dzienna porcja: 186 g mieszanki (w tym 25 g mięsa na 1 kg wagi kota)
Waga Ilość miarek
8 500,0 g Wołowina łata
9 400,0 g Wołowina mostek tłusty
10 100,0 g Kurczak serce
11 50,0 g Kurczak żołądek
12 500,0 g Kaczka mięso ze skórą
13 2,0 szt Żółtko jajka
14 48,0 g Wątroba kurczaka
15 2,0 g Tran z wątroby dorsza Lunderland
16 1,8 g 2,8 Mączka z alg morskich Lunderland
17 4,7 g 7,8 Drożdże piwne
18 20,9 g Krew wołowa suszona (w proszku)
19 0,9 tab Tokovit E 200 (kapsułka)
20 8,5 g 8,5 Mączka ze skorupek Lunderland
21 3,6 g 3,0 Sól himalajska
22 3,0 g 6,0 Tauryna
23 1 201,0 g Woda
24

Z góry dzięki za pomoc!
 
 
shana55 
Ekspert

Barfuje od: 08.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 07 Sie 2012
Posty: 5339
Wysłany: 2015-07-24, 21:30   

Kimchi :kwiatek:
Tłusto, tłusto, o wiele za tłusto.... Tłuszczu więcej niż białka. Mieszanka dla nerkowca ma być trochę tłuściejsza no ale bez przesady....
Użyłaś właściwych mięs do mieszanek dla nerkowca ale ich nie daje sie na raz :twisted:
Albo jedno albo drugie albo trzecie w zestawie z chudszym. Na przykład udka z kurczaka z łata wołową, albo udo z indyka z mostkiem tłustym. Przepis dobrze zrobiony ale trzeba dopracować te mięsa. Zrób sobie symulacje w kalku z kilkoma wariantami. Zasady znasz i przeliczniki też, białka do 5g na kg.m.c.kota na dzień tłuszczu 2,8g, fosfor do 50mg i soli troszkę mniej tak żeby proporcja była w kalku około 1,7. Poćwicz przepisy, będziemy sprawdzać i wybierać najlepsze.
Ostatnio zmieniony przez shana55 2015-07-27, 22:04, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
trinity 

Barfuje od: 6.09.2014
Udział BARFa: 50-75%
Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 29 Lip 2014
Posty: 147
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2015-07-27, 20:58   

shana55 napisał/a:

białka do 5g na kg.m.c.kota na dzień tłuszczu do 2,7g


No to ja się znowu pogubiłam :( czy ktoś mnie może naprostować?

1g białka to 4kcal czyli 5g białka to 20 kcal
1g tłuszczu to 9kcal czyli 2,7g tłuszczu to 24,3kcal

Kot powinien dostawać dziennie między 50 a 60.
Drogę prób i błędów widzę, że dla mojego optymalnie to 55. Poniżej 52 chudnie w oczach i nie odstępuje lodówki.

Jeśli przyjmę dolną granicę 52kcal, a 5g białka i 2,7g tłuszcze dostaję 44,3, to brakuje mi 7,7kcal na kilogram kota.

1g węglowodanów to 4kcal czyli musiałabym dawać prawie 2g węglowodanów na kilogram kota dziennie. Czy to się zgadza?

No bo albo muszę dać tyle tych węglowodanów, ile napisałam. Albo jednak więcej tłuszczu. Albo więcej białka.
Innej drogi nie widzę, bo kocina już w tej chwili waży 3,3kg i widać mu wszystkie żebra. Kalorii ograniczać nie mogę.
_________________
http://enderwkraczadogry.blog.pl/
 
 
shana55 
Ekspert

Barfuje od: 08.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 07 Sie 2012
Posty: 5339
Wysłany: 2015-07-27, 21:15   

trinity :kwiatek:
Jeśli kot ma PNN to dla dobra jego nerek powinien dostać dziennie do 5g białka na każdy kilogram wagi ciała!! I to jest chyba jasne. Nie przeliczam niczego na kalorie tylko obserwuję kota.... Ma mało?? dołóż tłuszczu!! BARF to nie apteka ani liczydło, kot sam Ci powie ile czego mu potrzeba. Może dajesz za wysokobiałkowe mięsa, tłuszcz spada a jak jeszcze mu to białko obniżysz to faktycznie może mieć mało jedzenia. Nie wiem jakie mieszanki robisz, może napisz tu jedną i przeliczymy ją w/g 25g mięsa na każde kilo wagi kota i poszukamy gdzie jest błąd.
Nie można tak liczyć schematycznie 1g białka to tyle kalorii, 1g tłuszczu to tyle kalorii. Kot je mieszankę i to jej kaloryczność wyliczamy i dodajemy tłuszczu w razie potrzeby. Ja to tak przynajmniej liczę.
Na marginesie skąd Ty masz takie dane, że 1g białka to 4kcal, 1g tłuszczu 9kcal, 1g węglowodanów 4kcal ??
 
 
trinity 

Barfuje od: 6.09.2014
Udział BARFa: 50-75%
Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 29 Lip 2014
Posty: 147
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2015-07-27, 21:34   

shana55 napisał/a:

Na marginesie skąd Ty masz takie dane, że 1g białka to 4kcal, 1g tłuszczu 9kcal, 1g węglowodanów 4kcal ??


Z kalkulatora z zakładki liczydło.

Jestem trochę zdesperowana, bo oczywiście białka się trzymam 5g tak jak napisałaś, ale po Twoim wpisie sprawdziłam i wyszło mi, że minimum jakie mam to 2,8g, a w niektórych mieszankach nawet 3,3g.

Właśnie na podstawie obserwacji kota dochodzę do wniosku, że przy 3,3g zachowuje się lepiej. Zaś jeśli tłuszczu jest 2,8g to widzę, że chudnie, chodzi głodny i kradnie nam jedzenie z talerza, a raz mu się zdarzyło zawinąć kajzerkę z siatki z zakupami ;)

Intuicyjnie czuję, że tego tłuszczu powinnam dawać więcej, ale z drugiej strony nie mam wiedzy na temat żywienia kota i boję się, że to na przykład może mu uszkodzić trzustkę albo nie wiadomo co jeszcze.
Dagnes coś wspominała o znaczącej robi węglowodanów w diecie nerkowca, ale nie rozwinęła wątku. Więc tak kombinuję, że może trzeba dorzucić marchewki ;)

Ale masz rację shana, jak wrócę do domu to wrzucę moją przykładową mieszankę i na przykładzie będzie się lepiej rozmawiało.
_________________
http://enderwkraczadogry.blog.pl/
 
 
shana55 
Ekspert

Barfuje od: 08.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 07 Sie 2012
Posty: 5339
Wysłany: 2015-07-27, 21:43   

trinity :kwiatek:
Nie zapomnij podać wagi i wieku koteczka. I nie bój się tłuszczu, on jest kotu tak samo niezbędny jak białko. Jego brak powoduje głód a nadmiar tycie. Jeśli to młody kot to tym bardziej głodny a jeśli do tego ruchliwy to wogóle się nie dziwie, że zjadłby konia z kopytami.
I w Twoim przypadku lepiej dodać dobrego surowego tłuszczu niż białka do mieszanki.
 
 
Ewik72 

Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 26 Lis 2013
Posty: 388
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2015-07-27, 21:47   

shana55, :kwiatek:

że mniej niż 5 gram białka wiadomo. Ale byłam przekonana że z fosforem wystarczy się trzymać poniżej 60 gram na kilokota. Co do tłuszczu w żadnej z moich mieszanek nie było mniej niż 2,7 gram na kilokota. też jestem zatem w konsternacji :roll:
skąd ta wartość tłuszczu dziennie do 2,7? I że fosfor poniżej 50?
Chyba że to indywidualna kwestia koteczki Kmichi. No ale Koteczka w początkowym bardzo etapie choroby.
Ech...a już myślałam że coś wiem i panuję nad sytuacją barfową ;-)
 
 
shana55 
Ekspert

Barfuje od: 08.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 07 Sie 2012
Posty: 5339
Wysłany: 2015-07-27, 22:17   

Ewik72 :kwiatek:
Poprawiłam tamten post do Kimchi, bo widzę, że drobna różnica w wartości wprowadza Was w drżenie :twisted: .... z tym tłuszczem to wszystko zależy od kota... jeden przy 2,7g będzie tył a inny przy 3g będzie głodny. To trzeba indywidualnie do każdego przypasować. Dlatego jak robiłam "pigułkę" z wątku o żywieniu kota nerkowego, to opierałam się na postach Margot a ona doskonale wiedziała co pisze, dlatego wszystkim polecam lekturę jej postów od deski do deski i to po wiele razy. I nie ma przebacz....To jest skarbnica wiedzy o żywieniu i prowadzeniu kotów z PNN i nikt za Was tego nie zrobi. Margot rzadko bywa na Forum i wszystkim brak jej wsparcia, dlatego musicie same zrobić wszystko, żeby nauczyć się co i jak trzeba.
Przypominam pigułkę:

Kod:

Po 1
Ilość białka w mieszance dla kota nerkowego powinna wynosić nie więcej jak 5g na kg.m.c. kota na dzień,
Po 2
Tłuszczu w takiej mieszance powinno być więcej niż 2,8g na kg.m.c. kota na dzień,
Po 3
Fosforu w takiej mieszance powinno być poniżej 50mg na kg.m.c. kota na dzień,
Po 4
Potas może być powyżej normy
Po 5
Sód już nie i proporcja potasu do sodu 2,1.
Po 6
W mieszance nie powinno byc kości ani mączki kostnej,
Po 7
Woda, woda, woda....nawet 50ml na kg.m.c.kota na dzień liczona razem z mieszanką,
Po 8
Nie musisz podawać spiruliny, ryb, warzyw, gotowych preparatów do Barfa, żółtko podajemy 1szt na kilogram mięsa, można spokojnie zwiększyć ilość oleju z łososia do 2ml na dzień, wit E też może byc troche więcej.
Jeszcze dla wyjaśnienia dlaczego mieszanka powinna być tłusta.
Kot bierze energię do życia zarówno z białka jak i tłuszczu, jak ma za mało tłuszczu w mieszance, bierze więcej białka (a nerkowiec nie powinien powyżej 5g) Jak ma więcej tłuszczu to bierze z tłuszczu i to jest dobre. Szybciej się naje i to mniejszą ilością a co za tym idzie mniej składników przyswoi a sił mu nie ubędzie.
 
 
trinity 

Barfuje od: 6.09.2014
Udział BARFa: 50-75%
Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 29 Lip 2014
Posty: 147
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2015-07-27, 22:21   

no to jestem w moją mieszanką. Mieszanka bardzo prosta i podstawowa, trochę na szybko robiona, bo ostatnio przegapiłam, że zamrażalnik pustoszeje, ale parametry, które chciałam - uzyskałam, więc wszelka krytyka mile widziana.

Ender - kot bojowy 14 miesięcy, waży 3,3kg.

810g indyk udo (bez kości)
197g kaczka mięso ze skórą
207g kurczak serca
103g indyk żołądki
9g easy BARF
31g wątroba indycza
0,9g tran z wątroby dorsza Lunderland
0,5g mączka z alg morskich Lunderland
1g drożdże piwne
4,3g Fortaine
0,4 tabletki Tokovit 100
40g Olej z łososia Salmopet
9,6g mączka ze skorupek Lunderland
0,2g sól himalajska
200g marchew gotowana
5g Tauryna
800g woda

Wg kalkulatora jest to mieszanka na 16 dni dla mojego kota i powinien on jej zjeść 152g dziennie.
W takiej sytuacji dostałby 4,83 g białka ( bardziej niż Ok ), 49mg forforu i 3,26g tłuszczu!!!
W związku z tym, że kot jest chudy, a moim celem jest białko 5g, daję mu trochę więcej - tj 157g dziennie.
Wtedy mam 5 g białka i 51,8kcal. Jest to porcja, którą się najada i nie chudnie.
Jeśli zmniejszę ilość tłuszczu w mieszance, na przykład wywalę kaczkę ze skórą i zastąpię udem indyka ze skórą, tłuszcz spadnie mi do 2,8-2,9, ale też kaloryczność spadnie poniżej 49 i chłopak będzie chodził głodny, lub będzie przekonywał mnie, żebym zwiększyła mu porcję, co zaskutkuje przekroczeniem białka.

P.S. Na marginesie wyjaśniam, że proporcje wapnia do fosforu 1,53 i sodu do potasu 1,71 są zamierzone i wynikają z jonogranu, który przy wyższych proporcjach zaczął niebezpiecznie wychodzi poza normę.
_________________
http://enderwkraczadogry.blog.pl/
 
 
shana55 
Ekspert

Barfuje od: 08.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 07 Sie 2012
Posty: 5339
Wysłany: 2015-07-27, 22:39   

trinity :kwiatek:
No i dobrze liczysz i wszystko jest jasne, tylko, że Ender to młody i ruchliwy kot :twisted: i wcale się nie dziwie, że głodny, gdybyś liczyła mieszankę na jego wagę docelową to pewnie na mniej więcej 4,5kg.
Licząc na piechotę 4,5kg x 25g mięsa= 112,5g tyle powinien średnio dostać na dzień samego tłustego mięsa plus woda i suplementy. Ja dokładnie tyle bym mu dawała t.j 157g mieszanki o tłustości nawet 3,5g. Poczytaj tą pigułkę co napisałam wyżej, tam tłumaczę dlaczego tłuszcz jest dobry dla kota. I nie martw się wszystko liczysz dobrze i daj się kotu najeść :mrgreen: Spróbuj (indyk to trochę chude mięso) dołożyć tłustej wołowiny do takiej mieszanki i zobaczymy jak Ender będzie się z wagą zachowywał.
 
 
Ewik72 

Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 26 Lis 2013
Posty: 388
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2015-07-27, 22:50   

No ok, rozumiem że z tłuszczem była zwykła omyłka…ufff... :lol:

co do fosforu przyjęłam do wiadomości i stosowania ten wpis Dagnes:

dagnes napisał/a:
Margot napisał/a:
1). Jakie zachować proporcje procentowe białka i tłuszczu w suchej masie mieszanki? Jak przy mniejszej ilości tłuszczu w mieszance otrzymać niższy poziom fosforu w suchej masie?

Zmniejszyłabym ilość tłuszczu do około 25-28% suchej masy. To powinno wystarczyć kotu o małej aktywności, jednak nie możemy za bardzo obniżać podaży tłuszczu, bo wówczas kot będzie miał zwiększone zapotrzebowanie na białko, co nie jest dobre przy PNN.
Ilość fosforu powinniśmy raczej mierzyć pod kątem spożycia przez kota, a nie w suchej masie. Co z tego, że będziemy mieć mało fosforu w mieszance, a kot zje jej dużo. Wówczas i bezwzględna ilość spożytego fosforu nam wzrośnie. I na odwrót - w mieszance może być dużo fosforu w suchej masie, ale jeśli kot zjada małe ilości pokarmu, to i fosforu zje mało. Idealnie byłoby, gdybyś utrzymywała dzienne spożycie fosforu na poziomie poniżej 60mg na 1 kg należnej masy ciała kota, o ile to możliwe. Jeśli poziom fosforu we krwi jest w normie dla danego stadium choroby, to w zasadzie ilość fosforu mieszcząca się w granicach 60-70 mg na 1 kg masy należnej kota też będzie jeszcze do zaakceptowania w fazach I-II choroby.

W tym miejscu podam jeszcze zalecane maksymalne poziomy fosforu we krwi u kotów z PNN wg. skali IRIS, które to poziomy są niższe niż górny próg tzw. norm dla zdrowych kotów:

II faza (crea 1,6 - 2,8 mg/dl) → fosfor poniżej 4,5 mg/dl (1,45 mmol/l)
III faza (crea 2,9 - 5,0 mg/dl) → fosfor poniżej 5,0 mg/dl (1,6 mmol/l)
IV faza (crea powyżej 5,0 mg/dl) → fosfor poniżej 6,0 mg/dl (1,9 mmol/l)

W przypadku przekroczenia powyższych pułapów, należy zacząć stosować odpowiedni jelitowy wyłapywacz fosforu, pamiętając jednocześnie o kontroli poziomu wapnia we krwi i nie stosowaniu preparatów z wapniem w przypadku podwyższonego poziomu jonów Ca we krwi.

Jak widać, żywiąc chorego na PNN kota, trzeba patrzeć wielotorowo na jego pokarm i kontrolować parametry mieszanki oraz dokładne dzienne porcje pożywienia wraz z parametrami krwi (i ew. moczu).


Pigułkę też znam, ale prawdę mówiąc kwestię fosforu wklepałam sobie z cytowanego wyżej postu.

Shana, dziękuję że tu jesteś i pomagasz porządkować myśli i wątpliwości :kwiatek:

ps. wątek czytałam 5 razy! i zawsze wszystkim zainteresowanym powtarzam że wątek trzeba przeczytać w całości.
 
 
trinity 

Barfuje od: 6.09.2014
Udział BARFa: 50-75%
Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 29 Lip 2014
Posty: 147
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2015-07-27, 22:57   

Dzięki Shana, takie miałam poczucie, że już opanowała to mniej więcej, tylko przez moment zwątpiłam.
Tak jak napisałam, ta mieszanka to była taką trochę na szybko, bo musiałam się ratować przed głodem.
Ale podaję ją przemiennie z innymi. W tej chwili mam jeszcze mieszankę antrykot + kurczak ze skórą oraz szponder, łata i ozór, więc o różnorodność dbam jak najbardziej.

Ender przytył nawet ostatnio 100g, jeśli dobijemy do 3,5 to będę zadowolona, a przy 4 w niebo wzięta.
Na przeszkodzie jeszcze stoi grubas, który go ciągle objada, jeszcze tydzień temu ważył 5kg, dziś już 5,2kg, a nasz cel to 4,7kg, więc jakoś się nie przybliżamy.
_________________
http://enderwkraczadogry.blog.pl/
 
 
shana55 
Ekspert

Barfuje od: 08.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 07 Sie 2012
Posty: 5339
Wysłany: 2015-07-27, 22:58   

Ewik72 :kwiatek:
BRAWO!!!! O to właśnie chodziło :mrgreen: Teraz sama wiesz co z czym i do czego.
A im więcej wiesz, tym mniej wątpliwości. Działaj i ucz się przyda się Twoja wiedza wszystkim. :kwiatek: :love:

trinity :kwiatek:
Będziesz musiała zwrócić baczniejszą uwagę na Endera i zjadane przez niego porcje, bo bidok będzie ciągle głodny a grubas coraz grubszy :mrgreen: Priorytet ma niestety Ender i nie pozwól go objadać. Drugiemu nie pozwól przytyć więcej. Możesz dodatkowy tłuszcz dodawać na przykład tylko Enderowi prosto do miski. :mrgreen:
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne