BARFny Świat Strona GłównaBARFny Świat Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Kontakt  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Żywienie w chorobach nerek
Autor Wiadomość
Ola G. 

Barfuje od: 09.2015
Udział BARFa: 90-100%
Wiek: 42
Dołączyła: 15 Sie 2015
Posty: 56
Skąd: Polska
Wysłany: 2015-08-19, 23:27   

Bobek leczy się u Neski, kiedy osiedlowy wet zdiagnozowal nerki, znalazłam ja na forum znany lekarz i umówiłam się do niej . Moim zdaniem super wet , niestety choroba nerek Bobka mogła być wywołana niewłaściwym leczeniem poprzednika, no ale nic nie poradzę, chciałabym , żeby miał jak najlepsze życie, wiadomo, ze pnn jest nieuleczalne, ale niech sobie poje mięsa, bo uwielbia :mrgreen:
 
 
Yolla 

Dołączyła: 17 Lis 2013
Posty: 40
Wysłany: 2015-08-20, 00:47   

Przepraszam, że trochę późno :roll:
Silvena napisał/a:
Do ułożenia przepisu potrzebna mi jeszcze waga kota (kotów), myślałam, że napisałaś w pierwszym poście, ale jednak nie


Misza ważyła 4,9kg, później schudła do 4,3kg a teraz trochę przybrała i waga utrzymuje się na poziomie 4,5kg więc nie wiem na ile liczyć :-/
Ice kocur 4,5kg ale chyba na razie będę mu robiła mieszankę z TC bo ostatnio kupiłam duże opakowanie i muszę wykorzystać

Ola G. napisał/a:
Co do tranu, to wetka kazala podawać, bo jakieś badania były

my też byliśmy u Neski i ona miała na myśli badania z omega3, też zaleciła tran, tak jak mówi Silvena nie musi się znać na BARFIE ale przynajmniej nie wciska na siłe "nerkowych chrupek" ;-)
 
 
Silvena 
Ekspert


Barfuje od: 28.04.2013
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 7 razy
Dołączyła: 18 Kwi 2013
Posty: 1216
Skąd: UK
Wysłany: 2015-08-20, 10:47   

Yolla,

Stworzyłam taki przepis:

Cytat:
Mieszanka na 16 dni dla 4,5 kg kota
Orientacyjna dzienna porcja: 146 g mieszanki (w tym 25 g mięsa na 1 kg wagi kota)

1 000,0 g Wołowina chude mięso
600,0 g Jagnięcina gulasz
160,0 g Wołowina serce
17,6 g easy B.a.r.F
58,0 g Wątroba wołowa
25,0 g Olej z łososia SALMOPET
10,4 g Węglan wapnia 37% Lilly's Bar
4,5 g Tauryna
458,0 g Woda
0,1 g Mączka z alg morskich Lilly's Bar
3,5 g Fortain
0,2 tab Tokovit E 100 (kapsułka)



Białko - 4,75g / kg m.c.
Białko:tłuszcz - 1,78
Fosfor - 50,5 /kg m.c (nie wiem czy przy tych mięsach i EB da się niżej zejść, żeby witaminy D nie przedawkować)
Wapn:fosfor - 1,10 (obniżyłam trochę, idealnie jest 1,15)
Potas:sód - 1,51 (kotom nerkowym zaleca się ten stosunek równy 2,1, ale EB jest bogaty w sód)

Dodałam resztę potrzebnych suplementów, żeby zaznaczyć, że są niewielkie braki. Nie musisz ich kupować na już, ale z czasem możesz się pokusić o to. Suplementy naturalne są lepsze pod tym względem, że można łatwiej manipulować parametrami mieszanki.

Zważ kotkę za jakiś czas, moim zdaniem powinna trochę przytyć na takiej mieszance, ale różnie z tym bywa. Możesz dodać 50g warzyw np. marchewki gotowanej bądź surowej (jako balast). Możesz dodać trochę Colonu C Light (błonnik) - 1 płaską łyżeczkę.

Przy tych mięsach i podrobach ciężko ułożyć sensowną mieszankę nie przekraczając witaminy D... jak się okazuje podroby z tych zwierząt są w nią bardzo bogate. Jeśli jesteś z Warszawy, to wiem, że dziewczyny z forum zamawiają od rolników jajka kacze, gęsie i perlicze. Może takie by nie uczulały? Dobre żółtko nie jest złe ;-) A i skorupki z takich jajek to zawsze coś naturalnego, niż czysty węglan wapnia.

Próbowałaś zostawiać kotom zamrożone porcje barfa zamiast chrupek? Może to jednak byłaby lepsza opcja? Wszystkie chrupki (poza obrzydliwymi nerkowymi) mają dużo fosforu i wapnia :-(
 
 
 
Yolla 

Dołączyła: 17 Lis 2013
Posty: 40
Wysłany: 2015-08-20, 17:55   

Silveno dziękuję :kiss: , jesteś wielka ale mam kilka pytań :mrgreen:
1. Czy mogę dać wątrobę cielęcą zamiast wołowej bo mam zamrożoną?
2. Na razie, jak pisałam wcześniej, chciałabym spróbować nie dodawać oleju do mieszanki i chcę kupić olej w kapsułkach Omega3 Naturell 500mg i jakoś przemycać, mogę spróbować np z łyżeczką tunczyka z puszki? ma dosć intensywny zapach może przejdzie ;-) i czy wystarczy 1 kapsułka?
3. Z jagnięciny to mogę mieć udziec, łopatkę, karkówkę- może być?

Teraz chyba i tak będę przygotowywała mieszanki oddzielnie (alergię ma mój kocur z dorymi nerkami- chyba :-> ) bo chcę wykorzystać zapas TC Premix więc może użyć coś z indyka? :oops: bo kurczaka nie bardzo chciały jeść.

Ja boję się zostawiać mieszankę zamrożoną żeby: a. się nie zepsuła, b. czy po takim zimnym mięsku nie będzie chorego gardła?

Co do wagi to aktualna z dziś jest 4,25kg :-( - byłyśmy u weta bo Misza ma obrzęknięte powieki, drapie sie, pociera łapką mam nadzieję że to tylko jakaś alergia może na Urinomet? Nie wiem dlaczego ma taką huśtawkę z wagą, apetyt raczej OK

My z kotami mieszkamy w Białymstoku, jakieś jajka pewnie można by skombinować ale chyba na razie dodam EB, wapń i taurynę i zobaczymy czy będzie smakowało, nie wiem czy te suplementy mają jakiś konkretny smak bo TC jest neutralny.
 
 
Silvena 
Ekspert


Barfuje od: 28.04.2013
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 7 razy
Dołączyła: 18 Kwi 2013
Posty: 1216
Skąd: UK
Wysłany: 2015-08-20, 20:59   

Yolla,

1. wątroba cielęca się nie nadaje, ma 3x mniej witaminy A niż wołowa, a wątróbka jest bardzo bogata w fosfor. Możesz użyć 40g wątróbki indyczej, jeśli drugi kot nie ma alergii na indyka i nie będzie podjadał mieszanki

2. olej uwzględniłam w przepisie, żeby obliczyć tłuszcz. Możesz użyć kapsułek, ja chowałam w mięsie. Jednak kocur rozgryzał i wypluwał. Używałam sosików z vitakraftu (prawie sama woda, a 15g starcza mi na 2-3 dni dla dwóch kotów) do zachęcenia. Tuńczyka jednak nie polecam, bo ryby też są dosyć bogate w fosfor i łyżeczka codziennie jednak robi różnicę. Poza tym tuńczyk jest dosyć słony... Co do dawkowania, to kot nerkowy musi dostawać 2x więcej omega3 niż koty zdrowe, więc raczej wypadałoby dawać po 2 kapsułki dziennie (ale zacząć od 1 przez kilka dni, żeby sensacji w kuwecie nie było).

3. Możesz użyć łopatki jagnięcej, ale wtedy dodaj tylko 9,9g węglanu wapnia (łopatka ma mniej fosforu niż gulaszowe niby)

Odnośnie zostawiania zamrożonego barfa, to w takiej postaci będzie się powoli rozmrażał tzn, dłużej będzie świeży i się nie powinien zepsuć. Jak kotom nie będzie takie odpowiadało to po prostu poczekają aż będzie ciepłe. Dziewczyny podają swoim kotom czasami lekko zamrożone mięso albo mieszankę prosto z lodówki i te koty żyją i są zdrowe :-) Gdzieś tu jest nawet dyskusja o tym... ale nie mogę teraz znaleźć :-(
Ja moim wygrzewam... bo mój W. je tak rozpieścił... jedzonko musi być cieplutkie i pachnące... i jeszcze najlepiej polane sosikiem :oops:
Czasami jak coś zostawią rano to dojadają wieczorem i się nie psuje. Są do kupienia specjalne miski z wkładami chodzącymi, które można zaprogramować, żeby otwierały się o określonej porze. Może coś takiego u Was by się sprawdziło? Po prostu spróbuj i zobaczysz, może akurat będzie dobrze :-)

Easy barf jest smaczny według moich kotów. Z naturalnych suplementów to tylko krew im średnio wchodzi.
 
 
 
Yolla 

Dołączyła: 17 Lis 2013
Posty: 40
Wysłany: 2015-08-20, 22:31   

Silvena napisał/a:
Możesz użyć kapsułek, ja chowałam w mięsie. Jednak kocur rozgryzał i wypluwał.

:lol: oooooo właśnie u mnie będzie to samo
Silvena napisał/a:
Są do kupienia specjalne miski z wkładami chodzącymi, które można zaprogramować, żeby otwierały się o określonej porze.

też o tym myślałam
Silvena napisał/a:
Ja moim wygrzewam... bo mój W. je tak rozpieścił... jedzonko musi być cieplutkie i pachnące... i jeszcze najlepiej polane sosikiem

no tak koty to sobie umieja ustawić sobie swojego człowieka :-D

chyba jutro będę miała suplementy, zobaczę co będzie w sklepie i ewentualnie jeszcze się odezwę jeżeli nie nadużyłam jeszcze Twojej życzliwości :oops:

PS gdybym chciała pozostać przy EB i sama próbować przygotować mieszankę to kalkulator będzie przydatny?
 
 
Silvena 
Ekspert


Barfuje od: 28.04.2013
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 7 razy
Dołączyła: 18 Kwi 2013
Posty: 1216
Skąd: UK
Wysłany: 2015-08-20, 22:59   

Kalkulator jak najbardziej będzie przydatny :mrgreen:
Zwłaszcza przy kocie nerkowym, żeby pilnować fosfor.
 
 
 
Yolla 

Dołączyła: 17 Lis 2013
Posty: 40
Wysłany: 2015-08-21, 14:37   

Silveno,
z mięsa dostałam 530g udziec jagnięcy; 710 kark wołowy; 280 rozbratel wołowy; dużo wątróbki i serc indyczych- czyli nie do końca to co było w przepisie :-/

suplementy dotarły :-> czy Twoim zdaniem na początek nie zmniejszyć np o połowę dawki suplementów żeby kot sie przyzwyczaił do nowego smaku?
 
 
Silvena 
Ekspert


Barfuje od: 28.04.2013
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 7 razy
Dołączyła: 18 Kwi 2013
Posty: 1216
Skąd: UK
Wysłany: 2015-08-21, 16:12   

Przepis:

Cytat:
Mieszanka na 12 dni dla 4,5 kg kota
Orientacyjna dzienna porcja: 150 g mieszanki (w tym 25 g mięsa na 1 kg wagi kota)

530,0 g Owca noga
710,0 g Wołowina karczek średniotłusty
100,0 g Indyk serce
31,0 g Wątroba indycza
13,4 g easy B.a.r.F
20,0 g Olej z łososia SALMOPET
8,1 g Węglan wapnia 37% Lilly's Bar
3,5 g Tauryna
371,0 g Woda
0,1 g Mączka z alg morskich Lunderland
3,5 g Fortain
0,1 tab Tokovit E 200 (kapsułka)


Białko - 4,9
B:T - 1,81
Fosfor - 52mg / kg m.c (mogłoby być mniej, ale nie jest źle)
Wapń:fosfor - 1,10
Potas:Sód - 1,45

Możesz dodać z 50g warzyw jak chcesz.
Nie ma sensu zmniejszać dawki suplementów, Easy Barf jest smaczny i nie znam kota, który by nie chciał go jeść.

Zanim zrobisz może mieszankę, to możesz dać kotom 50g tego rozbratelu z 0,5g (niepełna miarka) EB na próbę teraz. EB trochę pęcznieje pod wpływem wody, jak dasz jej trochę to się taka pasta zrobi, możesz tym usmarować mięso i dać po połowie na kota.

:food:
 
 
 
Yolla 

Dołączyła: 17 Lis 2013
Posty: 40
Wysłany: 2015-08-21, 18:06   

Silvena napisał/a:
Zanim zrobisz może mieszankę, to możesz dać kotom 50g tego rozbratelu z 0,5g (niepełna miarka) EB na próbę teraz


tak zrobię :->

jeszcze raz bardzo Ci dziękuję :kwiatek:

przed chwilą wycisnełam zawartość kapsułki Omega3 500mg na 2 malutkie krewetki liofilizowane Thrive, ładnie wciągają olej są dość inetensywne w smaku i zapachu- oba koty zjadły :hura: czy póki im się nie znudzi mogę tak przemycać omega3? czy dla kota nerkowego krewetki też są beee?
przy okazji okaże się czy kocuerek nie ma uczulenia na krewetki :mrgreen:
 
 
Asiek13 

Dołączyła: 11 Sie 2015
Posty: 11
Wysłany: 2015-08-24, 20:56   

Pochwalę się :hura:
po wielu trudach, dziwnych spojrzeniach w sklepie mięsnym ("a co to jest łata wołowa? Koleżanki, wiecie co to jest? Nie wiemy, ale na pewno tego nie mamy") udało mi się zakupić 300g tłustej łaty wołowej dla mojego nerkowca.

I powiem szczerze: dawno nie widziałam mojego kota tak szczęśliwego i biegnącego do miski.. :lol: zmieliłam mu te 300g, rozdzieliłam na 4 dni z ipakitine i wodą i czekamy na dostawę suplementów (dzisiaj wysłali :hura: ). Na środę mam zamówioną łatę prosto z masarni, tłuściutka ma być i od razu zmielona. Będziemy robić papu :food:

Kot je od piątkowego wieczora po łyżeczce mięcha 6-7 razy na dzień i po roku okazało się, że on wcale nie jest taki głuchy jak się go woła. On nas wcześniej olewał ;P Teraz raz zawołam "Kacper!" i od razu przybiega, choćby smacznie spał na balkonie.
Oby tylko wyniki nie były gorsze, chociaż leczymy kota nie wyniki, a ten ewidentnie na razie (tfu tfu!) ma się wyśmienicie :d
 
 
Emilia 

Dołączyła: 25 Sie 2015
Posty: 1
Wysłany: 2015-08-26, 19:50   

Witam Wszystkich serdecznie,

od jakiegoś czasu podczytuje forum i zastanawiam się jakby to nie spróbować barfa u mojego Baszy.
Basza jest chory na nerki (PNN).Ma ok.11 lat ( około ponieważ jest moim cudownym "znaleziskiem").

Ostatnie (20.08.2015) roku wyniki nie były najlepsze.

Podam je szybciutko:

Morfologia ( oznaczenie maszynowe)
norma
WBC 6,58 G/L 6-11
NEU 4,34 G/L 3-11
NEU % 65,9 60-78
LYM 1,38 G/L 1-4
LYM% 21 15-38
MONO 0,58 G/l 0,04-0,5
MONO % 8,81 0,01-4
EOS 0,242 G/L 0,04-0,6
EOS % 3,68 0,01-6
BASO 0,038 G/L 0,001-0,1
BASO % 0,578 0,001-1
RBC 5,98 T/l 5,-10
HGB 85 g/l 90-150
HCT 0,285 l/l 0,3-0,44
MCV 47,6 fl 40-55
MCH 14,2 pg 13-16
MCHC 298 310-360
PLT 98,5 180-550

Albuminy 29 g/l 26-46
ALT 40,4 U/l 1-91
AP 44 U/l 1-140
AST 31,2 U/l 1-59
Białko całkowite 70,6 g/l 57-94
Bilirubina całkowita 6,29 mikromol/l 0,01-5,5
Cholesterol 8,94 mmol/l 1,8-6,5
GLDH 1,14 U/l 0,01-6
Glukoza 5,19 mmol/l 3,05-6,10
Kreatynina 584,7 mikromol/l 1-168
Mocznik 39,6 mmol/l 5-11,3
Chlorki 115,7 mmol/l 110-130
Fosfor nieorganiczny 2,54 mmol/l 0,8-1,9
Potas 4,28 mmol/l 3-4,8
Sód 150,1 mmol/l 145-158
Wapń 2,6 mmol/l 2,3-3
Globuliny 41,6 g/l 19-66
stos.albuminy/globuliny 0,697 0,5-1,10
Magnez 0,999 mmol/l 0,6-1,3
T4całkowita 1,62 mikrog/dl 1-2,5


Badanie moczu:
Barwa wodojasna
przejrzystość klarowny
woń kwaśna
leukocyty 15 kom. /mikrol
azotyny -
urobiligen -
Białko 0,424 g/l
pH 6,57
Erytrocyty 200 kom. / mikrol
Ciężar właściwy 1,013
Ketony -
bilirubina -
glukoza -

Badanie osadu moczu:
osad ( makroskopowo) sladowy, zbity, jasny
supernant ( makroskopowo) wodojasny, klarowny
leukocyty 0-2 wpw
erytrocyty 5-20 wpw
bakterie -
krysztaly -
nabłonki plaskie 0-2 wpw
przejściowe 0-1 wpw
wałeczki szkliste 0-1 wpw
inne nieliczne zanieczyszcenia; nieliczne pasma sluzu

Czy biorąc pod uwagę powyższe parametry moglibyście nam zaproponować łagodne przejście na barfa? Basza obecnie je a raczej jest karmiony karmą Renal + Terra Fealis (Drób).
Dostawał Renalzin, później Alugastrin, Pronefrę i znowu Alugastrin jako wyłapywacz fosforu.
Jest też codziennie nawadniany ( przeważnie NaCl) i dopajany ok.100 ml przegotowanej wody.
Dostaje beta-glukan, 1,5 ml oleju z łososia ( Lunderland), biopron 9 2 kapsułki.
Mam jeszcze zakupiony tran - olej z dorsza Lunderland, easy barf, hemoglobinę FORTAN.
No i szczere chęci - wydaje mi się że dieta komercyjna mu jednak nie służy...
Jeżeli moglibyście spojrzeć na wyniki mojego Baszy i coś nam doradzić co do diety bylibyśmy wdzięczni.... ( dodam, że niestety nie byłam wtedy tego świadoma ale Basza był zawsze chrupeczkowy...) teraz je wyłącznie mokre...
 
 
Ola G. 

Barfuje od: 09.2015
Udział BARFa: 90-100%
Wiek: 42
Dołączyła: 15 Sie 2015
Posty: 56
Skąd: Polska
Wysłany: 2015-08-31, 15:09   

Witam, potrzebuję pomocy w doborze karmy, która będą mogly jeść razem kot nerkowy ze zdrowym. Bobek (nerkowy) je mieszankę , którą ułożyła Silvena (smakuje!), Pyzie robie z TC premix. Pytanie a propos TC: jeśli daję do tego gotowane mięso, to muszę dołożyć tauryny?
Oba jedzą pół na pół puszkowe/barf I teraz o te puszki chodzi. Daje im terra faelis, ale tu jest wykaz karm i ilosci składników w suchej masie. Czy porta 21 będzie ok?

http://www.felinecrf.org/canned_food_uk.htm

I jeszcze jedno pytanie, czy jak daję gotowane mięso, to mogę dać do mieszanki wodę z gotowania? :-P

Dzieki za pomoc!
 
 
Silvena 
Ekspert


Barfuje od: 28.04.2013
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 7 razy
Dołączyła: 18 Kwi 2013
Posty: 1216
Skąd: UK
Wysłany: 2015-08-31, 18:07   

Ola G.,
O puszkach była juz mowa w tym dziale i to jakoś calkiem nie tak dawno. Porta 21 zawiera glukozę i jest zbyt chuda, wolałabym podawac chyba cos innego, ale od czasu do czasu w jakichś kryzysowych sytuacjach to czemu nie.
Jak gotujesz mięso to daj wiecej tauryny, nadmiar sie wysika, a jest pewność, ze będzie jej wystarczajaco. Wodę z gotowania jak najbardziej powinnaś użyć w mieszance, w końcu w tej wodzie zostają jakieś tam składniki odżywcze z mięsa.
Cieszę sie, ze barf smakuje, moze warto zwiekszyć jego udział w codziennej diecie ;-)
 
 
 
Ola G. 

Barfuje od: 09.2015
Udział BARFa: 90-100%
Wiek: 42
Dołączyła: 15 Sie 2015
Posty: 56
Skąd: Polska
Wysłany: 2015-09-01, 12:25   

Czyli najlepszą alternatywą będzie terra faelis? Ta z kolei ma dużo sodu...
Wyjeżdżam na tydzień i koty będą pod opieką koleżanki, ona nie ma jak ich przypilnowac, żeby sobie nie podjadały...Daje im puszkę i wychodzi do pracy.
Mam jeszcze jedno pytanie dotyczące przepisu dla mojego nerkowego Bobka: mialam dać 1kg uda indyka, ale dostałam bez skóry. Już wszystko zmieszalam i nie wiem czy tak mogę zostawić, czy dokupić np skrzydła indyka i dodawać do każdej porcji trochę tej skóry, czy moze jakiś inny tłuszcz? :roll:
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne