BARFny Świat Strona GłównaBARFny Świat Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Kontakt  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Żywienie w chorobach nerek
Autor Wiadomość
Dona20 

Dołączyła: 16 Wrz 2016
Posty: 4
Wysłany: 2016-09-17, 19:58   

Witam wszystkich serdecznie
Jestem nowa na forum.Otorz mam 12 letniego kota Timonka chorego na nerki.Zdiagnozowanego ok rok temu.Caly czas jest na karmie weterynaryjnej i powiem szczerze ze mam z nią duży problem.Moj kot nie przepada za tym jedzeniem. Jego stan w ostatnim czasie sie pogorszył co mnie bardzo załamało. W związku z tym przekopywalam internet w nadziei ze znajdę jakieś inne rozwiązania i w ten sposób trafiłam na to forum.Dieta barf bardzo mnie zainteresowala. Myśle ze mój kot byłby dużo bardziej szczęśliwy będąc na takiej diecie. Nie wiem tylko kompletnie jak sie za to zabrać.Wyczytalam na początku tego wątku ze podając wyniki badań i inne dane zwierzaka będziecie w stanie pomoc mi w dopasowaniu diety konkretnie do mojego kota.
Moja mama we wtorek będzie na wizycie w lecznicy i weźmie wszystkie aktualne wyniki badań Timonka a ja zaraz umieszczę je tu na forum. Nie ukrywam ze bardzo liczę na wasza pomoc bo bardzo chciałabym zeby mój futrzak jak najdłużej był ze mną i przede wszystkim zeby mógł sie cieszyć życiem..
Nie wiem tez gdzie mogę kupić produkty potrzebne do diety barf bo wiem ze mozna kupować gotowe mrożone porcje mięsne.
Pozdrawiam wszystkich
 
 
shana55 
Ekspert

Barfuje od: 08.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 07 Sie 2012
Posty: 5339
Wysłany: 2016-09-17, 21:59   

Potwora :kwiatek:
Znalazłam posty, znalazłam przepis :mrgreen: Nie mogę tylko znaleźć wyników na podstawie których u kota stwierdzono PNN i to w II-giej fazie....Bo jeśli stwierdzono to na podstawie kreatyniny 2,2 (norma do 1,8) i mocznika 85 (norma 70)....przy jonogramie w normie i reszcie wyników także w normie... to dziwne to jakieś...Zrób te badania i potwierdź albo wyklucz II-gą Fazę. Bo mocznik podwyższony podtruwa organizm i może powodować wymioty.
Może nie musi... Mój Rafajel miał kreatynine 4,95 i mocznik 250... jonogram w normie, krew w normie i to była III-IV -ta faza. I objawów zero, poza zwiększonym piciem i smrodkiem z paszczy... Ostatnio dowiedziałam się, że koty tylko na Barfie mogą mieć wyższą kreatyninę, bo maja większą masę mięśniową niż koty jedzące karmę komercyjną. Posprawdzaj dowiedz się więcej. Parametr SDMA pasowalo by zrobić.
 
 
Potwora 


Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 06 Paź 2015
Posty: 257
Wysłany: 2016-09-18, 11:31   

Shano,
PNN stwierdziła dr Neska na podstawie wywiadu, USG oraz badań które wkleję poniżej (te które cytujesz to starsze badania, w nowszych mocznik na szczęście jest jeszcze jest niższy). Mówiła, że jest to początek II fazy, że wyniki ogólnie są bardzo dobre i że kot jest jeszcze w bardzo dobrym stanie.





Tak, parametr SDMA miałam robić już ostatnim razem, ale z tego całego stresu który spowodował weterynarz, u którego robiłam badania krwi (parafrazując: "olaboga, kot pani umiera, nerki mu już praktycznie nie pracują, trzeba żeby szybko zaczął jeść chrupki!!!!") zupełnie wyleciało mi z głowy przy okazji wizyty u dr Neski, przypomniałam sobie już w drodze do domu. Nie chciałam go już wtedy męczyć kolejny raz bo to był dla niego bardzo ciężki i stresujący okres więc odłożyłam to badanie na później i zrobię je teraz. Ale diagnozie ufam, dr Neska to jedyny lekarz u którego będąc czułam, że wie co robi.
 
 
shana55 
Ekspert

Barfuje od: 08.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 07 Sie 2012
Posty: 5339
Wysłany: 2016-09-18, 14:13   

Potwora :kwiatek:
Uffff... Bo czasami tak człowiekowi się wydaje, że ziemia się spod nóg usuwa, jak zobaczy kreatyninę i mocznik w górnych granicach normy. Wpada momentalnie w panikę i każda diagnoza lekarza jest jednoznaczna. A przecież jak to kiedyś powiedziała Margot mamy leczyć kota a nie wyniki. W/g mnie te wyniki wcale nie są złe, faktycznie mogą wskazywać na początek II - fazy. Ale prawidłowo prowadzony kot z takimi :mrgreen: wynikami może żyć w całkiem dobrej kondycji jeszcze parę ładnych lat a odejść na co innego.
Pilnuj, sprawdzaj, trzymaj się diety dla nerkowca, jeśli podajesz jakieś leki wyłapujące fosfor to pod nadzorem Dr. Neski. Zrób ten parametr SDMA będzie cały obraz stanu koteczka.
Dalej się trzymasz tego przepisu??

Mieszanka na 10 dni dla 4,5 kg kota
Orientacyjna dzienna porcja: 151 g mieszanki (w tym 25 g mięsa na 1 kg wagi kota)

500,0 g Kurczak udo bez kości ze skórą
500,0 g Wołowina średniotłuste mięso/ tłuste mięso
120,0 g Kurczak serce
11,5 g easy B.a.r.F
1,0 szt Żółtko jajka
31,0 g Wątroba kurczaka
10,0 g Olej z łososia SALMOPET
6,8 g Mączka ze skorupek Lunderland
3,0 g Tauryna
309,0 g Woda

Może pora coś zmienić, jak masz wszystkie suplementy to może na pełny Barf?? :twisted:
 
 
Potwora 


Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 06 Paź 2015
Posty: 257
Wysłany: 2016-09-18, 16:30   

Leków wyłapujących fosfor jeszcze nie podaję, dr Neska stwierdziła wówczas, że póki co nie będziemy ich wprowadzać. Zobaczę jak fosfor będzie wyglądał przy okazji nowych badań.

Barfa robiłam według przepisu który wklejałam powyżej:

500,0 g Kurczak udo bez kości ze skórą
500,0 g Wołowina średniotłuste mięso
120,0 g Kurczak serce
10,0 g easy B.a.r.F
1,0 szt Żółtko jajka
31,0 g Wątroba kurczaka
0,3 g Mączka z alg morskich
3,4 g Fortain
0,3 tab Tokovit E 100 (kapsułka)
10,0 g Olej z łososia SALMOPET
6,8 g Mączka ze skorupek Lunderland
3,0 g Tauryna
309,0 g Woda

Orientacyjna porcja powinna wynosić, tak jak piszesz, ok. 150g, ale on ma podzielone na porcje ok. 120g i i tak w większości przypadków zostawia jakieś resztki.

Ostatnią mieszankę robiłam już bez serc (okazało się, że bez serc chętniej je) i z mięsem tak tłustym, jak tylko udało mi się dostać. Daję też trochę więcej wody niż w przepisie, czy to źle? Kupiłam niedawno cytrynian wapnia i kolejną chciałabym już chyba zrobić z cytrynianem zamiast skorupek (a może i z tym i z tym?).
 
 
shana55 
Ekspert

Barfuje od: 08.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 07 Sie 2012
Posty: 5339
Wysłany: 2016-09-18, 16:40   

Potwora :kwiatek:
To czas przerobić przepis, wyrzuć z przepisu serca, zamień na wołowina tłuste mięso, dodaj potrzebne suplementy i zobaczysz jak to wygląda. Pod względem ilości białka i tłuszczu na kg.m.c. kota na dzień. A po co Ci ten cytrynian?? Już pisałyśmy na jego temat wyżej....
 
 
Potwora 


Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 06 Paź 2015
Posty: 257
Wysłany: 2016-09-18, 19:09   

Według posta Dagnes warto zamienić mączkę ze skorupek na cytrynian też w momencie, w którym PH moczu jest wysokie - on miał 7,0 przy normie 7,0. No i kupiłam dwa opakowania cytrynianu już jakiś czas temu gdy byłam przekonana, że lekko zakwasza, więc teraz mam pełno i mączki, i cytrunianu :roll:

Zrobię te badania i zobaczę jak ten jego organizm wygląda, wtedy się zobaczy co i jak. Póki co ma barfa jeszcze chyba na około dwa tygodnie. Z przepisem będę miała problem, bo co prawda kalkulator mam, ale nie mam excela :-P
 
 
shana55 
Ekspert

Barfuje od: 08.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 07 Sie 2012
Posty: 5339
Wysłany: 2016-09-18, 19:49   

Potwora :kwiatek:
Dagnes pisała też tu:
http://www.barfnyswiat.or...ighlight=#91053
o wyższości skorupek nad cytrynianem dla kotów nerkowych. Do każdego kota podchodzi się indywidualnie. Każdy musi osobiście po przeanalizowaniu wszystkich za i przeciw, wybrać najlepszą drogę dla swojego kota. Zrób przepis w O.o wrzuć na forum jakby co zrobi się korektę. :twisted:
 
 
Potwora 


Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 06 Paź 2015
Posty: 257
Wysłany: 2016-09-18, 20:18   

Chryste, i co ja teraz zrobię z tymi dwoma opakowaniami. Sama zjem :lol:
A jeszcze mam pytanie: co z wapniem? Czy ze skorupek i z cytrynianu wchłaniane są takie same jego ilości? Bo mój kot miał wapń w okolicach górnej granicy.

Spróbuję. To będzie trudne, bo gdy włączyłam go pierwsze kilka razy dostawałam oczopląsu i nie wiedziałam za co się chwycić, ale spróbuję :-P
 
 
shana55 
Ekspert

Barfuje od: 08.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 07 Sie 2012
Posty: 5339
Wysłany: 2016-09-18, 22:04   

Potwora :kwiatek:

Poczytaj te wątki:
Mączka ze skorupek:
http://www.barfnyswiat.org/viewtopic.php?t=162

Cytrynian Wapnia:
http://www.barfnyswiat.org/viewtopic.php?t=191
Powinno Ci się wiele wyjaśnić. :twisted:
 
 
IzabelaW 


Barfuje od: IX.2015
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 23 razy
Dołączyła: 15 Mar 2015
Posty: 996
Skąd: Lublin
Wysłany: 2016-09-19, 07:21   

Dona20, witaj na forum :-) Fajnie, że na niego trafiłaś, bo to fantastyczna skarbnica wiedzy. Czytania jest dużo, ale naprawdę warto poświęcić czas ;-) Więc czytaj, szczególnie wątek nerkowy właśnie, a także wątki o mięsach i suplementach - tam dowiesz się zasad ogólnych barfowego zywienia A jak wkleisz wyniki badań kota, to popatrzymy. W międzyczasie możesz też wprowadzać do diety kota mięsa (z przynależnym im tłuszczem), korzystając z przepisów z tego wątku, niech się przyzwyczaja :-)
 
 
Tufitka 
Ekspert

Barfuje od: 17.02.2013
Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 20 razy
Dołączyła: 21 Sty 2013
Posty: 3009
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2016-09-20, 11:50   

Chcę sama sporządzać poprawne mieszanki (czytam i czytam i jeszcze nie doszłam do tego,aby swobodnie się w tym temacie poruszać :banghead: ), ale nie wiem jak obliczyć z wyliczanej mieszanki jakie są ilości wg poniższych zasad okładania przepisów dla nerkowców wyczytane w wątku "4 norwegi chcą przejść na BARF" :hair: (http://www.barfnyswiat.org/viewtopic.php?p=111814&highlight=#111814)
Taka łopatologiczna instrukcja wyliczania poniższych parametrów by mi się przydała :kiss:
shana55 napisał/a:

Tu masz zasady układania przepisów dla nerkowców w pigułce:
Po 1
Ilość białka w mieszance dla kota nerkowego powinna wynosić nie więcej jak 5g na kg.m.c. kota na dzień,
Po 2
Tłuszczu w takiej mieszance powinno być więcej niż 2,8g na kg.m.c. kota na dzień,
Po 3
Fosforu w takiej mieszance powinno być poniżej 50mg na kg.m.c. kota na dzień,
Po 4
Potas może być powyżej normy
Po 5
Sód już nie i proporcja potasu do sodu 2,1.

Wyliczyłam taką mieszankę:
Mieszanka na 95 dni dla 4,5 kg kota
Orientacyjna dzienna porcja: 155 g mieszanki
Waga
3 556,0 g Wołowina chude mięso
3 393,0 g Indyk udo (bez kości)
2 128,0 g Kaczka mięso ze skórą
590,0 g Indyk serce
966,0 g Indyk żołądek
10,0 szt Żółtko jajka
281,0 g Wątroba indycza
24,1 g Tran z wątroby dorsza Lunderland
17,4 g Mączka z alg morskich
40,0 g Drożdże piwne
140,4 g Krew wołowa suszona (w proszku)
5,8 tab Tokovit E 200 (kapsułka)
90,0 g Łój wołowy
67,0 g Mączka ze skorupek Lunderland
49,0 g Sól himalajska
24,0 g Tauryna
3 100,0 g Woda

Czy przepis dla kota nerkowego może być?

1 ilość białka dla całej mieszanki wyszło 2 253, tłuszczu 1 136, stosunek wapń: fosfor - 1,15, stosunek potas: sód -1,34

Jak wyliczyć (które komórki z których zakładek kalkulatora brać do obliczeń) ile białka, tłuszczu i fosforu przypada na 1 kg masy ciała kota oraz jak obliczyć proporcję potasu do sodu? I jeśli któryś z parametrów jest nie taki, to co dodawać, żeby to wyrównać?

Jak tłuszczu za mało, to mam jeszcze 120gr. skóry gęsiej (jak to uwzględniać w kalku) i sporo tłuszczu wołowego.

Pięknie proszę o łopatologiczne wyjaśnienie :kwiatek:
_________________
„Im bardziej poznaję ludzi, tym bardziej kocham zwierzęta.”
George Bernard Shaw
 
 
traganek 


Barfuje od: 12.2015
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 6 razy
Dołączyła: 01 Kwi 2015
Posty: 365
Wysłany: 2016-09-20, 18:20   

Tufitka napisał/a:

Jak wyliczyć (które komórki z których zakładek kalkulatora brać do obliczeń) ile białka, tłuszczu i fosforu przypada na 1 kg masy ciała kota oraz jak obliczyć proporcję potasu do sodu? I jeśli któryś z parametrów jest nie taki, to co dodawać, żeby to wyrównać?

:kwiatek: :kwiatek:
1-wsza łopata
W kalkulatorze jest zakładka "Liczydło" tam jest policzone ile jest białka i tłuszczu. W zakładce "wydruk przepisu" jest informacja na ile dni wystarczy mieszanka.

2-ga łopata
Jeśli masz kalkulator w Excelu to Fosfor liczy się tak: komórka G13/ na ile dni mieszanka/waga kota
Np: fosfor wychodzi 13511 mg, Mieszanka wystarcza na 28 dni. Waga kota: 11 kg. To fosfor na kg m.c = 13511/28/11 =43,8 mg na k.m.c. Komórka G13 jest w zakładce BARF.
ps. to jest tylko przykład - nie wiem czy istnieją 11 kg koty :)

3 -łopata
Proporcja Potas:Sód jest w zakładce BARF w komórce G18. Żeby zwiększyć proporcję potas sód można zmniejszyć ilość soli w mieszance. - to najprostszy sposób.( dla mnie). Proporcja potas : sód to iloraz komórek: G17/G16 z zakładki BARF.
 
 
Tufitka 
Ekspert

Barfuje od: 17.02.2013
Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 20 razy
Dołączyła: 21 Sty 2013
Posty: 3009
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2016-09-20, 19:14   

dzięki za podpowiedź, wg Twojej instrukcji (chyba do wyliczenia białka też można to zastosować) wyszło mi, że białka wychodzi 5,2 g na kg m. c. kota
Wyliczyłam taką mieszankę:
Mieszanka na 95 dni dla 4,5 kg kota
Orientacyjna dzienna porcja: 159 g mieszanki
Waga
3 556,0 g Wołowina chude mięso
3 393,0 g Indyk udo (bez kości)
2 128,0 g Kaczka mięso ze skórą
590,0 g Indyk serce
966,0 g Indyk żołądek
10,0 szt Żółtko jajka
281,0 g Wątroba indycza
24,1 g Tran z wątroby dorsza Lunderland
17,4 g Mączka z alg morskich
40,0 g Drożdże piwne
140,4 g Krew wołowa suszona (w proszku)
5,8 tab Tokovit E 200 (kapsułka)
500,0 g Łój wołowy
67,0 g Mączka ze skorupek Lunderland
49,0 g Sól himalajska
24,0 g Tauryna
3 100,0 g Woda

Czy przepis dla kota nerkowego może być (zwiększyłam ilość tłuszczu wołowego)? Zwiększyłam ilość tłuszczu ale ilość białka wychodzi tak samo :banghead: I fosfor też za wysoki :hair: Jak dobrać składniki, żeby wyszło tak jak trzeba :niewiem:
Prośba o wyjaśnienie i pomoc :peace:
_________________
„Im bardziej poznaję ludzi, tym bardziej kocham zwierzęta.”
George Bernard Shaw
 
 
shana55 
Ekspert

Barfuje od: 08.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 07 Sie 2012
Posty: 5339
Wysłany: 2016-09-20, 22:04   

Tufitka :kwiatek:
Dla kotów nerkowych najlepsze są tłuste mięsa. U Ciebie przeważa chuda wołowina i jest
za dużo podrobów. Zamień 1000g chudej wołowiny na 1000g tłustej albo na 1000g łaty.
A jeszcze lepiej daj pół na pół (chudą z tłustą). Indyk udo tez do najtłustszych nie należy i białka wcale nie ma takiego niskiego, podudzie ma niższe białko. Podrobów ma być tylko 15%, zabierz połowę serc, zostaw żołądki. Ilość kaczki możesz zwiększyć do 3000g to łoju wtedy nie dawaj.
Skoro mamy obniżyć fosfor to żółtek trzeba dać mniej, no i w przepisie za duża ilość soli jak dla nerkowca, trzeba ja stopniowo obniżać do proporcji 1,7 potem 1,8 aż do 2,1 jeśli zachodzi taka konieczność.
Zrób taką symulację przepisu, przelicz parametry zobaczymy na czym stoimy.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne