BARFny Świat Strona GłównaBARFny Świat Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Kontakt  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Żywienie w chorobach nerek
Autor Wiadomość
docia 

Barfuje od: 10.2016
Udział BARFa: 90-100%
Wiek: 47
Dołączyła: 29 Sie 2016
Posty: 7
Skąd: Pniewy
Wysłany: 2017-07-19, 22:17   

Jesteśmy po wizycie u kardiologa. Poniżej wstawiam opisy wizyt. Lekarze stwierdzili około 75% uszkodzenia nerek, no i niestety kardiomiopatię wskutek pnn. To było na początku miesiąca. Pusia dostaje nadal kroplówki, ale już w mniejszych ilościach, do tego cardioforce, coś osłonowego na wątrobę i oczywiście barfa nerkowego. Dziś świętujemy mały sukces! Wynik mocznika 83, a kreatyniny 0,8 :-D mam nadzieję, że takie wyniki utrzymają się jak najdłużej :love:


_________________
Moje koteczki to moje życie...
 
 
dagnes 
Administrator


Barfuje od: 2008
Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 23 razy
Dołączyła: 13 Wrz 2011
Posty: 4838
Wysłany: 2017-07-20, 12:09   

docia, twój kot dostaje ogromną ilość wody w kroplówkach i na pewno ma bardzo rozrzedzoną krew. Ta kreatynina jest wynikiem rozrzedzenia krwi, a nie faktu zdrowienia. Nerki niestety się nie naprawiają, a kreatynina jest wskaźnikiem ich uszkodzenia. Przykro mi, ale w przypadku PNN spadek kreatyniny spowodowany intensywnymi kroplówkami nie jest powodem do radości (przepraszam za pisanie bez ogródek, ale lepiej wiedzieć co się dzieje i dlaczego, niż być później zaskakiwanym nagłymi wypadkami).
Mocznik jest wprawdzie "wypłukiwany" kroplówkami, i temu m.in. one służą, bo kot wówczas lepiej się czuje i wraca mu apetyt (organizm nie jest zatruty), jednak przy tak dużej ilości podawanych płynów ten wynik jest również zakłamany i "zaczarowuje rzeczywistość" :-( .
Moim zdaniem przewadniasz Pusię i na dłuższą metę nie jest to dobre. Trzeba znaleźć jakiś złoty środek, czyli ilość płynów, która jeszcze pomaga pomimo tego, że nie zbija sztucznie wyników do bardzo niskich poziomów, zamiast skupiać się na osiaganiu parametrów krwi gdzieś na samym dole skali kosztem tego, że krew przestaje pełnić w organizmie swoje funkcje - przede wszystkim transportować tlen i utrzymywać równowagę kwasowo-zasadową, bo jest zbyt rozrzedzona. Taki stan bardziej szkodzi kotu niż samo PNN.
_________________
Aby dotrzeć do źródła, musisz iść pod prąd
 
 
Anilina 

Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 24 razy
Dołączyła: 20 Lip 2017
Posty: 995
Wysłany: 2017-07-21, 16:22   

Witam wszystkich serdecznie :kwiatek:
Od razu się wytłumaczę, że od kilku dni pilne studiuję wątki „Żywienie w chorobach nerek” oraz „Barf dla początkujących”. Poziom wiedzy obu wątków bardzo się różni, zaczynam się gubić i trochę panikować, bo czas mi ucieka, a raczej mojej kotce. Proszę zatem o pomoc na początek, zanim sama zdołam na spokojnie przygotować jej menu.
Kotka ma 12 lat, drobnej budowy, 3,5 kg, waga raczej stała od lat,. Końcem czerwca wydała mi się trochę mniej ruchliwa niż zwykle, zabrałam ją więc na ogólne badania krwi.
Wyniki z 27.06.2017:
Leukocyty 7,80 g/l
Erytrocyty 9,15 T/l
Hemoglobina 8,57 mmol/l
Hematokryt 0,43 l/l
MCV 47 fl
MCH 0,94 fmol
MCHC 19,8 mmol/l
RDW 24 %
Płytki krwi 209 G/l
MPV 16 fl
Rozmaz manualny wg Schillinga:
Kwasochłonne 5 %
Pałeczkowate 1 %
Segmentowane 47 %
Limfocyty 46 %
Monocyty 1%
Obraz krwinek czerwonych bez zmian
Oznaczenia biochemiczne:
AST 36,0 U/L
ALT 83,0 U/l
ALP 16,0 U/l
Glukoza 113,0 mg/dl
Kreatynina 2,8 mg/dl
Mocznik 84,0 mg/dl
Białko całkowite 83,0 g/l
Albuminy 37,0 g/l

Rozpoczęliśmy podawać kroplówki z NaCl. W „międzyczasie” badanie moczu:
Gęstość względna 1,014
Barwa żółta
Przejrzystość lekko metny
Odczyn obojętny
Białko ślad
Glukoza nieobecna
Ketony nieobecne
Barwniki krwi nieobecne
Barwniki żółciowe nieobecne
Urobilinogen w normie
Osad moczu mierny, żółty, st.
Nabłonki wielokątne pojedyncze w prep.
Nabłonki okrągłe pojedyncze w prep.
Leukocyty 0-1 wpw
Erytrocyty 0-1 wpw
Opis: Świeże
Zmienione
Wyługowane
Wałeczki drobnoziarniste kilka
Kryształy nie znaleziono
Flora bakteryjna mierna

Po serii 5 kroplówek znów krew, już z panelem nerkowym. 17.07.2017:
Kreatynina 2,9 mg/dl
Mocznik 94,0 mg/dl
Białko całkowite 80,0 g/l
Albuminy 38,0 g/l
Fosfor 3,8 mg/dl
Sód 154,6 mmol/l
Potas 4,5 mmol/l
Chlorki 116,4 mmol/l
Niestety nie dopilnowałam wapnia – przy kolejnych badaniach poproszę, by dołożyli.
Mimo kroplówek mocznik wzrósł ok 10%.
Obecnie kotka przyjmuje 2 razy w tygodniu 100ml NaCl + zastrzyk z witaminami z grupy B (niestety nie spytałam o szczegóły). Weci oczywiście każą przechodzić na karmę typy renal. Ale ja od lat żywię Titę karmą wysokobiałkową + mięsem. Z buta zrezygnowałam z suchej (jadła Acanę, Purizon itp.) na rzecz wyłącznie mokrej ( Mac’s – idzie w odstawkę, teraz zamówiłam jej Terra Faelis drobiową). Co kilka dni, jak marudzi, daję jej saszetkę Hills k/d (dziewczyna ma słabość do karm zbożowych – uwielbia).
Terra Faelis masakruje mi kieszeń. Boję się podawać mięso bez suplementacji, o której prawie nic nie wiem (stosowałam tylko Felini complete, na który strasznie marudziła). Pomyślałam więc, że zacznę od tłustego mięsa i jakoś przemycę Felini Renal. Ale Felini Renal zawiera kwas foliowy, o którym znów w wątku o suplementach wyczytałam, że jest szkodliwy. Nie mam obecnie żadnych sup. poza używanego wcześniej Felini Complete. Kończy mi się Terra, nowa przyjdzie pewnie dopiero w połowie tygodnia.
Czy z mięs: kurczak, wołowina, indyk, kaczka (o ile akurat będzie dostępna); jajek i suplementów, które mogę dostać na szybko w aptece lub spożywczakach, dam radę sklecić jakiś posiłek dla nerkowca? Nie mam dobrych sklepów zoologicznych w okolicy (Chrzanów – małopolska).

Strasznie długi ten wpis, ale będę bardzo, baaardzo wdzięczna za pomoc i wyrozumiałość, jeśli gdzieś już taki temat się przewijał, a ja nie doczytałam.
Pozdrawiam.
 
 
shana55 
Ekspert

Barfuje od: 08.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 07 Sie 2012
Posty: 5339
Wysłany: 2017-07-22, 00:03   

Anilina :kwiatek:
Witam Cie na Forum i zapraszam do Powitalni.
Przedstaw kicię i zdjęcia też mile widziane.
Nie wpadaj w panikę bo teraz to musisz mieć jasny umysł!
Nie dziwie się, że porównując oba wątki widzisz nieścisłości ale każdy wątek jest o czymś innym i czegoś innego dotyczy.
Barf dla początkujących jest wątkiem dla tych wszystkich, którzy chcą przejść z kotem na Barfa ale nie bardzo wiedzą jak to zrobić. Mają koty zdrowe albo młode i chcą je zacząć żywić zgodnie z naturą drapieżnika.
Wątek o żywieniu w chorobach nerek jest wątkiem specjalistycznym i dotyczy tego właśnie zagadnienia. Żywienie kotów zdrowych różni się znacznie od żywienia kotów chorych.
Dlatego trzeba się najpierw zaznajomić z zasadami karmienia Barfem w ogóle, żeby potem móc ogarnąć znacznie bardziej skomplikowane karmienie w chorobach nerek.
Myślę, że powinnaś najpierw poczytać co to Barf, jakie mięsa polecamy, jakie suplementy naturalne sa potrzebne (gotowe preparaty nie sa polecane dla nerkowców), poprosić o dostęp do kalkulatora, i pomalutku zacząć zgłębiać tajniki dobrego barfowania a potem żywienia w chorobach nerek dopasowanego do potrzeb Twojej kici.
Wyniki bez zakresów referencyjnych laboratorium nic nam nie powiedzą bo każde labo ma swoje własne normy.
Suplementy Lunderland dostaniesz choćby na allegro, albo w ich sklepie wysyłkowym czyli drożdże browarnicze, algi, olej Omega 3, mielone skorupki, w aptece wit.E Tokovit, sól himalajską w zdrowej żywności. Jedynie hemoglobinę wieprzową w sklepie internetowym Swojski Wyrób (ja tam kupuję) albo dostaniesz suplementy w sklepie Pokusa.org, trzeba się tylko trochę rozejrzeć.
Tu masz link do strony
http://www.barfnyswiat.or...=asc&start=1020
Pierwszy post od góry to taka "pigułka" z parametrami mieszanki dla nerkowca.
 
 
Anilina 

Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 24 razy
Dołączyła: 20 Lip 2017
Posty: 995
Wysłany: 2017-07-22, 09:16   

Shana,
dziękuję za wskazówki. Popisałam się na początek :-/ Nie zdawałam sobie sprawy z różnych norm laboratoriów. Na szczęście przeszperałam szafki, znalazłam jeszcze kilka puszek schomikowanej Terry, więc mam czas na spokojne zgromadzenie suplementów bez podtruwania kotki fosforem. Dziękuję za podpowiedzi, gdzie zacząć. Niestety, jeśli chodzi o moje zwierzaki, ciężko mi zachować zimną krew... Ogarnę się dzisiaj i nadrobię kulturalne zaległości w Powitalni.
 
 
Anilina 

Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 24 razy
Dołączyła: 20 Lip 2017
Posty: 995
Wysłany: 2017-07-27, 18:04   

Drodzy, mój pierwszy przepis dla nerkowca z wynikami:
Oznaczenia biochemiczne krwi 17.07.2017:
Kreatynina 2,9 mg/dl (1,0-2,0)
Mocznik 94,0 mg/dl (25-70)
Białko całkowite 80,0 g/l (60-80)
Albuminy 38,0 g/l (27-39)
Fosfor 3,8 mg/dl (3,8-6,8)
Sód 154,6 mmol/l (143,6-156,5)
Potas 4,5 mmol/l (4,1-5,6)
Chlorki 116,4 mmol/l (101,5-118,4)
Morfologia - cała w normie
i
Mocz 2017-07-08
Gęstość względna 1,014 (min 1,024 max 1,060)
Barwa żółta
Przejrzystość lekko mętny
Odczyn obojętny
Białko ślad
Glukoza nieobecna
Ketony nieobecne
Barwniki krwi nieobecne
Barwniki żółciowe nieobecne
Urobilinogen w normie
Osad moczu mierny, żółty, st.
Nabłonki wielokątne pojedyncze w prep.
Nabłonki okrągłe pojedyncze w prep.
Leukocyty 0-1 wpw
Erytrocyty 0-1 wpw
Opis: Świeże
Zmienione
Wyługowane
Wałeczki drobnoziarniste kilka
Kryształy nie znaleziono
Flora bakteryjna mierna

Na wcześniejszych, ogólnych z 27 czerwca, mieliśmy Kreatyninę 2,8 mg/dl i mocznik 84,0 mg/dl, więc mimo serii kroplówek jest pogorszenie. Tita dostaje 100 ml roztworu NaCl 2 razy w tygodniu + zastrzyk z witamin B.
Waży 3,5 kg, w dobrej kondycji, niewychodząca, czasem marudzi przy misce, ale raczej apetyt dopisuje, pojenie to katastrofa (dolewanie do mięska wody kończy się strajkiem głodowym, strzykawka do pysia to obraza majestatu i awantura, kończy się na 10 ml dziennie i ranach drapano-szarpanych). Obecnie je Terra Fealis (indyk, kurczak), czasem kawałek tłustej wołowiny ze sproszkowanymi skorupkami z jajek. Dziś przyszły suplementy, więc chcę stworzyć pierwszą mieszankę. Będę bardzo wdzięczna za sprawdzenie/poprawki.
Waga
500,0 g Wołowina gulasz
500,0 g Kurczak udziec ze skórą
20,0 g Kurczak serce
10,0 g Kurczak żołądek
2,0 szt Żółtko jajka
50,0 g Wątroba kurczaka
2,1 g Tran z wątroby dorsza Lilly's Bar
1,5 g Mączka z alg morskich
3,1 g Drożdże browarnicze Pokusa
15,8 g Hemoglobina wieprzowa Pokusa
0,6 tab Tokovit E 200 (kapsułka)
20,0 g Olej z łososia SALMOPET
6,5 g Mączka ze skorupek Lilly's Bar
99,5 g marchewka gotowana, bez soli
2,5 g Tauryna
401,0g Woda
3,0 g Sól himalajska

Za ok 2 tygodnie będziemy robić kolejne badania. Wiem na pewno, że muszę dopilnować żeby tym razem oznaczyli Ca. Czy macie jeszcze jakieś sugestie, co do innych badań? W kwestii USG pani vet stwierdziła, że wyniki są trudne do analizy i odradziła (kota to mała wścieklizna przy wszystkich zabiegach). Cisnąć o to USG?
Z góry dziękuję za porady.
 
 
Ewik72 

Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 26 Lis 2013
Posty: 388
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2017-08-07, 23:53   

Anilina,

w przepisie wyszło za wysokie białko (5,2 gr na kg mc). Jeśli by rozłożyć mieszankę o dzień dłużej, będzie ok. Poza tym dobrze sobie poradziłaś:) Nie dodałaś więcej skorupek i słusznie, bo fosfor w jonogramie jest w dolnej granicy normy a wapnia nie znasz.
Jeśli Tita będzie się najadała rozłożoną na dłużej mieszanką, to masz przyzwoity pierwszy przepis.
Pytasz czy cisnąć na usg...cisnąć. Bo może dać odpowiedź na wiele pytań (chociażby dlaczego mimo kroplówek wyniki się pogarszają) i jest to konieczne dla uzupełnienia diagnostyki.
USG nie tylko nerek a całej jamy brzusznej. Ważne, by USG wykonywał dobry operator (najlepiej specjalista w tej dziedzinie).
 
 
Anilina 

Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 24 razy
Dołączyła: 20 Lip 2017
Posty: 995
Wysłany: 2017-08-14, 17:43   

Ewik72,
bardzo dziękuję za wskazówkę :kwiatek: . Dzięki Tobie doczytałam jeszcze o przeliczaniu białka i fosforu na dzień i masę ciała, na co wcześniej nie wpadłam. Na szczęście Titka nie zjada całej dziennej porcji, więc nie powinno jej zaszkodzić to zawyżenie. Zjada 3 posiłki dziennie, gdy próbowałam zwiększać ich częstotliwość, odmawiała jedzenia tych "nadprogramowych". Mimo, że je mniej niż wynika z Kalkulatora, po 2 tygodniach BARFowania odrobinę się zaokrągliła, co trochę cieszy, bo była raczej chudzinką. Przejście na BARF z suplementami naturalnymi to strzał w dziesiątkę (syntetycznych nie chciała ruszać).

W kwestii USG - czy ktoś z Forumowiczów zna dobrego specjalistę w rejonie Śląsk/Małopolska. Skoro moja dr. szczerze przyznała, że jej to nie najlepiej idzie, poszukam gdzie indziej. Nie ma co kici denerwować badaniami, z których i tak nic nie wyniknie.
 
 
Ewik72 

Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 26 Lis 2013
Posty: 388
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2017-08-15, 14:01   

Anilina,
chyba trudno o dobrego specjalistę w tych okolicach. Jest lekarz nefrolog dr Barbara Zacharewicz w Chorzowie, ale czy jest dobra w kwestii usg...nie wiem.
 
 
traganek 


Barfuje od: 12.2015
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 6 razy
Dołączyła: 01 Kwi 2015
Posty: 365
Wysłany: 2017-08-16, 20:56   

Anilina, Znajoma jeździ do Krakowa do lecznicy Retina. Ona ma psa kardiologiczno-cukrzycowo-nerkowego.
Chwali sobie wet. Macieja Rudnickiego. W tej lecznicy od USG jest Justyna Mazur (nefrolog, lubiący koty) http://weterynarz-okulista.pl/pl/o-firmie Sprzęt od USG mają podobno dobry.
_________________
Dokąd idą psy, gdy odchodzą?
No bo jeśli nie idą do nieba,
to mnie tam także iść nie potrzeba.
 
 
Anilina 

Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 24 razy
Dołączyła: 20 Lip 2017
Posty: 995
Wysłany: 2017-08-17, 18:10   

Cudownie! traganek, stokrotne dzięki za to info.
 
 
aina 

Pomogła: 2 razy
Dołączyła: 13 Paź 2016
Posty: 327
Wysłany: 2017-08-25, 03:47   

Szarak,o którym wspominałam ma dostać rano aranesp 10 mcg. Kot waży 4kg.
RBC 2,31mln/mm3 a minimum jest 5
hemoglobina 4,44g/l minimum wynosi 8
HCT(hematokryt) 13,02% min.27
BUN 187mg/dl max.41
kreatynina 8,4mg/dl
Cieszę się z każdego dnia jego życia
Piszę ponieważ jakiś czas temu czytałam na tym lub innym forum o wyliczaniu dawki anarespu. Nie udaje mi się znależć . Gdyby ktoś wiedział gdzie to może jest bardzo proszę dać znać
 
 
IzabelaW 


Barfuje od: IX.2015
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 23 razy
Dołączyła: 15 Mar 2015
Posty: 996
Skąd: Lublin
Wysłany: 2017-08-25, 06:39   

On ma bardzo niski hematokryt (jest przewodniony), krew jest bardzo rozrzedzona przez to, więc morfologia może być tak naprawdę przekłamana (inne wyniki też, niestety). Zwracam na to uwagę, choć nie wiem co z tego wynika przy takim stanie nerek.
 
 
jolka 

Dołączyła: 30 Lip 2014
Posty: 129
Skąd: Kraków
Wysłany: 2017-08-25, 06:58   

aina na 5 str o dawkowaniu Aranespu.
http://www.ema.europa.eu/...WC500026149.pdf

U nas już raczej tylko taki ratunek:
http://pl.blastingnews.co...h-00517567.html
od tygodnia u Kiciusia obfity krwiomocz...// aina, spr. też swój PW, tam wysłałam też link dla Ciebie
 
 
aina 

Pomogła: 2 razy
Dołączyła: 13 Paź 2016
Posty: 327
Wysłany: 2017-08-25, 10:32   

DZIEKI dzięki , od początku sierpnia nawadniałam podskórnie co 2gi dzień 200ml
wtedyRBC 4,94
hemoglobina 7,52
HCT 24,54
kreatynina 7,7
mocznik 200
mam dalej nawadniać 2x75ml co 2gi dzień
no nic , wiem że kryzys może nastąpić w każdej chwili lecz póki kot doznaje przyjemności z życia póty staram się utrzymać to życie
Dzięki DZiewczyny
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne