BARFny Świat Strona GłównaBARFny Świat Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Kontakt  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
BARF dla początkujących - pytania, problemy
Autor Wiadomość
Snedronningen 
Ekspert

Barfuje od: 06/2013
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 16 razy
Dołączyła: 03 Cze 2013
Posty: 2811
Wysłany: 2015-01-31, 10:17   

ewelina napisał/a:
Ale skoro ma 6 miesięcy to chyba już dużo nie urośnie.
Różnica u mojej suki w wieku 6 miesięcy i 3 lat to prawie 20 kg. Przy psach małych i średnich dużej różnicy w porównaniu z wiekiem 6 miesięcy i dorosłością nie ma. Przy psach dużych już może być widoczna a przy olbrzymich jest znaczna.
 
 
 
ciocia_mlotek 
Ekspert


Barfuje od: 25.07.12
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 11 razy
Dołączyła: 01 Sie 2012
Posty: 4452
Skąd: góry Szkocji
Wysłany: 2015-01-31, 11:46   

POkaż foto suni to zobaczymy z grubsza jakie ona ma jeszcze szanse na rośnięcie :) To da się mniej więcej zobaczyć jak duży bedzie psiak
Żołądkiem bez dna na początku się nie przejmuj. Większość psów na początku się ładuje strasznie i są wiecznie nienajedzone. Do odpowiedniej porcji dochodzi się jakiś czas. Nie ma czegoś takiego jak uniwesalna dawna na kg psa bo każdy pies jest inny. Nie tylko ze wzgledu na wielkość czy aktywność ale tak po prostu każdy sobie. Mozesz mieć 2 psy w jednym domu, bardzo podobnej wielkości o tej samej aktywności a róznice w porcjach ogromne.
Generalnie wychodzisz od ok 2-3% szacowanej dorosłej masy ciała. A reszta to jest obserwacja psa. Jaki ma apetyt, jak zachowuje się sylwetka (na wagę nie patrz, patrz na psa). I tak jak mówię, na początku nie bój się, pies będzie chciał dużo. Na samym początku możesz się nawet do tego przychylić. Z najwiekszym prawdopodobieństwem pies sie sam z tym ogarnie. Zwłaszcza taki młodziak
_________________
Taz i Cu sith na surowo
 
 
ewelina 

Wiek: 34
Dołączyła: 11 Sty 2015
Posty: 9
Wysłany: 2015-02-04, 01:14   

Dziękuję za wszystkie sugestie! :-)

Ze zdjęciami ciężko będzie, bo nie mam na tyle dobrych żeby coś oszacować, ale wstawię to co znalazłam:


Tutaj pierwszy dzień w domu, miała około 4 miesięcy i ważyła 6kg


Tutaj tak samo, tylko inne ujęcie:


Tutaj aktualne, sprzed około tygodnia (tym razem dostała kość z indyka świadomie, tak jej za pierwszym razem smakowała że żal było wyrzucić, nie było na świecie szczęśliwszego psa :lol: ):





Nie wiem czy uda się coś zaobserwować na podstawie tych zdjęć, lepszych niestety nie mam ;-) Osobiście wydaje mi się, że będzie mała i jeżeli urośnie to odrobinę. Wcześniej miałam psiaka przez 15 lat i do końca ważył 11-12kg, sięgał do kolan, ale z tego co pamiętam w jej wieku był sporo drobniejszy, poza tym Luka wydaje mi się jakaś długa. Ale łapki ma króciutkie chociaż dosyć pulchne. No wielka raczej nie będzie, ale w sumie kto to wie ;-) szczeniak ze schronu to trochę kot w worku :lol:
 
 
ciocia_mlotek 
Ekspert


Barfuje od: 25.07.12
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 11 razy
Dołączyła: 01 Sie 2012
Posty: 4452
Skąd: góry Szkocji
Wysłany: 2015-02-04, 12:10   

Ona taka owczarkowata jest. Jakby gdzieś obok collie stała. Tak patrząc mniej więcej mi sie wydaje, że to będzie pies ok 15kg jak dorośnie, być może więcej jeśli jest mocno zbudowana lub nabierze dużo mieśni
Ja mam sunię, która "stała obok collie", jest długa na krótkich pulchnych nóżkach. Wazy ok 12kg - ale ona ma bardzo krótkie te nózki i bardzo drobna budowę. Moja sunia jada ok 400g (lub więcej) dziennie
_________________
Taz i Cu sith na surowo
 
 
kelpie87 
BARFny Hodowca

Barfuje od: VIII 2010
Udział BARFa: 75-90%
Dołączyła: 29 Wrz 2012
Posty: 257
Skąd: Ostrowiec Św.
Wysłany: 2015-02-04, 18:17   

Na moje oko to będzie 8,5- 9, max 10 kilogramów. W okresie od 4 do 6 miesiąca nabrała tylko 1.5 kg a teraz będzie już znacznie wolniej rosnąć.
_________________
Ania & czarne ruskie
www.infiniventus.pl
 
 
ewelina 

Wiek: 34
Dołączyła: 11 Sty 2015
Posty: 9
Wysłany: 2015-02-04, 23:54   

Jak dla mnie im mniejsza tym lepiej, mniejsze psiaki dłużej żyją ;)

Mam jeszcze jedno pytanie, odnośnie kości cielęcych (takich od schabu) - dawać je jako posiłek czy gryzak? Czy cielęcych nie dawać?
 
 
ciocia_mlotek 
Ekspert


Barfuje od: 25.07.12
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 11 razy
Dołączyła: 01 Sie 2012
Posty: 4452
Skąd: góry Szkocji
Wysłany: 2015-02-04, 23:59   

Gołych kości wcale nie dawać. KOsci powinny być podawane do jedzenia, razem z przynależnym im miesem. Jesli ma ta kość na sobie jeszcze sporo mięsa to mozesz dać do ogryzania. ALe takiej samej gołej kosci nie. Ani dużych a ni małych. Taki kostny "posiłek" skończy się zatwardzeniem
_________________
Taz i Cu sith na surowo
 
 
ewelina 

Wiek: 34
Dołączyła: 11 Sty 2015
Posty: 9
Wysłany: 2015-02-05, 00:16   

Rozumiem, ale skrzydełka z kurczaka w całości dawać? I nie zabierać jak wszamie mięsko i skórę? Czy jak? ;)
 
 
ciocia_mlotek 
Ekspert


Barfuje od: 25.07.12
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 11 razy
Dołączyła: 01 Sie 2012
Posty: 4452
Skąd: góry Szkocji
Wysłany: 2015-02-05, 00:31   

Skrzydełka to pewnie schrupie całe a nie się będzie bawić w ogryzanie
_________________
Taz i Cu sith na surowo
 
 
prymek 

Dołączył: 08 Lut 2015
Posty: 154
Wysłany: 2015-02-08, 22:13   

Witam,
Rozwazam przejscie na ta diete z moja sunią, ale znajduje kilka sprzecznosci - prosilbym o podpowiedzi :)
Poza tym ma wrazenie ze malo kto kupuje te gotowce z Primexu tylko sam sie bawi w mielenie i mieszanie - a nie ukrywam ze bardziej interesuje mnie ta opcja zywienia niz bieganie po marketach i szukanie promocji na podroby, mieso, zoladki itp.
Zaczne od tego kogo chce karmic :)
6 letnia suka Mastino Napoletano, waga 65 kg, po sterylizacji (ropomacica), alergiczka (objawy historycznie to: lysienie plackowate, krosty ktore pozniej lysieja, swiad, czeste i intensywne linienie ) Alergen - kiedys myslalem ze kurczak ale ostatnio sklaniam sie ku zbozom - w zwiazku z tym rozwazam sucha rybna (Forza10 lub Fish4dogs) lub wlasnie Barf :)
Watpliwosci:
1.
rozmawialem z pewnym hodowca, ktory rano podaje mieso (barf) a wieczorem (po sporym odstepie czasu) sucha - nie ma zadnych dolegliwosci a znika problem ze pies sie zniecheci do samego miesa ?
2.
kalkulator a plan ze str producenta Primex?
- z kalkulatora wychodzi mi ok. 1000g mieszanki/dzien
nie ma przerw i cykl jest 21 dni? nie wiem czemu nie miesieczny?
gdzies czytalem ze powinno sie skarmiac raz dziennie w tej diecie a kalkulator sugeruje 2 do 3 nawet?
pies jest alergik wiec wolalbym zostac przy jednym rodzaju miesa (monobialko) np. baraninia niz mieszac rozne jak sugeruje kalkulator :(
rozumiem z kalkulatora ze powinienem codziennie robic taki % mix roznych skladnikow lub sobie tak poporcjowac mieszanki na zapas lub kupowac ta gotowa mieszanke Lifetime + koscci (np. kolanko jagniece) i zoladki raz w tygodniu?
Jakoze wyszlo mi ze 1 kg /dzien to taka opcja z ta gotowa mieszanka bylaby najwygodniejsza - pytanie czy wystarczajaca?
Tu z kolei opcja ze str Barfa:
http://www.barf.pl/o_barfie_plan_zywienia_psa.html
z ktorej wynika ze nie trzeba bawic sie w mixy codziennie tylko mozna dana paczka (1 kg) skarmiac w danym dniu tylko + przerwy :)
mi wyszlo na mies z tego planu: 11 mies z koscia, 7 zoladkow, 4 miesa, 3 mixy podrobow + 2-3 mixy warzyw (to jedyne co powinienem pewnie mieszac bo raczej pies mi nie zje samego kilograma warzyw w danym dniu?
tym bardzie ze czytalem ze bilans nie musi byc w kazdorazowym posilku (jak jest np. w suchej) tylko moze byc rozciagniety w czasie?
z tego planu wychodzi 25 dni zywieniowych w miesiacu , czyli 25szt. po 1 kg - biorac pod uwage ceny baraniny np tu:
http://zadowolonypies.pl/...a-psa/baranina/
raczej zdecydowanie przedrozy nawet Fish4dogsa czy Orijena o 100 % taka dieta :(
- lifetime wydaje sie najekonomiczniejszy:
wg opisu: http://zadowolonypies.pl/...szanka-barania/
co drugi dzien kosci zamiast tej mieszanki + 3 razy w tygodniu zoladki zamiast mieszanki - czyli na 4 tygodnie 28 dni wychodzi : 8 mieszanek + 8 op. kosci + 12 zoladkow - co Wy na to? tu nie trzeba robic glodowek raz na tydzien?
- supreme
http://zadowolonypies.pl/...szanka-barania/
tu wlasciwie tylko dochodza zoladki i nic wiecej ( mozna je dodawac czy raczej podawac odzdzielnie caly kg zamiast tego mixu)
Bede wdzieczny za jakies sugestie - nie ukrywam ze przy tak duzym psiaku interesuje mnie najbardziej ekonomiczne rozwiazanie - mam nadzieje ze i tak bedzie lepsze od najdrozszej suchej karmy :)
A 'propos jej linienia ostatnio zakupilem olej z lososia i drodze piwne - prosto u importera/producenta (jesli ktos zainteresowany sluze kontaktem - olej 15pln/l, drozdze 9pln/kg)
Rozumiem ze Barfie tez mozna te suple dodawac?
Mam jeszcze pytanie po co łój barani w ofercie Primexu - nie znajduje go w kalkulatorze :(
pzdr
 
 
malgorzatka17 

Dołączyła: 11 Sty 2015
Posty: 40
Skąd: Pabianice
Wysłany: 2015-02-09, 12:00   

Kochane mam problem z moją sunią 5 miesięczną ( sznaucerek miniaturka) Barfujemy tak około od trzech czterech tygodni. Jak dotąd wszystko szło ok. Mała połykała to jedzenie z wielkim apetytem. A dziś nagle odmówiła jedzenia. Stała nad miską i nic. Nie wiem o co chodzi. Miesko jest takiw jakie już jadła wcześniej, nie ma tam nic nowego. Wprawdzie wczoraj na ostatni posiłek dostała sporo marchwi surowej i jabłka. Dałam jej wiekszą porcję nawet niż powinnam bo tak jakoś wiecej mi sie starło. Nawet nie zjadła wszystkiego troche zostawiła bo chyba po prostu miała za dużo. Czy to możliwe że nie je bo jest najedzona? Miałyście tak kiedyś ze swoimi psiakami?
 
 
Snedronningen 
Ekspert

Barfuje od: 06/2013
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 16 razy
Dołączyła: 03 Cze 2013
Posty: 2811
Wysłany: 2015-02-09, 12:09   

malgorzatka17 napisał/a:
Czy to możliwe że nie je bo jest najedzona?
Tak.
malgorzatka17 napisał/a:
Miałyście tak kiedyś ze swoimi psiakami?
Tak.
 
 
 
Kleik 

Wiek: 33
Dołączyła: 05 Sty 2015
Posty: 65
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2015-02-10, 00:06   

prymek, tak na szybko

Korzystasz z kalkulatora ze strony zadowolony piesek? Tam możesz sobie wpisać ilość dni, w której chcesz bilansować posiłki.
Masz bardzo dużego psa - ze względu na ryzyko skrętu żołądka nie radziłabym Ci karmić jej raz dziennie, wg mnie 2 razy to minimum (zresztą ja przy mojej 15kg suczce karmię ją dwa razy dziennie plus przekąska owocowo/warzywna jako 3 miniposiłek). Mięso trawi się dość szybko z tego co pamiętam koło 4h, więc ta konieczność karmienia tylko raz na 24h to raczej mit.

Drożdze piwne i olej z łososia są jak najbardziej zalecane w diecie Barf (zresztą przy karmieniu suchą/puszkami również). Co do suplementów poczytaj sobie też o algach, tranie, soli, hemoglobinie.
 
 
prymek 

Dołączył: 08 Lut 2015
Posty: 154
Wysłany: 2015-02-10, 00:51   

ufff, juz myslalem ze nikt nie odpisze :(
dzieki za podpowiedzi ktore chociaz po czesci cos wiecej wyjasniaja :)
z tymi suplami to za chwile mi sie zrobi 500-600 na miesiac wydatku na sunie, zona juz krecila nosem jak jej powiedzialem ze musimy przejsc na sucha za min 250 - zeby przestala liniec i lupiezyku zeby nie bylo, albo na miecho - pol zamrazalnika bedzie suni :)
 
 
filka 


Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 31 Mar 2014
Posty: 144
Wysłany: 2015-02-10, 07:43   

prymek napisał/a:
Alergen - kiedys myslalem ze kurczak ale ostatnio sklaniam sie ku zbozom

Skoro podejrzewasz że zboża są alergenem to dlaczego chcesz karmić jednym rodzajem mięsa? Zacznij od jednego rodzaju mięsa a później dodawaj inne.
prymek napisał/a:
pol zamrazalnika bedzie suni :)

Jak masz zwykłą lodówkę to suni będzie cały zamrażalnik plus część zamrażalnika sąsiada :mrgreen: ;-)
Dużo Ci wyszło na miesiąc :shock: Moje dwa psy jedzą 800 - 1000g dziennie i w tym miesiącu ich mięso kosztowało mnie 120zł... ALE - mam znajomą w mięsnym :mrgreen:
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne