BARFny Świat Strona GłównaBARFny Świat Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Kontakt  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
BARF dla początkujących - pytania, problemy
Autor Wiadomość
ciocia_mlotek 
Ekspert


Barfuje od: 25.07.12
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 11 razy
Dołączyła: 01 Sie 2012
Posty: 4452
Skąd: góry Szkocji
Wysłany: 2015-03-22, 22:05   

ALe psu do niczego wałeczki, poza obciążeniem, nie sa potrzebne. Jeśli ma ładnie widoczne mięśnie to czemu je ukrywać pod warstwą tłuszczu
na zdjęciach z grubsza widać, że jest szczuplutki, ale nie powiedziałabym, żeby miał za małą talię. Natomiast na tych ftkach wydaje się, że mu kości miednicy widać. Czy to tylko zdjęcie?
Jeśli kości wystają to faktycznie psu potrzeba więcej jedzenia. Najlepiej po prostu proporcjonalnie więcej jedzenia, może ciut tłuściej. ALe też nie przesadzać. Pies ma "urosnąć" a nie przytyć - to jest ogromna różnica
Róznicami natomiast między rodzeństwem ja bym się nie przejmowała wcale. Po pierwsze każdy pies jest inny. PO drugie bardzo cesto szczenięta barfujące rosną wolniej ale bardziej równomiernie i do pewnego czasu istotnie są mniejsze od swojego rodzeństwa. Po 3 w tej chwili za standard przyjmuje się wagę za dużą bardzo często
Teraz zauważyłam, ze piszesz, że on od niedawna na barfie a przed barfem był szczuplejszy. Czyli wszystko jest ok. jeśli psu przyrasta masa mięśniowa a nie tłuszczyk to super
_________________
Taz i Cu sith na surowo
 
 
nenya 


Udział BARFa: 90-100%
Wiek: 35
Dołączyła: 30 Sty 2012
Posty: 130
Skąd: Gliwice
Wysłany: 2015-03-23, 09:21   

Kurczę mam problem się odnaleźć na forum, głównie chodzi mi o poradę na temat dawkowania supli na dwa dwudziestokilogramowe, aktywne psy.

Dysponuję drożdżami, algami, olejem z łososia i planuję zakup hemoglobiny. Z informacji podanych na opakowaniach w internecie wyliczyłam, że każdy pies powinien dostawać mniej więcej 4 g alg na tydzień i 14 g drożdży na tydzień (wykupiłam dostęp do kalkulatora, ale nie bardzo się z nim polubiłam :P). Stąd moje pytania - czy można suplementy podawać 1 raz w tygodniu, całą dawkę? Czy trzeba codziennie wsypywać odpowiednio zmniejszoną ilość? Czy są jakieś ogóle dawkowania suplementów przyjęte dla psów? Nie potrafię dojść do ładu i składu w poszczególnych tematach odnośnie suplementów.
_________________
Na blogu - recenzja Chuckit Amphibious Duck Diver :)
 
 
ciocia_mlotek 
Ekspert


Barfuje od: 25.07.12
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 11 razy
Dołączyła: 01 Sie 2012
Posty: 4452
Skąd: góry Szkocji
Wysłany: 2015-03-23, 10:32   

Suplementujesz pokarm, nie psa :mrgreen: Suple wylicza się na kg pokarmu. Jedynym momentem kiedy suplementujesz psa jest jeśli sa u konkretnego osobnika konketne niedobory lub nadmiary - wtedy dostosowujesz do tych wyników
Suplementy lepiej podawać w mniejszych ilosciach częściej. Niektóre można tak "na raz" a niektóych zupełnie nie. DLatego łatwiej po prostu wszystkie podawać częściej a mniej (ale nie musi być codziennie)
_________________
Taz i Cu sith na surowo
 
 
nenya 


Udział BARFa: 90-100%
Wiek: 35
Dołączyła: 30 Sty 2012
Posty: 130
Skąd: Gliwice
Wysłany: 2015-03-23, 10:55   

Haha dzięki! :) Nie jest to pozbawione sensu, nie da się ukryć :P Czy możesz mi jeszcze podpowiedzieć gdzie znajdę informacje na temat dawkowania poszczególnych suplementów na kg mięsa? I rozumiem, że na kg czystego mięsa, nie mięsa + kości?
_________________
Na blogu - recenzja Chuckit Amphibious Duck Diver :)
 
 
ciocia_mlotek 
Ekspert


Barfuje od: 25.07.12
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 11 razy
Dołączyła: 01 Sie 2012
Posty: 4452
Skąd: góry Szkocji
Wysłany: 2015-03-23, 11:42   

Na pokarm, nie na element pokarmu :)
Dane powinny być w wątkach poszczególnych suplementów. Ewentualnie kalkulator
_________________
Taz i Cu sith na surowo
 
 
aggie 

Barfuje od: 28.02.2015
Dołączyła: 28 Lut 2015
Posty: 54
Skąd: Śląsk
Wysłany: 2015-03-23, 11:50   

Snedronningen napisał/a:
aggie, Jeżeli żebra nie są widoczne ale wyczuwalne pod ręką to jest ok.
Hodowca mówi, że za chudy? I co z tego. My jesteśmy przyzwyczajeni do widoku psów tłustych i tłustawych. Na wystawach preferowane są psy tłustawe. Patrząc przez taki pryzmat to Maniek jest chudy.


Hodowca wyglądał na mocno niezadowolonego, że pies z jego hodowli tak wygląda. Poczułam się prawie jakbyśmy głodzili psa... :-(

ciocia_mlotek napisał/a:
na zdjęciach z grubsza widać, że jest szczuplutki, ale nie powiedziałabym, żeby miał za małą talię. Natomiast na tych ftkach wydaje się, że mu kości miednicy widać. Czy to tylko zdjęcie?


Nie, to nie jest tylko zdjęcie.

ciocia_mlotek napisał/a:
Jeśli kości wystają to faktycznie psu potrzeba więcej jedzenia. Najlepiej po prostu proporcjonalnie więcej jedzenia, może ciut tłuściej.


Będziemy nad tym pracować... ale co znaczy ciut tłuściej? W tej chwili dostaje mieszanki Primexowe i dlatego ciężko mi powiedzieć, jaka jest w nich zawartość tłuszczu.
Ale może powinnam wybierać bardziej tłuste mięsa- np. wieprzowina? Wiem, że dla psów nie jest polecana właśnie dlatego, że jest tłusta (+wirus aujeszkyego), ale może w naszym przypadku spowoduje że pieseł się ładnie zaokrągli w miejscach, gdzie go brakuje?

Oczywiście porcje już zwiększyłam (od wczoraj dostaje 1,5kg produktów mięsnych dziennie; wcześniej to było 1kg dziennie + warzywa/owoce), ciekawa jestem jak szybko zobaczymy efekty. Póki co jak widzę, ile ładuję do miski, to odnoszę wrażenie że mu żołądek pęknie... :shock:
 
 
ciocia_mlotek 
Ekspert


Barfuje od: 25.07.12
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 11 razy
Dołączyła: 01 Sie 2012
Posty: 4452
Skąd: góry Szkocji
Wysłany: 2015-03-23, 11:58   

To sie przerzuć na mięso a nie gotowe mieszanki :mrgreen: , łtwiej ci będzie określić co pies dostaje do jedzenia. Najlepiej po prostu podawaj tłustsze rodzaje mięsa. Gulaszówki wszelkiego rodzaju. Tłusty drób jak kaczki czy gęsi
Ale też nie przesadzaj z tym dotłuszczaniem. Widać, że potrzeba mu ciut więcej kalorii ale też nie chcesz psa utuczyć. Potrzeba równowagi. Poza tym nie samym tłuszczem pies żyje. On nadal rośnie i musi dostawać białko. Jak będziesz z kolei samo tłuste mięso podawać to proporcje będą nie takie, jak trzeba
Ile razy dziennie on je?
_________________
Taz i Cu sith na surowo
 
 
aggie 

Barfuje od: 28.02.2015
Dołączyła: 28 Lut 2015
Posty: 54
Skąd: Śląsk
Wysłany: 2015-03-23, 12:28   

Póki co szukam w regionie źródła taniego, ale i dobrego jakościowo mięsa; jak znajdę to zapewne przerzuce się z mieszanek na normalne miesiwo.

Odnoszę wrażenie ze chyba od 3 tygodni jak "barfujemy" to nie karmilam go odpowiednimi ilosciami... :-?

A odpowiadając na pytanie- Maniek je 3 razy dziennie (z czego rano ok. 6.30 dostaje połowę dziennej dawki, a po naszym powrocie z pracy druga połowę podzielona na 2 czesci, ok. 16.30 i 19.30-20). To jakiś rodzaj kompromisu podporzadkowany pod nasz styl życia.
 
 
nenya 


Udział BARFa: 90-100%
Wiek: 35
Dołączyła: 30 Sty 2012
Posty: 130
Skąd: Gliwice
Wysłany: 2015-03-24, 07:44   

Ech, i kolejne pytanie...czy w kalkulatorze w podrobach nie ma w ogóle wątroby z kurczaka, czy ja jestem jakaś niedowidząca?
_________________
Na blogu - recenzja Chuckit Amphibious Duck Diver :)
 
 
Lena06 


Barfuje od: 28.07.2014
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 9 razy
Dołączyła: 21 Lip 2014
Posty: 1292
Wysłany: 2015-03-24, 08:19   

Jest, ale nie w podrobach tylko w kolumnie dot. witaminy A :-P
 
 
ulala 

Barfuje od: 2015
Dołączyła: 18 Sty 2015
Posty: 19
Skąd: Żywiec
Wysłany: 2015-03-27, 20:10   mieszanka wg kalkulatora - jaka ilość wody do suplementów ?

Witam, zrobiłam pierwszą mieszankę dla 7 kg psa, aktywność umiarkowana, niestety nie wiem z jaką ilością wody wymieszać suplementy / w kalkulatorze kocim wszystko jest podane / , a w psim nie - chyba, że nie zauważyłam :oops: może ktoś sprawdzić ten przepis ? z góry dziękuję ;-)
a więc:
mięso z udek kurczaka ze skórą bez kości - 1148 g
wołowe tłuste szponder - 100 g
żołądki kurczak - 350 g
żwacz wołowy - 20 g
wątróbka kurczak - 7 g
sól himalajska - 7,5 g
mączka ze skorupek - 9 g
maczka z alg - 3,4 g
2 żółtka
tokovit 100 - 0,5 kapsułki
krew suszona wieprzowa - 29 g

81 g owoce
243 g warzywa

kalkulator wyliczył mi po 140 g mieszanki/dzień , niestety nie wiem z jaką ilością wody mam wymieszać suplementy - dodałam więc na czuja - 1 szklankę :hair: czy to ma jakiś sens ???
_________________
ula
 
 
Lena06 


Barfuje od: 28.07.2014
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 9 razy
Dołączyła: 21 Lip 2014
Posty: 1292
Wysłany: 2015-03-27, 20:17   

kurcze, może nie jestem w temacie, zaraz spojrzę jakiego masz piesia, ale od razu mówię, że psu nie trzeba robić mieszanek, jak kotom ;-)

Edit: Dawaj pieskowi mięso dwa-trzy razy dziennie, tzn. jak woli Twój pies, nawet raz. Suple zmieszaj sobie w jakimś pojemniczku i najlepiej raz dziennie rozrabiaj albo z jajem, albo też z mięsem, albo tylko połączone z wodą.
Nie trzeba się z psami tak obchodzić jak z kotami ;-)
 
 
Snedronningen 
Ekspert

Barfuje od: 06/2013
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 16 razy
Dołączyła: 03 Cze 2013
Posty: 2811
Wysłany: 2015-03-27, 20:22   

Z podrobów masz tylko wątrobę i żołądek. Moim zdaniem trochę monotonnie.
Dlaczego same żółtka a nie całe jajka? W kalku są chyba tylko żółtka, ale nie bójmy się podawać całych jajek.

Nie za bardzo rozumiem problem z ilością wody. Jak pies będzie potrzebował to sobie dopije.
 
 
 
Lena06 


Barfuje od: 28.07.2014
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 9 razy
Dołączyła: 21 Lip 2014
Posty: 1292
Wysłany: 2015-03-27, 20:24   

Problem jest taki, ze w kalku u kotów jest podana ilość wody na mieszankę i o to chyba Ulala chodzi. A w psim kalku tej opcji brak, ale tak jak pisałam, psom mieszanek nie robimy, a jak robimy to wodą się nie przejmujemy.
 
 
ulala 

Barfuje od: 2015
Dołączyła: 18 Sty 2015
Posty: 19
Skąd: Żywiec
Wysłany: 2015-03-27, 20:28   

Myślałam, że to jest ważne , jak w przypadku mieszanek kocich ... bo np podana ilość krwi suszonej musi być rozpuszczona w takiej a takiej ilości wody, ale jeśli to nie ma znaczenia to ok, wymieszałam, pokroiłam, mam zapas na kilka dni, a potem będziemy dosypywać do michy :mrgreen: dzięki za odpowiedź.
_________________
ula
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne