BARFny Świat Strona GłównaBARFny Świat Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Kontakt  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
BARF dla początkujących - pytania, problemy
Autor Wiadomość
mirela 


Barfuje od: 09-2011
Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 22 Wrz 2011
Posty: 144
Skąd: śląsk
Wysłany: 2014-08-20, 10:07   

hmm... ja kalkulator dla kotów idealnie opanowałam, ale tutaj... poległam, nie mam pomysłu na to. Lena06 - powiedz jak to robisz ? Pakujesz kości i mięcho do zamrażalnika ? Ja tez mam schizę na punkcie "niezbilansowania" diety psa :(.

No i co z rodzajami mięsa ? Przecież kark wołowy a wołowa polędwica mają zupełnie inny skład (np. inna ilość tłuszczu). Nie zwracacie na to uwagi ?
Jakie suple dodajecie ? "Jak Pan Bóg przykazał" czy tylko jakieś najważniejsze ?
 
 
psy-i-koty 

Wiek: 50
Dołączyła: 11 Lut 2014
Posty: 809
Skąd: Przemyśl
Wysłany: 2014-08-20, 10:21   

ja daję to co zrozumiałam, reszty udaję, że nie ma bo nie ogarniam. :oops:
 
 
Lena06 


Barfuje od: 28.07.2014
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 9 razy
Dołączyła: 21 Lip 2014
Posty: 1292
Wysłany: 2014-08-20, 10:26   

Ja jeżeli chodzi o to ile mam dać mięsa, podrobów, mięsnych kości obliczam sobie ręcznie. Akurat kalkulator nie ma tej funkcji, podaje jedynie ile gram wszystkiego pies ma przyjmować na dzień/ tydzień.
Jak już sobie oblicze, to później robię sobie tygodniowy jadłospis. Rozdzielam jedzonko na 7 dni. Każdy dzień w innym woreczku i mrożę.
W kalkulatorze nie ma ilości białka i tłuszczu tak jak u kotów, dlatego tylko próbuję dbać o to, by mięso było odpowiednio tłuste. Jak daję piersi z kurczaka to dodam jeszcze tłustej wołowiny. Ogólnie byle by nie było za chudo.
W kalkulatorze za to wpisuje dane jakiego mięcha, kości, podrobów mam na cały tydzień i później dopasowuje suplementy żeby się wszystko zgadzało i nic nie świeciło na czerwono. I oczywiście żebym nic nie pokręciła, robię rozpiskę z suplementami również na każdy dzień... Naprawdę jestem porypana :confused:
Z suplementów używamy: drożdże, algi, mączkę z dzikiej róży, skorupki, olej z łososia, tokovit E, hemoglobinę. W przyszłości dokupię jeszcze tran chyba.
 
 
Verano
[Usunięty]

Wysłany: 2014-08-20, 11:28   

pawkosmosu, pamiętaj, że tłuszcz ma znacznie mniejszy ciężar właściwy niż mięsień. To znaczy jakbyś wziął objętościowo tyle samo tłuszczu i mięśnia to porcja tłuszczu będzie dużo mniej ważyć.
To jest też bardzo częsty problem i powód frustracji odchudzających się dziewczyn. Katują się na siłowni, a waga zamiast spadać czasem wręcz rośnie :mrgreen: , bo właśnie nabierają masy mięśniowej i mimo, że pozbywają się tłuszczyku sukcesywnie i smukleją w oczach to waga wcale tego nie potwierdza. Myślę, że nie powinieneś się martwić - najlepszy dowód to ta obroża, którą trzeba było zapiąć bliżej :-)
Jeżeli pies tak ładnie się buduje na dawce dla 17 kg to chyba nie ma sensu jej zwiększać - bodzio dobrze radzi.
 
 
mirela 


Barfuje od: 09-2011
Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 22 Wrz 2011
Posty: 144
Skąd: śląsk
Wysłany: 2014-08-20, 14:27   

Lena - mrozisz różne rodzaje mięsa ? Czyli dzisiaj je np rano skrzydło z indyka a na kolacje podroby,a jutro na śniadanie warzywa a na kolację gulasz wołowy ? (sorki, ale słabo pojętna jestem w tym temacie).
A np. raz w tygodniu suple (np z jajkiem albo z mięsem mielonym) ?

Tak patrzac na tematy kocio-psie... to znajomość kalkulatora barfowego (i świadomość aptekarskiej suplementacji u kotów) raczej mi przekadza w poznaniu tajników psiego barfowania :D.
 
 
Lena06 


Barfuje od: 28.07.2014
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 9 razy
Dołączyła: 21 Lip 2014
Posty: 1292
Wysłany: 2014-08-20, 15:14   

Tak. W jednym woreczku (większym - na jeden dzień) mam np. szyjkę z kurczaka i wołowinę. Podroby zawsze wkładam do jeszcze mniejszego foliowego woreczka żeby mi reszty nie zapaskudziły ;D
Suplementy ja daję codziennie ostatnio, bo mój psiak czasem wybrzydza mięsa. Wtedy z tego woreczka wyjmuje np. wołowinkę i mielę i mieszam z suplementami. On je uwielbia. Oczywiście ich ilość i rodzaj dopasowuje do tego, co zjada w danym dniu i trzymam się ilości z kalkulatora. Np. dzisiaj ma do żarcia 150 g wieprzowiny i 150 g wołowiny. To wg kalkulatora daję:
jedno jajo (daje mu w zasadzie jaja codziennie, czasem co drugi dzień)
soli himalajskiej 1,9 g
mączki z alg 1,1g
mączki ze skorupek 2,5 g
drożdży piwnych 1g
hemoglobiny 14 g
do tego:
róży 2g
oleju 2,5 ml

odmierzam te najmniejsze wartości miarkami do supli, bo moja waga kuchenna tylko od 2 g mierzy ^ ^
Tokovitu E dzisiaj nie dostanie, bo miał wczoraj.

Mnie przeraża z kolei koci barf. A zamierzam też w to kota wciągnąć tylko niech z 'wakacji' wróci ;D
 
 
Retriver 


Barfuje od: 01.07.2014
Udział BARFa: 50-75%
Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 12 Lip 2014
Posty: 708
Skąd: lubelszczyzna
Wysłany: 2014-08-20, 17:55   

Mam pytanie odnośnie bardzo chudego mięcha, indyk bez skóry i kości podudzie, do tego serca wołowe ile dodac tłuszczu aby mieszanka była w porządku:
-indyk chudy - 0,40
-serce wołowe - 0,10 dkg
- 1 skrzydełko z kurczaka
- kawałek kości z korpusa 0,10 dkg
i co jeszcze dodac z mięsa lub jaki tłuszcz,
pies waga 42 kg
oczywiście dzienna porcja warzyw i owoców
Obawiam się, tego chudego mięsa jak ognia, jesteśmy młodziutkimi wciąż barferami i proszę o pomoc :kwiatek:
Może dokupic do tego tłustej wieprzowiny :?: to chyba niezły pomysł. Tylko indyk bydlęcie i wieprz w jednym nie za duża mieszanina.
_________________
Retriver
 
 
Anitanet 

Barfuje od: 20.09.2013
Udział BARFa: 90-100%
Wiek: 47
Dołączyła: 20 Wrz 2013
Posty: 453
Skąd: Świdnik
Wysłany: 2014-08-20, 18:16   

Ja do chudego dodaję smalec gęsi ale wciąż nie jestem przekonana czy dobrze robię bo kupuję go w kubeczku, napisane: 100% smalec gęsi ale nie wiem czy przetapiany, wyciskany...
 
 
Lena06 


Barfuje od: 28.07.2014
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 9 razy
Dołączyła: 21 Lip 2014
Posty: 1292
Wysłany: 2014-08-20, 18:18   

Jak wyżej, może dodaj słoniny trochę. Wieprzowej albo wołowej. Albo z gęsi tłuszczu?

Ja głupia ostatnio kupiłam tłuszcz wołowy z Grau. Nie dość, że drogi (wiadomo, że słonina taniej wyjdzie) to jeszcze z glukozą... Ach, błędy początkującego...
 
 
Sandra 
Ekspert

Pomogła: 18 razy
Dołączyła: 29 Gru 2011
Posty: 3447
Wysłany: 2014-08-20, 18:24   

Wskazuję temat, w którym dylematy jadłospisowe można rozwiewać jak kto ma ochotę :-P
BARFne Jadłospisy
  Zaproszone osoby: 2
 
Retriver 


Barfuje od: 01.07.2014
Udział BARFa: 50-75%
Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 12 Lip 2014
Posty: 708
Skąd: lubelszczyzna
Wysłany: 2014-08-20, 20:18   

Sprostowanie pies waga 34 a nie 42 kosmos normalnie nie wiem skąd mi się ta waga napatoczyła, dziękuję za wskazówki, dokupiłam wieprzowinę II tłusta jak trzeba idę studiowac barfne jadłospisy Sandra :kwiatek:

Lena06 chcemy dla naszych zwierzaczków jak najlepiej i kupujemy to co wydaje się nam w danej chwili konieczne.
Anitanet, obstawiam przy topionym kto by się bawił w wyciskany przy masowej produkcji.
_________________
Retriver
 
 
Ines 
BARFny Hodowca
Ekspert


Barfuje od: 12.12.13r
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 7 razy
Wiek: 34
Dołączyła: 23 Sty 2013
Posty: 2660
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2014-08-20, 20:25   

Anitanet napisał/a:
100% smalec gęsi ale nie wiem czy przetapiany, wyciskany...


Smalec jest przetapiany :-) surowy tłuszcz gęsi to łój, można czasem dostać mrożony.
_________________
Instrukcja obsługi Kalkulatora
  Zaproszone osoby: 187
 
Retriver 


Barfuje od: 01.07.2014
Udział BARFa: 50-75%
Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 12 Lip 2014
Posty: 708
Skąd: lubelszczyzna
Wysłany: 2014-08-20, 20:50   

Łój to chyba raczej wołowy a z gęsi to smalec. :niewiem:
_________________
Retriver
 
 
Ines 
BARFny Hodowca
Ekspert


Barfuje od: 12.12.13r
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 7 razy
Wiek: 34
Dołączyła: 23 Sty 2013
Posty: 2660
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2014-08-20, 20:54   

Sorka, chodziło mi o sadło. Nie wiem czemu napisałam łój :kwiatek:
_________________
Instrukcja obsługi Kalkulatora
  Zaproszone osoby: 187
 
Gunnila 

Barfuje od: 02.06.2014
Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 20 Maj 2014
Posty: 151
Skąd: Mielec
Wysłany: 2014-08-20, 23:00   

Lena06 napisał/a:
Tak. W jednym woreczku (większym - na jeden dzień) mam np. szyjkę z kurczaka i wołowinę. Podroby zawsze wkładam do jeszcze mniejszego foliowego woreczka żeby mi reszty nie zapaskudziły ;D
Suplementy ja daję codziennie ostatnio, bo mój psiak czasem wybrzydza mięsa. Wtedy z tego woreczka wyjmuje np. wołowinkę i mielę i mieszam z suplementami. On je uwielbia. Oczywiście ich ilość i rodzaj dopasowuje do tego, co zjada w danym dniu i trzymam się ilości z kalkulatora. Np. dzisiaj ma do żarcia 150 g wieprzowiny i 150 g wołowiny. To wg kalkulatora daję:
jedno jajo (daje mu w zasadzie jaja codziennie, czasem co drugi dzień)
soli himalajskiej 1,9 g
mączki z alg 1,1g
mączki ze skorupek 2,5 g
drożdży piwnych 1g
hemoglobiny 14 g
do tego:
róży 2g
oleju 2,5 ml


MIęso "psie" kupuję jak trafie dobrą cenę i porcjuję od razu do zamrażarki. Ja mięso mrożę w osobnych woreczkach w stałych (mniej więcej oczywiście) porcjach na jeden posiłek (daję jeszcze 3 razy dziennie) np korpus/skrzydełka/ćwiartki na rano, podroby na południe i wołowinkę/indyka na wieczór. I wyciągam na zmianę.
Suplementy nie wyobrażam sobie rozliczać w porcjach dziennych bez wagi aptekarskiej, więc wyliczam na tydzień/14 dni, odmierzam wszystko do jednego pojemnika z którego potem codziennie porcjuję "zupkę" - jednego dnia nieco więcej, innego mniej, byle zużyć w wyliczonym okresie. Nie mieszam tylko oleju, tranu, żółtka i tokowitu, a wątrobę daję z podrobami.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne