BARFny Świat Strona GłównaBARFny Świat Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Kontakt  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
BARF dla początkujących - pytania, problemy
Autor Wiadomość
psy-i-koty 

Wiek: 50
Dołączyła: 11 Lut 2014
Posty: 809
Skąd: Przemyśl
Wysłany: 2014-08-20, 23:02   

Gunnila, ale fajny sposób z tymi suplementami :) zastosuję u nas, bo na razie sypię na oko :oops:
 
 
mirela 


Barfuje od: 09-2011
Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 22 Wrz 2011
Posty: 144
Skąd: śląsk
Wysłany: 2014-08-21, 07:44   

To jeszcze jedno.... jak rozumiem dzienna porcję mięsa (stosownie do wagi psa) dzielicie np na 2-3 porcje i do zamrażarki ?
Czy bilansowanie np raz tygodniu (chodzi mi o suple i o warzywa) jest oki ? Chodzi mi o to, czy pies musi dostawać codziennie np warzywa czy może 1-2 razy w tygodniu ?

Lena - z kocim barfem mogę pomóc :). Tylko tam najlepiej raz w miesiącu się pobawić, poporcjować i zamrozić. Potem tylko wyciągasz.....
 
 
psy-i-koty 

Wiek: 50
Dołączyła: 11 Lut 2014
Posty: 809
Skąd: Przemyśl
Wysłany: 2014-08-21, 07:49   

możesz dawać raz na tydzień. Ja robię tak, że mrożę około 1 kilogram żarcia w pojedynczych workach (piszę żarcia bo nie są to zbilansowane mieszanki, tylko to co mi wpadnie w ręce z zakupów. A zakupy robię tak na oko, żeby było najwięcej mięsa, a mniej kości i podrobów). Mam dwa psy i one jedzą kilogram dziennie. Jedzą co mi się wyciągnie z zamrażarki.
I jak mi się zaczynają kończyć w zamrażarce worki to idę na zakupy. Kupuję co znajdę w promocji, przecenie itp i znowu do zamrażarki. I tak w kółko.
 
 
mirela 


Barfuje od: 09-2011
Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 22 Wrz 2011
Posty: 144
Skąd: śląsk
Wysłany: 2014-08-21, 11:40   

oki, to już mi się rozjaśniło. Jeszcze kości i podroby.... jak z tym sobie radzisz ? Pilnujesz, zeby raz na tydzień dostały wyliczona ilośc podrobów i kości ?
 
 
psy-i-koty 

Wiek: 50
Dołączyła: 11 Lut 2014
Posty: 809
Skąd: Przemyśl
Wysłany: 2014-08-21, 11:50   

Powiem ci szczerze, że nie zwracam na to aż takiej uwagi. To znaczy staram się żeby nie jedli mięsnych kości za często, tak samo jak podrobów. Na przykład kupuję kilogram serc i daję im po kilka sztuk, jak się skończą to kupuję żołądki i robię tak samo. A potem przez kilka dni jedzą samo mięso. Często kości mięsne łączę z podrobami.
 
 
mirela 


Barfuje od: 09-2011
Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 22 Wrz 2011
Posty: 144
Skąd: śląsk
Wysłany: 2014-08-21, 12:06   

hmmm... a stosunek wapnia do fosforu... u psów 7 miesięcznych (jak mój) nie jest ważny ?Jeeezzzuuu... to "zlewacie" sprawę w porównaniu do "kociarzy" :faja:
 
 
psy-i-koty 

Wiek: 50
Dołączyła: 11 Lut 2014
Posty: 809
Skąd: Przemyśl
Wysłany: 2014-08-21, 12:13   

Ja mam dorosłe psy :lol: Poza tym, powiem ci szczerze, że uznałam, że skoro tysiące psów jedzą BARF bez ścisłego wyliczania wszystkiego (na tym forum są ludzie, którzy nie wyliczają co do centa wszystkiego), to moje też dadzą radę. Taką podjęłam świadomą decyzję, daję suplementy i staram się urozmaicać mięso.
Każdy sam musi zdecydować co chce robić. Ja bym zrezygnowała z BARF gdybym miała siedzieć w kalkulatorze i wszystko sprawdzać. Ale jak ktoś lubi liczby i ma uporządkowaną naturę to może przecież karmić wg idealnych proporcji. :kiss:
 
 
Gunnila 

Barfuje od: 02.06.2014
Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 20 Maj 2014
Posty: 151
Skąd: Mielec
Wysłany: 2014-08-21, 12:50   

U młodych psów jest trochę chyba ważniejsze dokładne wyliczanie dawki - albo po prostu my na początku przejmujemu się bardziej :P
Ja na początku wyliczyłam (jeszcze bez kalkulatora) ile pies powinien jeść czego - mięsa, kości, podrobów - i tak układałam jadłospis żeby mieć rano kości mięsne/mięso z kością w odpowiednich porcjach, czyli np dla mojego maleństwa na zmianę ćwiartka z kurczaka 30-35 dag (1/4 kości czyli 7 dag) lub porcja rosołowa z kaczki 40 dag (1/2 kości czyli 20 dag) co daje w sumie tygodniowo (3x20+3x7)/7=11.5 czyli tyle co ma być dziennie :) Resztę mięska pakuję po 20 dag na kolejny posiłek. Na obiad dostaje podroby drobiowe popakowane w pudełka - jak jest promocja na serca kacze, kupuję 1-2 kg i do pudełeczek po 10 dag, potem żołądki z indyka - dopełniam do 20 itd. Jak kupię większe podroby, np wołowe czy wieprzowe, to sie juz tak nie bawię tylko daję większe kawałki - dzis nereczka, jutro płucko itp.

Ale ze mnie to jeszcze żółtodziób barfowy. :kwiatek:
 
 
psy-i-koty 

Wiek: 50
Dołączyła: 11 Lut 2014
Posty: 809
Skąd: Przemyśl
Wysłany: 2014-08-21, 12:53   

Dziewczyny, ja absolutnie nie polecam mojego sposobu. Piszę po prostu prawdę, jak to u nas jest. W moim rozumieniu nie ma znaczenia czy pies zje 20 deko zamiast 30, bez przesady żeby takie różnice były ważne.
Pilnuję tylko wielkości porcji, ważę ile tego jedzenia daję.
 
 
Gunnila 

Barfuje od: 02.06.2014
Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 20 Maj 2014
Posty: 151
Skąd: Mielec
Wysłany: 2014-08-21, 12:57   

psy-i-koty, oj, jest różnica o te 10 deko :) w dwa tygodnie mi dwa kilo psa przybyło ... Fakt, akurat w menu była kaczka i BARDZO tłusta wołowina zamiast zwykle średniotłustej, i mniejsza aktywność psa (stawy).

Ale zgadzam się, gdybym miała stać codziennie z wagą albo wykrawać z każdego kawałka mięsa te dodatkowe 5 deko żeby dorzucić do drugiej mniejszej porcji to chyba bym na chrupki wróciła.
 
 
psy-i-koty 

Wiek: 50
Dołączyła: 11 Lut 2014
Posty: 809
Skąd: Przemyśl
Wysłany: 2014-08-21, 13:01   

Ja się zgadzam, że w wadze jest różnica. Suka mi przytyła bo jej wrzucałam kilka gram więcej. Chodziło mi o różnicę w wartościach odżywczych, białku, mikroelementach itd. Oszalałabym gdybym dumała nad ty czy dwa serduszka mniej na tydzień im zaszkodzą.
 
 
mirela 


Barfuje od: 09-2011
Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 22 Wrz 2011
Posty: 144
Skąd: śląsk
Wysłany: 2014-08-21, 13:22   

No to się rozgorzała dyskusja....
Powiem tak, mam bulteriera miniaturowego 7 miesięcznego. Ma dużo ruchu i masę mięśni (taka rasa). W sumie o kości się tak nie boją, bo to maleńki 35 cm piesek. Ale chciałabym zminimalizować tłuszczyk (na razie go nie ma) a zmaxymalizować mięśnie, ale zależy mi, aby sie to na zdrowiu nie odbiło. Czy wobec tego zaczekać aż skończy rok i się mniej więcej rozwinie, czy poszukać kogoś podobnie "nawiedzonego" jak ja z kotami i poprosić o pomoc .... co sugerujecie ?
Dla mnie stanie przy kalku nie jest mordęgą, ale nie codziennie.... :hair:
 
 
Retriver 


Barfuje od: 01.07.2014
Udział BARFa: 50-75%
Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 12 Lip 2014
Posty: 708
Skąd: lubelszczyzna
Wysłany: 2014-08-21, 14:16   

Nie jestem na kalkulatorze ale trzymam się sztywno gramatury z wyliczenia % i pies nie tyje, zresztą nie za wiele pomogę jestem w podobnej sytuacji dopiero ponad miesiąc na barfie. Utuczyć psa można szybko tylko po co, stawy siądą młodemu, mody ma być szczupły tylko w przypadku psa tej rasy szczupły - mięsisty :mrgreen:
_________________
Retriver
 
 
psy-i-koty 

Wiek: 50
Dołączyła: 11 Lut 2014
Posty: 809
Skąd: Przemyśl
Wysłany: 2014-08-21, 14:42   

mirela, BARF jest dobry, powinnaś psa przestawić już teraz. Na forum jest wątek o karmieniu szczeniaków/młodych psów. Mięśnie się robią z odpowiedniej podaży białka, a białko jest w mięsie. Mój labrador właśnie w ten sposób schudł wizualnie (ma ładniejszą sylwetkę) a na wadze tyle samo kilogramów. Karmię ich od lutego surowym, bez owoców i warzyw.
 
 
Lena06 


Barfuje od: 28.07.2014
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 9 razy
Dołączyła: 21 Lip 2014
Posty: 1292
Wysłany: 2014-08-21, 15:40   

Gunnila - że też nie przyszło mi to do głowy! Faktycznie, jak wsypie wszystko do pudełeczka (suplementy znaczy) będzie łatwiej, a nie jak głupia codziennie z tym kalkiem ;D Od jutra pomysł wchodzi w życie :)

Mirela, w takim razie, jak będę miała jakiś problem to zwrócę się do Ciebie o pomoc :)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne