BARFny Świat Strona GłównaBARFny Świat Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Kontakt  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
BARF dla kastratów i sterylizowanych
Autor Wiadomość
Skipper 
Ekspert


Barfuje od: 2012.08.20
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 4 razy
Dołączyła: 31 Sie 2012
Posty: 2808
Wysłany: 2014-06-30, 16:44   

Z tym tyciem po kastracji to pic na wodę (za przeproszeniem), żeby stosowne karmy dobrze się sprzedawały. Skippi i Rico już ponad rok od kastracji a na BARF-ie waga w miejscu stoi (praktycznie jedzą ile chcą), dwa szkieletory :mrgreen: Dobrze, że puchate i kudłate to nie widać na pierwszy rzut oka :twisted:
_________________
Mimo, że regulamin forum to FIKCJA - Śpiewać to rzecz ludzka, miauczeć to rzecz boska... :mrgreen: (Zhuangzi 庄子)
 
 
Ines 
BARFny Hodowca
Ekspert


Barfuje od: 12.12.13r
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 7 razy
Wiek: 34
Dołączyła: 23 Sty 2013
Posty: 2660
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2014-06-30, 18:00   

Skipper, nie do konca. Jesli kotka przed kastracja miala czeste i uciazliwe ruje, lub kot caly czas spiewal za pannami, to po kastracji aktywnoac tak kotki, jak i kocura, czesto bardzo gwaltownie sie zmienia i w zwiazku z tym naprawde nie trudno o nadmiar tego i owego w pewnych partiach ciala.
_________________
Instrukcja obsługi Kalkulatora
  Zaproszone osoby: 187
 
Sihaya 
Ekspert


Barfuje od: 08/2008
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 16 razy
Dołączyła: 15 Wrz 2011
Posty: 1721
Skąd: Łódź
Wysłany: 2014-06-30, 18:57   

Zmienia się i aktywność, i spowalnia metabolizm. Zmienia się także wydolność metaboliczna gruczołów dokrewnych. Szlaki hormonalne na osi przysadka-podwzgórze-jajniki/jądra są dość mocno rozregulowane. Spada zapotrzebowanie kaloryczne na każdy kg m.c. I to dlatego przy normalnej działce żywieniowej jaką kocur/kotka otrzymywały przed kastracją, przy tej samej ilości jedzenia zaczynają tyć stosunkowo szybko w krótkim okresie czasu. Problem ten dotyczy w znacznie mniejszym stopni kotów poddanych zabiegowi w okresie kocięctwa.
 
 
Sandra 
Ekspert

Pomogła: 18 razy
Dołączyła: 29 Gru 2011
Posty: 3447
Wysłany: 2014-06-30, 19:05   

Podsyłam jeszcze jeden link do artykułu Dagnes wyjaśniającego jeszcze dokładniej zagadnienia otyłości u kastratów i nie tylko.
  Zaproszone osoby: 2
 
Sihaya 
Ekspert


Barfuje od: 08/2008
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 16 razy
Dołączyła: 15 Wrz 2011
Posty: 1721
Skąd: Łódź
Wysłany: 2014-06-30, 19:17   

Sandro, artykuł oczywiście obszerny i wiele wyjaśnia zwłaszcza w kwestii metabolizowania węglowodanów i tłuszczu przez koty w ogóle.
Ja pisałam o kotach, w diecie których nie ma węglowodanów i które nie mają nadmiaru tkanki tłuszczowej do spalenia, otrzymują w diecie swoje minimum kaloryczne, a jednak po zabiegu kastracji tyją i to w krótkim okresie po zabiegu, kiedy cała gospodarka hormonalna jest rozregulowana. Nasi forumowi borykają się przecież realnie z takim problemem.
 
 
Sandra 
Ekspert

Pomogła: 18 razy
Dołączyła: 29 Gru 2011
Posty: 3447
Wysłany: 2014-06-30, 19:23   

A ja tylko podrzucam linki :-D ...nie zaszkodzi przeczytać jako uzupełnienie wiedzy podanej przez Ciebie.
  Zaproszone osoby: 2
 
shana55 
Ekspert

Barfuje od: 08.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 07 Sie 2012
Posty: 5339
Wysłany: 2014-06-30, 19:29   

To moje NFO jakieś odmieńce są :mrgreen: Żaden nie przytył po sterylizacji, będąc już na barfie. Natomiast dachowce sterylizowane gdy jadły karmy marketowe, przytyły dopiero na barfie w kilka lat póżniej. :twisted:
 
 
situnia 
BARFny Hodowca


Barfuje od: 18.10.2013
Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 14 Paź 2013
Posty: 813
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2014-06-30, 20:21   

Moja Arya zaczęła jeść BARF tuż przed sterylką. Miała oponkę od chrupek. Po sterylce, na samym BARFie pięknie wyszczuplała - a ja mieszanki dość tłuste robię :mrgreen:
_________________

To jak traktujesz koty decyduje o twoim miejscu w niebie. - Robert A. Heinlein
 
 
Sihaya 
Ekspert


Barfuje od: 08/2008
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 16 razy
Dołączyła: 15 Wrz 2011
Posty: 1721
Skąd: Łódź
Wysłany: 2014-06-30, 20:33   

Sandra napisał/a:
A ja tylko podrzucam linki :-D ...nie zaszkodzi przeczytać

Ależ Sandro, zdecydowanie jest to lektura obowiązkowa dla każdego właściciela kota. Ja nie w ten deseń...

Dużo czytam teraz. Wiecie...wysterylizowałam xx kotów w wieku między 13 a 20 tyg. życia (a więc przed osiągnięciem dojrzałości płciowej) i widzę, że te nie mają problemu z nadwagą (większość je BARFa). Natomiast dorosłe koty moje i te które znam, a które przeszły na dietę BARF w którymś momencie swojego życia mają problem z nadwagą (niewielką bo kontrolowaną) i w ciągu kilkunastu tygodni po zabiegu zwiększają swoją masę ciała w zastraszającym tempie. Właśnie to, że dzieje się to tak spektakularnie i szybko, wzbudziło moją ciekawość i niepokój zarazem. W endokrynologii znalazłam wskazówki do wyjaśnienia tego zagadnienia: spowolnienie pracy tarczycy, przysadki, podwzgórza a przede wszystkim trzustki po usunięciu jajników lub jąder. Wydzielane przez te gruczoły hormony mają wpływ na szybkość spalania, na efektywność zamiany tłuszczu w energię, na ogólną wydolność organizmu, uczucie sytości i głodu, na poziom aktywności, senność, przyswajanie różnych składników odżywczych itp. "Zabranie" jednego hormonu z kota powoduje zaburzenia na wszystkich szlakach hormonalnych. Samoregulacja organizmu i przystosowanie się do nowej sytuacji po zabiegu kastracji wymaga po prostu trochę czasu i poczynienia odpowiednich modyfikacji w diecie na podstawie obserwacji. Nie zawsze, z tego co obserwuję, udaje się osiągnąć pełną harmonię. Warto jednak dążyć do tego aby być jak najbliżej ideału.
U dorosłych kotów kastracja jest dużym szokiem hormonalnym dla organizmu, dużo łagodniej znoszą ją młode koty.
 
 
Skipper 
Ekspert


Barfuje od: 2012.08.20
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 4 razy
Dołączyła: 31 Sie 2012
Posty: 2808
Wysłany: 2014-06-30, 21:53   

Ja tylko zacytowałam weta, który po kastracji powiedział, że teraz muszę uważać na kota bo szybko przytyje i zaproponował RC dla kastratów. Powiedziałam, że kot jest na BARF-ie i diety mu zmieniać nie będę :mrgreen:

A co do moich kotów - oba od 3 miesiąca życia na BARF-ie. Wykastrowane z uwagi na nieustające śpiewy po nocach. I tak:
Skippi kastrowany w wieku 9,5 miesiąca przy wadze 4,3 kg. Obecna waga kota (2 lata i półtora miesiąca) waha się w granicach 4,1 - 4,3 kg.
Rico kastrowany w wieku 8 miesięcy przy wadze 3,8 kg. Obecna waga kota (1 rok i 10,5 miesiąca) waha w granicach 4,1 - 4,3 kg (waga kocurów american curl dochodzi do 4,6 kg). Do swojej maksymalnej osiągniętej wagi 4,3 kg doszedł 7 miesięcy po kastracji.

Racji żywnościowych po kastracji im nie zmieniałam, jak pisałam nadal jedzą tyle BARF-a, ile chcą i praktycznie pokrywa się to z zapotrzebowaniem wg kalkulatora :mrgreen:
Aktywności fizycznej też jakoś nie straciły

Shana55, Twoje NFO to nie są odmieńce :-P
_________________
Mimo, że regulamin forum to FIKCJA - Śpiewać to rzecz ludzka, miauczeć to rzecz boska... :mrgreen: (Zhuangzi 庄子)
 
 
Sihaya 
Ekspert


Barfuje od: 08/2008
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 16 razy
Dołączyła: 15 Wrz 2011
Posty: 1721
Skąd: Łódź
Wysłany: 2014-06-30, 22:18   

Ale czego się spodziewałaś... Twoje koty zostały wykastrowane jeszcze jako młode, już nie kociaki, ale niekoniecznie w pełni dojrzałe kocury. Więc to się pokrywa z tym, o czym napisałam i tylko potwierdza tezę, że u młodych kotów tycie raczej nie występuje.
Natomiast chętnie "posłucham" doświadczeń osób, które poddały temu zabiegowi koty (nie tylko jednego czy tam dwa) w wieku około 5-6 lat i później.
 
 
Skipper 
Ekspert


Barfuje od: 2012.08.20
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 4 razy
Dołączyła: 31 Sie 2012
Posty: 2808
Wysłany: 2014-06-30, 22:35   

Oj Sihaya, napisałaś, że problem tycia dotyczy w znacznie mniejszym stopni kotów poddanych zabiegowi w okresie kocięctwa i przed osiągnięciem dojrzałości płciowej.
Wzięłam to dosłownie, bo moje chłopaki zdaje się były już dość mocno dojrzałe w momencie kastracji, męskie atrybuty miały jak się patrzy :mrgreen: i były bardzo chętne na
_________________
Mimo, że regulamin forum to FIKCJA - Śpiewać to rzecz ludzka, miauczeć to rzecz boska... :mrgreen: (Zhuangzi 庄子)
 
 
Sihaya 
Ekspert


Barfuje od: 08/2008
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 16 razy
Dołączyła: 15 Wrz 2011
Posty: 1721
Skąd: Łódź
Wysłany: 2014-06-30, 22:44   

Twoja rasa dojrzewa później. A to, że miały ochotę na te rzeczy, to wcale nie świadczy, że coś by z tego mogło być. Nie dałaś im szansy sprawdzić :mrgreen: .
Ostatnio zmieniony przez Sihaya 2014-06-30, 22:52, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Skipper 
Ekspert


Barfuje od: 2012.08.20
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 4 razy
Dołączyła: 31 Sie 2012
Posty: 2808
Wysłany: 2014-06-30, 22:50   

Dla nich to może i lepiej, że nie miały szansy sprawdzić - przynajmniej nie wiedzą, co straciły i nie mają czego żałować... :mrgreen:
_________________
Mimo, że regulamin forum to FIKCJA - Śpiewać to rzecz ludzka, miauczeć to rzecz boska... :mrgreen: (Zhuangzi 庄子)
 
 
shana55 
Ekspert

Barfuje od: 08.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 07 Sie 2012
Posty: 5339
Wysłany: 2014-06-30, 23:17   

Mój Mruczuś był kastrowany w wieku 4 lat, Rafajel 3 lat a Collin 2 lat, jak postanowiłam wszystkie zamknąć w domu, po stracie Szirkana. To sa dachowce, ale jakieś większe, niż przeciętny kot. Przed kastracją ważyły 4,30kg Mruczuś, 4,20kg Rafajel i 4,60kg Collin najmłodszy. Od sterylizacji minęło prawie 6 lat i obecna waga tej trójki wynosi Mruczuś 4,70kg, Rafajel 4.60kg i Collin 5kg. Na barfie od prawie dwóch lat. Żadnemu nie zwisa brzuch, Collin to wogóle wygląda szczupło tylko ciężki. Wagę oczywiście kontroluję, porcje wyliczane po 20g mięsa na kg.m.c. bo po pierwszych miesiącach na barfie waga wzrosła i to był dzwonek alarmowy. Teraz powoli wracamy do wagi wyjściowej i tak trzymamy :twisted:
Nfo były kastrowane w wieku: Dragon 13 miesięcy, Karmel 9 miesięcy, Fairy 6 miesięcy.
Cały czas jeszcze przybierają na wadze ale Nfo dojrzewają w pełni w wieku nawet 3 lat.
Sihaya :mrgreen: Czy takie dane Przydadzą Ci się do czegoś??
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne