BARFny Świat Strona GłównaBARFny Świat Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Kontakt  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Otyłość u kotów - jak z nią walczyć i zapobiegać
Autor Wiadomość
gruby 

Dołączył: 27 Lut 2015
Posty: 5
Wysłany: 2016-11-24, 10:17   

doradora napisał/a:
gruby, nie obcinaj tak radykalnie jedzenia, rób to stopniowo

u mnie ograniczanie jedzenia w ogóle się nie sprawdziło, kota chodziła cały czas głodna, na jedzenie się rzucała a waga rosła :roll:
ale u nas sytuacja nie była tak zaawansowana jak u was


Schudła w końcu?
Obcinam stopniowo, były mieszanki dla wagi 9, 8.5, 8 teraz jest 7kg i waga stoi.
Dzisiaj będę robił mieszankę na 6,5 kg i zobaczymy...
 
 
doradora 

Barfuje od: 09.2014
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 4 razy
Dołączyła: 09 Cze 2014
Posty: 1593
Skąd: Gliwice
Wysłany: 2016-11-24, 10:37   

przestałam ograniczać, kota schudła w ciągu roku jakieś pół kilo, jestem zadowolona
 
 
Margot 
Ekspert

Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 17 razy
Dołączyła: 01 Paź 2011
Posty: 1532
Wysłany: 2016-11-24, 10:59   

gruby

Dieta odchudzająca jest zawsze trochę związana z eksperymentowaniem.
Jak napisała doradora obniżaj porcje mieszanki stopniowo, aż dojdziesz do następującej porcji:
Ustal wagę docelową kota. Jeżeli jest to dachowiec i hipotetycznie powinien ważyć nie więcej niż np. 5 kg, to dojdź z czasem do mieszanki dla 4,5kg kota (5kg - 10%). jeżeli jest to dachowiec gigant i należna waga to 6 kg to podawaj mieszankę dla ok. 5,4kg kota.
Zasada odchudzania taka: Zawsze mniejsza porcja mieszanki niż na docelową wagę kota. Ty stosowałeś zasadę: mniejsza porcja mieszanki niż faktyczna waga kota, a to nie to samo.

Co do wyników i diagnozy:

Stłuszczenie wątroby może nastąpić zarówno na skutek zbyt długiego niejedzenia przez kota (zbyt długiej ponad 48 godzinnej głodówki, zwłaszcza przez kota otyłego), ale także, co na tym forum chyba rzadziej się mówi, na skutek zbyt tłustej diety (czy przejadania się przez zwierzaka).

Enzymy wątrobowe faktycznie są podwyższone. Mnie niepokoiłaby bardzo podwyższona kinaza kreatynowa, w zestawieniu z podwyższonym AST-em może wskazywać na poważne problemy z mięśniem sercowym. Badałeś kiedyś kota pod tym kątem? Czy miał robione echo serca? Otyłość + problemy z sercem chodzą w parze. Pociągnij diagnostykę w tym kierunku. Inny potencjalny powód problemów z otyłością: niedoczynność tarczycy (także podwyższona kinaza kreatynowa na to może wskazywać, ale widzę, że poziom T4 na niedoczynność nie wskazuje, nawet jest poza ścisłą normą, poza którą zaczyna się szara strefa w kierunku nadczynności).

Na wątrobę dobrze działa silimaryna. Albo z apteki, albo niektórzy na forum podają ziarna ostropestu świeżo samodzielnie mielony w młynku do kawy (codziennie). Ja też podaję swoim kotom nerkowo-trzustkowo-wątrobowym. Dawka (wg knigi zielarskiej naszej forumowej Sihayi pt. Vet. Herbal Medicine, której fragment mi sfotografowała komórką) to 50-100mg mielonego ostropestu na 1kg masy ciała kota dziennie w dwóch podaniach, czyli dla 10kg kota 1gram zmielonego ostropestu dziennie podzielony na dwie porcje po 0,5 grama. Preparaty apteczne mają większą koncentrację silimaryny, a jeśli kot ma zdrowe nerki to nie będą złe. Sihaya stosuje Silimarol forte czy jakoś tak, poszperaj w necie.

Jeszcze co do odchudzania, w ramach ciekawostki, mam jednego 6,5-6,7kilogramowego nerkowego kota, któremu od 5 -u lat podaję barfa na 4,2-4,5kg wagi. Utrzymuje tę wagę od lat. Ani spada, ani rośnie przy takich posiłkach. Zanim przszliśmy na barfa kot ważył 5 kg. Każdy z moich kotów na barfie przybrał co najmniej po 1,5 kg, mimo, iż nigdy żadnego nie przekarmiałam. Sporo poszło w mięśnie, choć i trochę w sadełko.
Wszystkie moje koty dostają porcję na 4,2-4,5 kg kota, a każdy trzyma swoją inną wagę.

Sprawdź co z tym serduchem, jeśli nie prowadziłeś diagnostyki w tym kierunku. W Wawie albo u dr'a Niziołka albo u dr Bartoszuk Buzzone. Oboje czasem maja wyjazdy w Polskę do lecznic, z którymi współpracują.

Tutaj jeszcze link do wątku nerkowego, gdzie kiedyś dagnes mi dawała wskazówki jak odchudzić tego największego nerkowca http://www.barfnyswiat.or...php?p=4979#4979
Ostatnio zmieniony przez Margot 2016-11-24, 11:17, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
doradora 

Barfuje od: 09.2014
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 4 razy
Dołączyła: 09 Cze 2014
Posty: 1593
Skąd: Gliwice
Wysłany: 2016-11-24, 11:13   

Margot napisał/a:
Wszystkie moje koty dostają porcję na 4,2-4,5 kg kota, a każdy trzyma swoją inną wagę.

eh, no niestety barf to nie apteka
mnie wychodzi z kalkulatora, że powinnam kotom dawać ponad 500 g mieszanki dziennie,
futra jak zjedzą 450 g to jest "dobry" dzień, bywa, że mieszanka stoi w lodówce ponad 24 h i niestety nie zjedzą i wyrzucam
bywa też, rzadko, że zjadłyby więcej i odmrażam następną paczkę na szybko

w każdym razie ja nie ograniczam, mieszanki robię w miarę tłuste
gruby kot schudł
chudy kot przytył
kot z normalną wagą trzyma wagę

jednym słowem polecam barfa
 
 
Margot 
Ekspert

Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 17 razy
Dołączyła: 01 Paź 2011
Posty: 1532
Wysłany: 2016-11-24, 11:19   

doradora napisał/a:
mnie wychodzi z kalkulatora, że powinnam kotom dawać ponad 500 g mieszanki dziennie


doradora, bardzo dobrze kojarzę Twoje koty z forum chatula, które podczytywałam jeszcze długo po tym jak barfowicze opuścili tamto miejsce. Nie masz kotów gigantów, więc skąd Ci wychodzi 0,5 kg mieszanki na sztukę?
 
 
doradora 

Barfuje od: 09.2014
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 4 razy
Dołączyła: 09 Cze 2014
Posty: 1593
Skąd: Gliwice
Wysłany: 2016-11-24, 11:32   

Margot, suma 3 kotów, nie każdy po 0,5 kg :kwiatek:
 
 
gruby 

Dołączył: 27 Lut 2015
Posty: 5
Wysłany: 2016-11-24, 17:28   

Dziękuje wszystkim za przesłane odpowiedzi.
@Margot
Jak dobrze rozumiem mam zrobić mieszankę dla kota 10kg(według kalkulatora) a dozować mu mieszanki jak dla kota 6,5kg? To typ dachowca giganta :)
Odnośnie stłuszczenia wątroby to nigdy nie głodował tak długo(48h), ostatnio weterynarz mi powiedziała, że przy takiej otyłości 13h może już spowodować stłuszczenie.
Na tarczycę weterynarz oprócz T4 zleciła jeszcze fT4, oba wskażniki w normie.

Nie robiłem echa serca, jeszcze ale muszę jak najszybciej zrobić bo zaobserwowałem niedawno "szybką" zadyszkę u Kociego.
Zrobię tutaj echo:
http://www.wetkardio.pl/o...i-doswiadczenie
Ostropest mielony podaje mu do każdej porcji jedzenia.
Jeszcze jedno pytanie o ilość wody, jak to liczyć? Według wagi? Na 10kg kota to wychodzi 0,5l.
@doradora
Teraz zauważyłem, że jesteś z Gliwic, Zabrze wita :)
 
 
Margot 
Ekspert

Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 17 razy
Dołączyła: 01 Paź 2011
Posty: 1532
Wysłany: 2016-11-24, 17:53   

gruby napisał/a:
Jak dobrze rozumiem mam zrobić mieszankę dla kota 10kg(według kalkulatora) a dozować mu mieszanki jak dla kota 6,5kg? To typ dachowca giganta :)

Myślę, że możesz zrobić w kalku mieszankę dla 6,5 kg kota, łatwiej będzie Ci podzielić, będzie przejrzyściej. Jeżeli jest to kot o niedużej aktywności, to ważne aby nie była zbyt tłusta(co też ważne dla tej wątroby, którą musisz zregenerować) i jeśli zapewniasz, że ma zdrowe nerki, to oczywiście bez węglowodanów.
Ja robię w kalku mieszankę na np. 4,5 kg kota dla 6,5 kg kota. U mnie m.in. dlatego kot nie chudnie, bo ja nie mogę/nie chcę wyeliminować całkowicie węglowodanów w postaci gotowanych warzywek, bo zalezy mi, aby to z węgli powstawało trochę glukozy, bo dzięki glukozie wytworzonej z przemiany węgli, delikatnie ograniczy się proces glukoneogenezy (powstawania glukozy z białek), który to proces jest bardziej obciążający dla nerek zwłaszcza chorych, a ja mam nerkowe koty.
 
 
gruby 

Dołączył: 27 Lut 2015
Posty: 5
Wysłany: 2016-11-24, 17:57   

To kot o bardzo niedużej aktywności, zbyt tłusta? 25-28% tłuszczu w mieszance będzie ok?
Węglowodanów w ogóle nie dostaje.
 
 
Margot 
Ekspert

Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 17 razy
Dołączyła: 01 Paź 2011
Posty: 1532
Wysłany: 2016-11-24, 18:16   

Tak, zacznij od takich proporcji w suchej masie. Poczytaj jeszcze pierwszą stronę wątku http://www.barfnyswiat.or...p?p=14835#14835 , gdzie jest pokazane jak obliczać parametry w mokrej masie na kg masy ciała kota (tu akurat wyjaśnione na przykładzie białka i fosforu, ale można tez tak wyliczać energię, wodę i każdy minerał czy witaminę) przy analizowaniu kolumn suma i norma.

Możesz w mokrej masie założyć dla mało aktywnego kota energię 40kcal x waga na jaką przygotowujesz mieszankę (czyli na razie 6,5 kg) = 260kcal/dzień na kota (to co Ci wychodzi w kolumnie "suma" jako energia/kaloryczność całej mieszanki dzielisz na liczbę dni na jakie wyszła mieszanka i sprawdzasz czy wynik oscyluje wokół pożądanej liczby 40-45 kcal/kg m.c./dzień (oczywiście są to dane przybliżone).

Możesz zapoznać się też, jeśli nie widziałeś z tym króciutkim wątkiem http://www.barfnyswiat.org/viewtopic.php?t=1911

Mam pewne swoje nowe przemyślenia co do niektórych zawartych w nim kwestii, ale to na inny raz.
 
 
Dobby_i_Talar 


Dołączyła: 25 Sty 2016
Posty: 8
Wysłany: 2017-01-08, 20:28   

Też mam kota, którego odchudzam - ze skutkiem odwrotnym. W rok barfowania przytył ponad 1kg. Jest to brytyjczyk i waży aktualnie 9kg, jego idealna waga to 7kg - miał taką gdy karmiłam go suchym PON, wyglądał wtedy pięknie. Widzę, że jednak trochę źle podchodziłam do tego odchudzania, bo zeszłam dopiero do dawki na 7,5kg, więc powinnam dawać mu jeszcze mniej...

Bałam się obcinać dzienną porcję jeszcze bardziej ze względu na witaminy i minerały i w sumie wciąż się waham, bo czy kot, ważący 9kg, a dostający wszystko wyliczone na 2kg mniej nie nabawi się niedoborów? :niewiem:
 
 
Tufitka 
Ekspert

Barfuje od: 17.02.2013
Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 20 razy
Dołączyła: 21 Sty 2013
Posty: 3006
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2017-01-09, 00:49   

Dobby_i_Talar napisał/a:
Bałam się obcinać dzienną porcję jeszcze bardziej ze względu na witaminy i minerały i w sumie wciąż się waham, bo czy kot, ważący 9kg, a dostający wszystko wyliczone na 2kg mniej nie nabawi się niedoborów?
w kalkulatorze możesz wyliczyć wszystko na kota ważącego 7 kg. Wtedy suplli będzie odpowiednia ilość. Po co karmić dodatkowe 2 kg tłuszczu? Układaj przepisy na 7 kg kota. :faja:
_________________
„Im bardziej poznaję ludzi, tym bardziej kocham zwierzęta.”
George Bernard Shaw
 
 
IzabelaW 


Barfuje od: IX.2015
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 23 razy
Dołączyła: 15 Mar 2015
Posty: 996
Skąd: Lublin
Wysłany: 2017-01-09, 06:51   

Możesz do porcji mięsa wyliczonego na 7kg dodać suple wyliczone na więcej, jeśli boisz się, że kotu grożą niedobory.
 
 
saphirith1987 


Barfuje od: lipiec 2014
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 1 raz
Wiek: 37
Dołączyła: 28 Lut 2014
Posty: 462
Skąd: Włocławek
Wysłany: 2017-01-09, 07:07   

Oj, ja bym tak nie robiła, a przynajmniej nie z wszystkimi suplami. Większość jest liczona per ilość spożywanego mięsa, a nie per waga kota. Dając więcej supli niż przypada na spożywaną ilość mięsa, można spowodować nadmiary i zrobić krzywdę. Osobiście nie dawałabym więcej żadnych supli, a jeśli już, to chyba tylko taurynę...
 
 
doradora 

Barfuje od: 09.2014
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 4 razy
Dołączyła: 09 Cze 2014
Posty: 1593
Skąd: Gliwice
Wysłany: 2017-01-09, 07:50   

ja znowu podam przykład mojej kocicy, która czym bardziej ją odchudzałam i ograniczałam jedzenie, tym bardziej tyła
dałam sobie i kotu spokój i kot przestał nażerać się na zapas i powoli (bardzo) waga spadła
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne