BARFny Świat Strona GłównaBARFny Świat Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Kontakt  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Suplementy w żywieniu psów
Autor Wiadomość
Anitanet 

Barfuje od: 20.09.2013
Udział BARFa: 90-100%
Wiek: 47
Dołączyła: 20 Wrz 2013
Posty: 453
Skąd: Świdnik
Wysłany: 2015-01-08, 14:58   

dagnes,
dzięki :kwiatek:
 
 
zmz 

Dołączyła: 25 Kwi 2013
Posty: 4
Skąd: warszawa
Wysłany: 2015-01-10, 18:43   

Witajcie, mam do Was prośbę o zopiniowanie planu ;) Na wiosnę, pewnie koło marca jak szczenię skończy swojego proplana chciałabym przerzucić swoje futra na barfa. I o ile kwestia żywienia podstawowego mnie nie przeraża, to suplementacja już nieco tak ;) Psy posiadam trzy, suczkę aussie Suri 7.5roku 17kg, mieszańca Soczka około trzyletniego nadaktywnego 23kg, oraz czteromiesięcznego chłopaczka aussie Dżemora. Prowadzimy aktywny tryb życia, psy regularnie trenują i startują w zawodach.
Rozumiem, że niezbędniki dla zdrowych dorosłych psów to olej z łososia, drożdże, algi i spirulina? Czy w przypadku okresów wzmożonej aktywności (obozy szkoleniowe, zawody, intensywne treningi) należy pomyśleć o czymś jeszcze, jak suszona krew albo dorzucać np. łój wołowy? No i szczeniak- w momencie planowanego przestawiania będzie miał koło 6-7 miesięcy, czy należy mu dodawać coś ekstra jak mączka z małży? No i pytanie ostatnie to czy mogę sobie zrobić w odpowiednich proporcjach (właśnie, jak obliczyć czego ile?) mieszankę suchych supli i dorzucać to wszystko w odpowiedniej ilości, czyli dawce kilkudniowej raz/dwa razy w tygodniu np. z mixem warzywnoowocowym czy jajkiem?
_________________

Żaklina, Surikatka, Soczin oraz Dżem
(*)Żwirek
 
 
ciocia_mlotek 
Ekspert


Barfuje od: 25.07.12
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 11 razy
Dołączyła: 01 Sie 2012
Posty: 4452
Skąd: góry Szkocji
Wysłany: 2015-01-10, 18:46   

Suszona krew wchodzi w skład "niezbednika"
Ogólnie suplementujesz jedzenie a nie psa. W ojresach zwiększonej aktywności zwiększasz ogólnie porcje, ewentualnie zwiększasz ilość tłuszczu bo to energia
_________________
Taz i Cu sith na surowo
 
 
Snedronningen 
Ekspert

Barfuje od: 06/2013
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 16 razy
Dołączyła: 03 Cze 2013
Posty: 2811
Wysłany: 2015-01-10, 18:53   

Niezbędnik, to wszystko to, co znajduje się w zwierzęciu ale brak jest w mięsie sklepowym. I to są takie rzeczy jak np. tłuszcz przynależny danemu zwierzęciu czy krew. To nie są dodatki to podstawowe składniki pożywienia, z którego mięso sklepowe zostało ogołocone.
 
 
 
Gunnila 

Barfuje od: 02.06.2014
Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 20 Maj 2014
Posty: 151
Skąd: Mielec
Wysłany: 2015-01-10, 19:06   

Mieszankę supli możesz zrobić jak najbardziej - ja tak robię od kilku miesięcy - ale nie polecam podawania jej w dużych ilościach na raz - to wbrew pozorom całkiem spora porcja jest. Ja podaję ją codziennie (niespecjalnie zwracając uwagę na idealne podzielenie, byle wszystko zużyć w przydzielonym czasie) albo mieszając z mięsem, albo jako oddzielną "zupkę" między posiłkami. Wyliczam z kalkulatora ale hemoglobiny nie daję tyle, ile trzeba.

Do niezbędnika dorzuć żółtka, tran, sól, hemoglobinę/krew, suplement wapnia jeżeli nie podajesz kości. Mączka z małży jest opcjonalna dla psów obciążających stawy - nie tylko szczeniaków, tak jak tauryna (serce), L-karnityna czy mączka z róży, te możesz podawać okresowo lub nawet wcale.
 
 
zmz 

Dołączyła: 25 Kwi 2013
Posty: 4
Skąd: warszawa
Wysłany: 2015-01-10, 19:12   

Super, dzięki wielkie za odpowiedzi.
Czyli mączka z małży w przypadku szczeniaka to dobry pomysł. Psy są kościo-chrzęstno żerne i wydaje mi się, że w takim przypadku mączka ze skorupek jajek jest zbędna? Tran i olej z wątroby dorsza to zamienniki? Tauryna rzeczywiście może okazać się niezbędna, bo mojej suce zaczyna się trochę sypać serduszko na starość :(
A zupki to dobry plan, moje stwory jadają wszystko w każdych ilościach. Dzięki raz jeszcze.

EDIT
w opisie tej mączki http://eko-pies.pl/pl/p/F...lna-tauryna/864 jest napisane, że jest ona źródłem tauryny. w tym samym produkcie innej firmy nie ma o tym ani słowa- http://eko-pies.pl/pl/p/-...proszek-100/846 . Są inaczej produkowane stąd ta różnica? Czy po prostu każdy z producentów stosuje inny PR, a właściwości każda ma takie same, i nadaje się zarówno dla rosnącego szczeniaka na stawy, jak i dla starszej suki ze słabszym serduchem?
_________________

Żaklina, Surikatka, Soczin oraz Dżem
(*)Żwirek
 
 
ciocia_mlotek 
Ekspert


Barfuje od: 25.07.12
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 11 razy
Dołączyła: 01 Sie 2012
Posty: 4452
Skąd: góry Szkocji
Wysłany: 2015-01-10, 21:24   

Nie ma potrzeby podawać małży. To się podaje zazwyczaj zwierzakom z chorymi stawami na spółke z witaminą C
Tran i olej z wątroby dorsza nie są zamiennikami. Są tym samym. To są zamienne nazwy
Nie musisz oddzielać żółtek, mozesz podawać całe jaja
Taurynę możesz podawać staruszce, ale generalnie nie jest to niezbędnik u psów bo one, w przeciwieństwie do kotów syntezują ją w organiźmie i nie mają potrzeby dostarczania jej z pokarmem
_________________
Taz i Cu sith na surowo
 
 
zmz 

Dołączyła: 25 Kwi 2013
Posty: 4
Skąd: warszawa
Wysłany: 2015-01-10, 22:13   

Dzięki :)

A co sądzicie o składzie takiego 'gotowca' http://www.zooplus.pl/sho...mineraly/228542 ? Wiadomo, że nie ma tam wszystkiego jak suszonej krwi czy oleju z łososia, ale czy można to uznać za pełnowartościowe uzupełnienie diety w zawarte tam składniki- algi, drożdże, cytrynian (zamiast mączki kostnej, tak?)?
_________________

Żaklina, Surikatka, Soczin oraz Dżem
(*)Żwirek
 
 
Gunnila 

Barfuje od: 02.06.2014
Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 20 Maj 2014
Posty: 151
Skąd: Mielec
Wysłany: 2015-01-11, 11:56   

Zapewne można uznać to za zamiennik tych właśnie suplementów - wapnia, drożdży i alg, ale nie jestem do końca pewna, czy tam jest tylko to, skoro należy podawać aż łyżeczkę/kg psa. Policz sobie, na ile starczy ci taki preparat a potem policz, ile będzie kosztować zakup drożdży i alg i na ile starczą - bo skoro psy jedzą kości to tak jak piszesz suplementu wapnia już nie potrzebujesz. Nawet jeżeli cena jednostkowa wyjdzie czasem wyższa to mnie się opłaca kupować naturalne suplementy pojedynczo.
 
 
Kleik 

Wiek: 33
Dołączyła: 05 Sty 2015
Posty: 65
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2015-02-22, 22:45   

Czy taki koenzym q10 będzie odpowiedni dla psa?

Koenzym q10
 
 
Natalia191284 


Wiek: 39
Dołączyła: 28 Sie 2014
Posty: 92
Skąd: lubelszczyzna
Wysłany: 2015-03-22, 12:00   

Dziewczyny, proszę o radę. Z racji tego, że moja suczka buldożka francuskiego (15 miesięcy) ma alergię na większość rzeczy dostaje tylko mięso z kaczki, królika, ryby i czasem gęsi. Suplementuję ją solą himalajską, Dermanormem, algami, drożdżami piwnymi plus http://allegro.pl/drozdze...119459706.html, olejem lnianym, do mięsa dostaje suszone warzywa z ziołami http://allegro.pl/fruchte...5114104484.html , dostaje również witaminy Canifos, kończą nam się i chyba nie będę już kupować. Oprócz tuszek, karmię ją również mięsem mielonym z kośćmi z As-Polu, wątróbką króliczą, poluję na serca i żołądki z kaczki lub gęsi, ale mam duży problem ze znalezieniem tego. Co powinnam jeszcze dołożyć? Będę wdzięczna za wszelkie rady :oops:
 
 
Lena06 


Barfuje od: 28.07.2014
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 9 razy
Dołączyła: 21 Lip 2014
Posty: 1292
Wysłany: 2015-03-22, 12:04   

Jeśli mogę spytać czemu olej lniany a nie olej z łososia?
 
 
Natalia191284 


Wiek: 39
Dołączyła: 28 Sie 2014
Posty: 92
Skąd: lubelszczyzna
Wysłany: 2015-03-22, 13:26   

Dostaje Dermanorm, wet mówił, że nie trzeba dodatkowo podawać oleju. Zara nie cierpi oleju z łososia. Od czasu do czasu leję więc lniany, żeby go szybciej skończyć.
 
 
Lena06 


Barfuje od: 28.07.2014
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 9 razy
Dołączyła: 21 Lip 2014
Posty: 1292
Wysłany: 2015-03-22, 13:49   

Kurcze, jeśli dobrze rozumiem wg tego przykładowego opisu:
http://www.krakvet.pl/vet...aps-p-3993.html
Olej ten jest głównie bogaty w Omega 6, a olej z łososia podajemy, by zwiększyć ilość Omega 3 w diecie, bo omega 6 jest pełno we wszystkim, także wydaje mi się, że wet się nieco zagalopował, twierdząc, że nie potrzebuje oleju z łososia.
Zara nie wie, co traci :mrgreen:
 
 
Natalia191284 


Wiek: 39
Dołączyła: 28 Sie 2014
Posty: 92
Skąd: lubelszczyzna
Wysłany: 2015-03-22, 14:32   

Faktycznie masz rację :-P To kupię z łososia, coś jeszcze by się przydało?
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne