BARFny Świat Strona GłównaBARFny Świat Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Kontakt  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Udomowienie z punktu widzenia genów psa i wilka
Autor Wiadomość
NSO 


Barfuje od: 24.01.2014
Dołączyła: 28 Sty 2014
Posty: 606
Skąd: Poznań
Wysłany: 2014-08-09, 16:50   Udomowienie z punktu widzenia genów psa i wilka

Czy ktoś mógłby przetłumaczyć ten artykuł, lub chociażby omówić co w nim jest zawarte?

http://www.sciencedaily.c...n-domestication

Są w nim opisane najnowsze badania Szweckie dotyczące tego, że psy mają gen, którego nie mają wilki, odpowiadający za trawienie skrobii (i właśnie dzięki temu ich udomowienie miało miejsce).
Chętnie bym się zapoznała z tym artykułem ale mój angielski jest za słaby na takie skomplikowane terminy naukowe :cry:

Proszę o pomoc, ku chwale nauki! :kwiatek:


Zmieniłam tytuł wątku
dagnes
Ostatnio zmieniony przez dagnes 2014-08-09, 22:25, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
psy-i-koty 

Wiek: 50
Dołączyła: 11 Lut 2014
Posty: 809
Skąd: Przemyśl
Wysłany: 2014-08-09, 17:54   

Nie chce mi się całego czytać dokładnie, ale artykuł jest raczej o teorii pochodzenia psów a nie o trawieniu skrobi. Tylko na końcu jest paragraf w którym piszą, że psy mają ten gen i to mogło być jednym z ważnych powodów ich udomowienia i dostosowania się do odżywiania się dietą rolniczą (nie wiem co to znaczy, zapewne taka z zawartością roślin/płodów rolnych).I że husky oraz dingo tego genu nie mają.
 
 
Sojuz 
Ekspert


Barfuje od: 09.2012
Pomógł: 10 razy
Wiek: 30
Dołączył: 06 Sie 2012
Posty: 1432
Skąd: Poznań
Wysłany: 2014-08-09, 17:58   

Streściłbym to tak:

Psy i wilki wyewoluowały od wspólnego przodka między 9 a 32 tys. lat temu, zanim ludzie opanowali rolnictwo.

Powszechnie zakładało się, że wilki i psy pochodzą z konkretnych regionów świata (wilk szary, basenji oraz dingo), natomiast wnioski z tego badania sugerują, że nie jest to prawda. Nie napisano, jak w takim razie wyglądała ewolucja tych gatunków - pewnie chcą badać dalej. Psy są ściśle ze sobą spokrewnione, podobnie wilki. Ale co ciekawsze, i wilki i psy mieszały się ze sobą (głównie wilki z szakalami), co mogło odegrać ważną rolę w ewolucji psowatych.

Zdolność do wydzielania amylazy pomagającej trawić skrobie była kluczowa w udomowieniu psów. Przeprowadzone badania sugerują, że psy wydzielają tej substancji więcej niż wilki. ALE te gatunki psów żyjących wśród łowców-zbieraczy (husky, pies syberyjski) tych genów nie posiadają. Obecność amylazy wykryto także u wilków, więc wnioskuje się, że zdolność do lepszego trawienia skrobi nie pojawiła się wraz z psem współczesnym, ale niedługo po jego udomowieniu (u tych psów, które żyły wśród ludzi na diecie zbożowej).

Badania wspierali: The National Science Foundation (rządowy program wspomagania nauki) oraz Life Technologies (firma produkująca specjalistyczny sprzęt laboratoryjny).
_________________
Naturalne stało się sztuczne, a prawdę uznano za kłamstwo.
 
 
Snedronningen 
Ekspert

Barfuje od: 06/2013
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 16 razy
Dołączyła: 03 Cze 2013
Posty: 2811
Wysłany: 2014-08-09, 18:55   

NSO, Artykuł, do którego wstawiłaś link, na podstawie badań genetycznych określa, że prawdopodobnie psy nie wyewoluowały bezpośrednio z wilka ale z czegoś wilkopodobnego wspólnego zarówno dla wilków jak i psów. Badane wilki okazały się bliżej ze sobą spokrewnione niż z którymkolwiek z psów tak jak i psy były bliżej ze sobą spokrewnione niż z którymkolwiek z wilków.
O amylazie wstawił już Sojuz.

Czytałaś może książkę Coppingerów? Są tam omówione ich badania nad pochodzeniem psa. Powyższy artykuł jakoby potwierdza teorię przez nich zaproponowaną.
 
 
 
NSO 


Barfuje od: 24.01.2014
Dołączyła: 28 Sty 2014
Posty: 606
Skąd: Poznań
Wysłany: 2014-08-09, 22:27   

Hmmmm no to jestem w kropce bo jestem w trakcie dyskusji na temat zywienia psa i ten link niby mial dowodzic ze psy moga jesc weglowodany do woli...

https://m.facebook.com/?_rdr#!/rynekzoologiczny/photos/a.205793629447218.65870.182861585073756/933917403301500/?type=1&source=46

(Trzeba rozwinac odpowiedzi do mojego wpisu zeby przeczytac cala dyskusje)

Ale dzieki za dobre checi i za pomoc, to ze pies nie pochodzo od wilka szarego, a od wilka ktory juz dawno wyginal... to juzwiadomo od dosc dawna, nic odkrywczego nie ma zatem w tym artykule.
 
 
Snedronningen 
Ekspert

Barfuje od: 06/2013
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 16 razy
Dołączyła: 03 Cze 2013
Posty: 2811
Wysłany: 2014-08-09, 22:47   

NSO, w artykule nie jest napisane, że pochodzi od wilka, który wyginął, ale od "czegoś" co było wspólne z wilkiem i z obecnym psem. Nie jest napisane, że był to wilk. Artykuł sugeruje raczej inne zwierze*.
*Dlatego zrobiłam odniesienie do Coppingerów a nie Bradshawa.
 
 
 
ciocia_mlotek 
Ekspert


Barfuje od: 25.07.12
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 11 razy
Dołączyła: 01 Sie 2012
Posty: 4452
Skąd: góry Szkocji
Wysłany: 2014-08-10, 00:26   

Jeśli chodzi o te szwedzkie badania dotyczące trawienia węglowodanów to nie jest to takie najnowsze (nawet dyskutowaliśmy na forum o tym jakiś czas temu). I dalej te badania są wykorzystywane do różnych konkluzji
A samo badanie wykazało, że psy mają od nieco więcej do sporo więcej kopii genu odpowiadającej za trawienie węgli (tak w skrócie). Czyli oznacza to, że są nieco bardziej przystosowane do metabolizowania ich, a nie, że mogą jeść do woli czy że są im potrzebne do czegokolwiek :-D
Teraz są spekulacje czy ta zmiana pojawiła się przed udomowieniem czy po udomowieniu jako skutek żywienia przez człowieka. Ja jestem bardziej przychylna tej drugiej teorii bo jest bardziej logiczna. Człowiek udomowił - karmił resztkami ze swojego stołu (w tym coraz większą ilością materłu roślinnego) - pies(jako gatunek) zaczął się przystosowywać
_________________
Taz i Cu sith na surowo
 
 
Snedronningen 
Ekspert

Barfuje od: 06/2013
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 16 razy
Dołączyła: 03 Cze 2013
Posty: 2811
Wysłany: 2014-08-10, 08:10   

A to zależy czy bardziej logiczna. Ja bym była przychylna bardziej tej pierwszej, czyli zmianie jeszcze przed udomowieniem. Jeżeli coś, co obecnie jest psem samodzielnie od wilków się oddzieliło i samo wybrało żerowanie wokół wiosek i żywienie się odpadkami, to przed udomowieniem owa zmiana mogła się już pojawić.
Ale ja nie wierzę w teorię, że ludzie brali szczenięta wilków i je udomowili.
 
 
 
ciocia_mlotek 
Ekspert


Barfuje od: 25.07.12
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 11 razy
Dołączyła: 01 Sie 2012
Posty: 4452
Skąd: góry Szkocji
Wysłany: 2014-08-10, 15:30   

Tak, w sumie tak tez może być. Mogło być tak, że część właśnie podążała za ludźmi i żerowała na resztkach i w ten sposób w końcu zostały udomowione. Ale ci pierwsi ludzie nie jedli ton warzyw, owoców, zbóż i kasz. Te pra-psy podążające za człowiekiem żywiąc się resztkami zapewne dojadały resztki z upolowanych przez człowieka zwierząt (bądź kradły). Coś jak hieny za lwami (bardzo mnniej więcej). Raczej nie miały bodźca do wytworzenia tych dodatkowych kopii genu wtedy. Dlatego nadal wydaje mi się, że to się stało później (i też przecież nie u wszystkich i nie u wszystkich w tym samym stopniu) już po udomowieniu, być może w trakcie. Ale raczej nie przed.
Ale którąkolwiek z tych teorii będzie baaardzo ciężko udowodnić o ile to jest w ogóle możliwe.
_________________
Taz i Cu sith na surowo
 
 
Snedronningen 
Ekspert

Barfuje od: 06/2013
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 16 razy
Dołączyła: 03 Cze 2013
Posty: 2811
Wysłany: 2014-08-10, 15:41   

Tak po prawdzie, to może to być w ogóle nie związane z udomowieniem, a wpływ na to mógł mieć klimat czy specyfika rejonu, w którym przyszło im żyć.
Aby w ogóle mówić o możliwości udomowienia musiały zajść naturalne zmiany, które owo udomowienie umożliwiły.
 
 
 
ciocia_mlotek 
Ekspert


Barfuje od: 25.07.12
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 11 razy
Dołączyła: 01 Sie 2012
Posty: 4452
Skąd: góry Szkocji
Wysłany: 2014-08-10, 15:54   

Nie no pojawienie się większej ilości kopi raczej ma coś wspólnego z dietą a to idzie w parze z udomowieniem. Wg mnie bardziej pytanie jest o kolejności przyczynowo-skutkowe :mrgreen:
Mi najbardziej pasuje, że to się działo razem z udowmowieniem i "postępowaniem" diety w kierunku coraz bardziej węglowym.
Udomowienie psa czasowo sie z grubsza zbiega z rewolucją agrokulturalną człowieka.
Te zmiany u psów mogły zachodzić równolegle z udomowieniem jesli pożerały resztki bardziej roślinne, albo stopniowo później.
To by mogło byc wyjaśnione nie na podstawie badań genetycznych psów współczesnych a właśnie tych sprzed 10tys lat - czy one miały więcej kopi w porównaniu z wilkiem
_________________
Taz i Cu sith na surowo
 
 
Snedronningen 
Ekspert

Barfuje od: 06/2013
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 16 razy
Dołączyła: 03 Cze 2013
Posty: 2811
Wysłany: 2014-08-10, 19:10   

Tylko widzisz, bo Ty mówisz, że udomowienie i zmiany w diecie. A jak zamieniam tę kolejność. Najpierw zmiany, bo możliwe, że to właśnie one spowodowały, że zwierzęta trzymały się blisko ludzi. Bez tych zmian, nie miały by potrzeby przebywania przy osadach.
Do mnie bardziej przemawiają zmiany środowiskowe i klimat, które wymusiły na zwierzętach pewne zmiany, inaczej by wyginęły, i dopiero te zmiany spowodowały, że udomowienie w ogóle było możliwe.
 
 
 
Sandra 
Ekspert

Pomogła: 18 razy
Dołączyła: 29 Gru 2011
Posty: 3447
Wysłany: 2014-08-10, 21:15   

Moja wyobraźnia podsuwa taki wariant :->
Proszę się nie śmiać...jedynie uśmiechać :lol:
A może człowiek pierwotny, żyjący w stadach rodzinnych chodząc na polowanie zabijał niejednokrotnie matkę pra-wilka, a młode zabierał do zbiorowisk ludzkich aby dać je swojej kobiecie i jej dzieciom.
Każde młode zwierze jest słodkie.
Służyły najpierw jako maskotka, a w późniejszym czasie być może były przystosowywane do polowań. Żyjąc pośród ludzi kzyżowały się z pra-psem i tak geny robiły swoje.
  Zaproszone osoby: 2
 
Snedronningen 
Ekspert

Barfuje od: 06/2013
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 16 razy
Dołączyła: 03 Cze 2013
Posty: 2811
Wysłany: 2014-08-10, 21:24   

Sandra, tylko, ze w tym wyjaśnieniu, które brzmi bardzo podobnie o tego, które proponował Darwin jest kilka szczególików, które powodują, że ono dla mnie jest nie do przyjęcia. Oswojone wilki dają dzikie potomstwo. Pies był pierwszym "udomowionym" zwierzęciem. Człowiek pierwotny nie wiedział jak to się robi, a wilki do zbytnio przyjaznych nie należą. I jeszcze kilka by się znalazło.
 
 
 
AniaR 


Barfuje od: 2005
Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 22 Wrz 2011
Posty: 447
Skąd: z daleka
Wysłany: 2014-08-10, 21:26   

Sandra napisał/a:
Moja wyobraźnia podsuwa taki wariant :->
Proszę się nie śmiać...jedynie uśmiechać :lol:
A może człowiek pierwotny, żyjący w stadach rodzinnych chodząc na polowanie zabijał niejednokrotnie matkę pra-wilka, a młode zabierał do zbiorowisk ludzkich aby dać je swojej kobiecie i jej dzieciom.
Każde młode zwierze jest słodkie.
Służyły najpierw jako maskotka, a w późniejszym czasie być może były przystosowywane do polowań. Żyjąc pośród ludzi kzyżowały się z pra-psem i tak geny robiły swoje.
Ostatnio czytalam gdzies taki artykul, z ktorego wynika, ze opiekunami psy byly towarzyszami kobiet, nie mezczyzn. Badano szb=czatki ludzi z okresu kiedy psy towarzyszyly ludziom i z badan tych wyszlo, ze drobnosustroje charakterystyczne dla psow wystepowaly w organizmach kobiet w duzo wiekszej ilosci niz u mezczyzn. Czyli to kobiety udomowily wilka/psa. Zaraz poszukam i jak znajde to wstawie. :-D
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne