BARFny Świat Strona GłównaBARFny Świat Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Kontakt  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Suplementy w żywieniu kotów
Autor Wiadomość
tonks 

Barfuje od: 04.2014
Udział BARFa: 90-100%
Wiek: 29
Dołączyła: 18 Lut 2014
Posty: 130
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2014-08-29, 23:27   

bodzio napisał/a:
Retriver, Mój pies dostaje codziennie mix warzywno-owocowy, olej lniany, zestaw witaminowy w proszku, czasami jajko w całości, skrupki z jajek

[size=9][ Dodano: 2014-08-29, 08:22 ][/sizb]
Ines, Np. czy w naturze kot poluje na łososia albo dorsza?


Ja znam koty wolnożyjące polujące na ryby, a powtarza się, że w naturze koty nie jedzą ryb.

Nadal zjada mnie ciekawość co do publikacji, które mówią o słuszności żywieniu psa, czy kota RF czyli raw food czyli surowym mięsem, od BARF czyli biologically appropriate raw food czyli biologicznie odpowiednim surowym mięsem, to jest suplementowanym...
  Zaproszone osoby: 16
 
Lena06 


Barfuje od: 28.07.2014
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 9 razy
Dołączyła: 21 Lip 2014
Posty: 1292
Wysłany: 2014-08-29, 23:48   

Ines napisał/a:
Dokładnie :-D a jak Ci się skończy, to rozmrażasz.


Dziękuję za informację! :) Taka mała rzecz, a świat od razu piękniejszy ^ ^
 
 
Silvena 
Ekspert


Barfuje od: 28.04.2013
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 7 razy
Dołączyła: 18 Kwi 2013
Posty: 1216
Skąd: UK
Wysłany: 2014-08-30, 09:02   

Moje rozmrozonego oleju nie chciały jesc :-(
 
 
 
Ines 
BARFny Hodowca
Ekspert


Barfuje od: 12.12.13r
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 7 razy
Wiek: 34
Dołączyła: 23 Sty 2013
Posty: 2660
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2014-08-30, 12:38   

Ale jak dodajesz do mieszanki to przecież też masz później rozmrożony :-D
_________________
Instrukcja obsługi Kalkulatora
  Zaproszone osoby: 187
 
Silvena 
Ekspert


Barfuje od: 28.04.2013
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 7 razy
Dołączyła: 18 Kwi 2013
Posty: 1216
Skąd: UK
Wysłany: 2014-08-30, 12:53   

Ja nie dodaję do mieszanki, polewam po prostu codziennie porcję. Wcześniej miałam Salmopet i świeżo otwarty był bardzo smaczny, ale z czasem wchodził coraz gorzej. Rozmroziłam, żeby był "świeży", ale koty kręciły nosami i nie chciały jeść. Dawałam przez jakiś czas strzykawką, ale zrezygnowałam. Teraz mam Lunderland (250ml), Fena przez 2 dni kręciła nosem - dawałam strzykawką - ale jej w końcu posmakowało i teraz z nią nie ma problemów, je plamkę oleju w pierwszej kolejności 8-) Hymen dalej kręci nosem, wydaje mi się, że on po prostu nie przepada za rybami.
Mam też część oleju zamrożoną (90ml), przekonam się za trochę ponad miesiąc czy jest tak samo zjadliwy ;-) Następny będzie olej Grizzly do wypróbowania pewnie :-)
 
 
 
madź 


Dołączyła: 25 Sie 2014
Posty: 30
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2014-09-01, 08:48   

Kurcze, zamówiłam już 500ml oleju z łososia :( kupiłam Dibo Olej z łososia z pompką.
Może porcjowany za pomocą pompki nie zjełczeje aż tak?

Magda
 
 
dagnes 
Administrator


Barfuje od: 2008
Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 23 razy
Dołączyła: 13 Wrz 2011
Posty: 4838
Wysłany: 2014-09-01, 15:51   

bodzio napisał/a:
BARF to nie suple, to się nawzajem wyklucza

bodzio napisał/a:
Mój pies dostaje codziennie mix warzywno-owocowy, olej lniany, zestaw witaminowy w proszku, czasami jajko w całości, skrupki z jajek

Nie rozumiem czemu twierdzisz, że nie suplementujesz BARFa. Twój proszek witaminowy to właśnie suplement (mogą to być syntetyczne witaminy i minerały o kiepskiej przyswajalności), podobnie jak skorupki z jajek. Zamiast twojego proszku my podajemy kotom krew, drożdże piwne, naturalną witaminę E, algi morskie, sól kamienną lub morską, wątrobę, tran, taurynę. Nasze suplementy to naturalne substancje, wytworzone przez naturę (z wyjątkiem tauryny, ale ją jest trudno ekstrahować z mysich tuszek ;-) a jest niezbędna), zawierające te witaminy i minerały, które koty zjadałyby żywiąc się samodzielnie. Nasze suplementy zawierają te same witaminy i minerały co twój proszek, tylko o znacznie lepszej biodostępności.
_________________
Aby dotrzeć do źródła, musisz iść pod prąd
 
 
tonks 

Barfuje od: 04.2014
Udział BARFa: 90-100%
Wiek: 29
Dołączyła: 18 Lut 2014
Posty: 130
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2014-09-02, 16:16   

dagnes. :kwiatek:
  Zaproszone osoby: 16
 
doradora 

Barfuje od: 09.2014
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 4 razy
Dołączyła: 09 Cze 2014
Posty: 1593
Skąd: Gliwice
Wysłany: 2014-09-08, 21:27   

Cześć, podepnę się pod ten wątek, bo mi pierwszy post pasuje tematycznie (chociaż czym dalej w las tym mniej pasuje :-P )
Obliczyłam sobie w kalkulatorze przykładową mieszankę na pół roku, tak aby wiedzieć mniej więcej ile czego potrzeba, wyszły mi następujące wielkości (na 14kg kotów):
- tran 170 g
- algi 100 g
- spirulina 1600 g
- drożdże 400 g
- hemoglobina 900 g
- tokovit 40 tabl.
- skorupki 350 g
- sól 250 g
- tauryna 150 g

Bardzo proszę o weryfikację doświadczonych Barfiarzy :kwiatek:
 
 
situnia 
BARFny Hodowca


Barfuje od: 18.10.2013
Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 14 Paź 2013
Posty: 813
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2014-09-08, 23:17   

Spirulina nie jest konieczna, jak nie chcesz to nie musisz jej dodawać do mieszanek, albo możesz ale w o wiele mniejszych ilościach. U mnie np. koty nie dostają spiruliny, ale ja łykam w tabletkach, starsza kotka czasem mi tabletkę podkrada i to cała spirulina jaką dostają :mrgreen:
_________________

To jak traktujesz koty decyduje o twoim miejscu w niebie. - Robert A. Heinlein
 
 
doradora 

Barfuje od: 09.2014
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 4 razy
Dołączyła: 09 Cze 2014
Posty: 1593
Skąd: Gliwice
Wysłany: 2014-09-09, 08:28   

Dziękuję situnia,
myślałam, że skoro wyszło mi tak dużo tej spiruliny to jest potrzebna. Za to jestem zaskoczona, że wyszło tylko 150g tauryny, nie za mało?
 
 
Ines 
BARFny Hodowca
Ekspert


Barfuje od: 12.12.13r
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 7 razy
Wiek: 34
Dołączyła: 23 Sty 2013
Posty: 2660
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2014-09-09, 12:33   

Tauryny daje się malutko :-)
_________________
Instrukcja obsługi Kalkulatora
  Zaproszone osoby: 187
 
Finky 

Udział BARFa: 50-75%
Wiek: 31
Dołączyła: 28 Wrz 2015
Posty: 19
Wysłany: 2015-10-03, 16:30   

hej, mam takie dwa pytania odnosnie easy barf. jestem w trakcie zamowienia suplementow dla mojej majki i zastanawiam sie nad roznica miedzy wapnami jakie sa do kupienia na stronie lillys bar. chcialabym urozmaicic mieszkanki easy barfa w taki sposob, ze na kazde 125 g miesa bez kosci uzylabym raz wapnia z alg, raz maczki kostnej, raz maczki ze skorupek jaj itd. czy jest to dobry pomysl by kot codziennie mialby uzupelniane dawki wapnia z roznych zrodel (zwierzece, roslinne)?? dopiero zaczynam historie z barfem i boje sie, ze jesli dostanie wapno jedynie z maczki kostnej to przesadze z fosforem itd. na chemii w szkole nie uwazalam wiec nie wiem za bardzo jak to jest...

drugie pytanie... na lillys bar sa zestawy z olejami z kwasami omega 3 i 6.. myslalam, ze nie trzeba tych kwasow dodatkowo uzupelniac przy tym suplemencie.. jest to opcja dodatkowa czy konieczna??

i moze ostatnie pytanie... czy narobimy zwierzakowi krzywdy jesli bedzie codziennie cos innego wcinal? np. dzien barfowy, dzien gotowej karmy bezbozowej, dzien suchego orijena??
 
 
vesela krava 
Ekspert


Barfuje od: 10/2013
Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 2 razy
Dołączyła: 08 Gru 2011
Posty: 952
Skąd: Francja
Wysłany: 2015-10-04, 11:50   

Finky, nie będzie Ci potrzebny doktorat z chemii, żeby to wszystko ogarnąć ;-)

1. W kwestii wapnia - nie musisz urozmaicać źródeł wapnia, możesz wybrać sobie np. skorupki jajek i tego się trzymać. W przypadku niektórych schorzeń jeden suplement wapnia może być bardziej wskazany od innego, ale jeżeli masz zdrowego kota, to Cie to nie dotyczy. Czasami zdarza się, że niektóre koty nie trawią dobrze skorupek jaj, bądź jeżeli mają alergię na kurczaka, to skorupki z jaj kurzych też będą tę alergię powodować.
Należy jednak rozróżnić źródło wapnia (skorupki, cytrynian, wapń z alg) od źródła wapnia i fosforu (mączki kostne, fosforan dwuwapniowy, surowe kości). Użycie mączki kostnej/fosforanu dwuwapniowego/surowych kości nie zwalnia Cię z obowiązku suplementowania wapnia. Do takiej mieszanki należy dodać np. skorupek jaj, inaczej nie uda nam się osiągnąć stosunku wapnia do fosforu = 1,15. Jeżeli zastosujesz tylko mączkę kostną, to mieszanka będzie zawierać za dużo fosforu przy zachowanej normie wapnia, bądź za mało wapnia przy zachowanej normie fosforu, a stosunek Ca do P będzie za niski.
Użycie suplementu wapnia+fosforu nie jest obowiązkowe ponieważ fosfor jest obecny w mięsie. Można użyć jedynie suplementu wapnia i dążyć do Ca/P 1,15, szczególnie jeżeli nie masz jeszcze wszystkich supli.

2. Easy barf zawiera tylko witaminy i minerały, nie ma w nim źródła kwasów omega 3. Ich suplementacja jest tak samo konieczna, jak przy mieszankach z naturalnymi suplementami. W wątku o oleju z łososia dowiesz się, kiedy ta suplementacja jest potrzebna.

3. To zależy od kota, ale ze swojego doświadczenia mogę powiedzieć, że jak najbardziej taki model karmienia może wyrządzić kotu krzywdę. Te trzy pokarmy są trawione inaczej. Oczywiście największym grzechem byłoby mieszanie ich w ciągu jednego dnia. Rozumiem, że wielogodzinna nieobecność w domu karmienie barfem utrudnia i czasem musimy podać suche, co sama czasem czynię, bo nasz kot nie znosi długich przerw w jedzeniu. Może się też zdarzyć wyjazd albo barf się akurat skończy i zostaje tylko puszka. Czasem nie ma wyboru, ale nie stosowałabym karmienia na zmiane trzema równymi pokarmami codzienne.
 
 
Finky 

Udział BARFa: 50-75%
Wiek: 31
Dołączyła: 28 Wrz 2015
Posty: 19
Wysłany: 2015-10-06, 23:02   

Dziekuje za profesjonalna odpowiedz! :) zaczne kotka po prostu dwa razy dziennie karmic barfem. kotka je duzo z rana, a przez dzien doslownie pare ziarenek suchego zjada. wieczorem dostaje swieze jedzenie. suplementy skompletuje jutro na spokojnie, bo chcialabym zrobic taki polroczny zapas i nie wiem jeszcze dokladnie ile gramow easy barfa i oleju oraz wapnia i tauryny... musze jeszcze poobliczac :) jeszcze nie wiem czy kotka wyrosnie na wielka, czy raczej na drobna kotke. ale apetyt ma wilczy jak narazie :)
kotka lubi obgryzac kosci kurczaka (ale pod moim czujnym okiem, poniewaz jest zbyt lapczywa i czesto polyka miesko bez porzadnego przegryzienia) i nie zauwazylam u niej objawow alergicznych.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne