BARFny Świat Strona GłównaBARFny Świat Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Kontakt  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
BARF dla kociąt. Jak żywić maluchy?
Autor Wiadomość
shana55 
Ekspert

Barfuje od: 08.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 07 Sie 2012
Posty: 5339
Wysłany: 2016-08-22, 16:45   

H.Lucynka :kwiatek:
Jeśli robisz mieszanki z tłustego mięsa typu wołowina szponder, mostek, kurczak udko ze skórą bez kości, kaczka ze skórą, gęś, indyk udo i dokładasz jeszcze tłuszczu jak w przepisie z FC mówią to nie powinno być mało. Ale jeśli to mięso jest chude a tłuszczu mało to co się dziwisz że kociak głodny??
Chrupki.... :evil: wyrzuć to dziadostwo...
100 razy lepszy jest nawet najgorszy barf!! Niż chrupki...
 
 
H.Lucynka 


Barfuje od: próbujemy
Udział BARFa: 25-50%
Wiek: 35
Dołączyła: 20 Sie 2016
Posty: 17
Skąd: Żory
Wysłany: 2016-08-22, 16:51   

Shana, staram się jak mogę wyrzucić to dziadostwo, ale mąż się upiera :/ Juz ograniczam jak się da, może za jakiś czas sam stwierdzi, że są zbyteczne ;)
Na szczęście ogony same wiedzą, że to jest fuj i jedzą tego bardzo mało :)
 
 
Atomowka 

Barfuje od: teraz
Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 22 Lip 2016
Posty: 30
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2016-08-30, 16:01   

Dużo piszecie o kociakach i karmieniu barfem, ale mimo wszystko nie znalazłam info konkretnie dla mnie.
35% na każdy 1 kg masy ciała + nie ograniczać kotom.
Chcicałabym jednak jakieś odniesienie mieć do tego ile gnojki jedzą.
Problem w tym, że jeden waży 540 gram, drugi 270 gram. Jak to przełożyć?
Wychodzi z tego, że większy powinien zjadać mniej więcej 18 gram dziennie,
a mniejszy jakieś 10 gram.
Czy dobrze liczę?
_________________
Roko 18.01.2016
Tygrys 26.08
Chuck Norris? Wąsik? Cienki? 1.09
 
 
Bianka 4 
BARFny Hodowca


Barfuje od: 12/2010
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 5 razy
Wiek: 59
Dołączyła: 21 Wrz 2011
Posty: 1068
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2016-08-30, 21:17   

Zagłodzisz koty!!!
Maluchy potrafią baaaardzooo duuuużooo zjeść, uwierz mi.
Mam w tej chwili 14 maluchów między 4,5 a 3,5 miesiąca plus oczywiście moje dorosłe stadko (też dość liczne). Dziennie znika ok. 6 kg mieszanki. Czasami więcej czasami mniej w zależności od tłustości mieszanki i temperatury za oknem i w mieszkaniu. Podstawowe stado (bez maluchów) zjada ok. 3 kg dziennie.
_________________
Mieszkałem z kilkoma mistrzami Zen. Wszyscy byli kotami - Eckhart Tolle
 
 
 
shana55 
Ekspert

Barfuje od: 08.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 07 Sie 2012
Posty: 5339
Wysłany: 2016-08-30, 21:57   

Atomowka :kwiatek:
Atomowka napisał/a:
35% na każdy 1 kg masy ciała

Czego 35%???
Gdzie coś takiego wyczytałaś???
Im mniejsze kocie tym więcej je. Jemu sie należy co najmniej 35g mięsa na każde kg.m.c na dzień To tak szacunkowo z zastrzeżeniem, że nie wylicza się im porcji.
Dziewczyny wyliczały porcję w/g wagi docelowej, czyli mniej więcej na 3kg.
A szczegółowo to sie wylicza z ilości kalorii na dzień 1 m-c → 240 kcal
2m-c → 210 kcal na kg.m.c. kota na dzień.

Z przykładowej mieszanki (choćby takiej jak zrobiła Dragana):
1 500,0 g Wołowina szponder
500,0 g Indyk udo (bez kości)
100,0 g Indyk serce
100,0 g Indyk żołądek
200,0 g Wieprzowina nerki
150,0 g Kurczak grzbiet (ze skórą i kośćmi)
2,0 szt. Żółtko jajka
67,0 g Wątroba indycza
54,0 g Łosoś
4,2 g Mączka z alg morskich
7,7 g Drożdże piwne
30,2 g Krew wieprzowa suszona
1,4 tab. Tokovit E 200 (kapsułka)
20,0 g Olej z łososia SALMOPET
11,2 g Mączka ze skorupek jaj
9,1 g Sól himalajska
6,0 g Tauryna
1 286,0 g Woda
Wychodzi, że to cięższe kocie powinno dostać ponad 100g mieszanki dziennie, a to mniejsze około 60g w 5,6 posiłkach i zwiększać porcje praktycznie z dnia na dzień, bo kociaki będą rosły.
Przepis tylko przykładowy te ilości będą się zmieniać w zależności od kaloryczności mieszanki, mieszanka ma być tłusta.
 
 
Atomowka 

Barfuje od: teraz
Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 22 Lip 2016
Posty: 30
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2016-08-30, 22:13   

Dziękuje dziewczyny.
Shana nie 35% ale 35 gram na każdy kg masy ciała, pomyliłam sie. Czyli ta zasada jest nieaktualna? Była o niej mowa na 1 stronie tego wątku.

Ok patrzeć na kaloryczność ale jak ją obliczyć?
Bo z Twojej mieszanki nie potrafię wyliczyć jaka jest kaloryczność tego.

Dziś kot dostał na wieczór mieloną pierś, chciałam sprawdzić czy w ogóle surowe mu odpowiada. Podobało mu się bardzo, zjadł dwa razy więcej niż do tej pory zjadał karmy.

Ta mieszanka wydaje się dość łatwa więc chyba od takiej zacznę.
Bardziej mnie zastanawia na ja długo taka mieszanka mi starczy,zakładając, że tylko jeden ten większy kot będzie ją jadł.
_________________
Roko 18.01.2016
Tygrys 26.08
Chuck Norris? Wąsik? Cienki? 1.09
 
 
shana55 
Ekspert

Barfuje od: 08.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 07 Sie 2012
Posty: 5339
Wysłany: 2016-08-30, 22:48   

Atomowka :kwiatek:
To przepis Dragany. :twisted:
Żeby wyliczyć kaloryczność mieszanki trzeba mieć kalkulator w którym zrobisz przepis.
Ta zasada 35g jest aktualna ale odnosi się bardziej do starszych kociąt (4-5 m-cy).
Takim maluszkom jak Twoje trzeba liczyć kaloryczność a ilość mieszanki w gramach wyjdzie z ilości kalorii w mieszance.
Jeśli nie masz kalkulatora pisz PW do Hebe z prośbą o dostęp, o zasadach poczytasz tu:
http://www.barfnyswiat.org/viewtopic.php?t=896
A dopóki nie masz podaj mięsa zrobię Ci przepis. Mięsa używaj tylko tłuste: udka z kurczaka ze skórą, udo z indyka, wołowinę szponder lub mostek, kaczkę, gęś, piersi się nie nadają dla kota. Poczytaj dział z przepisami link:
http://www.barfnyswiat.org/viewforum.php?f=14
Troche czytania przed Tobą więc do dzieła :twisted: :mrgreen:

[ Komentarz dodany przez: dagnes: 2016-09-12, 16:01 ]
Sprostowanie zaleceń dotyczących porcji dla kociąt:
http://www.barfnyswiat.or...p=112017#112017
 
 
doradora 

Barfuje od: 09.2014
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 4 razy
Dołączyła: 09 Cze 2014
Posty: 1593
Skąd: Gliwice
Wysłany: 2016-08-31, 07:40   

Atomowka, z wyliczeń shany wynika, że koty będą jadły dziennie do 200 g, więc roboczo możesz sobie policzyć sumaryczną wagę mieszanki w kg x 0,2 i wyjdzie Ci jakiś szacunek
u mnie - dorosłe koty - te szacunki nigdy się nie sprawdzają, ale przynajmniej wiem, czy mam mieszanki na tydzień czy na miesiąc :kwiatek:
 
 
Atomowka 

Barfuje od: teraz
Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 22 Lip 2016
Posty: 30
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2016-08-31, 10:10   

O właśnie o to mi chodziło.
Żeby wiedzieć na ile mniej więcej " mam spokój" jak zrobię mieszankę.
Jak dzielę psiakowi mięcho to potem liczę i wiem, że np na 20 dni mam spokój bo pies już ma mięso przygotowane.

Shana
dla kota mięso muszę kupić, bo całe mięso, które mam w domu jest już poporcjowane i zamrożone dla psa.
Jedyne co to w piątek będę miała dostawę gęsi mielonej z kośćmi.
Z supli mam algi morskie, olej z łososia i drożdzę.

Czy dziś np mogę kociowi dać wołowinkę ( rano trochę odjęłam psu od michy i zmieliłam dla kota :P ) plus do tego suple i np jajko? Czy dać samą wołowinkę?
Czy jeszcze jakoś inaczej?
_________________
Roko 18.01.2016
Tygrys 26.08
Chuck Norris? Wąsik? Cienki? 1.09
 
 
doradora 

Barfuje od: 09.2014
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 4 razy
Dołączyła: 09 Cze 2014
Posty: 1593
Skąd: Gliwice
Wysłany: 2016-08-31, 10:14   

bardzo ważna jest tauryna, w którą musisz się niezwłocznie zaopatrzyć
tymczasowo lepsza wołowina z suplami niż "goła", tak mi się wydaje
 
 
Alissa80 


Dołączyła: 02 Wrz 2016
Posty: 26
Wysłany: 2016-09-10, 15:26   

Witam wszystkich. Jestem nowa na forum, zielona jak wiosenny listek, a pod koniec miesiąca pojawi się u mnie kociak wychowany na barfie. Nie chcę tego zmieniać, więc mozolnie wgryzam się w temat, ale nie ukrywam, że im więcej czytam, tym większą mam sieczkę z mózgu :-/ Ale najpierw szczegóły. Kociak samiec rosyjski (będzie kastrowany w odpowiednim czasie) wiek 12 tyg, barfowany u hodowcy. Chciałabym wcześniej przygotować taką ilość mieszanki, żeby na cały październik wystarczyło, a tu czytam, że kociak może jeść, ile chce. To znaczy, że co? Jak pół kilo mieszanki wciągnie dziennie to jest ok? Trochę dziwne, zważywszy, że w naturze nie zawsze uda się coś upolować i młodym przynieść. Trzymając się liczb, to na ile posiłków wystarczy kilo mieszanki, w jakiej ilości podać, żeby uszami nie poszło i co ile ( co 2-3 godziny?).
 
 
dagnes 
Administrator


Barfuje od: 2008
Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 23 razy
Dołączyła: 13 Wrz 2011
Posty: 4838
Wysłany: 2016-09-11, 13:39   

Alissa80, dokładnie tak robisz - nie wydzielasz kociakowi jedzenia, a on je do woli. W naturze kotka też kociakom nie wydziela, tylko przynosi najwięcej ile zdoła. Koty to bardzo dobrzy myśliwi i w naturalnych warunkach potrafią upolować ogromne ilości gryzoni (i nie tylko), a jeśli z jakiegoś powodu kocięta głodują, to nie znaczy, że jest to dla nich dobre.
Nikt Ci nie powie dokładnie jakie porcje masz przygotować, bo to będzie zależało od twojego kociaka (wiek, aktywność, waga ciała, szybkość wzrostu, indywidualny metabolizm). Zapytaj hodowcę, ile u niego maluch zjada i to niech będzie dla Ciebie punkt odniesienia na początek.
Lepiej dawać więcej mniejszych porcji i częściej niż rzadko duże porcje. Koty mają małe żołądki i w naturze jedzą dużo niewielkich posiłków dziennie. To samo dotyczy kociąt - matka przez całą dobę przynosi im łupy, a od ok. 12-14. tygodnia życia zabiera je na polowania i uczy. Można oczywiście kotcięta przyzwyczaić do 4-6 posiłków dziennie, zwłaszcza takie po 12. tygodniu życia. Ale na mniej niż 4 posiłki nie dzieliłabym.
_________________
Aby dotrzeć do źródła, musisz iść pod prąd
 
 
dagnes 
Administrator


Barfuje od: 2008
Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 23 razy
Dołączyła: 13 Wrz 2011
Posty: 4838
Wysłany: 2016-09-11, 13:53   

Przy okazji chciałabym po raz kolejny sprostować wciąż powielany błąd dotyczący porcji dla kociąt. Pomimo wielokrotnego prostowania nieprawidłowych informacji zarówno w tym wątku, jak i w innych wątkach na Forum, nadal pojawia się "magiczne" 35 gramów mięsa:

shana55 napisał/a:
Jemu sie należy co najmniej 35g mięsa na każde kg.m.c na dzień. To tak szacunkowo z zastrzeżeniem, że nie wylicza się im porcji.

Dziewczyny wyliczały porcję w/g wagi docelowej, czyli mniej więcej na 3kg.

Atomowka napisał/a:
35 gram na każdy kg masy ciała, pomyliłam sie. Czyli ta zasada jest nieaktualna?

shana55 napisał/a:
Ta zasada 35g jest aktualna ale odnosi się bardziej do starszych kociąt (4-5 m-cy)

Mam nadzieję, że ostatecznie uda mi się w końcu pozbawić te "35g" życia:

UWAGA!
To jest błędna informacja. Nie istnieje żadna norma 35g mięsa na 1 kg wagi ciała dla kociąt. Nie ma takiej normy ani dla młodszych, ani dla starszych kociąt, a wiek 4-5 miesięcy nie stanowi żadnej granicy dla wyliczania dawek mięsa. Dawek pokarmu dla kociąt nie wyliczamy ani według obecnej, ani według docelowej (dorosłej) wagi kocięcia. Proszę nie powielać tych błędnych zaleceń i przeczytać cały wątek! Tabela, będąca punktem odniesienia w wyliczaniu porcji dla kociąt, znajduje się na 1. stronie tego wątku, w tym poście:
http://www.barfnyswiat.or...php?p=2548#2548


Informację tę wstawiłam także jako komentarz do postów w tym wątku, które zalecają obliczanie porcji dla maluchów na podstawie 35g na 1 kg wagi.

Oprócz pisania już dawno o normach dla kociąt w tym wątku, jednoznaczną informację o tym, że nigdy nie liczymy 35g mięsa na 1 kg wagi kociąt (ani obecnej, ani docelowej!) umieszczałam również m.in. w wątku o Liczydle i Kalkulatorze:
http://www.barfnyswiat.or...p?p=70047#70047

Bardzo proszę, nie powielajcie już dłużej tych błędnych zaleceń :kwiatek: .
Niestety wielu Użytkowników nie czyta całego wątku, albo czyta wybiórczo i jak widać co chwilę zdarzają się przypadki, że ktoś liczy te "magiczne" 35g/1kg kota. A ilu jest czytających, którzy nic nie piszą albo niezarejestrowanych? Jaką krzywdę mogą oni zrobić swoim kociętom na podstawie powtarzanych tu błędnych informacji! Miejcie na uwadze dobro tych kociaków.
_________________
Aby dotrzeć do źródła, musisz iść pod prąd
 
 
Atomowka 

Barfuje od: teraz
Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 22 Lip 2016
Posty: 30
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2016-09-14, 13:39   

Ok Dagnes opierając się na info z pierwszej strony, żeby opierać się na kaloryczności mieszanki wyszło mi coś takiego.
Żeby było łatwiej wyliczę na jednego kota, chodzi o sam fakt czy dobrzę liczę.

Na pierwszej stronie podałaś, że mak liczymy suchą część mieszanki.Musisz przeliczyć wszystko na suchą masę:
- liczysz % suchej masy w mieszance czyli 100% minus wartość z komórki F8 Kalkulatora,
- wartość z komórki G4 mnożysz przez % suchej masy, który policzyłaś i wychodzi Ci ile w gramach masz suchej masy,
- ilość kcal w mieszance czyli wartość z komórki G5 dzielisz przez powyższą suchą masę w gramach i wychodzi Ci ilość kcal na 1g suchej masy mieszanki.

Z tego wynika, ze mam 613 gram suchej mieszanki, co jest nieco dziwne.

Wychodzi, że 1 gr mieszanki daje =4,53kcal mieszanki
Kot zaokrąglając waży 900 gram i ma 7 tygodni.


Z moich obserwacji wynika, że kot dziennie zjada jakieś 100 gram mieszanki.
czyli około 4,53*100=453kcal

Kot w wieku 2 miesięcy powinien jeść około 210 kcal na każdy kilogram, gdyby moje kociaki były na tej mieszance to byłaby ona dla nich mega kaloryczna. Czy ja to dobrze liczę? Na pewno nie gdyż w mieszance nie ma żadnych tłustych mięs, jest jeleń, chudy indyk i wołowina gulasz.

Jak zrobię następną mieszankę to jak mam wyliczyć jej kaloryczność jak kotki będą zjadłay coraz to większe ilości? Teraz jedzą jakieś 100 gr, ale zanim zrobię im kolejną mieszankę mogę już jeść jakieś 120 lub 150 gram dziennie.

No i z kalkulatorze liczydło jest dla mnie w ogóle nie zrozumiałe. Czy gdzies jest dokłądna rozpiska jak go czytać?

Co do białka, jak wyliczyć ile dziennie kociak dostaje białka?
W kalk mam info, że w całej mieszance jest 330gram białka.
Czy liczę, że mam mieszanki te 613 gram czy wtedy już biorę wagę całej mieszanki z kolumny G4 czyli 2452?

Tak samo liczę tłuszcz? Czy tym się nie sugerować czy tylko kalorycznością?
_________________
Roko 18.01.2016
Tygrys 26.08
Chuck Norris? Wąsik? Cienki? 1.09
 
 
dagnes 
Administrator


Barfuje od: 2008
Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 23 razy
Dołączyła: 13 Wrz 2011
Posty: 4838
Wysłany: 2016-09-14, 15:02   

Atomowka, popełniasz błąd w obliczeniach.

Atomowka napisał/a:
Wychodzi, że 1 gr mieszanki daje =4,53kcal mieszanki
Kot zaokrąglając waży 900 gram i ma 7 tygodni.

Z moich obserwacji wynika, że kot dziennie zjada jakieś 100 gram mieszanki.
czyli około 4,53*100=453kcal

Kot w wieku 2 miesięcy powinien jeść około 210 kcal na każdy kilogram, gdyby moje kociaki były na tej mieszance to byłaby ona dla nich mega kaloryczna. Czy ja to dobrze liczę?

Nie. Wygląda na to, że mylisz suchą masę mieszanki z mokrą. Ja podawałam na pierwszej stronie wątku dwa różne parametry, którymi należy się kierować. Jeden odnosi się do kaloryczności barfnej mieszanki i liczony jest jako ilość kcal na 1 gram suchej masy mieszanki, a drugi odnosi się do zapotrzebowania kalorycznego maluchów w przeliczeniu na ich wagę ciała i tu nie potrzeba liczyć suchej masy.

Ty liczysz tak, jakby twój kot zjadał dziennie 100g suchej masy, a tak nie jest.

Najpierw wyliczyłaś kaloryczność 1g suchej masy mieszanki i ona jest mniej więcej OK (4,53kcal/1g), choć mogłaby być ciut wyższa (najlepiej ok. 5kcal/1g). Ten parameter świadczy tylko i wyłącznie o tym, czy mieszanka dla kociaka jest dobrze zbilansowana pod względem kalorycznym (czyli stosunek białka do tłuszczu). Chodzi o to, by zawartość wody w mieszance (wilgotność) nie zacierała obrazu faktycznej kaloryczności pokarmu (bo im więcej wody, tym mniejsza kaloryczność względna mieszanki, ale kot nie najada się wodą, tylko suchą masą).

Jeśli chcesz wiedzieć ile kalorii twój kot zjada otrzymując 100g mieszanki, to musisz wyliczyć kalorie zawarte w 100 gramach mokrej masy mieszanki. Czyli podzielić wartość z komórki G5 przez wartość z komórki G4 Kalkulatora i pomnożyć przez 100.

Pozostałe twoje problemy prawdopodobnie wynikają z niezrozumienia powyższego. Spróbuj uporać się wyliczaniem kaloryczności dzienniej porcji dla kociaka i jeśli potem nadal będziesz miała wątpliwości odnośnie działania Kalkulatora i Liczydła, to pytaj o konkretne zagadnienia w wątkach dotyczących tych narzędzi:
http://www.barfnyswiat.org/viewtopic.php?t=457
http://www.barfnyswiat.org/viewtopic.php?t=226
http://www.barfnyswiat.org/viewtopic.php?t=1050

Atomowka napisał/a:
Z tego wynika, ze mam 613 gram suchej mieszanki, co jest nieco dziwne.

Dlaczego jest to dziwne? Skoro zrobiłaś 2.452g mieszanki (kompletnej, z wodą i suplementami), to oznacza, że ma ona wilgotność 75% (jak najbardziej prawidłowo). Nie widzę tu nic dziwnego, bo sucha masa stanowi 25% mieszanki czyli 25%*2.452g=613g.

Atomowka napisał/a:
Co do białka, jak wyliczyć ile dziennie kociak dostaje białka?
W kalk mam info, że w całej mieszance jest 330gram białka.

Czy liczę, że mam mieszanki te 613 gram czy wtedy już biorę wagę całej mieszanki z kolumny G4 czyli 2452?

Po pierwsze informacja o tym, ile białka dziennie zjada twój kociak nie jest Ci potrzebna. Jeśli mieszanka jest ogólnie prawidłowo zbilansowana (pod względem kaloryczności i zawartości wszystkich substancji odżywczych), a kociak najada się nią do syta (czyli je tyle ile potrzebuje), to ilość zjadanego białka nie ma znaczenia.

Po drugie, jeśli już chcesz koniecznie wiedzieć ile białka je kot, to nie możesz powielać błędu wynikającego z zastępowania mokrej masy suchą, który wyjaśniałam wyżej. Oczywiście, że bierzesz tu pod uwagę wagę mokrej mieszanki czyli wartość z kolumny G4, bo kot je mokrą mieszankę, nie suchą, i odważasz porcje mokrej mieszanki, nie suchej.
Naturalnie dałoby się to wszystko wyliczyć także z suchej masy, tylko nie chcę tu już nadmiernie komplikować sprawy. Zostańmy przy mokrej masie, bo taką jedzą koty i takie wyliczenia są bardziej "wyobrażalne" ;-) .
_________________
Aby dotrzeć do źródła, musisz iść pod prąd
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne