BARFny Świat Strona GłównaBARFny Świat Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Kontakt  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Kalkulator - problemy techniczne, pytania, uwagi
Autor Wiadomość
vesela krava 
Ekspert


Barfuje od: 10/2013
Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 2 razy
Dołączyła: 08 Gru 2011
Posty: 952
Skąd: Francja
Wysłany: 2016-02-09, 16:17   

Ewik72 ale te sume bialka liczysz przez ilosc dni? Bo jezeli tak, to roznica faktycznie moze byc, ale raczej na korzysc liczydla. Jezeli natomiast na wage mieszanki, to mi wychodzi podobnie jak w liczydle. No chyba ze masz jakis inny sposob?
 
 
Ewik72 

Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 26 Lis 2013
Posty: 388
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2016-02-10, 20:06   

vesela krava, sumę białka dzielę przez ilość dni i przez kg kotów. Jestem teraz na wakacjach i nie mam dostepu do pliku z przepisem. Gdy wrócę to wrzucę tutaj przykład. Może ja coś źle kombinuję...
 
 
vesela krava 
Ekspert


Barfuje od: 10/2013
Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 2 razy
Dołączyła: 08 Gru 2011
Posty: 952
Skąd: Francja
Wysłany: 2016-02-10, 21:30   

Sa dwie metody wyliczania ilosci bialka na kg kota i obie moga dawac rozne wyniki ze wzgledu na to ze kalkulator podaje dwie wytyczne dotyczace karmienia i nie zawsze sa one zgodne ze soba w 100%:
- Ilosc dni na ile starczy mieszanki.
- Waga dziennej porcji. Wyliczyc ilosc bialka na jej podstawie, co robi liczydlo, mozna wg nastepujacego wzoru:

((dzienna porcja wyliczona przez kalka*suma bialka z mieszanki)/waga calej mieszanki)/waga kota

Obie metody sa dobre jezeli:
- Korzystajac z pierwszej metody dzielimy cala mieszanke na ilosc dni jaka podaje kalk i wg ktorej wyliczamy wiec bialko.
- Korzystajac z drugiej metody podajemy kotu porcje wyliczone przez kalka.

W przypadku pierwszej metody kalkulator zaokragla ilosc dni do 1. Czyli 4,6 dnia to 5 ale 4,3 to 4. Moze sie wiec okazac ze podzielimy bialko przez troche mniej albo troche wiecej dni niz to, na ile faktycznie starczy mieszanki wg proponowanej dziennej porcji. Jezeli podzielimy przez wiecej (np. 5 dni a tak naprawde mamy jedzenia na 4,6), to albo podamy kotu mniejsza porcje niz wylicza kalk i przez to uzyskamy zadana porcje bialka/kg, albo, podajac porcje mieszanki podana przez kalk, bedziemy nieswiadomi, ze podajemy za duzo bialka (przyklad Dragany). Moga nam tez wyjsc porcje bialka zbyt niskie, podczas gdy bialka jest w rzeczywistosci 5g/kg i bedziemy glowkowac, jak naprawic przepis ;-) Jezeli mieszanki jest np na 4,4 ale dzielimy przez 4 dni to oczywiscie mamy zawyzona ilosc bialka w stosunu do tego, ile jest go rzeczywiscie z dziennej porcji proponowanej przez kalk i albo zmieniamy przepis, albo zmniejszamy porcje zwiekszajac ilosc dni np. do 5.

Wydaje mi sie, ze zamysl kalkulatora byl taki, aby podana ilosc dni byla raczej tylko informacja dla opiekuna na jak dlugo ma spokoj ;-) W celu wyliczania ilosci bialka/kg powstalo liczydlo, ktore jest bardzo dokladne.
 
 
shana55 
Ekspert

Barfuje od: 08.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 07 Sie 2012
Posty: 5339
Wysłany: 2016-02-10, 22:26   

Zastanawiam się, czy aż tak precyzyjne wyliczenia ilości mieszanki, białka i innych składników są konieczne, a sama tak robię :kciuk: Przecież Barf to nie apteka, do końca też pewności nie ma, czy dane w dostępnych kalkulatorach są właściwe (Chociaż się trzeba czegoś trzymać) a to wszystko i tak zależy od kota czy będzie jadł czy nie....
Ja mam kalkulator ustawiony na 22g mięsa a ręcznie wyliczyłam ilość mięsa dla każdego kota z osobna na dzień w/g wagi ciała. Sumę mięs z kalkulatora dzielę przez sumę mięsa na dzień, co daje mi właściwą ilość dni na którą jest mieszanka. Przy takich przeliczeniach jestem pewna, że białka mam zawsze poniżej 5g a tłuszczu proporcjonalną ilość. Całą resztę składników odpowiednio do mięsa. Koty mam nie wychodzące, nie są też nadmiernie ruchliwe. Trzy to ponad 10-cio letnie dachowce a trzy to młode NFO. Starsze nie mogą przytyć a młode już nabrały wagi tyle ile trzeba. Zrobiłam takie przeliczenia, bo koty nie chciały jeść takiej ilości mieszanki (na 25g mięsa) jak wyliczał kalkulator i sporo się marnowało. (Przeważnie dojadały dachowce i im się boczki zaokrąglały :twisted: a tak nie mogło być.)
Uważam, że jeśli taka dieta moim draniaszkom służy, to znaczy, że jest dobra. :twisted:
Nfo jedzą tyle ile potrzebują, czasem proszą o więcej (ale rzadko) a dachowce nauczyły się, że nie ma po co jeść na zapas, bo jedzenia jest dość. Oczywiście wszystkie dostają wodę gratis :-D
 
 
Silvena 
Ekspert


Barfuje od: 28.04.2013
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 7 razy
Dołączyła: 18 Kwi 2013
Posty: 1216
Skąd: UK
Wysłany: 2016-02-10, 22:52   

Ja zawsze dzielę sumę białka na ilość dni i to na kilokota (waga rzeczywista), i tak obliczam ilość białka na dzień. Mieszankę jak rozdzielam to na tyle pojemników ile jest dni. Mielonkę z suplementami dzielę po równo +/-10g (mielonki wychodzi mi z reguły ok.175g/dzień). Do tego dokładam czyste, pokrojone mięso, ale już nie liczone - daję po prostu tyle kawałków, żeby do każdej porcji była zagryzka.
Pojemniki mam dosyć małe, więc z reguły rozbieżność między dniami wynosi jakieś max. 30g. Mieszanki robię na większą ilość dni niż pokazuje kalkulator, bo moje koty nie jedzą dużo i szkoda mi wywalać połowę; także białko wychodzi w granicach 4,1-4,7g/kilokota/dzień.
Do misek jak nakładam to też "na oko"; do tego lekka dolewka wody, bo do mieszanki nie daję "pełnej porcji" ;-)
U mnie się sprawdza, jak na razie ;-) Koty nie chudną, a nawet bardzo leciutko na wadze przybierają, bo jeszcze rosną.

Moim zdaniem precyzyjne wyliczenia mogą być konieczne, jeśli koty zjadają duże porcje, bo wtedy ilość białka ma większe znaczenie.
 
 
 
vesela krava 
Ekspert


Barfuje od: 10/2013
Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 2 razy
Dołączyła: 08 Gru 2011
Posty: 952
Skąd: Francja
Wysłany: 2016-02-11, 07:27   

Shana55 mysle, ze nawet biorac pod uwage roznice zawartosci bialka w roznych zrodlach dla tego samego miesa, podaz bialka na kg kota bedzie bardzo podobna. Choc przyznam, ze sama sobie czasem mysle, ze w naturze kot nie wylicza i sam wie, ile ma jesc. Jak wiadomo, takie dokladne wyliczenia maja ogromne znaczenie dla chorych kotow i roznica miedzy 5,5 a 5g bialka/kg kota jest wazna - do takich wnioskow dochodze po czesciowej lekturze watku dla nerkowcow, trzeba przyznac ze ten watek jest fantastycznym zrodlem wiedzy, bo decyzje zywieniowe uzytkownikow mozna przeanalizowac pod katem pozniejszych badan krwi.

Tez mysle, ze problem jest glownie przy kotach, ktore zjedza pelna porcje i wolaja o jeszcze. Przy 22g miesa na kg raczej nie ma ryzyka przekroczenia normy bialka, no chyba ze sie karmi filetami z kurczaka :lol: Zazdroszcze Wam kotow, ktore jedza mniej, niz podaje kalk. U mnie dochodzi do aktow terrorystycznych, jezeli dam za malo jesc, wg kociego uznania oczywiscie, bo ich waga mowi co innego.
 
 
shana55 
Ekspert

Barfuje od: 08.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 07 Sie 2012
Posty: 5339
Wysłany: 2016-02-11, 13:50   

vesela krava :kwiatek:
No proszę Cię, filety z kurczaka.... :twisted: :mrgreen:
Oczywiście masz rację, dla zdrowych kotów nie ma znaczenia takie szczegółowe wyliczanie, a jak umieją jeszcze jeść bez łakomstwa to już szczyt marzeń :mrgreen:
Ale przy chorych kotach wydaje mi się, każda metoda prowadząca do celu czyli wyliczenia prawidłowych ilości potrzebnych składników jest dobra i potrzebna. Zawsze jest lepiej wiedzieć więcej. Ja zaczęłam liczyć w chwili kiedy u najstarszego kota w badaniach kreatynina wyszła przy górnej granicy.... niby nic strasznego ale....dmucham na zimne. Dragon miał trudny okres ze struwitami (nim na Barf przeszliśmy) więc ja też mam powód liczenia białka, tłuszczu i pozostałych ważnych składników.

Silvena :kwiatek:
Wszystkie drogi prowadzące do celu są dobre, a jak się to potem na prawidłowe wyniki kotów przekłada to tylko się cieszyć. U mnie się sprawdza ta "moja" metoda, bo u nas 1040g mieszanki dziennie idzie. A że koty różne to muszę szczegółowo pilnować ile się każdemu w/g wagi należy i nie ma zmiłuj :mrgreen:
 
 
Danutka66 

Udział BARFa: do 25%
Dołączyła: 09 Lut 2016
Posty: 2
Wysłany: 2016-02-13, 21:55   

Właśnie rozpoczynam :)Tak na próbę przeleciałam zakładki i mam pytanie co do "Kocich finansów".Chciałam zdjąć ochronę arkusza/by wprowadzić cenę,a tu pojawia się hasło...jaki błąd popełniam? :-?
 
 
saphirith1987 


Barfuje od: lipiec 2014
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 1 raz
Wiek: 37
Dołączyła: 28 Lut 2014
Posty: 462
Skąd: Włocławek
Wysłany: 2016-02-13, 23:05   

hasło jest puste o ile dobrze pamiętam
_________________
Młody 28.05.2014 (kocur brytyjski), Shira 10.10.2013-18.10.2023 (kotka MCO) [*] ;-(((
 
 
Dragana 


Barfuje od: 08.2015
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 3 razy
Dołączyła: 14 Lip 2015
Posty: 680
Wysłany: 2016-02-14, 00:16   

shana55 napisał/a:
Sumę mięs z kalkulatora dzielę przez sumę mięsa na dzień, co daje mi właściwą ilość dni na którą jest mieszanka.

I właśnie tak będę teraz robić. Chociaż ostatecznie i tak nie dojadają porcji, przynajmniej do tej pory tak było. Może to dlatego, że w rzeczywistości było więcej tego białka niż myślałam??

vesela krava napisał/a:
U mnie dochodzi do aktow terrorystycznych, jezeli dam za malo jesc, wg kociego uznania oczywiscie, bo ich waga mowi co innego.

shana55 napisał/a:
dachowce nauczyły się, że nie ma po co jeść na zapas, bo jedzenia jest dość

Ja tak miałam z kotką. Jak do mnie trafiła ważyła 2,5 kg, potem w ciągu jakichś pięciu miesięcy waga poleciała do 4,3 kg :shock: Żarła jak jakiś ryś, a nie malutki kotek (naprawdę jest nieduża w porównaniu do innych kotów). Później się uspokoiła i obecnie waży mniej niż cztery kilogramy, przestała kraść koledze z miski (oczywiście po ekspresowym połknięciu swojej porcji), swoje też potrafi zostawić. Na początku nie odmierzałam, tylko jadły, ile chciały, bo traktowałam je jako kocią młodzież, a teraz nie jedzą tyle, ile kalkulator poleca, zawsze nieco mniej.

shana55, jak się robi to przestawienie kalkulatora na inną ilość białka na dzień?

Dziękuję za wszystkie odpowiedzi! Jakoś rozjaśnia mi się ten temat :kwiatek:
 
 
shana55 
Ekspert

Barfuje od: 08.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 07 Sie 2012
Posty: 5339
Wysłany: 2016-02-14, 01:16   

Dragana :kwiatek:
Nie inną ilość białka na dzień tylko ilość mięsa na kilogram kota na dzień!!!!
Główna strona -> Format -> Ukryj, Odkryj -> Odkryj Arkusz -> Analiza -> Komórka B4
Tam zmieniasz ilość g na kg kota :mrgreen: zapisz zmiany przy wychodzeniu.
Wszystko....
 
 
vesela krava 
Ekspert


Barfuje od: 10/2013
Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 2 razy
Dołączyła: 08 Gru 2011
Posty: 952
Skąd: Francja
Wysłany: 2016-02-14, 09:12   

Nie smialam spytac jak to ustawiasz, DZIEKI!!
 
 
shana55 
Ekspert

Barfuje od: 08.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 07 Sie 2012
Posty: 5339
Wysłany: 2016-02-14, 12:36   

Sama też bym tego nie ogarnęła :mrgreen: Hebe pomogła :kwiatek: :kiss: i chwała jej za to.
 
 
Dragana 


Barfuje od: 08.2015
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 3 razy
Dołączyła: 14 Lip 2015
Posty: 680
Wysłany: 2016-02-14, 14:48   

shana55, a widzisz. Dobrze myślałam, a źle napisałam. Aż się sama zdziwiłam, bo przecież wyraźnie napisałaś, że 22 gramy.
Dzięki za instrukcję! :kwiatek:
 
 
Danutka66 

Udział BARFa: do 25%
Dołączyła: 09 Lut 2016
Posty: 2
Wysłany: 2016-02-14, 16:56   

saphirith1987 napisał/a:
hasło jest puste o ile dobrze pamiętam

Tak jest puste,ale monit o hasło ciągle się pojawia...nie wiem jak to obejść,tak bym sama mogła wklepywać np ceny
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne