BARFny Świat Strona GłównaBARFny Świat Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Kontakt  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Kalkulator - problemy techniczne, pytania, uwagi
Autor Wiadomość
aksamitka 

Dołączyła: 22 Maj 2017
Posty: 81
Wysłany: 2017-05-29, 15:22   

Hebe napisalam pw, jeszcze raz sprobowalam i zauwazylam ze jak chce wypakowac to wyskakuje okienko "kopiuj do" moze tu jest przyczyna? tylko w jaki sposob mam wypakowac jak mi tylko kopiuje? wersja excel, wesja oo to samo
 
 
shana55 
Ekspert

Barfuje od: 08.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 07 Sie 2012
Posty: 5339
Wysłany: 2017-05-29, 17:03   

Arora :kwiatek:
Absolutnie się nie złoszczę :kiss: Napisałam tylko to co ja robię jak mam jakąś niepewność odnośnie mięsa.
 
 
Agata.M. 

Barfuje od: 2017
Dołączyła: 30 Mar 2017
Posty: 11
Wysłany: 2017-06-18, 15:07   

Witam wszystkich!
Jestem początkującą Barferką, więc proszę o wyrozumiałość. Dopiero się uczę. Chcę zacząć od easy barfa, aby przyzwyczaić kota do smaku supli. Kupiłam już "Easy Barf basic" i pozostałe niezbędne suplementy. Pierwszy raz korzystam z kalkulatora i wymiękam... Po prostu nie ogarniam tego! Wiem, czytałam, że to jest łatwe... mam nadzieję, że dla mnie też będzie. A tymczasem...

1. Jak można usunąć pozycję, lub zmienić ilość, aby nie musieć przerabiać całego przepisu? W tabelce też nie mogę usunąć komórki/kolumny, bo domaga się hasła (arkusz chroniony)
2. W podsumowaniu wapń w normie, fosfor też, ale w punkcie wapń:fosfor świeci na czerwono. Nie rozumiem.
3. Jak wstawić preparat renalvet? Jest Felini renal, a to całkiem co innego.
4. W punkcie "mięso" w większości nie ma opcji "bez kości". Czy można tam coś zmienić, wstawić?
5. W przepisach na easy barf, które znalazłam na tym forum jest dodatek oleju z łososia. Po próbie dodania go do przepisu kalkulator nie wyświetla mi ilości. Jak robię to sama, to później mam za dużo witaminy D (świeci na czerwono).

Pozdrawiam!
 
 
Dragana 


Barfuje od: 08.2015
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 3 razy
Dołączyła: 14 Lip 2015
Posty: 680
Wysłany: 2017-06-18, 23:05   

Agata.M., spróbuję odpowiedzieć na Twoje pytania, chociaż nie do końca rozumiem Twoje wątpliwości.


1. Masz na myśli np. jakiś suplement, którego ilość chcesz zmienić? Kliknij dwa razy na ilości, popraw i zatwierdź Enterem. Jeśli chcesz coś usunąć, to wpisz zero.


2. Nie zawsze jest tak, że będzie się zgadzać ilość oraz stosunek tych minerałów. Musisz pokombinować tak, żeby nic się nie świeciło na czerwono. Dziwi mnie, że u Ciebie podkreśla stosunek. U mnie zawsze kalkulator tak podlicza suplementy, żeby proporcje były idealne. Jakiego kalkulatora używasz?

3. Potrzebujesz danych dla tego suplementu: białka, tłuszczu, minerałów, witamin. Upewnij się, że jednostki zgadzają się z tymi w kalkulatorze. Przejdź do zakładki Preparaty (u dołu po prawej), kliknij dwa razy na pustym miejscu pod nazwami innych suplementów, nadaj mu nazwę. Wprowadź wszystkie znane wartości w odpowiednie komórki. Zapisz (u mnie zawsze wyskakuje okienko z ostrzeżeniem, ale nic się nie dzieje złego po zapisaniu).



4. Z mięsem postępuje się tak samo, jak z suplementami, tyle że w odpowiedniej zakładce. Pamiętaj, żeby w kolumnie B określającej rodzaj danych wpisać "mieso", a nie "mięso". Musi być idealnie tak, jak w oryginale! Inaczej nie zadziała. (Tutaj mała uwaga: jeśli będziesz dodawać sobie suplementy, to również zwróć uwagę, jak są nazwane dane np. "wapn", a nie "wapń", witaminy zawsze mają "Wit x", bez kropki.) Zapisz po wprowadzeniu danych. Wszystkie mięsa nie określone jako "kosci" to mięsa bez kości.


5. Nie używaj oleju zawierającego witaminę D jako suplementu omega-3! Doprowadzisz do znacznego przedawkowania tej witaminy u swoich zwierząt, co nie jest bezpieczne. Przeczytaj wątek o olejach oraz o suplementach witaminy D. Ilość oleju wprowadza się ręcznie, bo kalkulator nie widzi kwasów omega-3.
 
 
Chomicon 

Dołączyła: 21 Mar 2017
Posty: 1
Skąd: Chorzów
Wysłany: 2017-06-19, 12:53   

Czy jest jakaś planowana aktualizacja kalkulatora OO? Brakuje w wersji 1.3 kilku pozycji które są w wersji na Excela. Dziękuję za odpowiedź! :kwiatek:
 
 
Agata.M. 

Barfuje od: 2017
Dołączyła: 30 Mar 2017
Posty: 11
Wysłany: 2017-06-19, 22:37   

Dziękuję Dragana!
Nie wiedziałam, że można samodzielnie modyfikować kalkulator. Zastosuję się do Twoich rad i poczytam o olejach. Jeszcze raz dziękuję. :kwiatek:
 
 
Hebe 
Ekspert


Barfuje od: 01.2010
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 9 razy
Dołączyła: 21 Wrz 2011
Posty: 1043
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2017-06-20, 10:56   

Dragana, dzięki :D

Chomicon, staram się nad nią pracować, tylko trochę mi to wolno idzie. Z Excelem przyznam jest mi dużo łatwiej
_________________
Kalkulator barfnyswiat.org - czy to koci czy psi - nie zwalnia z myślenia, jest to tylko maszynka pomocnicza. Pamiętajcie o tym :) Masz jakieś pytanie - pytaj na forum barfnyswiat.org

Aplikacja BARFny Kalkulator Kot:
Android
iOS
 
 
Agata.M. 

Barfuje od: 2017
Dołączyła: 30 Mar 2017
Posty: 11
Wysłany: 2017-06-25, 18:07   

Cześć!
Uczenia się kalkulatora c.d. Im dalej w las, tym więcej drzew... ;-) W związku z tym mam pytania.

W kalkulatorze, w zakładce "miarka" jest opis: "miarka 1 ml, to następująca ilość wagowa suplementów (dołączona do easy BARF i Felini Taurin)" a poniżej przelicznik:
1. easy BARF miarka 1 ml, to 0.63 g.
Informacja od producenta: jedna miarka, to 1.25 g preparatu
2. Tauryna miarka 1 ml, to 0, 50 g.
Informacja od producenta Felini Taurin: jedna miarka, to 700 mg, czyli 0,7 g

Czy to są istotne różnice? Czy należy się nimi przejmować? Które wartości wziąć po uwagę?
A następna sprawa, to ilości witamin. Tworząc przepis dodaje się je w gramach. Normy podane są w jednostkach IE (np. wit. A, D, E. Cy kalkulator je sam przelicza?
 
 
shana55 
Ekspert

Barfuje od: 08.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 07 Sie 2012
Posty: 5339
Wysłany: 2017-06-26, 01:41   

Agata.M.
Miarka miarce nie równa, mogły sie zmienić dołączane łyżeczki.
Najlepiej kup sobie taka małą wagę jubilerską i sama waż wszystko co potrzebujesz. Będziesz wiedzieć na pewno ile czego dajesz. A taka waga niewiele kosztuje i jest ich do wyboru na allegro np. http://allegro.pl/waga-ju...6774196169.html
 
 
Dragana 


Barfuje od: 08.2015
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 3 razy
Dołączyła: 14 Lip 2015
Posty: 680
Wysłany: 2017-06-26, 02:27   

Agata.M., fajnie że się uczysz ;-) Mam nadzieję, że moje rady Ci się przydają.
Do ważenia suplementów polecam wagę jubilerską. Miarka to dość mało precyzyjne narzędzie, ja nigdy z niej nie korzystałam.
Co do witamin. Nie dodaje się ich w gramach. W gramach dodaje się suplementy, które zawierają pewną ilość witamin określoną w miligramach, mikrogramach lub jednostkach międzynarodowych (I.E.) na sto gramów suplementu. Dla przykładu: 100 gramów wątroby kaczej zawiera 39960 I.E. witaminy A oraz 40 I.E. witaminy D (tyle witamin jest przypisanych do każdych stu gramów wątroby). Po dodaniu do przepisu takiej ilości takiej wątroby, kalkulator dopisze sobie takie właśnie ilości witamin.

Teraz jest już to jasne, czy mam tłumaczyć jakoś inaczej?
 
 
Agata.M. 

Barfuje od: 2017
Dołączyła: 30 Mar 2017
Posty: 11
Wysłany: 2017-06-26, 07:14   

Dziękuję dziewczyny!

Wagę nabędę drogą kupna. ;-) Faktycznie, jest tania. Mam tylko kuchenną wagę, wprawdzie elektroniczną, ale za mało precyzyjną.
A co do witamin, rozumiem Twoje wyjaśnienie Dragana. Ale jeśli dodaje dodaję np olej z łososia, (źródło wit. D w kalkulatorze w gramach), to czy kalkulator również sobie sam przelicza (prawidłowo) na jednostki I.E. ? I jakie jest źródło wit. A poza wątrobami? Mój sierściuch za nimi nie przepada.
 
 
Carmaniola 


Barfuje od: 11.05.2017
Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 05 Maj 2017
Posty: 59
Wysłany: 2017-06-26, 12:32   

Chciałam zapytać o dane dotyczące spiruliny w kalku. Kupiłam Lunderlandową, która nie posiada u dostawcy ani na opakowaniu dokładnej informacji na temat składu. Ostatnio oglądałam skład spiruliny BARFeed'a, którego dane znacząco odbiegają od tych zawartych w kalku. Przeraziła mnie mocno ilość fosforu, sodu i potasu, które są znacząco wyższe niż te w kalku. Co prawda, dodaję spirulinę tylko do części mieszanki i śladowo (kalk każe dodawać jakieś potworne ilości), ale i tak mnie te rozbieżności niepokoją.

PS. Co oznaczają dane, które w kalku podane są na czerwono?
PS. Przepraszam, że tak molestuję, ale choć przeglądam forum od deski do deski nie potrafię znaleźć właściwej odpowiedzi. Świeżynka ze mnie a kota mam problematycznego więc się trochę boję...
 
 
Dragana 


Barfuje od: 08.2015
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 3 razy
Dołączyła: 14 Lip 2015
Posty: 680
Wysłany: 2017-06-27, 03:08   

Agata.M., ilość oleju/tranu kalkulator wylicza sam - jak każdego innego suplementu uzupełniającego mieszankę w witaminy i minerały. Są wprowadzone wartości witamin w I.E. dla kilku olejów i tranów (np. olej Lunderland z dzikiego łososia). Ręcznie wpisuje się jedynie ilość oleju omega-3, który nie powinien zawierać witaminy D.
Nie zje nawet takiej małej ilości wymieszanej z mięsem? Dzienna porcja wątroby w BARFie jest naprawdę nieduża. Być może są jakieś fajne preparaty witaminowe, którymi można zastąpić wątrobę, ale ja się na tym nie znam.
Carmaniola, poproś producenta o szczegółowy skład. Ja też nie znalazłam nic na ten temat.
 
 
Carmaniola 


Barfuje od: 11.05.2017
Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 05 Maj 2017
Posty: 59
Wysłany: 2017-06-28, 17:41   

Yupii! Dostałam odpowiedź od dystrybutora i podaję specyfikację Spiruliny Lunderlandu do kalka (w kalku wartości na 100 g):

Białko surowe min. 60%
Trocknungsverlus (Utrata w suszeniu?!) max. 8%
Popiół max. 10%
beta-Caroten 1.000 mg/kg
Chlorofil 7.000 mg/kg
Witamina E 50 mg/kg
Fosfor 7.000 mg/kg
Eisen (cokolwiek to jest, boo tłumacz Google podaje „popyt”) 500 mg/kg
Magnez 1.500 mg/kg
Mangan 10 mg/kg
Cynk 25 mg/kg

Obawiam się jednak, że to tylko część danych, tych, które producent zbadał i zapisał. Pewnie i witamina A też tam jest, bo skoro jest w spirulinach innych producentów to chyba należy ją "jakoś" wliczać...

Mówiłam już? Ciężki jest żywot początkującego barfera... :niewiem:
 
 
Dragana 


Barfuje od: 08.2015
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 3 razy
Dołączyła: 14 Lip 2015
Posty: 680
Wysłany: 2017-07-03, 01:52   

Carmaniola, jeśli czegoś wg Ciebie brakuje, to pytaj dalej ;-) Fajnie że nam tutaj wrzucasz swoje ustalenia, pewnie się to komuś przyda.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne