BARFny Świat Strona GłównaBARFny Świat Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Kontakt  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Kwestie finansowe żywienia BARF
Autor Wiadomość
dagnes 
Administrator


Barfuje od: 2008
Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 23 razy
Dołączyła: 13 Wrz 2011
Posty: 4838
Wysłany: 2014-10-10, 13:04   

Proszę nie porównujcie BARFa do suchych karm, w których mięsa nie ma lub jest go mało. Ja rozumiem, że w przypadku dużych psów argument finansowy jest ważny, bo ilość zjadanego pokarmu jest naprawdę spora. Tylko po co ktoś bierze sobie wielkiego psa, skoro potem "musi" karmić go kulkami kukurydzianymi, bo właściwa dla psa dieta jest mu za droga?
Jeśli porównywać BARFa z karmami to tylko z dobrymi, mięsymi puszkami. Nie da się porównać mięsa do kukurydzy, pszenicy czy ziemniaków - to dwa całkowicie inne rodzaje pokarmów.
Dzięki niezwykłej taniości zbożowych chrupek, dostępnych teraz w supermarketach, coraz więcej ludzi uznaje, że "stać ich" na posiadanie zwierzaka. Lepiej nie będę pisać, co myślę o takim podejściu :evil: .
Jeśli ktoś karmi dobrymi, mięsnymi suchymi karmami (minimum poziom Orijena), a nie BARFem tylko dlatego, że BARF wychodzi mu drożej, to jeszcze w przypadku psa można znaleźć obszar do rozmowy, ale w przypadku kotów, które na suchych karmach, nawet najlepszych, są bardzo zagrożone chorobą i cierpieniem, nie znajduję zrozumienia dla jakichkolwiek argumentów by trzymać futrzaka na 100% suszu.
W mojej rodzinie w czerwcu tego roku odszedł w męczarniach kocur, który był wprawdzie kochany i chołubiony ale żywiony w 100% chrupkami; argumenty były odbijane, a jak już się nie dało to koronny "bo kiciuś tak lubi suche i nie chce jeść mokrego" kończył dyskusję. No i dostał zatoru cewki moczowej, a dzięki głupocie weta pękł mu pęcherz. Nie wiem czy ktoś jest sobie w stanie wyobrazić jak kot cierpiał. Oczywiście płacz po kocie był wielki i do dziś jest żałoba, ale wszyscy szukają winnych wszędzie tylko nie w chrupkach.
Więc jak ktoś mi mówi, że karmi kota wyłącznie suchym bo taniej niż mokre albo BARF, to mówię że raczej nie powinien mieć kota. I argumenty o tym, że kot przynajmniej ma dom zamiast siedzieć w schronisku czy na ulicy są dla mnie pewną manipulacją.
_________________
Aby dotrzeć do źródła, musisz iść pod prąd
 
 
ciocia_mlotek 
Ekspert


Barfuje od: 25.07.12
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 11 razy
Dołączyła: 01 Sie 2012
Posty: 4452
Skąd: góry Szkocji
Wysłany: 2014-10-10, 13:26   

dagnes, al w tym wątku porównywane są wyłącznie kwestie finansowe. Nie porównujemy karm tylko ich koszt. Jest to na forum raczej wątek dodatkowy a nie do argumentacji pro czy przeciw jakiemukolwiek sposobowi karmienia
A ludzie są rózni. Jedni uwierzą w opakowanie, które im mówi, że "zbilansowana i kompletna karma" - dlaczego więc, skoro ta jest zbilansowana to ma wydawać więcej na taką, która mówi to samo tylko ma ładniejsze opakowanie? (tu przedstawiam tok myślenia ludzi) Innym z kolei wydaje się, że cena=jakość i bedą kupować drogie bo to na pewno dobre (a jak jest, wiemy). Jeszcze inni będą wierzyć wetom i kupować karmy w gabinecie, karmy, które składem nie odbiegają od marketówek. No ale wet powedział no i cena odpowiednia więc musi być dobre. Przeciętny człowiek nie wie jak wyglądają studia weterynaryjne, jak mało oni się uczą o żywieniu. Ale w końcu to jest człowiek po studiach, który wie co robi.
My wiemy, że cena nie jest i nie powinna być argumentem za lub przeciw jakiejś karmie. I nie o tym jest ten wątek chyba?
_________________
Taz i Cu sith na surowo
 
 
dagnes 
Administrator


Barfuje od: 2008
Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 23 razy
Dołączyła: 13 Wrz 2011
Posty: 4838
Wysłany: 2014-10-10, 13:43   

Ale momentami właśnie o tym się robi ;-) .

Fajnie, że w tym wątku pojawiają się informacje o tym, ile realnie kosztuje BARF, bo to ważne by mieć świadomość, na co się decydujemy. Ale co chwilę też, prawie na każdej stronie, mamy odniesienia do suchych karm i ciągłe przekonywanie, że jednak suche karmy są tańsze, a BARF droższy i przepychanie się o to, w stosunku do jakiej suchej karmy BARF jest droższy 2 razy, a w stosunku do jakiej tylko o 50%. Ustalmy w końcu, że kosztów BARFa nie będziemy porównywać do suchych karm, bo to jest bez sensu. I o to mi chodzi.
_________________
Aby dotrzeć do źródła, musisz iść pod prąd
 
 
motyleqq 


Barfuje od: 3,5 roku
Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 02 Sty 2014
Posty: 425
Skąd: Łuków/Warszawa
Wysłany: 2014-10-11, 19:35   

a mi taniej wychodzi barf ;) ostatni miesiąc dla dwóch psów-jeden 23kg, drugi 14kg-wydałam około 150zł już z suplementami. dla mojego alergika za tyle bym nie kupiła nawet jednego worka suchej zapewne :-P (nie wiem do końca, bo od dawna karmię barfem i zbytnio się już nie orientuje w suchych karmach). następne zakupy zapowiadają się drożej, ale i tak 250 to jest max
_________________
"ludzie, którzy patrzą na relację z psem przez pryzmat siły, i tak zobaczą tylko to, co chcą. szkolenie to nie pole bitwy. po prostu ucz swojego psa"
 
 
Nina_Brzeg 


Barfuje od: 10.2013r
Udział BARFa: 90-100%
Wiek: 33
Dołączyła: 26 Wrz 2013
Posty: 862
Skąd: Brzeg
Wysłany: 2014-10-12, 20:49   

Mój drugi brat od jakiegoś czasu 'krążył wokół barfa' bo nie mógł wyjść z szoku widząc moje koty. Teraz okazało się, że wyżywienie ich kotów wynosi ich o więcej niż mnie a ich koty jedzą łiskasy, kitkaty, itp a moje barfa :-)
Nie wiedzą ile wydają na suche ale codziennie schodzi im jedna puszka po 3-4zł. Nawet licząc puche po 3zł, to jest 90zł miesięcznie za samo mokre.
_________________
Ze mną Brzeskie Koty Mięsożerne: Mefisto, Mia, Manga, Bambo, Nyks, Hades i Gizmo. [*] Maura [*][*Mocca[*]
Tymczaski: Krówka, Odra i Bruno.
Fundacja Brzeskie Koty
 
 
Gosiam 

Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 31 Sie 2013
Posty: 70
Skąd: woj. łódzkie
Wysłany: 2014-10-14, 11:17   

dagnes napisał/a:
Tylko po co ktoś bierze sobie wielkiego psa, skoro potem "musi" karmić go kulkami kukurydzianymi, bo właściwa dla psa dieta jest mu za droga?

Wydaje mi się Dagnes, że nie bierzesz pod uwagę sytuacji, gdy ktoś ma juz psa (psy) i dowiaduje się o BARFie. Można powiedzieć, że ktoś mógł najpierw poszukać informacji o karmieniu zwierząt, a potem podejmować decyzję. OK. Ale co jeśli ktoś wziął/kupił/przygarną psa kilka lat temu, kiedy naprawdę nie wiem, skąd miałby dowiedzieć się o BARFie?
Moim zdaniem Twój argument byłby słuszny, gdyby wiedza o BARFie byłaby popularna również poza tym forum.

Sama karmię BARFem, cale zdaję sobie sprawę z tego, że finanse i czasochłonność mogą być dla kogoś przeszkodą.
 
 
dagnes 
Administrator


Barfuje od: 2008
Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 23 razy
Dołączyła: 13 Wrz 2011
Posty: 4838
Wysłany: 2014-10-14, 12:32   

Nie taki był mój przekaz, gdyż nie chodzi mi jedynie o BARF ale o żywienie zaspokajające naturalne potrzeby psa, którego to warunku nie spełniają kukurydziane chrupki czy inne tanie, zbożowe i ziemniaczane badziewie. Wyraźnie napisałam, że możemy BARF porównywać z dobrymi mięsnymi karmami. Nie trzeba wiedzieć o BARFie by mieć świadomość tego, że pies jest mięsożerny i w związku z tym znaleźć mu karmę opartą na mięsie. Przed karmami normalnym było karmienie jedzeniem domowym i jednak ludziska wiedzieli, że mięso i podroby należą do psiego menu. Co nie wykluczało oczywiście istnienia grupy tych, którzy karmili psy kaszą z odpadowymi kośćmi po rosole dla ludzi, ale ta grupa teraz to właśnie karmiący zbożowymi kulkami żeby było tanio.

I jednak nie oszukujmy się, w dzisiejszych czasach "nagłe i nieplanowane" pojawienie się w domu dużego psa to raczej rzadkość. Zdecydowana większość adopcji i zakupów dużych psów jest mocno planowana, a w te plany wpisywany jest rachunek ekonomiczny żywienia, na które opiekuna stać - niestety zbyt często zbożowymi kulkami bo można ich kupić dużo i tanio i dzięki temu "wyżywić" wymarzonego 60-kg pupilka. Znam osobiście nawet takich, którzy kupili dużego psa z rodowodem, ale żeby nie przekroczyć swojego budżetu karmią go potem chrupkami kupowanymi w Kauflandzie w 30kg workach marki "kogucik".

I żeby nie było - nie mam nic do właścicieli psów, właściciele kotów są nie lepsi pod tym względem, a zwłaszcza dobrzy są pod względem przygarniania ósmego czy dziesiątego kota "żeby tylko miały dom". A potem żywią je kulkami Pitti czy Catessy, albo organizują na forach zbiórki pieniędzy lub karm. Wiadomo, że tacy ludzie, nawet jeśli wiedzą o BARFie, to nim karmić nie będą, i to nie ze względu na jego pracochłonność.
_________________
Aby dotrzeć do źródła, musisz iść pod prąd
 
 
Snedronningen 
Ekspert

Barfuje od: 06/2013
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 16 razy
Dołączyła: 03 Cze 2013
Posty: 2811
Wysłany: 2014-10-14, 12:50   

dagnes napisał/a:
I jednak nie oszukujmy się, w dzisiejszych czasach "nagłe i nieplanowane" pojawienie się w domu dużego psa to raczej rzadkość. Zdecydowana większość adopcji i zakupów dużych psów jest mocno planowana, a w te plany wpisywany jest rachunek ekonomiczny żywienia, na które opiekuna stać - niestety zbyt często zbożowymi kulkami bo można ich kupić dużo i tanio i dzięki temu "wyżywić" wymarzonego 60-kg pupilka. Znam osobiście nawet takich, którzy kupili dużego psa z rodowodem, ale żeby nie przekroczyć swojego budżetu karmią go potem chrupkami kupowanymi w Kauflandzie w 30kg workach marki "kogucik".
Ale żeby jednak bilans wyszedł w naturze na zero to albo pies cierpi katusze nie mogąc nawet przewrócić się z boku na bok lub wydaje się ogromne pieniądze u wszelkiej maści specjalistów od ortopedów począwszy na alergologach skończywszy.

Jak się ma jednego dużego psa to jest problem, fakt. Ale jak ma się "stado" dużych psów to już niesamowite niesamowitości można sobie pozałatwiać, bo się kupuje w hurcie a nie w detalu.

A czas na przygotowanie posiłku? Jest i to jak najbardziej, bo w czasie rąbania i dzielenia mięsa można uczyć psy zostawania w miejscu, czekania i samokontroli. Bardzo ważne rzeczy do nauki a lepszej sposobności nie będzie.
 
 
 
madzeska 


Barfuje od: 14.10.2014
Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 24 Wrz 2014
Posty: 89
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2014-10-14, 13:29   

Dzisiaj kupiłam mięsko na 6 dni dla 4 kg kota.Zapłaciłam 7 zł :) W kwestii finansowej wg mnie żywienie kota Barfem nie wychodzi dużo,a a na pewno nie więcej niż dobrej jakości sucha karma czy gotowe puszki.Najgorszy jest start...trzeba trochę wydać na suplementy,ale one starczą na bardzo długo.
 
 
situnia 
BARFny Hodowca


Barfuje od: 18.10.2013
Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 14 Paź 2013
Posty: 813
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2014-10-14, 13:29   

Ja jak nigdy policzyłam sobie ile wydałam na mieszankę i wychodzi mi, że miesięcznie kot "zjada" 36zł przy obecnej mieszance :mrgreen:
_________________

To jak traktujesz koty decyduje o twoim miejscu w niebie. - Robert A. Heinlein
 
 
madzeska 


Barfuje od: 14.10.2014
Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 24 Wrz 2014
Posty: 89
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2014-10-14, 13:37   

36 zł to wg mniej ideolo ;) A przede wszystkim zdrowo!
 
 
Gosiam 

Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 31 Sie 2013
Posty: 70
Skąd: woj. łódzkie
Wysłany: 2014-10-14, 13:40   

Zgadzam się z tym, że są ludzie, którzy oszczędzają i będą oszczędzać na jedzeniu zwierząt, kosztem ich zdrowia. Ale jednak większość nie jest świadoma tego jak pies czy kot powinien jeść. Tak wynika z moich obserwacji.
I przeskok finansowy między resztkami obiadu i tanią karmą lub nawet karmą ze średniej półki a BARFem może być dla kogoś ogromny.

Poza tym co do ogólnej świadomości, powiedziałabym, że niech najpierw będą wyedukowani weterynarze w tej kwestii, to może i podejście ludzi się będzie zmieniać. Ale skoro wet mówi, że sucha karma jest ok (i tak karmi swoje zwierzęta), to czemu ludzie mają myśleć inaczej?

Żeby było jasne - jestem za karmieniem BARFem, ale widzę jego wady.

Situnia, madzeska, tanio wychodzą Wam mieszanki ;-)
Ja za mięso dla kota na 5 słoiczków po 200g zapłaciłam ok. 20 zł ostatnio (teoretycznie powinno to starczyć na 5 dni, ale ma mniejszy apetyt i będzie na trochę dłużej).
 
 
madzeska 


Barfuje od: 14.10.2014
Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 24 Wrz 2014
Posty: 89
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2014-10-14, 13:46   

Ja mieszanek nie liczyłam,ale spróbuję to policzyć (kiepska z matmy jestem :-P ) Ale za mięsko wyszło mi tyle co napisałam :-)
 
 
Zofijówka 
BARFny Hodowca


Barfuje od: 2010
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 19 Kwi 2012
Posty: 542
Skąd: warszawa
Wysłany: 2014-10-14, 14:28   

No tak, ale jednemu barfna mieszanka wyjdzie drożej innemu taniej, tak jak karmy są tańsze i droższe. Jak się już obczai źródło mięska to koszty mogą polecieć mocno w dół. W górę pójdą, gdy będziemy kupować mięso eko lub mniej typowe, jak jagnięcina, koń czy królik. Ale uogólnienia w stylu karma jest tańsza lub droższa od barfa- są dość bezsensowne, bo to wszystko zależy od ogromnej ilości czynników.
_________________
teriery irlandzkie - hodowla Zofijówka http://www.zofijowka.cba.pl
Hand Made'owe saszetki na smakołyki http://www.facebook.com/pages/KLIK-Smakołyk/330114460426507?sk=photos_albums
 
 
Ines 
BARFny Hodowca
Ekspert


Barfuje od: 12.12.13r
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 7 razy
Wiek: 34
Dołączyła: 23 Sty 2013
Posty: 2660
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2014-10-15, 11:16   

Rosnące maluchy jedzą tyle, że moja kieszeń wyjątkowo mocno cieszy się z przejścia na barf :mrgreen:

Na najtańsze z dobrych jakości puszek musiałabym wydawać ok 24zł dziennie, czyli 720zł miesięcznie.

Na dobrej jakości suche wydawałabym 19zł dziennie, czyli 460zł.

Dzienny koszt barfa to natomiast ok 9zł dziennie, 270zł miesięcznie.

2,6 razy mniej niż za puszki i 1,7 razy tańsze niż suche. W dodatku tą kolosalnie niższą cenę płacę za mięso, a nie nie-wiadomo-co :-)
_________________
Instrukcja obsługi Kalkulatora
  Zaproszone osoby: 187
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne