BARFny Świat Strona GłównaBARFny Świat Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Kontakt  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
TC Premix
Autor Wiadomość
Silvena 
Ekspert


Barfuje od: 28.04.2013
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 7 razy
Dołączyła: 18 Kwi 2013
Posty: 1216
Skąd: UK
Wysłany: 2014-02-11, 08:02   

Tak maja różna, dlatego zaleca sie, aby dawać rożne gatunki mięsa, żeby koty nie jadły ciagle tego samego. Co gorsze wartości odżywcze mięsa mogą sie różnic w zależności od pochodzenia. Wszelkie tabele z wartościami odżywczymi mają skład orientacyjny, uśredniony. Koty tez ciagle nie jedzą takich samych myszy - jedna sie trafi bardziej kościstej, inna tlusciejsza. Sobie przecież tez nie wyliczamy i nie bilansujemy wszystkiego idealnie. Jeśli chcesz robić bardziej zbilansowane posiłki zaopatrz sie w suplementy naturalne i kalkulator :-) ale one i tak niebędą w 100% idealne. Raz dostanie wiecej wątróbki, raz mniej. Chodzi o to, żeby w jakimś czasie to sie wyrownalo. Ja mam i naturalne suple i wąsy barfa i robię rożne mieszanki. Wychodzą rożne, daje je naprzemiennie i liczę na to, ze ewentualne błędy jednej wyrówna inna :-) koty żyją, bawią sie, sa zdrowe, a ja mam świadomość, ze dostają lepiej zbilansowane posiłki niż nie jedna gotowa karma komercyjna.
 
 
 
vesela krava 
Ekspert


Barfuje od: 10/2013
Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 2 razy
Dołączyła: 08 Gru 2011
Posty: 952
Skąd: Francja
Wysłany: 2014-02-11, 14:55   

Silvena, wąsy barfa? :mrgreen:
Karmiac TC Premixem da sie zachowac roznorodnosc, ja zawsze zmieniam miesa, nie ma chyba tez przeciwwskazan, zeby dorzucac podrobow, ja daje np. serca. Tak jak Silvena pisze, rozne miesa w zaleznosci od gatunku i pochodzenia, beda mialy rozny sklad. TC Premix tez nie ma zawsze identycznego skladu, bo sklada sie z naturalnych suplementow. Wazne zeby wlasnie na dluzsza mete sie wszystko wyrownalo. Ale nie ulega watpliwosci, ze najwieksza kontrole ma sie stosujac naturalne suplementy albo preparaty ze znanym skladem jak easy barf.
 
 
michalina36 


Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 01 Lis 2013
Posty: 296
Skąd: Bukowina
Wysłany: 2014-02-11, 17:32   

re: wąsy barfa, uznałam że musze doczytac co to takiego nie śmiałam pytać;)
 
 
Silvena 
Ekspert


Barfuje od: 28.04.2013
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 7 razy
Dołączyła: 18 Kwi 2013
Posty: 1216
Skąd: UK
Wysłany: 2014-02-11, 17:59   

Głupia autokorekta :evil:
Myślałam, ze wszystkie "kfiatki" poprawiłam, a tutaj jednak nie.
Oczywiście chodziło mi o Easy barfa :mrgreen:
 
 
 
shana55 
Ekspert

Barfuje od: 08.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 07 Sie 2012
Posty: 5339
Wysłany: 2014-02-11, 21:05   

:mrgreen: :twisted: :kwiatek: tak to jest jak maszyny przejmują nad nami kontrolę.
 
 
michalina36 


Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 01 Lis 2013
Posty: 296
Skąd: Bukowina
Wysłany: 2014-02-16, 16:13   

Zapytałam o ocene przepisu w innym dziale ale wracam tutaj bo własciwie sprawa dotyczy specyficznie preparatu TC Premix.
Otóż niektórzy piszą że dodaja podroby - nie wiem w jakiej proporcji. Ktos inny napisał że trzeba sie trzymać sciśle przepisu producenta - który jest bardzo prosty : 900 gram mięsa bez kości+ 100 gram wątroby+ 60 gram TC Premix.

Mój przepis był taki: (dwa kocurki 7 i 9 msc)
mięso wołowe gulaszowe bez kości 2, 365 g
trzy uda z kurczaka mięso z kością1000,6 g
serca indyka 0,250 g
wątroba indyka 0,44 g
nerka wieprzowa 0,320g
tłuszcz gęsi (skóry) 150 g(około)
TC PREMIX wyliczyłam odpowiednio do masy miesa 244 g (czterdzieści pare nie pamietam dokładnie ;-) )
czy nie za dużo podrobów? czy nie za dużo kości?
dostałam odpowiedż że kości w przepisach z TCPremix nie stosuje się i że oprócz wątroby żadnych podrobów też nie dodaje się.Zastanwaim sie czy rzeczywiście to jest jedyna słuszna droga bo jak sami przyznajecie TC Premix jako preparat naturalny rózni sie skladem w różnych partiach produkcji.Poza tym ja akurat mam TC Premix Basic , ale są inne których skład jest inny np.nie ma w składzie mączki kostnej. Przepraszam że nie wymieniam indywidualnie wszystkich osób które odpowiedziały na mój post ale przeniosłam temat tutaj jako kontynuację.Liczę na odzew i pozdrawiam
 
 
gpolomska 
Admin techniczny

Barfuje od: gpolomska
Pomogła: 2 razy
Dołączyła: 07 Sty 2013
Posty: 1740
Skąd: Mysłowice
Wysłany: 2014-02-16, 16:17   

Po pierwsze TC Premixy są różne - niektóre mają dodatek np. wątroby, a inne jej wymagają (bo mają inny zestaw witamin). Po drugie producent chyba wie, do czego można użyć jego preparatu i raczej bym go posłuchała (przy każdej wersji możesz znaleźć adekwatne przepisy). Tutaj masz kilka wersji, a tutaj przepisy (są też w receptariuszu na forum). Wszystko inne to radosna twórczość, której odpowiedniość "wyjdzie w praniu", czyli będzie dobrze albo i nie.

Składem może się i różni, ale niekoniecznie na tyle, żeby dowolnie radosna twórczość była dobra. Musiałabyś przeliczyć dla konkretnej partii i wszystkich mięs - wtedy miałabyś odpowiedź. W każdym innym przypadku to jest jak rzucanie monetą.
 
 
michalina36 


Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 01 Lis 2013
Posty: 296
Skąd: Bukowina
Wysłany: 2014-02-16, 16:27   

dodania wątroby wymagają te wersje które jej nie posiadają w składzie. Ja znam składy wszystkich preparatów TC Premix oraz wszystkie przepisy także prosze :kwiatek: mi już nie cytować tych przepisów :roll: napisałam wyrażnie że znam skład preparatu i jego różnych wersji ale w innym poscie, w twątku o TC P remix ,stad może uparcie osdyłacie mnie do tych przepisów i podstawowych informacji o preparacie , mało jestem rozpoznawalna zatem:))

Radosną twórczość rozumiem i stosuje. Jestem ciekawa czy inny też :?: ... Wiem że producent pisze to co pisze ale ... dlaczego nie doadać np.mięsa z kościa albo podrobów.
:confused:
 
 
Meri 

Barfuje od: 12.08.2012
Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 07 Lip 2012
Posty: 863
Skąd: Nowy Targ
Wysłany: 2014-02-16, 16:32   

Jeżeli w tym TC Premix który posiadasz jest już źródło wapnia, to po co dodawać więcej, przecież nie można przesadzać w żadną stronę. Mniej groźny jest niedobór witamin niż nadmiar.
_________________
 
 
 
vesela krava 
Ekspert


Barfuje od: 10/2013
Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 2 razy
Dołączyła: 08 Gru 2011
Posty: 952
Skąd: Francja
Wysłany: 2014-02-16, 16:37   

michalina miesa z koscia absolutnie nie mozna dodawac, bo TC Premix, jaki by nie byl, zawiera juz wapn (odpowiedz tutaj )

Ja do mieszanek czasem dodaje serc, ale szczerze to dopiero teraz sie zaczelam zastanawiac, czy to co moze byc dodatkowo w sercach nie znajduje sie juz w premixie. Najbezpieczniej bedzie sie zapytac producentki :-)

edit:
Jeszcze jedna rzecz mi przyszla do glowy. Jezeli dobrze kojarze, to Twoje koty sa jeszcze mlode. Tutaj masz artykul prodecenta na temat karmienia kociat, jest tez tlumaczenie dostepne na blogu ekozwierzaka. W kontekscie karmienia kociat przyszla mi do glowy ostatnio jedna rzecz - wrzucajac przepis produdenta do kalka widac, ze zawiera on ok 71% wody, czyli mniej niz tu sie to zaleca. Jezeli chcesz zwiekszyc ilosc wody w mieszance wedlug wskazan kalkulatora, porcja dla kociat podana wg producenta tez musi byc wieksza, trzeba sobie tylko wyliczyc o ile :-)
Ostatnio zmieniony przez vesela krava 2014-02-16, 16:45, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
michalina36 


Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 01 Lis 2013
Posty: 296
Skąd: Bukowina
Wysłany: 2014-02-16, 16:43   

dziękuje :-)
no właśnie chodzi o zastanowienie sie nad całością.Wiem że rozsądek mówi stosować sie do zaleceń tych co stworzyli preparat .
Myśle że warto zatem również przygotowywać mieszanki z naturalnymi suplementami przynajmniej wtedy jeśli chce sie (tak jak ja) podać kości , pdroby i inne wariacje ( w jednym przepisie producenta widziałam warzywa opcjonalnie)
rozmowa z przedstawicielka będzie dobrym pomysłem również
:kwiatek: pozdrawiam
 
 
gpolomska 
Admin techniczny

Barfuje od: gpolomska
Pomogła: 2 razy
Dołączyła: 07 Sty 2013
Posty: 1740
Skąd: Mysłowice
Wysłany: 2014-02-16, 16:44   

Serca to mięso mięśniowe, które ma sporo fosforu i dużo wit. z grupy B, żelaza oraz tauryny - tym się raczej nie zaszkodzi (wit. B są raczej deficytowe w diecie kota i bezpieczne - szczególnie naturalne), a co najwyżej zaburzy stosunek wapnia do fosforu, bo premix jest liczony dla mięsa lub dodatku innych podrobów w ilościach podawanych przez producenta.

michalina36, jesteś rozpoznawalna, to fakt, ale... :twisted: pytasz o doświadczenia innych - powiem tyle: w krótkim czasie ciężko stwierdzić jaki co ma wpływ, a w długim - trzeba by karmić tylko tak, robić badania od początku co jakiś czas, wykluczyć choroby na różnym podłożu i dopiero wnioskować. Stąd jak powyżej - loteria. Poza tym każdy kot jest inny - jednemu będzie służyć karma X, a inny na tej samej karmie będzie miał biegunki i wymioty. Doświadczenia ludzie mogą pisać różne - łącznie z podawaniem karm wegańskich czy kaszy ze skwarkami: pytanie, jaki to ma sens w zakresie stwierdzania, że to dobry pomysł :confused: założenie preparatów było jakieś i do tego były projektowane - tak jak i easy barf czy felini complete.
 
 
michalina36 


Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 01 Lis 2013
Posty: 296
Skąd: Bukowina
Wysłany: 2014-02-16, 17:13   

dziękuje :-)
no właśnie chodzi o zastanowienie sie nad całością.Wiem że rozsądek mówi stosować sie do zaleceń tych co stworzyli preparat .
Myśle że warto zatem również przygotowywać mieszanki z naturalnymi suplementami przynajmniej wtedy jeśli chce sie (tak jak ja) podać kości , pdroby i inne wariacje ( w jednym przepisie producenta widziałam warzywa opcjonalnie)
rozmowa z przedstawicielka będzie dobrym pomysłem również
:kwiatek: pozdrawiam

[ Dodano: 2014-02-16, 17:34 ]
dziekuje, dziekuje dziekuje :)
vesela krava,
Dzięki za ten odnośnik do strony produenta, tu faktycznie odpowiadają na pytanie konsumenta :
nie podawac absolutnie zadnych kości gdyż grozi to zatwardzniem i zaburzenim PH organizmu kota
przekonywujące
Co do serc to są kwalifikowane jako "mięso" i pewnie jedynie wykazanie że rzeczywiście mają nadwyżke pewnych mikroelementów w stosunku do innych mięs będzie przeciwwskazaniem do używania serc w przepisach z TC Premix, myślę że żołądki , nerki itd mają sie jescze gorzej w tym knotekscie (tym gorzej im bardziej zaburzyć mogąten balans witamin w mieszance)
postaram sie znależc coś na temat właśnie wszystkich podrobów ale coś czuje że odpowiedż będzie : NIE PODAWAĆ - jedynie te 100 gram wątroby w wersji TC P remix bez wątroby

:->

[ Dodano: 2014-02-16, 17:46 ]
gpolomska,
Dziekuje za info o sercach i resztę .Wnioski nasuwają się jak wyżej. :->

[ Dodano: 2014-02-16, 17:55 ]
:-P
to jescze jedno,
skąd wiadomo ze stosując suplementy naturalne balans jest lepszy niż w przypadku stosowania TC Premix?
Czy po wpisaniu mięsa do kalkulatora tenże podaje ilość każdego suplementu jaką trzeba dodać w tym konkretnym przepisie i czy jest ona bezbłedna? :-P :-P
 
 
gpolomska 
Admin techniczny

Barfuje od: gpolomska
Pomogła: 2 razy
Dołączyła: 07 Sty 2013
Posty: 1740
Skąd: Mysłowice
Wysłany: 2014-02-16, 18:04   

TC Premix jest oparty w sporym zakresie na suplementach naturalnych - wychodzi mniej więcej jak BARF częściowo z easy barf, a częściowo z suplementami naturalnymi.

Co do tego, dlaczego jest lepiej z kalkulatorem - sama sobie wcześniej odpowiedziałaś: można dać różne mięsa, różne podroby, kości, żółtka i odpowiednio do tego dodać suplementów (kalkulator podpowiada ile jakich trzeba). Czyli w TC Premix dobierasz mięso do suplementu, a w kalkulatorze masz mięso i podroby i adekwatnie do tego dodajesz suplementy - podejście dokładnie odwrotne (i wg mnie lepsze, bo daje większe możliwości).

Odnośnie bezbłędności - nie ma monopolu na jedyne odpowiednie poziomy witamin itd. dla kotów (co widać po różnicach w karmach, gdzie każda jest najlepiej zbilansowana), niemniej jednak na podstawie badań opracowano jakieś tam poziomy, które są zaimplementowane w kalkulatorze. Na ile wiarygodne są poziomy składników w mięsach, podrobach itd.? To są brane przeciętne (jak we wszystkich tabelach kalorycznych itp.) - żeby mieć na 100% skład danej partii, musiałabyś przebadać każdy kawałek mięsa - ale z karmami nie jest lepiej: zauważ, że producenci często nie podają poziomu witamin tylko ilość dodanych witamin i minerałów - właśnie z wymienionego powyżej powodu (niektórzy podają guaranted analysis, ale dla odmiany często jako zakres). Kot to nie chodząca waga jubilerska - pewne odchyłki dobrze toleruje: pod warunkiem, że nie są stałe i duże. I tu dotykamy sedna określonego w temacie o komponowaniu przepisów:

Cytat:
Ważne, aby nie był to stale ten sam przepis, z tymi samymi składnikami. Siłą BARFa jest różnorodność, a nie apteczne odmierzanie suplementów. Jeżeli będziemy żywić kota w sposób urozmaicony, to unikniemy niedoborów poszczególnych składników, gdyż ewentualne błędy nie będą się kumulować. Jednakże nie można odmierzać suplementów „na oko” ani stosować BARFa "mniej więcej".


Kalkulator daje pewne odniesienie, ale nie jest jedyną wyrocznią. Poza tym on jest projektowany dla przeciętnego kota - dlatego trzeba mieć pewną wiedzę o mięsach, podrobach, suplementach itp., żeby to wszystko przełożyć na swojego realnego kota z jego potrzebami i ewentualnymi niedomaganiami. Czyli wniosek jak wcześniej - każdy kot jest inny i nie ma uniwersalnej recepty.
 
 
Silvena 
Ekspert


Barfuje od: 28.04.2013
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 7 razy
Dołączyła: 18 Kwi 2013
Posty: 1216
Skąd: UK
Wysłany: 2014-02-16, 18:10   

Na pewno nie jest to bezbłędnie. Każde mięso jest inne a w kalkulatorze sa dane uśrednione. Zeby mieć zawsze idealna mieszankę to trzeba by wszystko badać na bierzaco w domu, co jest niewykonalne. Kalkulator podaje ile suplementów dodać tak, zeby na papierze wszytsko sie zgadzało. A jak jest w praktyce tego nikt nie wie.
Suplementy naturalne maja określony skład kluczowego składnika. Znając średnie wartości odżywcze mięsa można dokładniej wyliczyć ile czego trzeba dodać.
michalina36, jeżeli tak bardzo Ci zależny na idealnym skomponowania mieszanki to używaj kalkulatora i naturalnych suplementów. W kalkulatorze jest tez podany skład FC i EB z gotówcow, wiec jakbyś miała takie to tez masz większe pole dla radosnej twórczości.
Składu tc premix w kalkulatorze nie ma, wiec ja przy nim trzymałabym sie ścisłe przepisu producenta.
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne