BARFny Świat Strona GłównaBARFny Świat Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Kontakt  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Uprzejmie proszę o pomoc w rozpoczęciu BARFowania!
Autor Wiadomość
Aniek 


Barfuje od: 01.03.2013
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 5 razy
Wiek: 40
Dołączyła: 06 Sty 2013
Posty: 416
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2014-11-14, 13:00   

Polly, nikt Ci nie mówił, że masz bilansować jedzenie dla psa codziennie, przy tak małym kudłaczu to mission impossible :) Wystarczy, że będzie w miarę zbilansowane na tydzień, ja (a mam dużego psa) patrzę na 2 tygodnie, nawet więcej.
 
 
Verano
[Usunięty]

Wysłany: 2014-11-14, 15:32   

Polly, fakt, że trzeba się czasem dobrze rozglądać :mrgreen: Zobaczysz, że zwiedzanie każdego możliwego mięsnego wjedzie Ci w krew :lol: Jeżeli chodzi o tanie części wołowiny to szukaj "łaty", "porcji rosołowych" to są zazwyczaj jedyne kawałki w "normalnych cenach". Super, że piesia tak ładnie przeszła na barf.
 
 
Lena06 


Barfuje od: 28.07.2014
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 9 razy
Dołączyła: 21 Lip 2014
Posty: 1292
Wysłany: 2014-11-14, 15:44   

Gunnila napisał/a:
Część krajów europejskich jest od niej wolna, Polska jeszcze oficjalnie nie.


http://www.wetgiw.gov.pl/...n=art&a_id=4611
Polska jest wolna od wirusa.
Mały OT :)

Tu wątek o wieprzowinie, może się przyda :)
http://www.barfnyswiat.or...r=asc&start=225
 
 
Polly 


Barfuje od: 06.11.2014
Udział BARFa: 90-100%
Wiek: 37
Dołączyła: 02 Lis 2014
Posty: 30
Skąd: Oświęcim
Wysłany: 2014-11-21, 11:36   

Aniek, taki mam właśnie plan - tygodniowo bilansować :-)
Verano, powiem Ci, że już mi się to lekko włączyło, bo w jakim sklepie bym nie była, to idę popatrzyć na dział mięsny, a jak mam po drodze sklep mięsny to też wchodzę ;-)
Lena06, bardzo dobra informacja, bo chciałabym też mojemu młodemu trochę wieprzowiny podawać :-)
_________________
Życie jest lepsze, kiedy masz psa.
 
 
EnT 

Wiek: 28
Dołączyła: 09 Wrz 2014
Posty: 11
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2014-11-22, 00:13   

Nie chcę zakładać nowego tematu na forum niepotrzebnie, a też potrzebuje pomocy przy starcie ;-)
Powoli przestawiam 5letnią sukę (border collie) na barf wprowadzając co chwilę surowe mięso wszelkiego rodzaju (poza wieprzowiną).
Ostatnimi czasy zapewniamy jej sporo ruchu przez co zaczęła więcej jeść i delikatnie sprawę ujmując żarcie wymknęło nam się spod kontroli. Efektem tego jest 21kg waga, którą muszę zbić nawet o 5kg ze względu na stawy.

Teoretycznie biorąc pod uwagę zwykłego dorosłego psa o takiej masie, powinna spożywać 420g jedzenia. Z kolei patrząc na (umiarkowanie) aktywny styl życia 525g.

Weterynarz polecił cyt. "mniej jedzenia, więcej ruchu".
I tutaj pojawia się pierwsze pytanie: czy mogę ograniczyć jej jedzenie do 400g/24h?

Oprócz produktów pochodzenia zwierzęcego oczywistym jest, że muszę podawać jej warzywa i owoce. Tutaj mam problem. Próbowałam je mieszać z jogurtem naturalnym albo z rosołem. Psina wszystko wylizuje, a produkty roślinne wypluwa. Jak temu zaradzić?
Czy dobrym sposobem będzie dodawanie parę kropel oleju z łososia, albo z wątroby dorsza?
Jakie warzywa i owoce Wy podajecie swoim zwierzakom?

Zastanawiam się też nad suplementami - nie chciałabym przesadzić.
Jak na razie suczeł dostaje codziennie tylko CortaVet (dla koni). Chciałam kupić poniższe oleje:
http://babuzoo.pl/1136,Su...derland-Olej-z-łososia-dla-psów-250ml
http://babuzoo.pl/673,Sup...erland-Olej-z-wątroby-dorsza-dla-psów-250ml
Może ich używacie i macie wyrobione opinie na ich temat?
Ewentualnie podsuńcie nazwy niezbędnych suplementów kompletnemu laikowi :)
 
 
Tufitka 
Ekspert

Barfuje od: 17.02.2013
Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 20 razy
Dołączyła: 21 Sty 2013
Posty: 3006
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2014-11-22, 08:20   

a zaglądałaś tutaj
spis supli http://www.barfnyswiat.org/viewtopic.php?t=81
wątek o suplach dla psów http://www.barfnyswiat.org/viewtopic.php?t=441
suple w pytaniach i odpowiedziach http://www.barfnyswiat.org/viewtopic.php?t=119
o suplach dla psów trochę jest na forum - trzeba poszukać, przejrzeć tytuły i zawsze na coś się wpadnie :mrgreen:
_________________
„Im bardziej poznaję ludzi, tym bardziej kocham zwierzęta.”
George Bernard Shaw
 
 
Lena06 


Barfuje od: 28.07.2014
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 9 razy
Dołączyła: 21 Lip 2014
Posty: 1292
Wysłany: 2014-11-22, 10:32   

EnT napisał/a:
Oprócz produktów pochodzenia zwierzęcego oczywistym jest, że muszę podawać jej warzywa i owoce.


Nie takie oczywiste ;) Sporo właścicieli omija warzywa i owoce w diecie psa. Ja również. Zmuszanie nie ma sensu, a pies bez roślin w diecie się obędzie.
 
 
EnT 

Wiek: 28
Dołączyła: 09 Wrz 2014
Posty: 11
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2014-11-22, 16:50   

Tufitka, dzięki za podsunięcie wątku o suplementach dla psów. Nie wiem jakim cudem go ominęłam :-)

Lena06, mimo wszystko wolałabym dostarczać jej niezbędne witaminy za pomocą naturalnych składników jakimi są warzywa i owoce ;-) W końcu są lepiej przyswajalne niż wszelkie proszki :-)
 
 
Lena06 


Barfuje od: 28.07.2014
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 9 razy
Dołączyła: 21 Lip 2014
Posty: 1292
Wysłany: 2014-11-22, 17:05   

EnT, A pewnie! Ja tylko wyraziłam zdanie na temat oczywistości, a każdy robi, jak mu wygodnie :) Ja mojemu nie wpycham warzyw i owoców na siłę, bo w końcu to nie o to chodzi. A witamin proszkowych też nie daję :-P Tylko naturalne Barfowe suplementy ;-)
 
 
EnT 

Wiek: 28
Dołączyła: 09 Wrz 2014
Posty: 11
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2014-11-22, 17:16   

W takim razie jeśli nie uda mi się jej przekonać do zieleniny wiem kogo pytać o suplementowanie ;-)
 
 
Lena06 


Barfuje od: 28.07.2014
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 9 razy
Dołączyła: 21 Lip 2014
Posty: 1292
Wysłany: 2014-11-22, 17:53   

EnT napisał/a:
Ewentualnie podsuńcie nazwy niezbędnych suplementów kompletnemu laikowi :)


Być może już na forum znalazłaś odpowiedź, ale napiszę ;-) :
- drożdże piwne,
- algi,
- Tokovit E (jako wit. E),
- tran
- olej z łososia,
- skorupki z jajek
- żółtko (nie jest niezbędne, ale to bomba witaminowa :-) )
- krew suszona
- sól himalajska (bądź morska)
To takie naj naj najpotrzebniejsze suple :-P
Powodzenia!

Jeżeli chodzi o zmniejszenie ilości jedzenia, to jak najbardziej. Wiesz, wyliczenia wyliczeniami, ale fakt jest taki, że dietę trzeba dostosować do psa - obserwować i modyfikować.

Jeżeli decydujesz się na owoce i warzywa, to chyba nie mieszałabym ich z jogurtem i w ogóle wszelkim nabiałem, a przynajmniej nie zbyt często. Z olejem i tranem to pewnie, ale coś mi się wydaje, że psiak też wyliże tylko olej, a resztę zostawi :-P Jak próbowałam kiedyś rozwiązać taki sam problem to dziewczyny z forum doradziły mi mieszanie warzyw i owoców z mielonymi podrobami, albo mięsem. Fakt, że nie powinno się łączyć ich z produktami pochodzenia zwierzęcego, ale chociaż z odrobiną... ;-)
 
 
EnT 

Wiek: 28
Dołączyła: 09 Wrz 2014
Posty: 11
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2014-11-22, 20:51   

Bardzo dziękuję za pomocną odpowiedź :-)
Spróbujemy zmieszać warzywka z podrobami, może się uda :mrgreen:
 
 
Snedronningen 
Ekspert

Barfuje od: 06/2013
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 16 razy
Dołączyła: 03 Cze 2013
Posty: 2811
Wysłany: 2014-11-23, 18:43   

Lena06, żółtko to nie suplement. Surowe jajko jest normalnym pokarmem a nie suplementem. Suplementy diety w rozumieniu barfnego świata to składniki, które znajdują się w mięsie, jakie zwierze by upolowało samo ale sklepowe mięso jest go pozbawione (z uwagi na produkcję, i dietę paszową). To czy dajemy, jakie i w jakich ilościach uzależnione jest od tego jak skomponujemy dietę i jakie mięso podajemy.
Każdy jeden suplement (czyli uzupełnienie braku w pokarmie sklepowym) ma swoje konkretne zadanie i konkretną rzecz uzupełnia. Aby wiedzieć jakie suple i w jakich ilościach musimy się w pierwszej kolejności dowiedzieć po co je podajemy. Bez tego nie nauczymy się komponować posiłków.
 
 
 
Lena06 


Barfuje od: 28.07.2014
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 9 razy
Dołączyła: 21 Lip 2014
Posty: 1292
Wysłany: 2014-11-23, 19:08   

Wiem, wpisałam je do suplementów, ale nie myślałam o nich w tym kontekście. Po prostu przy okazji napisałam o nich, pisząc o skorupkach. Później miałam to poprawić i zapomniałam. Sorki za wprowadzenie w błąd.
 
 
Polly 


Barfuje od: 06.11.2014
Udział BARFa: 90-100%
Wiek: 37
Dołączyła: 02 Lis 2014
Posty: 30
Skąd: Oświęcim
Wysłany: 2014-11-24, 07:48   

Ja dodam od siebie, ze warto zaopatrzyć się w kalkulator barfny dla piesełków, bo mi on naprawdę bardzo pomógł! Dzięki niemu wiem co mojemu młodemu brakuje oraz co mu podawać i w jakich ilościach :-) bardzo pomocne narzędzie, zwłaszcza dla początkujących!
_________________
Życie jest lepsze, kiedy masz psa.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne