BARFny Świat Strona GłównaBARFny Świat Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Kontakt  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Karma dla kota z niewydolnością nerek
Autor Wiadomość
vesela krava 
Ekspert


Barfuje od: 10/2013
Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 2 razy
Dołączyła: 08 Gru 2011
Posty: 952
Skąd: Francja
Wysłany: 2015-08-30, 14:20   

O wiele mniej frustrujace od szukania idealnej (albo przynajmniej dobrej) karmy dla kota jest nauczenie sie robienia jej samemu. Rezultat lepszy i tanszy. Jezeli chcesz dodawac elementy surowego, to juz lepiej isc na calosc i wprowadzic barfa :-)

Barf na pewno nie jest poza Twoim zasiegiem, wystarczy miec na uwadze kilka podstawowych zasad (a dodatkowe zasady tyczace sie kotow nerkowych sa wymienione w odpowiednim watku), ktore dzieki kalkulatorowi bardzo prosto wprowadzic w zycie. A jak nie wiesz, masz watpliwosci, to pytaj.
 
 
ManianaK 

Dołączyła: 22 Sie 2015
Posty: 31
Wysłany: 2015-08-30, 18:36   

vesela krava napisał/a:
Jezeli chcesz dodawac elementy surowego, to juz lepiej isc na calosc i wprowadzic barfa


To nie takie hop siup ;-) Samo surowe mięsko mojego kociastego nadal w zęby kłuje :evil: Zje, jak jest mało i pomieszane z puszką. Najlepiej smakuje mu mięso przelane wrzątkiem, ale będę próbować.
Taurynę mam od dawna i kociasty dostaje,choć przyznam że nie codziennie. Olej z łososia mu nie wchodził,ale zamówiłam inny tzn ten z firmy grizzly i dziś była pierwsza próba... pomyślna :hura:

Póki co czytam i czytam jak tylko mam wolną chwilę i zobaczymy jak będzie.
Nie twierdzę, że przestawienie kota na barf jest niemożliwe,ale trudne pod wieloma względami. Szczególnie jeśli to kot, u którego jest jakiś problem zdrowotny.
Mam wiedzę na temat żywienia kotów większą niż przeciętna osoba, a okazuje się że tak naprawdę wiem niewiele. Frustruje mnie fakt, że producenci karm i weterynarze robią nas tak naprawdę w balona i człowiek ufać im nie może jak się okazuje. Wniosek taki, że chcąc być odpowiedzialnym opiekunem nie wystarczy wiedzieć dużo, trzeba wręcz się 'doktoryzować; w kwestii żywienia,leczenia itd.
 
 
vesela krava 
Ekspert


Barfuje od: 10/2013
Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 2 razy
Dołączyła: 08 Gru 2011
Posty: 952
Skąd: Francja
Wysłany: 2015-08-30, 20:30   

Bo jest taka zasada, ze im wiecej wiemy, tym lepiej sobie zdajemy sprawe, ile nam zostalo do dowiedzenia sie. Jezeli Twoja wiedze mozna porownac do glowki od szpilki, to jej granica z "niewiedza" jest malutka. Natomiast im bardziej Twoja wiedza rosnie, np. do rozmiarow balona, tym wieksza jest jej granica z niewiedza :-> Stad ma sie wrazenie, ze im dalej w las, tym wiecej drzew. Jak juz sie podstawy utrwala, to pozniej jest z gorki.
Niestety, prawda jest taka, ze to wlascicielowi zalezy tak na prawde na dobrobycie kota, a produkcja karm to przedsiewziecie lukratywne.
 
 
dagnes 
Administrator


Barfuje od: 2008
Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 23 razy
Dołączyła: 13 Wrz 2011
Posty: 4837
Wysłany: 2015-09-01, 08:52   

ManianaK napisał/a:
zalecany dla kotów dorosłych zdrowych poziom w suchej masie fosforu to 0,4-0,8%

Nie ma takich ścisłych zaleceń, choć faktycznie w tym przedziale jesteśmy w stanie utrzymywać nasze mieszanki barfowe. Trudno jest jednak określić dokładne zalecenia odnośnie suchej masy, gdyż zawsze, a zwłaszcza u kotów chorych, powinniśmy wyliczać ile konkretnie fosforu (oraz innych składników) dany kot zje, jedząc przewidzianą dla niego porcję karmy. Parametry w suchej masie mogą stanowić jedynie pewien punkt odniesienia, ale najważniejsze jest pilnowanie podaży fosforu w przeliczeniu na 1 kg wagi kota dziennie i dostosowywanie tej wielkości do stanu zwierzęcia.

ManianaK napisał/a:
Hill's Prescription Diet Feline Renal Health K/D puszka z kurczakiem ma w suchej masie fosforu 0,38%

Pomijając fakt, że jest to karma, która moim zdaniem może być podawana wyłącznie w bardzo szczególnych okolicznościach niektórym kotom w schyłkowej fazie PNN, to jej parametry są po prostu fatalne. Patrzenie wyłącznie na zawartość fosforu w suchej masie prowadzi w tym przypadku do wpędzania kotów między innymi w niedobory białka, które także u nerkowców wystąpią, jeśli nie otrzymają w diecie niezbędnego minimum. Gdy popatrzymy na stosunek białka do fosforu w tej karmie, to okaże się, że zawiera ona ponadprzeciętnie dużo fosforu. Bez odniesienia zawartości fosforu w karmie do ilości białka, które dana karma dostarcza w dziennej porcji, zrobimy kotu zawsze poważną krzywdę.
_________________
Aby dotrzeć do źródła, musisz iść pod prąd
 
 
Maupa 

Dołączyła: 23 Lip 2012
Posty: 1
Wysłany: 2016-06-03, 06:03   

Czesc :)
Przygotowuje sie do zostania DT dla kota nerkowego (PNN) z problemami z tarczyca. I szykuje sie na batalie z wetem na temat karmienia - Teodor karmiony jest RC renal, a wydalam tej firmie prywatna wojne. Bede wiec wdzieczna za wsparcie i odpowiedzi na pytania :)
Niestety oba watki podpiete na poczatku tego tematu sa juz nieaktualne; jesli gdzies moge je znalezc, bede bardzo wdzieczna za linki.

1. Czy moglabym prosic o dokonanie przeliczenia proporcji bialko/fosfor/wapn dla karmy Purizon, smak jagniecina i ryba? To je Lajza, kot rezydent. Czym musialabym uzupelniac te karme, zeby nie zaszkodzic Teodorowi? Zgaduje, ze dokladne ilosci suplementow zaleza od konkretnych wynikow Teodora?
2. Jakie sa mokre karmy nerkowe dla kotow z PNN? Wiem na razie o istnieniu chrupkow z papieru oraz o pascie uropet. Ale chyba istnieja mokre karmy tez ;p opcjonalnie, jakich konkretnie parametrow mam szukac, zeby karma odpowiadala kotu z PNN?
3. Czy kot z PNN moze dostawac olej z lososia w roli suplementu kwasow omega? Lajza ubostwia ten olej i zlizuje go z lyzeczki, chetnie podawalabym tez kotu na tymczasie.

Na razie nie znam szczegolowych wynikow Teodora, wiec bede wdzieczna za ogolne informacje. Jestem kompletnie zielona, a kot jest fundacyjny, wiec chce sie przygotowac jak najlepiej ;)
 
 
Silvena 
Ekspert


Barfuje od: 28.04.2013
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 7 razy
Dołączyła: 18 Kwi 2013
Posty: 1216
Skąd: UK
Wysłany: 2016-06-03, 08:03   

Barf w chorobach nerek: http://www.barfnyswiat.or...der=asc&start=0

Bylo juz o tym pisane nie raz, ale powtorze: zadna sucha karma nie nadaje sie dla kotow z PNN.
A jak sie okazalo niedawno, mokre tez w wiekszosci maja za duzo fosforu.

Ograniczajac tylko fosfor ogranicza sie tez bialko, ktore chore koty paradoksalnie potrzebuja najbardziej, ale oczywiscie wszystko trzeba dostosowac do aktualnych wynikow. Poczytaj wyzej zlinkowany temat, najlepiej kilka razy.

Olej z lososia jest jak najbardziej wskazany ok. 2ml/dzien.

Pasta uropet nie jest dla kotow nerkowych, to pasta sztucznie zakwaszajaca mocz, bogata m.in. W fosfor (bo to on ma wlasciwosci zakwaszajace).

Z mokrych karm ostatnio Margot polecala Catz Finefood Purr - ma 0,15% fosforu, ale prawde powiedziawszy to i tak za duzo dla kota nerkowego.... Ja moim podaje tylko od czasu do czasu i to tez zawsze zmieszane z nerkowym barfem.
Trzeba zwracac uwage przede wszystkim na fosfor, pozniej bialko i tluszcz. Do tego czy jest to kompletna karma, czy wymaga suplementow - sporo mokrych karm nie ma dodatku tauryny.
Są oczywiście też karmy typu "renal", ale ona też mają często więcej fosforu niż barf dla nerkowców. Najlepsze pod względem fosforu są oczywiście renal RC i Hills, ale wszyscy wiemy kosztem czego ;-)
Stosując "normalne" karmy u kotów z PNN trzeba podawać wyłapywacze - to czy to będzie wyłapywacz tańszy (na bazie wapnia) czy droższy (np. renvela, renagel) zależy już od wyników jonogramu.
Oczywiście wyłapywacze są konieczne jeśli poziom fosforu we krwi także jest za wysoki - im bliżej dolnej granicy tym większe szanse na dłuższe i lepsze życie.

Przy problemmach z tarczyca trzeba tez zwracac uwage na jod, ale to zalezy jaki to rodzaj problemow. Poczytaj też ten wątek: http://www.barfnyswiat.or...der=asc&start=0
 
 
 
SanFran 


Dołączyła: 16 Wrz 2016
Posty: 4
Wysłany: 2016-09-19, 10:53   karma Terra Pura

Witam serdecznie,

A ja chciałabym bardzo prosić o pomoc i analizę składu karmy Terra Pura - Bio-rogout firmy Bioland.
Skład jak to zawsze na pierwszy rzut oka wydaje się zadowalający.
Mam kociaka (aktualnie w trakcie powrotu do stabilizacji) nerkowego, więc jeśli mogłabym Was bardzo prosić o analizę składu pod Jego kątem będę bardzo wdzięczna.
 
 
IzabelaW 


Barfuje od: IX.2015
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 23 razy
Dołączyła: 15 Mar 2015
Posty: 996
Skąd: Lublin
Wysłany: 2016-09-20, 06:07   

SanFran, wieczorem przyjrzę się dokładnie tej karmie, bo teraz nie mam czasu. Na pierwszy rzut oka - nie wiem, ile waży i ile tej karmy dziennie zjadłby Twój kot, ale ogólnie to ona ma za dużo fosforu dla nerkowca.
 
 
SanFran 


Dołączyła: 16 Wrz 2016
Posty: 4
Wysłany: 2016-09-20, 06:30   

Iza będę bardzo wdzięczna. Ten konkretny rodzaj (Terra Pura Katzen Bio-Herzragout, Bio-ragout) ze wszystkich tej firmy ma go najmniej, ale piszesz, że to ciągle za dużo?

My dopiero raczkujemy z tematem nerkowym i zmianą żywieniową. Przeczytałam sporo na forum, ale ten ogrom wiedzy wymaga ułożenia w głowie. Szukam karmy, która w dużym stopniu byłaby dobra na początek. W kwestii tego ile On zje to na chwilę obecną zapewne w ogóle ;-) , bo poprzedni właściciele karmili Go wyłącznie suchą a my niezbyt cierpliwie wprowadzaliśmy zmianę na lepszą karmę mokrą.
Jednak diagnoza Gizmusia i moja obecna wiedza pozwala mi stwierdzić, że w kwestii karmienia zrobiliśmy bardzo duży błąd. Gizmo waży ok 4-5 kg, teraz zapewne mniej, bo przez chorobą w ostatnim tygodniu bardzo zmizerniał ;-(
 
 
Tufitka 
Ekspert

Barfuje od: 17.02.2013
Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 20 razy
Dołączyła: 21 Sty 2013
Posty: 3006
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2016-09-20, 11:17   

SanFran napisał/a:
Mam kociaka (aktualnie w trakcie powrotu do stabilizacji) nerkowego
zapoznaj się z tym wątkiem koniecznie http://www.barfnyswiat.org/viewtopic.php?t=3427 są tam zasady żywienia kotów nerkowych (skąd wiadomo, ze już nerkowiec? Badania były robione w tym kierunku)? Zasady te dotyczą również gotowych karm, czyli odpowiedni poziom białka i fosforu w karmie.
_________________
„Im bardziej poznaję ludzi, tym bardziej kocham zwierzęta.”
George Bernard Shaw
 
 
SanFran 


Dołączyła: 16 Wrz 2016
Posty: 4
Wysłany: 2016-09-20, 11:36   

Badania wyszły fatalne, kotek jest aktualnie w Klinice i ma podawane kroplówki (musieliśmy podjąć decyzję na Cito, żeby Mu pomóc), niedługo natomiast ma wizytę u kociego specjalisty od nerek, to ostatnia deska ratunku na dalsze, względne funkcjonowanie ;-(. Przeczytałam już prawie wszystkie wątki ;-) materiał ogromny, ale ciężko samemu tak od razu to wszystko ułożyć w głowie ;-) i dopóki nie zgłębię wiedzy o naturalnej formie karmienia, muszę karmić najlepszą dla Niego karmą z puszek.


Usunęłam cytat. Proszę używać funkcji "Odpowiedz" zamiast "cytuj" lub cytowania selektywnego. Reguły cytowania:
http://www.barfnyswiat.org/viewtopic.php?t=282
Ostatnio zmieniony przez dagnes 2016-09-20, 11:53, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Tufitka 
Ekspert

Barfuje od: 17.02.2013
Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 20 razy
Dołączyła: 21 Sty 2013
Posty: 3006
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2016-09-20, 16:21   

Nie ma, niestety, najlepszej gotowej karmy dla kotów nerkowych. Kiedyś można było podpierać się terrra faelis, ale skład jej się od jakiegoś czasu pogorszył i już się nie nadaje. Najlepiej dla kotka to przejść na jakiś przepis dla kota nerkowego z wątku o żywieniu kotów nerkowych. Przeczytaj ten wątek jeszcze raz-masz tam ogrom informacji (również na temat gotowych karm).
_________________
„Im bardziej poznaję ludzi, tym bardziej kocham zwierzęta.”
George Bernard Shaw
 
 
IzabelaW 


Barfuje od: IX.2015
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 23 razy
Dołączyła: 15 Mar 2015
Posty: 996
Skąd: Lublin
Wysłany: 2016-09-20, 21:12   

SanFran, rano nie zwróciłam uwagi i rzuciłam okiem na skład jakiejś innej wersji Terra Pura, a Ty faktycznie pytałaś konkretnie o Bio-Herzragout, Bio-ragout. Przepraszam za zamieszanie.
Ta, o którą pytasz ma 130mg fosforu w 100g karmy. Jeśli założymy, że kot dostanie jej dziennie 200g i waży 4,5kg, to wypadnie ~ 58mg P/kgkota. Od bidy ujdzie, jeśli poziom fosforu we krwi Twojego kota jest na niskim poziomie (niskim w pojęciu dla nerkowców - nie widząc wyników badań Gizmo niewiele w tym temacie mogę więcej powiedzieć, bo norma fosforu we krwi zależy od poziomu kreatyniny). Jeśli Gizmo ma wysoki poziom fosforu, to podaż w diecie 58mg/kgkota będzie za duża i trzeba wtedy włączyć do diety wyłapywacz fosforu.
Ale ta karma ma inny feler - składa się z samych serc. nie ma w ogóle mięsa z mięśni szkieletowych. Serca zaliczane są jednak do podrobów, nie mięsa, więc nie powinny być jedynym składnikiem diety. Ta karma może być więc podawana jedynie w mieszance z inną, bogatą w mięso.
Następna sprawa: jeśli założymy, że dawka dzienna dla kota wynosi 200g tej karmy, to dostanie on tylko 17,6g białka, czyli 3,9g na kgkota (przy wadze kota 4,5kg). Tłuszczu 10g, czyli 2,2g/kgkota. Energetycznie będzie tego coś koło 40 kcal/kgkota. Jeśli Gizmo zmizerniał to powinien przytyć, a na tej karmie w tej dawce marnie to widzę. Zwiększenie dawki spowoduje zaś automatycznie większą podaż fosforu i wracamy do punktu wyjścia.
Nie piszą (przynajmniej na stronie Modern Pet) o zawartości w karmie witamin i minerałów, oprócz Ca, P, Mg, Na i tauryny (której mogłoby być więcej). Ciężko więc nazwać ją karmą zbilansowaną i kompletną.
W mojej opinii ta karma może być stosowana tylko jako jedna z wielu. Ja zresztą jestem zwolenniczką jak największego urozmaicania kotu diety. Gdy moja kota była na etapie jedzenia gotowych karm mokrych, nigdy nie ograniczałam się do podawania jednego rodzaju karmy, miałam ich kilkanaście i podawałam je na przemian lub mieszałam ze sobą 2 różne w jednym posiłku.
W przypadku kota nerkowego tak naprawdę nie znajdzie się karm gotowych, które będą nadawały się dla niego jako stałe pożywienie. Liczyłam różne, mieszałam różnie, na dłuższą metę kot dostawał przede wszystkim za dużo fosforu. Jakimś sposobem (ale też na krótko, bo to przecież byle jaka karma) było mieszanie jakiejś dobrej jakościowo karmy bytowej z nerkowym Hillsem, ale robiłam to tylko wtedy, gdy mi kot bardzo kaprysił z jedzeniem (bo na Hillsa nie kaprysił) albo jak miał wysoki poziom fosforu we krwi.
Nie wiem tak naprawdę, w jakim stanie jest Gizmo (może wklej w wątku o interpretacji wyników czy nerkowym jego badania, będzie łatwiej nam coś doradzać), ale jeśli nie chce jeść, to w tej chwili najważniejsze jest, by jeść zaczął (nie można dopuścić, by kot nerkowy długo nic nie jadł). Drugorzędne znaczenie ma wtedy to, co kot je. Dopiero gdy powróci mu jako taki apetyt, można podejść do tematu bardziej restrykcyjnie i zacząć go przestawiać na to, co jeść powinien.
 
 
SanFran 


Dołączyła: 16 Wrz 2016
Posty: 4
Wysłany: 2016-09-21, 08:43   

Iza jestem Ci bardzo wdzięczna ta odpowiedź, po analizie tej karmy sama widzę, że nie jest zbyt odpowiednia. Jutro opiszę dokładnie sytuację Gizmusia. Na razie, tak jak napisałaś walczę, żeby zaczął jeść. Dziś mamy wizytę u dr Suszyńskiej, jestem więc dobrej myśli, że wyprowadzi na prostą naszego Puchatka :-)
 
 
Kimchi 


Barfuje od: Teraz
Udział BARFa: do 25%
Dołączyła: 27 Lip 2014
Posty: 60
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2016-10-25, 17:55   

Ja również jestem w podobnej sytuacji. Skończyły się zapasy BARFu a mnie nie ma przy Kimczi i nie ma kto jej przygotować mieszanki. Jest skazana na gotową karmę. Przeglądając zooplus znalazłam karmy MAC, których wcześniej nigdy nie kupiłam. Co sądzicie?

MAC Feinschmecker

Kaczka & królik:
Mięso (min. 35% królika, min. 30% drobiu, min. 20% kaczki) i produkty uboczne pochodzenia zwierzęcego, jajko i produkty pochodzenia jajecznego (min. 6% całe jajko), składniki mineralne, tauryna.


Białko surowe 9.0 %
Tłuszcz surowy 5.3 %
Włókno surowe 0.4 %
Popiół surowy 2.2 %
Wilgotność 81.0 %



Power of Nature, Zwipeak- przekraczają nasz budżet :(
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne