BARFny Świat Strona GłównaBARFny Świat Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Kontakt  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Suszona hemoglobina
Autor Wiadomość
wolfinka 
BARFny Hodowca


Barfuje od: XI 2013
Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 16 Lis 2013
Posty: 171
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2014-08-16, 18:56   

Czy ktoś z Was robił badania krwi swoim zwierzakom i sprawdzał poziom żelaza? W przypadku moich psów wyszedł zbyt wysoki :shock: Już od kilku miesięcy nie podaję psom takich dawek hemo jak wylicza kalkulator z powodu ciemnych i luznych kup. Ograniczam się do łyżeczki tygodniowo, jednak to chyba też zbyt dużo....Zastanawiam się jak to wygląda w przypadku kotów? Hemo dodajemy do mieszanki zgodnie z kalkiem całkiem sporo i czy to nie jest za dużo?
 
 
NSO 


Barfuje od: 24.01.2014
Dołączyła: 28 Sty 2014
Posty: 606
Skąd: Poznań
Wysłany: 2014-08-16, 19:29   

Wolfinka ja otym pisalam kilka miesiecy temu. Dawalam dawke nizsza niz zaleca sie na forum w tych wyliczeniach a pies i tak mial mocno przekroczone zelazo. Potem zmniejszylam dawke do 1 mala plaska luzeczka tygodniowo i nadal bylo za wysoko. Teraz nie podaje tego w ogole. Zastanawiam sie czy nie sprzedac tej krwi bo u mnie tylko sie zastoi...
 
 
psy-i-koty 

Wiek: 50
Dołączyła: 11 Lut 2014
Posty: 809
Skąd: Przemyśl
Wysłany: 2014-08-16, 19:30   

nawet nie mówcie bo ja kupiłam kilogram krwi forumowej, mam dostać we wrześniu... :shock:
 
 
immortal 

Dołączyła: 04 Kwi 2013
Posty: 453
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2014-08-16, 22:51   

jak dla mnie - kalkulator podaje za dużą ilość żelaza - Isabelle wspominała o tym wcześniej

moje psy po ilości hemo sugerowanej przez kalkulator kupy mają tragiczne

bardziej wierzę swojemu oku aniżeli jakimkolwiek odgórnym wylieczeniom
 
 
Anitanet 

Barfuje od: 20.09.2013
Udział BARFa: 90-100%
Wiek: 47
Dołączyła: 20 Wrz 2013
Posty: 453
Skąd: Świdnik
Wysłany: 2014-08-17, 01:42   

To może zależy od mięsa? Jeżeli krwiste to i hemo niepotrzebne? Swoją drogą mój nie ruszy niczego z hemo więc mam problem z głowy...
 
 
wolfinka 
BARFny Hodowca


Barfuje od: XI 2013
Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 16 Lis 2013
Posty: 171
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2014-08-17, 09:34   

Kocie mieszanki od hemo są aż brązowe, zastanawiam się czy ktoś sprawdzał poziom żelaza u kotów suplementowanych czy dane do kalka zostały wprowadzone tyko na podstawie teoretycznych liczb? Martwię się, że w dobrej wierze funduje kotom spore nadmiary :hair:
Nadmiar żelaza nie jest wydalany z organizmu, a skutki jego przedawkowania mogą być tragiczne...
 
 
immortal 

Dołączyła: 04 Kwi 2013
Posty: 453
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2014-08-17, 10:07   

to już nie pierwszy taki przypadek... koniecznie zmniejsz ilość hemo w mieszankach i nie traktuj kalkulatora jako jedynej wytycznej - wg mnie ma wiele niedociągnięć...
 
 
Ines 
BARFny Hodowca
Ekspert


Barfuje od: 12.12.13r
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 7 razy
Wiek: 34
Dołączyła: 23 Sty 2013
Posty: 2660
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2014-08-17, 10:54   

Immortal, ale Ty piszesz o kalkulatorze psim! A Wolfinka pisze o kocim. To są dwa zupełnie różne narzędzia mające zupełnie różnych autorów!

Wiele osób na forum niestety zmierzyło się z chorobą swoich kotów i wiele kotów karmionych na podstawie kalkulatora miało robione rozszerzone badania. Nadmiaru żelaza w organizmie z tego co sobie przypominam u żadnego z kotów nie stwierdzono.
_________________
Instrukcja obsługi Kalkulatora
  Zaproszone osoby: 187
 
NSO 


Barfuje od: 24.01.2014
Dołączyła: 28 Sty 2014
Posty: 606
Skąd: Poznań
Wysłany: 2014-08-17, 12:13   

Ja dawałam początkowo dawkę wg tego co zostało tu opisane w tym temacie (o ile pamiętam, to 2 łyżeczki na kilka kilo mięsa), po rozmowie z koleżanką która sama psom swoim komponuje barf i nie czyta żadnych for ostrzegła mnie że hemoglobina to jest czyste białko, nie wolno tego podawać aż tyle, będzie nadmiar żelaza . To wzięłam i zmniejszyłam dawkę do 3-4 płaskie małe łyżeczki TYGODNIOWO (zaczęłam podawać głównie po tych bardziej wymagających fizycznie treningach). Po ok 2 tygodniach pies miał niekontrolowane drgawki całego ciała zwłaszcza łap i pojechaliśmy na rozszerzone badanie krwi w którym wyszedł duży nadmiar żelaza. Wetka kazała na miesiąc odstawić hemo i potem podawać jedną małą płaską łyżeczkę tygodniowo. I tak zrobiłam, ale po 2-3 tygodniach od wznowienia podawania hemo, znowu miał te drgawki, choć trochę słabsze, poza tym kilka razy zwymiotował posiłki z krwią, więc odstawiłam zupełnie krew i teraz już wszystko się unormowało.

[ Dodano: 2014-08-17, 12:16 ]
Aha, a moje koty lubią krew (dostają dosłownie 10ml jako płyn) ale też zawsze wymiotują po krwi i ostatecznie też im nie podaję :-|
 
 
wolfinka 
BARFny Hodowca


Barfuje od: XI 2013
Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 16 Lis 2013
Posty: 171
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2014-08-17, 16:03   

Ines, nawet przy rozszerzonych badaniach żelazo nie jest parametrem, który się często oznacza bo potrzeba taka zachodzi głównie przy anemiach, a nawet jeżeli jest już anemia to i tak poziom żelaza nie zawsze jest sprawdzany. Nawet w tzw. profilach rozszerzonych ten pierwiastek nie jest ujęty w ofertach labów. Jeżeli podczas tworzenia kalkulatora psiego jak i kociego założono, że sklepowe mięso jest w 100% skrwawione to bardzo prawdopodobne jest , że z hemo u kotów przesadzamy.
 
 
Ines 
BARFny Hodowca
Ekspert


Barfuje od: 12.12.13r
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 7 razy
Wiek: 34
Dołączyła: 23 Sty 2013
Posty: 2660
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2014-08-17, 16:31   

Trzeba by było w takim razie to zbadać, aby mieć podstawy do wprowadzenia zmian. Opinia Immortal za to była bardzo stanowcza - polecenie koniecznejgo zmniejszenia ilości hemoglobiny w kocich mieszankach. Opinia taka została wystawiona na podstawie doświadczeń z kalkulatorem psim. To są dwa zupełnie różne narzędzia i moim zdaniem to nie są rzetelne podstawy do wydawania tak kategorycznych osądów. Co innego gdybanie a co innego kategoryczne stwierdzanie "faktów". To forum czyta wielu początkujących barferów i komuś można zrobić w ten sposób krzywdę.
_________________
Instrukcja obsługi Kalkulatora
  Zaproszone osoby: 187
 
Skipper 
Ekspert


Barfuje od: 2012.08.20
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 4 razy
Dołączyła: 31 Sie 2012
Posty: 2808
Wysłany: 2014-08-17, 16:32   

Wolfinka, z tym przesadzaniem z hemo u kotów to nie byłabym taka pewna - w ubiegłym roku zarówno Skippi jak i Rico (koty) mieli żelazo poniżej lub w dolnych granicach normy przy suplementacji zgodnie z zaleceniami kalkulatora. Ja w tej chwili daję ciutkę więcej niż zaleca kalkulator - Rico w ostatnich badaniach miał żelazo 114 μg/dl przy normie 68-215 μg/dl (jest to norma ALAB; Laboklin jako normę podaje wartości 110-170 μg/dl, Lab-Wet 12,2-38,5 μmol/dl co po przeliczeniu daje 68-215 μg/dl, Ideex 70-210 μg/dl).

Żelazo standardowo jest robione w profilu diagnostycznym ALAB; Skippi ostatnie badania miał robione w Lab-Wecie (full opcja) i niestety żelaza nie zrobili, widocznie trzeba zlecać i płacić dodatkowo.

Gdyby u jednego kota był ten niedobór to mogłoby być coś nie tak z kotem, ale u obu ?
Niedługo pewnie zrobię Tośkowi pełny profil diagnostyczny w ALAB, zobaczymy jak to u niego będzie wyglądać :roll:

Myślę, że byłoby dobrze, gdyby wypowiedzieli się również inni właściciele kotów na BARF-ie suplementujący hemoglobinę i które miały oznaczany poziom żelaza.
_________________
Mimo, że regulamin forum to FIKCJA - Śpiewać to rzecz ludzka, miauczeć to rzecz boska... :mrgreen: (Zhuangzi 庄子)
 
 
wolfinka 
BARFny Hodowca


Barfuje od: XI 2013
Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 16 Lis 2013
Posty: 171
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2014-08-17, 17:43   

Skipper ja też nie jestem pewna :-) Myślę, że jest to jednak temat, który warto przemyśleć i badania zrobić :kwiatek:
Moje psy miały też podniesiony sód i chlor, to też każe mi wątpić w zasadność podawania soli, a już na pewno nie w ilościach wyliczonych przez kalkulator....
W przypadku psów ( z kotami mam zbyt mało barfnych doświadczeń, aby się wypowiadać) początkującym barferom radziłabym unikać suplementów, ewentualnie uzupełnić niedobory, które wyjdą( o ile wyjdą) w badaniach jeżeli stosują zróżnicowaną dietę. Moje psy wcześniej nie dostawały supli i wszystko było w normach.
Na dzień dzisiejszy pozostaję tylko przy podawaniu oleju z łososia oraz drożdży. Przy następnych badaniach oznaczę też jod :faja:
Ostatnio zmieniony przez wolfinka 2014-08-17, 18:01, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
immortal 

Dołączyła: 04 Kwi 2013
Posty: 453
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2014-08-17, 17:56   

Ines napisał/a:
Immortal, ale Ty piszesz o kalkulatorze psim! A Wolfinka pisze o kocim. To są dwa zupełnie różne narzędzia mające zupełnie różnych autorów!

ok, widzę, że pytanie było odnośnie kotów
 
 
Skipper 
Ekspert


Barfuje od: 2012.08.20
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 4 razy
Dołączyła: 31 Sie 2012
Posty: 2808
Wysłany: 2014-08-17, 18:33   

wolfinka napisał/a:
Myślę, że jest to jednak temat, który warto przemyśleć i badania zrobić :kwiatek:

Dlatego też zaproponowałam, że jeżeli ktoś robi mieszanki BARF z hemoglobiną i oznaczał poziom żelaza u kotów to żeby podał tutaj na forum jakie koty miały wyniki.
_________________
Mimo, że regulamin forum to FIKCJA - Śpiewać to rzecz ludzka, miauczeć to rzecz boska... :mrgreen: (Zhuangzi 庄子)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne