BARFny Świat Strona GłównaBARFny Świat Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Kontakt  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
BARF a wyniki badań krwi i moczu
Autor Wiadomość
Sleeping 

Barfuje od: 2013
Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 22 Sie 2013
Posty: 52
Skąd: Kraków
Wysłany: 2014-01-14, 23:36   

tak z ciekawości, ile kosztuje wykonanie samego jonogramu?
 
 
Tilia 


Barfuje od: 11.2008
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 6 razy
Dołączyła: 06 Cze 2012
Posty: 356
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2014-01-14, 23:37   

Oj kurcze, przyznam że nie pamiętam. Ale jutro rano będę u weta i zapytam. Zazwyczaj robimy całość, ale akurat potrzebny był jonogram. No i filarie.

dopisek:
Dorzucam świeże badania Nono, styczeń 2014, fragment z jonogramem. Nono barfuje od blisko trzech lat.



I tu, jak widać, chlorki powyżej normy.
 
 
Margot 
Ekspert

Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 17 razy
Dołączyła: 01 Paź 2011
Posty: 1532
Wysłany: 2014-01-15, 02:14   

Sleeping napisał/a:
tak z ciekawości, ile kosztuje wykonanie samego jonogramu?

Jak Cię nie skasują za wizytę i pobranie krwi (musisz się upewnić), to za sam jonogram rozszerzony (6 parametrów: Ca, P, K, Na, Cl, Mg) powinno wyjść mniej niż 30zł. Za oznaczenie pojedynczych jonów kiedyś płaciłam po 5 zł za każdy, więc w zestawie powinno być trochę taniej, aczkolwiek trochę czasu od tamtej pory upłynęło (a teraz robię tylko pełne profile diagnostyczne, co wychodzi w przeliczenu na parametr znacznie taniej).
Może spróbuj dodawać do diety trochę mączki ze skorupek jaj, aby podnieść ten wapń i zrób jonogram za jakąś chwilę, aby sprawdzić, czy się podniósł. A może twojemu psu brakuje po prostu wit. D, która jest ważna jeżeli chodzi o przyswajanie wapnia? Wtedy warto byłoby suplementować tran, albo dodać do diety trochę surowego łososia.

Zauważyłam, że nie podali Ci w wynikach poziomu kreatyniny, chyba że nie przepisałaś. Na pewno musiała (przynajmniej powinna) być oznaczana, bo mocznik jest.
 
 
Sleeping 

Barfuje od: 2013
Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 22 Sie 2013
Posty: 52
Skąd: Kraków
Wysłany: 2014-01-15, 08:48   

nie, nie była niestety oznaczana. oni po prostu standardowo jej nie oznaczają o co zrobiłam kiedyś taką awanturę (mocznik poprzedniej suni był wysoki, więc poziom kreatyniny był konieczny), że mi zrobili za free wszystkie badania następnego dnia ;) a te chlorki? są takie niskie, a sód wysoki? bo morfologia na moje oko jest taka z powodu odwodnienia. tak się zastanawiam, czy nie podać jej elektrolitów do picia, co myślicie?

edit: a porpos witaminy D to faktycznie sunia jej prawie nie ma w diecie! kompletnie o tym zapomniałam :( jaki tran kupić?
 
 
Margot 
Ekspert

Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 17 razy
Dołączyła: 01 Paź 2011
Posty: 1532
Wysłany: 2014-01-15, 11:15   

To tym razem też zrób im tę awanturę o brak wyniku kreatyniny. To jest kluczowy parametr biochemiczny wskazujący na kondycję nerek, jego oznaczenie jest w standardzie każdego podstawowego badania (oprócz enzymów watrobowych, mocznika, glukozy i białka całkowitego). A następnym razem ustal z wetem, aby zmienił laboratorium (nie wiem skąd jesteś i jakie macie tam możliwości). To, że mocznik jest w normie nie musi oznaczać że z nerkami jest wszystko OK, dlatego kreatynina musi być w zestawie bez dwóch zdań. Wiem to najlepiej, bo mam koty chore na PNN, które od początku diagnozy nie miały jeszcze podwyższonego mocznika (mimo, że są na barfie).

Co do wapnia, możesz też poprosić następnym razem o oznaczenie dodatkowo wapnia zjonizowanego, aby zobaczyć, czy pies rzeczywiście ma jego niedobory, jak na to wskazał poziom wapnia całkowitego poniżej normy.

Tran możesz kupić Lunderlandu w ekozwierzaku, albo np. bezsmakowego Mollersa w aptece

Jeżeli podejrzewasz odwodnienie u psa (na co rzeczywiście wskazują parametry czerwonokrwinkowe, ale mogą też wynikać ze stresu podczas wizyty u weta), to sprawdź jeszcze mocz z ciężarem właściwym, czy odwodnienie wnika z małego poboru wody czy nadmiernego wydalania moczu (potrzebne oznaczenie ciężaru właściwego koniecznie refraktometrem).
 
 
Sleeping 

Barfuje od: 2013
Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 22 Sie 2013
Posty: 52
Skąd: Kraków
Wysłany: 2014-01-15, 14:42   

jesteśmy z Krakowa :) od lat leczymy się w Krakvecie (poza chemioterapią poprzedniej suczki, bo tam po prostu takich zabiegów nie wykonują). Krakvet ma własne laboratorium, z tym że ma dwie siedziby i my do tej głównej mamy daleko. następnym razem badania zrobię gdzieś, gdzie próbka zostanie zbadana na miejscu po prostu. za miesiąc powtórzę jonogram, będzie odpowiednie? do tego czasu tran, wapń sypać dodatkowo czy nie? zamówiłam jeszcze algii i drożdże, mogę bezpiecznie podawać przy takich wynikach? no i co z tymi chlorkami, ktoś wie...?:(
 
 
isabelle30 
Ekspert

Pomogła: 11 razy
Dołączyła: 19 Sty 2012
Posty: 2612
Wysłany: 2014-01-15, 17:02   

Z tego co podczytuję tu i ówdzie - ostatnimi czasy Krakwet mocno podupadł - jedzie na dawnej opinii już chyba siłą rozpędu.
Dziś pobraliśmy krew na pełny profil - morfologia, biochemia rozszerzona, jonogram plus tarczyca i zapłaciłam 155. Tarczyca z tego pewnie najdroższa.
 
 
Sleeping 

Barfuje od: 2013
Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 22 Sie 2013
Posty: 52
Skąd: Kraków
Wysłany: 2014-01-15, 17:14   

Krakvet ma paru naprawdę dobrych lekarzy, ale okazuje się że wyrzuciłam 30zł w błoto :(( i jestem mega zła z tego powodu... znajdę sobie lecznicę inną na badania krwi po prostu.
 
 
Margot 
Ekspert

Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 17 razy
Dołączyła: 01 Paź 2011
Posty: 1532
Wysłany: 2014-01-15, 17:19   

Sleeping napisał/a:
Krakvet ma własne laboratorium, z tym że ma dwie siedziby i my do tej głównej mamy daleko. następnym razem badania zrobię gdzieś, gdzie próbka zostanie zbadana na miejscu po prostu.

Rzeczywiście zaletą robienia badań na miejscu, na aparaturze w gabinecie weterynaryjnym jest to, że krew idzie do badania od razu. Jednak nie wiem czy nie lepiej oddać materiał do profesjonalnego labu, zwłaszcza, że tam jest większa szansa na oznaczenie większej ilości parametrów. W Krakowie jest Lab-Vet (jak o każdym laboratorium rózne opinie słyszałam, i dobre i gorsze, tzn. ja o tym warszawskim oddziale).
Sleeping napisał/a:
za miesiąc powtórzę jonogram, będzie odpowiednie? do tego czasu tran, wapń sypać dodatkowo czy nie? zamówiłam jeszcze algii i drożdże, mogę bezpiecznie podawać przy takich wynikach?
Myślę, że OK. Co do ilości supli jakie powinnaś dodawać do diety psa się nie wypowiem, bo nie znam się na normach żywieniowych psów. Drożdże na pewno można podać bezkarnie, bo nadmiar witamin B pies wysika, resztę powinnaś dopasować do ilości mięsa i zapotrzebowania psa (do wagi, może wieku?). Może, kalkulator służyłby jakąś podpowiedzią, orientacyjnie).
Sleeping napisał/a:
no i co z tymi chlorkami, ktoś wie...?:(

Niski poziom chlorków może m.in. wynikać z odwodnienia lub z niewystarczającej podaży w diecie.

Edit: Ja za pobranie krwi + pełen profil diagnostyczny (morfologia + biochemia z rozszerzonym jonogramem,chyba w sumie 26 oznaczeń biochemicznych) płaciłam 110zł.(nie wliczając kosztów wizyty/konsultacji), z czego koszt samego badania to 90zł, w Alabie http://alabwet.hbz.pl/245-profil-diagnostyczny
 
 
Sleeping 

Barfuje od: 2013
Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 22 Sie 2013
Posty: 52
Skąd: Kraków
Wysłany: 2014-01-15, 17:38   

no tak, tylko sód jest bardzo wysoko a one są ze sobą związane jeśli chodzi o dietę. swoją drogą to ciekawe, bo bardzo rzadko dodaję Nurii sól do żarcia, bo posolonego nie chce jeść.... Wet mówił, że chlorki są najbardziej wrażliwe na to wszystko co się dzieje wokół nich (przechowywanie krwi, nieodpowiednie pobieranie i tak dalej).
 
 
Jara 

Barfuje od: 06.2013
Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 26 Cze 2013
Posty: 198
Wysłany: 2014-01-15, 20:45   

U nas też sód jest podwyższony, a nie solimy ;)
 
 
flamur 

Barfuje od: 11.2013
Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 08 Sty 2014
Posty: 11
Skąd: Świdnica Śląska
Wysłany: 2014-01-15, 21:15   

O czym świadczy zbyt niskie białko w wynikach? Dzisiaj na telefon dostałam odpowiedź, że wszystko mamy w normie tylko to białka jest za mało. Jutro odbieram wyniki i mogę podać wtedy wszystko,ale chciałabym się przygotować do rozmowy z wetem ( jak większość był sceptyczny co do diety ;-) ). O czym świadczy obniżone białko i jak temu przeciwdziałać?
trochę mnie to dziwi, bo psiak jest w wieku 5 miesięcy, waga 28 kg, a dziennie przerabia do 2 kg mięsa. W większości mięśnie ( wołowina, konina, indyk, kurczak, ostatnio doszła przepona barania, bywał też gulasz z jelenia), mięso z kością ( skrzydła kaczka, skrzydła kurczak, chrząstka indycza, szyja kaczka, indyk, gęś,ogon cielęcy, żebra jagnięce), podroby ( wątróbka królicza bądź barania, serca cielęce, kacze, gęsie,indycze, żołądki też wszelkiego ptactwa i końskie, żwacze wołowe, cielęce i jagnięce). Staram się utrzymać proporcję 50% mięsień, 20% żwacz, 15% kości i 15% podrobów. Warzywa co 2-3 dni, owoce jak sobie przypomnę między posiłkami. Wydaje się, że jak na początkujących to różnorodnie, a tu taki klops z tym białkiem :shock:
Suplementacja jak na razie - drożdże browarnicze, algi morskie, małż nowozelandzki, dzika róża, olej z łososia i skorupki jaj (chcę wprowadzić jeszcze co nieco, ale muszę się doszkolić).
Jakieś sugestie co jest nie tak, może coś przeoczyłam? Muszę się jakoś jutro bronić :mrgreen:
 
 
isabelle30 
Ekspert

Pomogła: 11 razy
Dołączyła: 19 Sty 2012
Posty: 2612
Wysłany: 2014-01-15, 21:21   

Najpierw się dowiedz jakie jest to "obniżenie".
Pies jeszcze intensywnie rośnie. Dużo zużywa. Badania były robione na czczo... w tej diecie nie widzę niedoborów białka :mrgreen:
 
 
flamur 

Barfuje od: 11.2013
Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 08 Sty 2014
Posty: 11
Skąd: Świdnica Śląska
Wysłany: 2014-01-16, 14:48   

isabelle30 napisał/a:
Najpierw się dowiedz jakie jest to "obniżenie".
Pies jeszcze intensywnie rośnie. Dużo zużywa. Badania były robione na czczo... w tej diecie nie widzę niedoborów białka :mrgreen:


Tak, badania były robione na czczo, a obniżenie białka jest podobno znaczne.
Wszystko mi się przesunie do jutra, bo wet pojechał w teren, a to jest lecznica w innym mieście ( uroki prowincji ). Czekam jednak spokojnie, najbardziej bałam się o wapń/ fosfor i ostatnio o potas ( z kalkulatora wyszło mi, że go jest sporo za dużo, ale do kalkulatora uśmiechnęłam się dopiero kilka dni temu). Jak będę miała wyniki w ręku podpytam Was co dalej robić :kwiatek:
 
 
isabelle30 
Ekspert

Pomogła: 11 razy
Dołączyła: 19 Sty 2012
Posty: 2612
Wysłany: 2014-01-17, 12:47   

Mam wyniki badańChlorki 124.6 przy wartościach referencyjnych 98.7-115.6

Ki czort z tymi chlorkami? Jedyne źródło soli Brutus ma w pokarmie... i algach. Żadnej soli ani nic słonego nie dostaje.

Oprócz tego lekko ponizej poziomu leukocyty ogólne, erytrocyty mogłyby nieco stać wyzej ale trzymają się w normie pry prawidłowych parametrach krwinki, glukoza oczywiście poniżej normy - za długo głodował, i globulin nieco zbayt mało przy prawidłowej wartości białka całkowitego i albumin.

Generalnie wszystko gra.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne