BARFny Świat Strona GłównaBARFny Świat Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Kontakt  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Nabiał (produkty mleczne)
Autor Wiadomość
Tilia 


Barfuje od: 11.2008
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 6 razy
Dołączyła: 06 Cze 2012
Posty: 356
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2012-10-18, 14:55   

I ja w pełni rozumiem Wasze racje i w dużym stopniu się z Wami zgadzam.
Czy nabiał nie jest wartościowy, no pewnie nie jest zupełnie naturalny dla zwierzaka, fakt że ja również podaję go bardziej "dla smaku", ale widziałam psy odchowane bardzo dobrze, a odchowane przy bardzo dużym udziale prod. mlecznych - np w górach tradycyjnie "na żentycy" (praktycznie bez mięsa, bo drogie, małe jak najszybciej oddzielane od matki, bo matka idzie pracować). Inna ciekawostka - ludy pierwotne tradycyjnie odchowujące swoje charty... kobiety karmiące dzieliły się ze szczeniętami nie tylko mlekiem kóz, ale i własnym. Fakt, że chodziło o szczenięta, ale to argument o mleku innego gatunku.

To wszystko jest oczywiście w dużym stopniu uznaniowe i oczywiście - nie ma co kruszyć kopii o coś, co nie szkodzi. Ja na przykład sceptycznie podchodzę do dodawania profilaktycznie wszelkiej maści suplementów z całego świata (drożdże browarniane, algi morskie itd) jeśli nie mam takiej potrzeby - a wiele osób daje wszystko i też jest ok.
 
 
ciocia_mlotek 
Ekspert


Barfuje od: 25.07.12
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 11 razy
Dołączyła: 01 Sie 2012
Posty: 4452
Skąd: góry Szkocji
Wysłany: 2012-10-18, 15:24   

mam podobne zdanie do profilaktycznego podawania suplementów. Mają wg mnie sens wtedy, kiedy dieta jest istotnie w jakiś składnik uboga lub jeżeli zwiększona dawka czegoś ma pomóc w konkretnej "przypadłości". Ja podaję np dużo i dużą różnorodność dziczyzny wszelkiej maści, najlepiej w "całości" (kupuje całego ptaka i skarmiam całego, ale w częściach bo zazwyczaj jest za duży żeby mój pies mógł go zjeść całego za jednym posiedzeniem) - naturalniej już chyba nie mogę (na polowanie mu raczej nie pozwolę bo jednak wolę przemrozić najpierw). Tam, gdzie nie mogę podać całego zwierzęcia (nawet w kawałkach całego jelenia czy krowy nie upchnę w zamrażarce :mrgreen: )staram się po prostu odwzorować proporcje naturalne. W mojej okolicy rolnikom nie opłaca się kupować specjalnych pasz, wszystko jest wypasane (jedyny użytek z lokalnej ziemi bo tu nic "jadalnego" nie rośnie) czyli też bliskie naturze (jak kupuję dla siebie mięcho i ma napisane, że szkockie to też mogę być praktycznie pewna, że było wypasane). Dlatego suplementów u nas praktycznie nie ma. Zdecydowałam sie tylko na drożdże, chcę sprawdzić z konkretnych powodów na jednym konkretnym psie :-D
_________________
Taz i Cu sith na surowo
 
 
cromikowa 
BARFny Hodowca

Barfuje od: luty 2012
Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 17 Paź 2012
Posty: 38
Wysłany: 2012-10-18, 19:19   

Zapytałam konkretnie o śmietanę, bo moja weterynarz powiedziała, żeby śmietany nie podawała, bo ona nie ma dla psa wartości i jak już to poleca jogurt naturalny. Ja moim psom podaję sporadycznie - jak kupię dla nas i zostanie to dorzucam im, ale nie kupuję specjalnie dla nich.
 
 
Shetanka 

Dołączyła: 25 Paź 2014
Posty: 16
Wysłany: 2014-10-27, 15:20   

Powiedzcie mi jeszcze... co oprócz mięsa, podrobów itd oraz warzyw i owoców dodajecie do BARFa?
Wiem, że jogurt naturalny można... Serek biały też? I najlepiej zamówić jakieś dodatki typu sól morska albo algi?
 
 
Lena06 


Barfuje od: 28.07.2014
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 9 razy
Dołączyła: 21 Lip 2014
Posty: 1292
Wysłany: 2014-10-27, 15:28   

Nabiał generalnie niezbyt często. Ja np. daję mojemu raz na tydzień twarogu 50-100g ale tylko dla jego... przyjemności ;D
Do zamówienia: algi, drożdże, olej z łososia, tran, hemoglobina, tokivit E, sól morska/ himalajska i skorupki z jajek (można kupić, ale też zrobić samemu) :)
Tutaj wątki o suplementach:
http://www.barfnyswiat.org/viewtopic.php?t=81
 
 
ciocia_mlotek 
Ekspert


Barfuje od: 25.07.12
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 11 razy
Dołączyła: 01 Sie 2012
Posty: 4452
Skąd: góry Szkocji
Wysłany: 2014-10-27, 15:29   

barf jest dietą naturalną. Nabiał nie jest naturalnym pokarmem. Mleko nie jest naturalne po odstawieniu od cyca a już tymbardziej przetwory mleczne z mleka innego niz własny gatunku. Nabiału NIE DODAJEMY do barfa.
Jasne, jeśli Twój pies np bardzo lubi jogurt to jak mu dasz kubeczek do wylizania czasem to mu nie zaszkodzisz. Ale nigdy nie powinno to byc traktowane jako element diety.
_________________
Taz i Cu sith na surowo
 
 
Shetanka 

Dołączyła: 25 Paź 2014
Posty: 16
Wysłany: 2014-10-27, 15:34   

Okej, po prostu jak robiłam research to często pojawiały się takie rzeczy w jadłospisach...
 
 
Mój Lucky 


Dołączyła: 12 Sty 2015
Posty: 25
Skąd: Francja
Wysłany: 2015-01-25, 18:00   

Mam jeszcze pytanie o jogurty naturalne/biały ser (które tutaj różnią się odrobinę konsystencją).
Zdarza się, że gdy ja jem jogurt lub biały ser, Lucky przybiega i mi go wylizuje. Ja nie protestuję, bo uznaję, że czegoś mu może w organizmie brakować.
Inna rzecz, że raz się dorwał do mojego jogurtu z ananasem i kiedy trafiał na kawałki owoców - nie pluł nimi, tylko je rozgryzał i przełykał.
Nie wiem, mam nadzieję, że pozwalając mu jeść ten nabiał (to nie zdarza się często) nie szkodzę kotu.
_________________
"Ludzi można z grubsza podzielić na dwie kategorie: miłośników kotów i osoby poszkodowane przez los."
Oscar Wilde
 
 
Jinx the Cat 


Barfuje od: próbuje...
Wiek: 61
Dołączył: 21 Gru 2014
Posty: 183
Skąd: Bawaria
Wysłany: 2015-01-25, 18:34   

Mój Lucky, jesli dasz troche od czasu do czasu nie powinno zaszkodzic - taki "zakazany"smakolyk...ale trzeba uwazac,bo to jednak co prawda sfermentowane ale mleko,a mleko to Laktoza...przy wiadomych problemach Lucky´ego nie byloby wskazane gdyby dostal biegunki i sie jeszcze dodatkowo odwodnil...chociaz gdzies czytalem,ze troche jogurtu jest nawet wskazane np. gdy kot bierze antybiotyki.Ale niech tu sie madrzejsi ode mnie wypowiedza... :-P
_________________
Koty to lepsi ludzie !
 
 
Mój Lucky 


Dołączyła: 12 Sty 2015
Posty: 25
Skąd: Francja
Wysłany: 2015-01-25, 18:56   

Jinx the Cat, co do ryzyka biegunek, to to, co ja w tej chwili obserwuję w wyodrębnionej kuwecie (bo koty są w domu dwa) dla Lucky, to są raczej lekkie zatwardzenia, więc może on sam to sobie jakoś reguluje.

OT usunięto
_________________
"Ludzi można z grubsza podzielić na dwie kategorie: miłośników kotów i osoby poszkodowane przez los."
Oscar Wilde
Ostatnio zmieniony przez dagnes 2015-01-28, 21:27, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Jinx the Cat 


Barfuje od: próbuje...
Wiek: 61
Dołączył: 21 Gru 2014
Posty: 183
Skąd: Bawaria
Wysłany: 2015-01-25, 19:07   

Mój Lucky, w sumie na BARFie qupa powinna podobno byc mala,twarda i raczej bezwonna,a Ty mu takiego "czesciowego" BARFa podajesz,ze moze to dlatego...

OT usunięto
_________________
Koty to lepsi ludzie !
Ostatnio zmieniony przez dagnes 2015-01-28, 21:28, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
małga 


Barfuje od: 11.2014
Pomogła: 8 razy
Dołączyła: 20 Lis 2014
Posty: 839
Skąd: znad morza/W-wa
Wysłany: 2015-01-26, 03:45   

Czy mogę się podpiąć do pytania o nabiał?
U mnie koty na chrupkach jadły często biały serek Bieluch, tak po łyżce/czce na kota/dzień. Nie znalazłam tematu nabiał w barfie :oops: poza osobnymi wzmiankami w postach, na które nie było odpowiedzi, że się wyklucza.
Teraz daję im serek rzadziej i nie mają sensacji żołądkowych, ale chciałabym się upewnić, jak to się ma do trawienia surowego mięsa, oraz czy i jak to wliczać do proporcji składników odżywczych na dzień? Koty starsze, zależy mi by ochronić je przed niewydolnością nerek jak i cukrzycą.
(na 100 gr serka:białko 8,6 gr, tłuszcz 8,6 gr, węglowodany 4 gr, nie wiem jak składowo wapń)
Taki serek to smakołyk, czasem nagroda, trochę jak lody dla mnie.

OT usunięto
Ostatnio zmieniony przez dagnes 2015-01-28, 22:01, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
Mój Lucky 


Dołączyła: 12 Sty 2015
Posty: 25
Skąd: Francja
Wysłany: 2015-01-26, 06:29   

Małga, z serkami a nawet mlekiem jest u Lucky'ego tak, że generalnie się wykręca i nie chce. Ale zdarzają się dni, że gdzie się zwyczajnie na nie rzuca. Mleka staram się mu nie dawać, raczej trochę zabielam nim wodę i wtedy (raz na jakiś czas) mam wielki sukces, bo pije tę zabieloną wodę jak opętany, a mnie najbardziej chodzi o to, żeby dużo pił.
Z serkami i jogurtami jest podobnie: raczej nie, ale bywają dni, momenty, gdzie je wcina jak najęty.
Zezwalam mu, bo uznaję, że może jednak instynkt mu coś podpowiada i z całkowitej głupoty tego nie robi tym bardziej, że to ludzkie cechy (np. głupota) i nie ma ich co przypisywać zwierzęciu.

OT usunięto
_________________
"Ludzi można z grubsza podzielić na dwie kategorie: miłośników kotów i osoby poszkodowane przez los."
Oscar Wilde
Ostatnio zmieniony przez dagnes 2015-01-28, 21:29, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Ines 
BARFny Hodowca
Ekspert


Barfuje od: 12.12.13r
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 7 razy
Wiek: 34
Dołączyła: 23 Sty 2013
Posty: 2660
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2015-01-26, 08:44   

Odpowiedź na Wasze wątpliwości jest tożsama z odpowiedzią na pytanie - czy dorosły kot w naturze jadłby nabiał w jakiejkolwiek postaci?

Jednak jesteśmy w temacie o żywieniu w chorobach nerek, a taki kot musi dużo pić. Myślę, że jeśli chcecie podawać swoim kotom nabiał, a one bardzo go lubią, to możecie wykorzystać go jako okazję do dopajania kotów - rozrabiając go z dużą ilością wody.
_________________
Instrukcja obsługi Kalkulatora
  Zaproszone osoby: 187
 
Mój Lucky 


Dołączyła: 12 Sty 2015
Posty: 25
Skąd: Francja
Wysłany: 2015-01-26, 15:59   

Ines, wiem, tzn. znam odpowiedź: nie jadłby w naturze nabiału, chyba że jego "natura" to byłby podwórkowy śmietnik i tam trafiłby na cokolwiek do jedzenia, np. nabiał.
Poza tym nawet w tym wątku wyczytałam, że jeśli ma się do czynienia z taką sytuacją, że kot przestał jeść W OGÓLE a rzuca się na nabiał, to lepiej jak zje cokolwiek - w tym nabiał - niż nic.

Pozdrawiam
_________________
"Ludzi można z grubsza podzielić na dwie kategorie: miłośników kotów i osoby poszkodowane przez los."
Oscar Wilde
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne