BARFny Świat Strona GłównaBARFny Świat Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Kontakt  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Kalkulator online
Autor Wiadomość
ulmo 

Dołączył: 04 Lut 2014
Posty: 36
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2015-05-31, 18:26   Kalkulator online

Witam,

od pewnego czasu karmię mojego kota wyłącznie barfem i jestem zdecydowanym zwolennikiem tej formy diety dla pupila. Tak się złożyło że postanowiłem ostatnio stworzyć nowy open-source projekt (zajmuje się programowaniem) i padło na barfny kalkulator online. Wydaje mi się że brakuje takiego rodzaju narzędzia do komponowania diety dla zwierząt (w formie online) i zapewne jest pewna grupa osób która mogła by na tym skorzystać, w tym ja.

Podstawowe kryteria którymi mam zamiar się kierować w budownie aplikacji to:
- wstępnie kalkulator dla psów, kotów i fretek
- możliwość wyboru wersji simple z gotowymi preparatami oraz zaawansowanej z suplami naturalnymi

W póżniejszym czasie prawdopodobnie będę chciał wprowadzić:
- rejestracja użytkowników
- modyfikacja wymagań żywieniowych z możliwością zapisu globalnego (dostęp dla wielu użytkowników) bądź prywatnego
- dodawanie własnych produktów do aplikacji prywatnie/globalnie

i wszystko co przyjdzie do głowy w praniu

Celem jest stworzenie zaawansowanego, darmowego narzędzia dostępnego zarówno z poziomu dużego monitora jak i wersji mobilnej.

Oczywiście nie mam zamiaru konkurować czy oferować zamiennik dla kalkulatora stworzonego na potrzeby tego serwisu. Sądzę jednak że opcja online z możliwością skomponowania mieszanki podczas stania w kolejce do rzeznika jest przydatna. Pytanie czy znalazły by się osoby chętne do pomocy w realizacji takiego projektu?
 
 
doradora 

Barfuje od: 09.2014
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 4 razy
Dołączyła: 09 Cze 2014
Posty: 1593
Skąd: Gliwice
Wysłany: 2015-06-01, 14:27   

ulmo napisał/a:
Sądzę jednak że opcja online z możliwością skomponowania mieszanki podczas stania w kolejce do rzeznika jest przydatna.

Potwierdzam, wczoraj właśnie miałam ten problem, że nie było w sklepie skrzydełek z kurczaka, a ja na nich chciałam oprzeć przepis (m.in. oczywiście).

Tylko ja nie lubię rzeczy on line bardzo i to z kilku powodów:
- nie korzystam z mobilnego internetu w telefonie
- w "moim" Auchanie ciężko z zasięgiem

Wolałabym coś, co działa off line.

W sumie, to mogłabym wziąć tablet z przepisem i zmieniać w sklepie ;-)
Ale z drugiej strony zmiana przepisu to nie jest takie hop siup, które potrafiłabym zrobić w kolejce...
 
 
Silvena 
Ekspert


Barfuje od: 28.04.2013
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 7 razy
Dołączyła: 18 Kwi 2013
Posty: 1216
Skąd: UK
Wysłany: 2015-06-01, 15:13   

Chyba był już pomysł na taki kalkulator.
Nie wiem czy pozwalanie na dodawanie mięs jest dobrym pomysłem, żeby za dużo błędów się nie namnożyło, bo ktoś sobie zrobi jakieś założenia, o których inna osoba może nie wiedzieć.

Bardziej wolałabym mieć możliwość zapisu takich mieszanek, żebym miała zawsze dostęp do tego co, koty jadły wcześniej, a co należałoby zmodyfikować, żeby była większa różnorodność.
I dobra by była też opcja tworzenia przepisów pod koty z konkretnymi problemami zdrowotnymi. Jakoś to zebrać w jednym miejscu

Chętnie pomogę przy tworzeniu, czasu wolnego mam sporo, aczkolwiek nie do końca wiem na czym ta pomoc miałaby konkretniej polegać :-)
 
 
 
Sojuz 
Ekspert


Barfuje od: 09.2012
Pomógł: 10 razy
Wiek: 30
Dołączył: 06 Sie 2012
Posty: 1433
Skąd: Poznań
Wysłany: 2015-06-01, 15:14   

ulmo, przyznam, że jestem już w trakcie tworzenia takiego narzędzia, ale na razie dla ludzi :-P Jednakże planuję tak je skonstruować, aby mogło "przyjąć" każdy model żywienia (z pewnymi ograniczeniami). Jednak nie ma co się rozpędzać, gdyż premiera na pewno nie będzie w tym roku.

Problem z aplikacjami off-line wiąże się z wysokim stopniem prawdopodobieństwa niekompatybilności. Trzeba pisać prawie że osobne aplikacje na różne systemy operacyjne, co wymaga znacznego nakładu czasowego, wiedzy, doświadczenia i większej niż jednej osoby (tak przynajmniej 10 programistów). Webaplikacje (przez przeglądarkę) upraszczają sytuację zwłaszcza osobom, które mają ograniczone zasoby ludzkie i czasowe na budowanie takiej aplikacji. Dostęp do Internetu staje się coraz bardziej powszechny. Już teraz rośnie popyt na aplikacje internetowe i to w zawrotnym tempie.
_________________
Naturalne stało się sztuczne, a prawdę uznano za kłamstwo.
 
 
dagnes 
Administrator


Barfuje od: 2008
Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 23 razy
Dołączyła: 13 Wrz 2011
Posty: 4837
Wysłany: 2015-06-01, 15:29   

Pomysł na stworzenie kalkulatora dla zwierzów on-line już nam zaświtał jakiś czas temu (znaczy w gronie obsługi Forum). Problem jest niestety od zawsze jeden:

ulmo napisał/a:
Pytanie czy znalazły by się osoby chętne do pomocy w realizacji takiego projektu?

Ludzi, którzy chcieliby to zrobić, mają czas, są w stanie się przyłożyć i zrobić to porządnie, a później przez kolejne lata czuć się odpowiedzialnymi za stworzone narzędzie, prowadzić pomoc techniczną, odpowiadać na pytania userów, wprowadzać konieczne poprawki techniczne i modyfikacje w zależności od potrzeb "rynku" wciąż jest jak na lekarstwo albo i mniej :-( .
_________________
Aby dotrzeć do źródła, musisz iść pod prąd
 
 
ulmo 

Dołączył: 04 Lut 2014
Posty: 36
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2015-06-01, 16:03   

Oczywiście funkcjonalność aplikacji póki co jest do ustalenia, narazie zamierzam skupić się na samym kalkulatorze w wersji z gotowymi preparatami oraz naturalnymi suplementami. Dalsze losy zależą już od zapotrzebowania na dane funkcję, a że sam barfuję to jakieś tam własne przemyślenia już mam:) Projekt byłby przeze mnie rozwijany nie tylko z punku widzenia barfa, lecz także jako programistyczny potworek hodowany w domu, więc jeśli chodzi o późniejsze utrzymanie techniczne to zapewniam że nie powinno być problemu. W najgorszym wypadku (różnie bywa) będzie to projekt open source prawdopodobnie na licencji GPL 2 lub MIT, więc ktoś będzie mógł go przejąć/skopiować.

Jeśli chodzi o wspomnianą pomoc, to przede wszystkim chodzi o kwestie merytoryczne związane z barfem oraz testowanie gotowej aplikacji. Myślę że wstępna wersja z prostą funkcjonalnością powinna powstać w przeciągu paru miesięcy (2-3), chyba że zostane przyciśnięty w pracy.

Co do opcji offline - niestety póki co nie przewiduje takiej opcji. W przyszłości możliwe że rozwinę projekt o aplikację na Windows Phone, jednak póki co nie chcę się skupiać na tej kwestii. Tak jak wspominał @Sojuz, jest to zdecydowanie więcej pracy.

/*
Dla osób związanych z programowaniem technologie które zamierzam wykorzystać:
ASP.NET WebApi/MVC, AngularJs, Bootstrap (sorry nie jestem web masterem:P)

Aplikacja zostanie wykonana w postaci SPA:
+ niskie zużycie transferu ze względu na pobieranie wyłącznie zmienionej treśni oraz CDN na biblioteki, jaki że będzie to aplikacja darmowa - jest to istotna kwestia
+ lepszy user experience
- ktoś ma jeszcze w tych czasach wyłączony javascript? ;p
*/
 
 
gpolomska 
Admin techniczny

Barfuje od: gpolomska
Pomogła: 2 razy
Dołączyła: 07 Sty 2013
Posty: 1740
Skąd: Mysłowice
Wysłany: 2015-06-01, 18:03   

A na jakim serwerze chcesz to postawić? Bo to nie pójdzie na zwykłym hostingu z PHP i MySQL.
 
 
ulmo 

Dołączył: 04 Lut 2014
Posty: 36
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2015-06-01, 19:57   

Oczywiście na serwerze przystosowanym do aplikacji .NET oraz MSSQL Server :)
 
 
gpolomska 
Admin techniczny

Barfuje od: gpolomska
Pomogła: 2 razy
Dołączyła: 07 Sty 2013
Posty: 1740
Skąd: Mysłowice
Wysłany: 2015-06-02, 07:32   

No właśnie - a wiesz jakie to są koszty serwera? Chyba, że znasz jakieś tanie, które to obsługują i jednocześnie zapewniają PHP (dla forum)?

To nie jest aplikacja biznesowa, gdzie ktoś będzie ładował ciężkie $$$ za stabilność itp. - dlatego był plan wersji online w PHP, który jest w każdym hostingu (ale za to nie klepie się w nim aplikacji tak łatwo, szybko i przyjemnie jak w .NET lub podobnych - tyle, że pisze się aplikację raz a później ewentualnie udoskonala a używa i hostuje latami).
 
 
doradora 

Barfuje od: 09.2014
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 4 razy
Dołączyła: 09 Cze 2014
Posty: 1593
Skąd: Gliwice
Wysłany: 2015-06-02, 07:48   

ulmo napisał/a:
oraz testowanie gotowej aplikacji.

mogę się zgłosić do testowania, lubię się czepiać :twisted:
 
 
ulmo 

Dołączył: 04 Lut 2014
Posty: 36
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2015-06-02, 08:51   

Czasy w których hosting .NET był drogi już dawno minęły. Wszystko także zależy od tego jak zostanie napisana aplikacja. To nie jest forum które pochłania ogromne ilości transferu. Po części z tego też względu strona będzie w formie Single Page Application. Przykładowo koszt standardowego pakietu hostingu .NET w Polsce to 110zl rocznie za 40GB/msc w tym z bazą danych w MSSQL. Podejrzewam że zużycie nie będzie większe niż 10GB/msc. Nie rozumiem tych $$$ za stabilność - przecież to ja będę robił aplikację. Nie rozumiem także zapewnienia wsparcia PHP dla forum - aplikacja będzie się znajdowała na osobnym hostingu utrzymywanym przeze mnie. BarfnyŚwiat to rzecz święta i nie zamierzam go ruszać:)

Dlaczego nie PHP/Java/Python/Django/(...)? Bo jestem programistą .NET.

Wstępnie aplikacja nie będzie oferowała więcej niż kalkulator w excelu dostępny na forum, oprócz tego że będzie w wersji online. Poza tym chcę się także skupić na prostocie - wiele osób zniechęca się bo uważa barf za coś trudnego, a excel omijają wielkim łukiem. Może uda się w ten sposób przekonać parę osób do barfa. Oczywiście jest także pytanie do autorów barfnych kalkulatorów z forum - czy mogę częściowo wykorzystać informacje zawarte w kalkulatorach (np. zapotrzebowanie na składniki odżywcze itp.)?
 
 
gpolomska 
Admin techniczny

Barfuje od: gpolomska
Pomogła: 2 razy
Dołączyła: 07 Sty 2013
Posty: 1740
Skąd: Mysłowice
Wysłany: 2015-06-02, 09:39   

Czyli będzie potrzebny osobny serwer na to. Barfny Świat to nie jest organizacja (żadne stowarzyszenie itp.) tylko prywatna osoba to założyła i z własnej kieszeni płaci za serwer już ten pod forum - dlatego mówię o kosztach dodatkowego serwera.

Co do samego kalkulatora - już robiłam kilka poprawek mieszanek, które wg kalkulatora niby były dobre, ale... bez wiedzy z działu o podstawach żywienia BARF itp. nie przejdzie - także jako zachęta "dla nowych" tak ale z silnym zaznaczeniem, że trzeba poczytać, bo inaczej niby w kalkulatorze nie krzyczy, ale są potworki typu:
- robienie w kółko tej samej mieszanki,
- dodawanie mączki kostnej choć fosfor jest w górnej normie i to dla kota starszego (a koty młode),
- dawanie mięs tak, że w kalkulatorze jest max białka i min. tłuszczu z zakresu dopuszczanego przez kalkulator,
- inne.

Poza tym myśl była taka, żeby dostęp do takiego kalkulatora był sprzężony z użytkownikiem tu na forum i to o odpowiednich uprawnieniach (taki, który ma tutaj dostęp do kalkulatora). Właśnie z powodów powyżej - żeby BARFem zwierzakowi pomóc a nie zaszkodzić, bo nieumiejętnie robione mieszanki mogą zrobić więcej szkody niż pożytku. Sam kalkulator (czy liczydło) to nie jest taki problem od strony programistycznej (w PHP to max. 2 tygodnie takiej solidnej roboty - dla mnie po kilkunastu latach programowania) jak to, żeby zrobić przy tym odpowiednią otoczkę z komentarzami itp. - pytanie, czy ktoś znajdzie czas na napisanie takiego poradnika z odsyłaczami do forum itd. plus do liczydła lista karm z podstawowymi parametrami i cały poradnik co ewentualnie skorygować, bo inaczej to zrobienie online w porównaniu do wersji excel niewiele da, a tylko koszty wygeneruje (nawet jeśli nie są one ogromne).
 
 
ulmo 

Dołączył: 04 Lut 2014
Posty: 36
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2015-06-02, 10:24   

To oczywiste że kalkulator nie będzie zwalniał z myślenia. Dodatkowe informacje w stylu 'aby nie robić takiej samej mieszanki' pewnie się pojawią, jednak celem aplikacji nie jest edukacja, a narzędzie do komponowania mieszanek. Jeśli chodzi o kwestię z błędnymi danymi w kalkulatorze - wystarczy je wyeliminować. Nie sądze by rejestracja na forum ratowała przed błędnym tworzeniem mieszanek. Sam gdy zaczynałem barfa robiłem masę błędów (pewnie nadal je robię), jednak z braku czasu nie zawsze miałem możliwość zajrzenia na forum, a jedynie w plik excel. Różnica między excelem a aplikacją online jest taka, że można ją dowolnie modyfikować i dodawać powiadomienia o "dobrych praktykach" podczas komponowania mieszanki.

Aplikację robię bo:
-szukam projektu open-source na którym ktoś mógłby skorzystać
-potrzebuję kalkulatora online w kolejce do rzeźnika:)

Jeśli będę jedyną osobą która z niej skorzysta: i tak ją zrealizuję.
Jeśli ktoś jeszcze poza mną skorzysta: super, bardzo się cieszę.

Temat założyłem nie po to aby dowiedzieć się czy powiniennem stworzyć aplikację, lecz po to by wykonać ją jak najlepiej. Także uprzedzam, wszelkie metody zniechęcania się nie powiodą:)
 
 
dagnes 
Administrator


Barfuje od: 2008
Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 23 razy
Dołączyła: 13 Wrz 2011
Posty: 4837
Wysłany: 2015-06-02, 12:40   

ulmo, myślę, że nikt tu nie próbuje Cię zniechęcać, a jedynie wszyscy chcą dowiedzieć się czegoś więcej, zobaczyć, na ile poważnie podchodzisz do projektu oraz czy twój kalkulator będzie na tyle dobrze przemyślany by aż tak łatwo nie zaszkodził zwierzakom. Dlatego poruszają kwestie potencjalnych problemów.
Oprócz tego, o czym pisała gpolomska (konieczność posiadania wiedzy barfowej, której żaden Kalkulator nie zastąpi), ja widzę jeszcze jedno:

ulmo napisał/a:
chcę się także skupić na prostocie - wiele osób zniechęca się bo uważa barf za coś trudnego

Dla maksymalnej prostoty mamy na Forum gotowe przepisy dla kotów i jadłospisy dla psów ;-) . Mam nadzieję, że twój plan "upraszczania BARFa" nie ma być czymś na wzór pseudo-BARFa? Bo z innych forów mamy już przykłady "prostoty" np. w jadłospisach dla psów :roll: . Skoro sam barfujesz, liczę że jednak nie o takie coś chodzi?

Ogólnie pomysł kalkulatora on-line jest super i uważam, że jest potrzebny (dlatego był już przez nas rozważany i planowany), a kwestie techniczne, jeśli będą odpowiednio dopracowane i zorganizowane, są sprawą drugorzędną. Potrzeba tego kalkulatora nie wynika jednak moim zdaniem z konieczności sporządzania przepisów w kolejce do rzeźnika ;-) . Jakoś nie wyobrażam sobie takiej akcji i serio - od 7 lat, od kiedy używam barfowych kalkulatorów, nigdy nie zdarzyło mi się mieć potrzeby sięgnięcia do nich w trakcie zakupów. Ale OK, jeśli barferzy takie potrzeby mają, to przyjmuję na wiarę, że kalkulator on-line będzie mial takie właśnie zadanie :lol: .
_________________
Aby dotrzeć do źródła, musisz iść pod prąd
 
 
ulmo 

Dołączył: 04 Lut 2014
Posty: 36
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2015-06-02, 13:17   

Moja metoda uproszczenia przepisów to przede wszystkim informacje co należy dodać/ zmienić w mieszance aby była jeszcze lepsza. Poza tym prawdopodobnie będzie bazować na gotowych preparatach, które pomimo że mają pewne zalecenia w ilości na kg mięsa, nie uwzględniają składu produktów. Zdaje sobie sprawę że gotowe preparaty nie są najlepszym wyborem, jednak jest to zazwyczaj pierwszy krok w stronę barfa. Wszystko jednak jest ciągle do dopracowania.

Zgodnie z pomysłem Silveny aplikacja umożliwiałaby wybranie kalkulatora uzależnionego od stanu zdrowia zwierzaka. Aktuanie największym problemem z kwestii merytorycznej jest zebranie wszystkich optymalnych zestawień składników odżywczych w zależności od takich parametrów jak poziom aktywności, choroby itp. Inaczej wyglądał by kalkulator dla kotów które są otyłe czy młode. Podejrzewam że te informacje znajdują się już na forum, niestety nie miałem jeszcze chwili aby konkretnie zbadać problem.

Gdy będę miał nieco czasu postaram się poskładać wszystkie wymagania co do aplikacji. W tym tygodniu muszę skończyć pewien projekt, więc prawdopodobnie zabiorę się za to od przyszłego tygodnia. Aktualnie gdyby ktoś miał jakiekolwiek pomysły co do jej działania - niech śmiało pisze:) Ułatwi to selekcję funkcji priotytetowych oraz tych które będą wprowadzane gdy wyjdzie pierwsza wersja aplikacji.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne