BARFny Świat Strona GłównaBARFny Świat Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Kontakt  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Amelka i Staś witają wszystkich
Autor Wiadomość
Amelka i Stas 

Dołączyła: 22 Lip 2015
Posty: 125
Skąd: Poznań
Wysłany: 2015-07-24, 11:19   

przytulanko, jeśli się nie pogniewasz zadam jedno pytanie.

Jaką ilość na dobę powinien dostać kotełek? Na opisie bodajże FC, wyczytałam, że 4.5kg kot powinien dostać ok 130g barfa na dobę. Czy to Twoim zdaniem jest prawidłowy wyznacznik?

Moje ogonki ważą Amelka 6kg (musi schudnąć) i Staś 2,5kg
Wg powyższego wskazania, matematycznie wyliczając wychodzi, że Amelka powinna dostawać ok 173,3g na dobę a Staś 72,2g na dobę. Czy tak powinnam to obliczać?

Póki co, kupiłam mrożoną wołowinę Barfa (pimex) i muszę przyrządzać mieszankę na bieżąco.

Zrobiłam mieszankę: wołowina+FC+tauryna+olej z łososia. Staś je, natomiast Amelka nie jest w ogóle zainteresowana :( i nie chce tego jeść. A to właśnie ona ze swoją nadwagą motywuje mnie do pracy nad barfem. Zaznaczę, że Amelka uwielbia surowa pierś z kurczaka czy indyka - może nie lubi wołowiny po prostu...
_________________
Amelka i Staś
 
 
doradora 

Barfuje od: 09.2014
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 4 razy
Dołączyła: 09 Cze 2014
Posty: 1593
Skąd: Gliwice
Wysłany: 2015-07-24, 11:33   

Amelka i Stas, Staś to jeszcze dziecko, jemu nie możesz wyliczać!
 
 
przytoolanka
[Usunięty]

Wysłany: 2015-07-24, 11:46   

Tak naprawdę to ilość dziennej porcji wyliczana jest przez kalkulator i zależy od użytych mięs (kaloryczności, ilości białka i tłuszczu) oraz od aktywności kota. Chyba, że korzystasz z gotowych przepisów, których nie przelicza się w kalkulatorze. Niestety ja jestem w kwestiach technicznych nowicjuszem - za bardzo Ci nie pomogę. Dzienne porcje moich mieszanek wahały się od 130 - 150g, także trudno mi coś Tobie podpowiedzieć. Ja swój pierwszy barf robiłam na e.a.s.y Barf, wrzucałam w dziale Receptariusz do sprawdzenia - tam korzystając z uprzejmości cierpliwych i wyrozumiałych bardziej doświadczonych barferów prosiłam o korektę. Do dziś popełniam błędy - każda mieszanka to stres. Radziłabym wprowadzać Ci barfa stopniowo - to duża rewolucja dla organizmu, który trzeba stopniowo przyzwyczajać do zmiany diety. Z własnego doświadczenia: na początek sprawdzaj czy kotom smakuje dany gatunek mięsa. Ja już wyrzuciłam całą mieszankę z powodu kaczki, która Kropkowi nie smakowała. Wszelkie pytania zadawaj w poszczególnych działach forum.
 
 
Amelka i Stas 

Dołączyła: 22 Lip 2015
Posty: 125
Skąd: Poznań
Wysłany: 2015-07-24, 11:47   

doradora dziękuję Ci za podpowiedź :)
Nie wyliczałam Stasiowi do tej pory jedzenia, jadł ile chciał i nadal będę się tego trzymać, możesz być spokojna :)

Zastanawiałam się tylko, nad średnią dawki, ponieważ jeśli chodzi o Amelkę, muszę kontrolować co i ile jej podaję :)

Czy Twoim zdaniem ten wskaźnik ok 130g na 4,5kg kota jest prawidłowy?

Pozdrawiamy serdecznie
_________________
Amelka i Staś
 
 
przytoolanka
[Usunięty]

Wysłany: 2015-07-24, 11:48   

doradora - dzięki za wsparcie - kontroluj nas na wszelki wypadek.
 
 
Amelka i Stas 

Dołączyła: 22 Lip 2015
Posty: 125
Skąd: Poznań
Wysłany: 2015-07-24, 11:50   

przytulanka dziękuję za dobre chęci :) Będę szukać działów i tam pytać :)
_________________
Amelka i Staś
 
 
przytoolanka
[Usunięty]

Wysłany: 2015-07-24, 11:50   

Nam tez się przytyło i przerabiałam temat dawkowania mieszanek kotom z nadwagą. O ile dobrze zrozumiałam, to tworząc przepis w kalkulator wpisujesz wagę pożądaną, a nie obecną.
 
 
Amelka i Stas 

Dołączyła: 22 Lip 2015
Posty: 125
Skąd: Poznań
Wysłany: 2015-07-24, 11:53   

przytulanko nie mam dostępu do żadnego kalkulatora :niewiem:

gdzie mogę taki znaleźć i jak się nim posługiwać?
_________________
Amelka i Staś
 
 
przytoolanka
[Usunięty]

Wysłany: 2015-07-24, 12:00   

Kalkulator jest dostępny dla zalogowanych uczestników forum w dziale: Barfny świat kotów - Barfny kalkulator dla kotów. Wpłacasz pieniążki na fundację, której namiary otrzymasz od Hebe. W ten sposób otrzymasz dostęp do kalkulatora.
 
 
Amelka i Stas 

Dołączyła: 22 Lip 2015
Posty: 125
Skąd: Poznań
Wysłany: 2015-07-24, 12:03   

Dziękuję bardzo :)
_________________
Amelka i Staś
 
 
vesela krava 
Ekspert


Barfuje od: 10/2013
Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 2 razy
Dołączyła: 08 Gru 2011
Posty: 952
Skąd: Francja
Wysłany: 2015-07-24, 12:11   

Amelka i Stas witajcie na forum :-)

Poniewaz Stas jest kociaciem, to rzeczywiscie nie nalezy mu nic wyliczac, moze sie okazac ze bedzie pochlanial bardzo duze porcje. Temat o zywieniu kociat.

Jak pisala przytoolanka, to kalkulator wyliczy Ci porcje w zaleznosci od uzytych mies, jednak kalkulator nie ma opcji wyliczania mieszanki w zaleznosci od aktywnosci kota. Zasada jest taka, ze kot ma zjesc dziennie 25g miesa na 1kg masy ciala. Do tego trzeba brac pod uwage ilosc bialka i tluszczu na 1kg mc. Moim zdaniem trzeba tez obserwowac swojego kota.
W receptariuszu otrzymasz pomoc w tworzeniu mieszanek, nawet jezeli nie masz jeszcze kalkulatora.

Co sie zas tyczy zywienia kotow z nadwaga, to w teorii schodzimy stopniowo do dziennej dawki na wage idealna, czyli jezeli kot wazy 6kg a uwazasz, ze idealna waga dla niego jest 5kg, to trzeba bedzie stopniowo zmniejszac dawke. Watek o otylosci
Ja ze swojej strony moge sie podzielic doswiadczeniem z moja kastrowana kotka. Po sterylce oczywiscie apetyt jej wzrosl, ja dawalam jej ciagle dawke na 4,5 kg, ktore byly jej waga idealna. Przy ostatniej kontroli bylam lekko zdziwiona widzac, ze wazy 5,5 kg :shock: Jest bardzo dobrze "wypelniona" i na pewno nie mozemy sobie pozwolic na przytycie. W jej przypadku wyglada na to ze powinna jesc mniejsza porcje niz jej to wylicza kalk. Wydaje mi sie, ze Sihaya miala podobne doswiadczenie ze sterylizowanym kotem (temat o barfie u kastratow)

A tu o kalkulatorze.
 
 
Amelka i Stas 

Dołączyła: 22 Lip 2015
Posty: 125
Skąd: Poznań
Wysłany: 2015-07-24, 12:33   

vesela crava bardzo Ci dziękuję.

Zaraz biegnę do wątku dla otyłych kotów. Tak się boję, żeby nie zrobić krzywdy Amelce, źle dopasowując dietę. Ogromnie mi zależy, aby Kotunia doszła do prawidłowej wagi, bo to młoda dziewczynka, a przez nadwagę i ociężałość zachowuje się jak koci senior :(

Staś faktycznie, w zależności od dnia, czasem je troszkę mniej, a czasem zastanawiam się gdzie ten czarny diabełek mieści to wszystko co pochłonie. Je kilka razy dziennie i czasem pochłania mniej, czasem bardzo dużo podczas jednego posiłku ;) O niego mniej się martwię gdyż on nie lubi w ogóle suchej karmy i je, póki co, porządne puszki (grau, granatapet, cosma nature itp.) na przemian z surowym kurczakiem. :)
_________________
Amelka i Staś
 
 
przytoolanka
[Usunięty]

Wysłany: 2015-07-24, 12:49   

vesela krava, to ja lepiej zrobiłam ostatnio. Co 2 tygodnie mniej więcej robimy mieszanki (ojciec i matka zainteresowanego) - przedtem bestia jest ważona. Zauważyłam wzrost wagi, obecną wrzuciłam do kalka, aby czasem dziecko głodne nie było :lol: Dopiero potem przeczytałam, że przy odchudzaniu obcinamy wagę wpisując w kalkulator wagę do której zmierzamy. U nas jest to wzrost z 3850g na 4100g więc tragedii nie ma, ale chodziło o to aby proces zahamować. Co mieszanka to skucha. Na początku się stresowałam strasznie, że złe mieszanki robię, ze kota zabiję. Teraz już mam większy luz. Kot żyje - ma się dobrze :-) Ale następnym razem jest już bez pomyłki. Za każdym razem jest lepiej. Ponieważ badamy się regularnie, to widać tez w wynikach.
 
 
shana55 
Ekspert

Barfuje od: 08.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 07 Sie 2012
Posty: 5339
Wysłany: 2015-07-28, 19:31   

Jeszcze raz bardzo serdecznie Was witamy na Forum :kwiatek:
 
 
Amelka i Stas 

Dołączyła: 22 Lip 2015
Posty: 125
Skąd: Poznań
Wysłany: 2015-07-28, 19:37   

shana55 jest nam niezmiernie miło :) i równiez jeszcze raz witamy serdecznie :kwiatek:
_________________
Amelka i Staś
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne