BARFny Świat Strona GłównaBARFny Świat Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Kontakt  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Kalkulator psi - normy witamin i minerałów
Autor Wiadomość
tequilla 

Barfuje od: pół roku
Dołączyła: 02 Gru 2012
Posty: 7
Wysłany: 2013-03-05, 13:24   Kalkulator psi - normy witamin i minerałów

Od kilku tygodni korzystam z kalkulatora barfowego dla psów i ogólnie jestem z niego bardzo zadowolona. Jednak praktycznie przy tworzeniu każdego jadłospisu mam problem z witaminami A i D. W żaden sposób nie mogę uzyskać normy obu. Jak jedna jest w normie druga drastycznie ją przekracza i odwrotnie. Nie wiem gdzie popełniam błąd...
Jeśli ktoś ma czas zrobić symulację moich ostatnich zakupów to bardzo proszę o pomoc.

W menu mam następujące produkty:
wołowina tłusta 1052 g
wołowina 1239
udziec indyczy bez kości 1478
porcje rosołowe 1996
skrzydełka kurczaka 1126
żołądki kurczaka 302
serduszka kurczaka 282

Kupiłam też wątróbkę kurzą, alę już widzę, że na pewno nie mogę jej użyć, bo ilość witaminy A jest zatrważająca.
Jeśli chodzi o suplementy i krew mam pod dostatkiem - w domu też kot na barfie...

Jeśli ktoś ma jakiś pomysł to bardzo proszę o pomoc:)
Ostatnio zmieniony przez dagnes 2021-03-04, 16:02, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
tequilla 

Barfuje od: pół roku
Dołączyła: 02 Gru 2012
Posty: 7
Wysłany: 2013-03-05, 13:25   

Acha, zapomniałabym - w jadłospisie również ok 400g twarogu i ze dwa żółtka, ale to większego znaczenia w odniesieniu do witamin A i D nie ma:)
 
 
ciocia_mlotek 
Ekspert


Barfuje od: 25.07.12
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 11 razy
Dołączyła: 01 Sie 2012
Posty: 4452
Skąd: góry Szkocji
Wysłany: 2013-03-05, 13:39   

Dziwne jak dla mnie. Nie ma wątroby a wit A przekroczona i to znacznie? Dziwne.

Pytanko: po co ten twaróg?
_________________
Taz i Cu sith na surowo
 
 
koniczynka 
Ekspert


Barfuje od: 3 lata
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 18 razy
Dołączyła: 15 Wrz 2011
Posty: 887
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2013-03-05, 14:41   

ciocia_mlotek napisał/a:
Dziwne jak dla mnie. Nie ma wątroby a wit A przekroczona i to znacznie? Dziwne.



Chyba nie o to chodziło tequilli... ??


tequilla napisał/a:
Jednak praktycznie przy tworzeniu każdego jadłospisu mam problem z witaminami A i D. W żaden sposób nie mogę uzyskać normy obu. Jak jedna jest w normie druga drastycznie ją przekracza i odwrotnie.


A czym dostarczasz witaminę A i D swojemu psu (tran, wątroba czy coś innego)?

Witaminę D można podwindować rybą zawierającą dużo tej witaminy np. łososiem lub pstrągiem.

tequilla napisał/a:
Kupiłam też wątróbkę kurzą, alę już widzę, że na pewno nie mogę jej użyć, bo ilość witaminy A jest zatrważająca.


Poczytaj sobie temat o wątrobie: http://www.barfnyswiat.or...p?p=17958#17958

Rozwinęła się tam dyskusja o witaminie A i ilości wątroby. W kalkulatorze są wpisane dane książkowe.
 
 
dagnes 
Administrator


Barfuje od: 2008
Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 23 razy
Dołączyła: 13 Wrz 2011
Posty: 4837
Wysłany: 2013-03-05, 15:24   

koniczynka napisał/a:
ciocia_mlotek napisał/a:
Dziwne jak dla mnie. Nie ma wątroby a wit A przekroczona i to znacznie? Dziwne.


Chyba nie o to chodziło tequilli... ??

Myślę, że praktycznie o to jej chodziło, a dokładnie o to, że nie można już dodać wątroby do mięsa by nie przesadzic z witaminą A.
Tequilla napisała w pierwszym poście:

tequilla napisał/a:
Kupiłam też wątróbkę kurzą, alę już widzę, że na pewno nie mogę jej użyć, bo ilość witaminy A jest zatrważająca.

Z ciekawości sprawdziłam jak to wygląda w Kalkulatorze i widzę, że faktycznie coś jest nie tak.
Po wprowadzeniu mięsa i podrobów, które podała tequilla wraz z twarogiem i żółtkami, witaminy A jest tam niewiele i trzeba dodać wątróbkę. Ale coś musi być źle poskładane w normach, bo aby uzyskać zaspokojenie potrzeb na witaminę A, trzeba dodać dosłownie mikroskopijne ilości wątroby. Wybrałam jadłospis dla psa dorosłego, aktywnego, 30 kg. I teraz szok - na prawie 8 kg mięsa, które podała tequilla, muszę dać zaledwie 38 gram wątroby kurzej by dobić do normy witaminy A!. To nie może być prawidłowe.
Sprawdziłam zawartość wit. A w tej wątrobie i jest OK, więc nie gra coś z normą.

Koniczynko, sprawdź to proszę dokładnie.
_________________
Aby dotrzeć do źródła, musisz iść pod prąd
 
 
koniczynka 
Ekspert


Barfuje od: 3 lata
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 18 razy
Dołączyła: 15 Wrz 2011
Posty: 887
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2013-03-05, 15:43   

W Ernahrung des hundes jest podane, że zapotrzebowanie psa dorosłego na witaminę A wynosi 75-100 IE na 1kg masy ciała. Do kalkulatora wyciągnęłam średnią z tego przedziału czyli 88 IE/kg masy ciała.

Na tej stronie są także podane podobne dane, a nawet niższe: http://www.dsm.com/en_US/...p_vit_a_req.htm

W książce Nutrient Requirments of Dogs z 1974 roku podane jest, że dorosłe psy potrzebują 27-47 IU witaminy A/kg masy ciała.

Psy mają także zdolność konwersji beta-karotenu do witaminy A.

Mogę oczywiście poszukać jeszcze innych danych.
 
 
tequilla 

Barfuje od: pół roku
Dołączyła: 02 Gru 2012
Posty: 7
Wysłany: 2013-03-05, 16:56   

Tzn ja dodaję tran z wątroby dorsza. Wątróbki moja suka nie lubi, ale też nigdy nie musiałam jej dodawać, bo w tranie witamina A też jest w znacznych ilościach.

Teraz dodając do mojego przepisu 21g tranu z wątroby dorsza ( przy wpisaniu 22,5kg psa aktywnego )
Wit A NORMA 30148 a ja mam 34445
Wit D NORMA 3426 a ja mam 2579

no i nie wiem, jak zmniejszę tran na 20g to witamina A się normuje, ale D spada znacznie poniżej normy...
 
 
tequilla 

Barfuje od: pół roku
Dołączyła: 02 Gru 2012
Posty: 7
Wysłany: 2013-03-05, 17:00   

*olej z wątroby dorsza oczywiście;)

acha a twaróg bo po pierwsze suka moja za nim przepada, a po drugie razem z nim mieszam żółtka:)
 
 
tequilla 

Barfuje od: pół roku
Dołączyła: 02 Gru 2012
Posty: 7
Wysłany: 2013-03-05, 17:07   

Ciekawe też jest to, że jeśli do przepisu dodam na przykład 200 g ozora wołowego to Norma wit A idzie do góry...

A ryby musiałabym dać chyba z 1,5-2kg żeby nadgonić normę witaminy D...
 
 
koniczynka 
Ekspert


Barfuje od: 3 lata
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 18 razy
Dołączyła: 15 Wrz 2011
Posty: 887
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2013-03-05, 18:38   

tequilla napisał/a:
A ryby musiałabym dać chyba z 1,5-2kg żeby nadgonić normę witaminy D...


Wpisałam Twój przepis do kalka parę godzin temu i mi wyszło bodajże 11 ml tranu i 150g łososia aby wszystko się zgadzało.
 
 
tequilla 

Barfuje od: pół roku
Dołączyła: 02 Gru 2012
Posty: 7
Wysłany: 2013-03-05, 19:13   

piękne dzięki:) łosoś rzadki bywalec naszych stołów:) trzeba się przekonać, bo ratuje statystykę:) pozdrowienia:D
 
 
koniczynka 
Ekspert


Barfuje od: 3 lata
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 18 razy
Dołączyła: 15 Wrz 2011
Posty: 887
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2013-03-05, 20:03   

Sprawdz sobie jeszcze w kalku bo pisalam z pamieci te ilosci :) [/center]
 
 
tequilla 

Barfuje od: pół roku
Dołączyła: 02 Gru 2012
Posty: 7
Wysłany: 2013-03-05, 20:59   

sprawdziłam sprawdziłam:) wszytko teraz ładnie pasuje:) jeszcze raz dzięki za pomoc:)
 
 
JagaC 

Dołączyła: 16 Lip 2021
Posty: 1
Wysłany: 2021-08-13, 11:10   

Witajcie, czytam i czytam i duzo się dowiaduję, ale co rusz jakieś pytania się rodzą.

Po pierwsze mam zagwostkę z tą witaminą A - widzę wyżej, że nie ja jedyna. Przy wrzuceniu w kalkulator takiej ilości wątroby, jaka wychodzi z wytycznych (książka M. Olejnik) czyli 5% składników zwierzęcych (to dla moich psów ilośc rzędu 140 g), witamina A szybuje pod niebiosa Czytałam opis koniczynki, ale czy faktycznie dajecie psom tylko taki mały skrawek wątróbki rzędu 30 g na tydzień... żeby witaminy A nie przekroczyć?

I druga kwestia - hemoglobina (mam Pokusę). Dawkowanie na opakowaniu to 10g na 1kg mięsa bez kości. Czyli z tego wyszłoby mi, że w tygodniu muszę dać coś około 35-40 g. Z kalkulatora wychodzi 70 g. I teraz nie wiem, czego się trzymać... Przesadzić nie chcę ani w jedną ani w drugą stronę, ale jak odmierzyłam to 70 gr to to razem z drożdżami (też 70 g) i algami, skorupkami zajmuje mi połowę litrowego słoja. Fizycznie nie mam pojęcia, jak dac psu w tydzień tyle proszku... Czy tylko mi wychodzą takie rzeczy w wyliczeniach...? Helpunku...
_________________
Jagoda
 
 
IzabelaW 


Barfuje od: IX.2015
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 23 razy
Dołączyła: 15 Mar 2015
Posty: 996
Skąd: Lublin
Wysłany: 2021-08-16, 06:24   

JagaC, szkół robienia barfa jest wiele, każda może budzić wątpliwości. Nikt Ci ich nie rozwieje, sama musisz podjąć decyzję, jakich założeń się trzymać. A czy będą one odpowiednie dla konkretnie Twojego psa, wykazać mogą jedynie cykliczne badania krwi. Jeśli nie wiesz, czy stosujesz odpowiednią ilość wątróbki, zbadaj poziom wita. A we krwi psa. Niektóre laboratoria oferują już tzw. profil barfowy, myślę, że może to być bardzo pomocne narzędzie dla nas.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne