BARFny Świat Strona GłównaBARFny Świat Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Kontakt  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Niedobory witamin i minerałów
Autor Wiadomość
Dobby_i_Talar 


Dołączyła: 25 Sty 2016
Posty: 8
Wysłany: 2017-01-13, 16:38   

Ewik72 napisał/a:
Winod,
zamierzam zamówić glukonian manganu (jest bardzo dobrze przyswajalną organiczną postacią manganu) - http://www.fair-pure.com/...518223b1de9dce0
Rozglądam się jeszcze czy nie dostanę czegoś podobnej jakości w Polsce.
Co do chloru - największym jego organicznym źródłem jest sól. Z mięs najwięcej ma indyk i gęś.


Ewik, a gdzie mieszkasz? Chętnie też bym zamówiła ten mangan oraz miedź, którą polecała Dagnes. Może uda nam się zamówić razem i podzielić się kosztami przesyłki?
 
 
Skipper 
Ekspert


Barfuje od: 2012.08.20
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 4 razy
Dołączyła: 31 Sie 2012
Posty: 2808
Wysłany: 2017-01-13, 17:34   

Jest w Polsce do zdobycia coś takiego Oryginalne pędy młodego jęczmienia
W składzie tylko te pędy młodego jęczmienia sproszkowane i glukonian manganu plus żelatyna (kapsułka, ale to i tak do wyrzucenia jak się zawartość wysypie).
Wydaje mi się, że te pędy jęczmienia (z tego co przejrzałam to chyba kot z tego żadnych wartości nie czerpie, ale może się mylę) to i tak byłyby lepsze niż chemia w tabletkach :twisted: A zresztą nie ma tego dużo
_________________
Mimo, że regulamin forum to FIKCJA - Śpiewać to rzecz ludzka, miauczeć to rzecz boska... :mrgreen: (Zhuangzi 庄子)
 
 
Ewik72 

Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 26 Lis 2013
Posty: 388
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2017-01-14, 12:35   

Dobby_i_Talar, wysłałam Ci wiadomość prywatną w sprawie wspólnego zamówienia :-) .

Skipper,

Mangan w preparacie Fai&Pure jest też w postaci glukonianu. Bez antyzbrylaczy, jedyny dodatek to celuloza, jest też leucyna.

W opakowaniu jęczmienia jest 240 kapsułek w sumie zawierających 240 mg manganu za cenę 80 zł.
W opakowaniu Pure jest 90 kapsułek w sumie 360 mg manganu za cenę ok 47 zł.

Już nawet abstrahując od jęczmienia to cenowo znacznie korzystniej ten niemiecki preparat. :kciuk:
 
 
Skipper 
Ekspert


Barfuje od: 2012.08.20
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 4 razy
Dołączyła: 31 Sie 2012
Posty: 2808
Wysłany: 2017-01-14, 13:17   

Ewik72 napisał/a:
W opakowaniu Pure jest 90 kapsułek w sumie 360 mg manganu za cenę ok 47 zł.

Plus koszty wysyłki to razem ok. 70 zł. :mrgreen:

Ewik72 napisał/a:
Już nawet abstrahując od jęczmienia to cenowo znacznie korzystniej ten niemiecki preparat. :kciuk:

No i oczywiście (abstrahując od celulozy), to suplementując dodatkowo L-leucynę może można byłoby przy okazji z kota Schwarzeneggera w kociej wersji zrobić* ? Korzyść dodatkowa :mrgreen:

Szkoda tylko, że ilości tej L-leucyny w preparacie nie podali :hmm: Chodzi mi o to, żeby nie przedobrzyć przez przypadek; ludziom suplementowanie się ogranicza, zresztą nie będę drążyć tematu tutaj jest fajny artykuł na temat leucyny i myślę, że w trosce o zdrowie kotów warto byłoby go przeczytać przed ewentualnym zakupem.

Wskutek powyższego nie wiadomo, w jakich ilościach L-leucyna by była kotu podawana przy tej suplementacji (ciekawe, ile w ogóle można jej dziennie dodatkowo podawać; preparat jest przeznaczony dla ludzi i dla nich może akurat ta ilość jest bez znaczenia, ale nie wiem czy dla kota również takiego znaczenia miała nie będzie - nie wczytywałam się głębiej w ten temat, przedstawiam tylko moje wątpliwości).

No ale faktycznie, preparat cenowo jest extra :kciuk:
_____________________________________________________________________________________________
*Oczywiście dodatkowo trzeba by było kotu jakiś plan ćwiczeń ułożyć, chociaż z drugiej strony czy jest sens robić to z kotami z sierścią - najlepiej by się nadawały do tego sfinksy, u nich byłoby bardzo dobrze tę muskulaturę ciała widać (to już taki mały off-top) :faja:
_________________
Mimo, że regulamin forum to FIKCJA - Śpiewać to rzecz ludzka, miauczeć to rzecz boska... :mrgreen: (Zhuangzi 庄子)
 
 
Ewik72 

Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 26 Lis 2013
Posty: 388
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2017-01-14, 16:09   

Skipper napisał/a:
Plus koszty wysyłki to razem ok. 70 zł.

Jeśli ktoś ma ochotę zamawiać sobie jedno opakowanie :lol:


Leucyna to cenny aminokwas w diecie kota i myślę że jego zapotrzebowanie u mięsożercy i sposób wykorzystania w organiźmie jest jednak trochę inny niż u ludzi. A wniosek ten wyciągam stąd, że bogatym źródłem aminokwasów (w tym leucyny) jest białko pochodzenia zwierzęcego które z kolei jest jest podstawowym makroskładnikiem diety kota.
Dla przykładu : w 100 gramach wołowiny znajduje się ok 1400 mg leucyny, w cielęcinie 1600, koninie 2100. Mniej jest w drobiu, np w kaczce 950 mg.

Zakładam też, że w suplemencie który z założenia ma suplementować mangan a nie pełnić rolę anabolika, zawartość leucyny jest raczej znikoma.
Ale rzeczywiście warto się o tym przekonać więc napisałam zapytanie do producenta.

Celuloza mikrokrystaliczna (która jest tutaj substancją wypełniającą i zapobiega zbrylaniu) nie jest produktem szkodliwym.

Jęczmień z kolei jest bardzo cenny ale trochę w innej formule: wykiełkowana świeża jęczmienna trawka antykłakowa. W tej formie przynajmniej jest jakaś korzyść ;-)
 
 
Skipper 
Ekspert


Barfuje od: 2012.08.20
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 4 razy
Dołączyła: 31 Sie 2012
Posty: 2808
Wysłany: 2017-01-14, 17:02   

Ewik72 napisał/a:
Celuloza mikrokrystaliczna (która jest tutaj substancją wypełniającą i zapobiega zbrylaniu) nie jest produktem szkodliwym.

No ale zawsze jest to produkt otrzymany przez chemiczną obróbkę celulozy z drzew (przy otrzymywaniu której też stosuje się dużo chemii) w przeciwieństwie do suszonych pędów młodego jęczmienia, które są produktem naturalnym i posiadają bardzo dużo składników odżywczych (pogłębiłam wiedzę na temat jęczmiennych pędów w międzyczasie).

Ciekawe tylko, jak te suszone pędy wpływają na życie wewnętrzne kota i ile byłby w stanie sobie z tego przyswoić :twisted: (trzeba byłoby jednak jeszcze trochę przejrzeć temat). W każdym razie ja osobiście zawsze stawiam na produkt naturalny (jeżeli oczywiście mam taki wybór), bez względu na cenę.

A na tym forum mówimy zdaje się o jak najbardziej naturalnym żywieniu naszych pupili :mrgreen:
_________________
Mimo, że regulamin forum to FIKCJA - Śpiewać to rzecz ludzka, miauczeć to rzecz boska... :mrgreen: (Zhuangzi 庄子)
 
 
traganek 


Barfuje od: 12.2015
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 6 razy
Dołączyła: 01 Kwi 2015
Posty: 365
Wysłany: 2017-01-14, 22:21   

Ewik72 napisał/a:
[
Jeśli ktoś ma ochotę zamawiać sobie jedno opakowanie :lol:

Czyli ja :mrgreen:
A tak na poważnie: za szybko kupiłam opakowanie miedzi: z Fair & pure więc stoi u mnie nieotwarte (zalakowane wieczko). Mogę Ci odstąpić. Data ważności 06.2019.
 
 
barbara838 

Barfuje od: 2008
Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 21 Sie 2016
Posty: 69
Skąd: Anglia
Wysłany: 2017-03-11, 18:49   Mangan

Moi drodzy pomozcie mi prosze.
Ciagle w mieszankach wychodzi mi niedobor manganu jak temu poradzic?
 
 
Tufitka 
Ekspert

Barfuje od: 17.02.2013
Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 20 razy
Dołączyła: 21 Sty 2013
Posty: 3006
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2017-03-12, 06:53   

w kalku zajrzałam w odpowiednie zakładki: easy barf sensitive ma 18,2 mg w 1 gr.;, spirulina - 4,56 mg w 1 gr; tabletki drożdżowe Hefe Plus - 3,20 mg w 1 gr.
_________________
„Im bardziej poznaję ludzi, tym bardziej kocham zwierzęta.”
George Bernard Shaw
 
 
przytoolanka
[Usunięty]

Wysłany: 2017-04-02, 18:14   

Nasz kot należy do tej grupy kotów, którym podczas badania zawartości selenu we krwi, stwierdzono również niedobór miedzi. Idąc tym tropem rozpoczęłam jej suplementację, wątrobą gęsią i wołową. Wątroba gęsia jest dla mnie bardziej dostępna i kot chętniej ją je. Jak się domyślacie w ten sposób zapotrzebowanie na witaminę A pokrywam w dużej mierze tą właśnie wątrobą. Zdaję sobie sprawę że przedawkowanie w dłuższej perspektywie czasu witaminy A jest niebezpieczne, jednak stosuję się do zasady, że ilość wątroby może być do 7% wagi mięsa. W ten sposób uzyskuję spełnienie zapotrzebowania na miedź. Jednak tym samym kalkulator rozjeżdża mi się zupełnie na witaminach z grupy B, najbardziej oczywiście na biotynie. Wiem, też, że najwięcej biotyny jest w wątrobie z kurczaka (której już dodać nie mogę) i żółtku jaja, które i tak nie uzupełni mi biotyny w wystarczającej ilości. Pytanie: jak sobie z tym radzicie? Czy naprzemiennie stosujecie przepisy raz na korzyść miedzi, raz na korzyść witamin B? Zgodnie z tym co pisała dagnes, sporo biotyny jest w podrobach innych zwierząt, np. nerkach, które niestety nie są dla mnie osiągalne. Drożdże (nawet w ilości 1-3% podawanego pożywienia) również nie uzupełnią mi braku. Zdaję sobie sprawę z tego, że brak danych w kalkulatorze dot. biotyny w gęsiej wątrobie, nie oznacza tego, że jej ta nie ma, ale jak liczyć? W tej chwili z przyczyn znanych na Forum, odstawiłam tran. Z powodu braku informacji o ilości wit. D w oleju omega z Lunderland nie podaję żadnych kwasów omega. Jeśli dodatkowo nie jestem w stanie zaspokoić zapotrzebowania mojego kota na witaminy z grupy B podczas uzupełniania deficytu miedzi, to czy moje mieszanki nie są w tej chwili gorsze od karm rynkowych? Kerabol nie w chodzi w grę bo zawiera cynk, którego z kolei mamy nadmiar. Jak żyć? :banghead:
 
 
shana55 
Ekspert

Barfuje od: 08.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 07 Sie 2012
Posty: 5339
Wysłany: 2017-04-02, 20:09   

przytoolanka :kwiatek:
Ja witaminy z grupy B suplementuję drożdżami Lunderland, ich niewielkie przedawkowanie nie jest groźne dla kota.
Co do wit.A i wątroby to też liczę ją jako 6-7% ilości mięsa i robię mieszanki z wątrobą wołowa i z kurczaka, tylko raz daję więcej wołowej a raz więcej z kurczaka.
Czasem dam tylko wołową a czasem tylko z kurczaka.
Myślę, że powinnaś wrócić do tranu jako suplementu wit.D jeśli kot go lubi, a jak nie to zostaje Wam wit. D dla niemowląt. Dziewczyny np. podają kotom tylko olej z dzikiego łososia jako suplement wit.D i omega 3. Nie jest to doskonałe ale zawsze coś, trzeba tylko wit.D trzymać w ryzach.
przytoolanka napisał/a:
Jeśli dodatkowo nie jestem w stanie zaspokoić zapotrzebowania mojego kota na witaminy z grupy B podczas uzupełniania deficytu miedzi, to czy moje mieszanki nie są w tej chwili gorsze od karm rynkowych?

Przecież brakuje Ci tylko biotyny i kwasu foliowego. To nie koniec świata :mrgreen:
Jest taki preparat nazywa się Catfortan specyfika tu:
http://www.babuzoo.pl/205...-kot%C3%B3w-90g
Jest w kalkulatorze, spróbuj zrobić przepis z takim preparatem i ze wszystkim innym co kalkulator wyliczy, przepis wychodzi z normami jak malowane :mrgreen:
Może to jest jakaś opcja do przyjęcia.
I pamiętaj nawet niedoskonała lub niekompletna mieszanka jest 100 razy lepsza od karm komercyjnych!!
 
 
przytoolanka
[Usunięty]

Wysłany: 2017-04-02, 20:27   

Shana55, jeśli nie wyraziłam się jasno, to jeszcze raz napiszę. Nie mogę suplementować witaminy D bo przez okres ok. 3 miesięcy podając jej nadmiar codziennie w oleju z dzikiego łososia prawdopodobnie uzbierałam jej zapas na 300 lat. Mogę tylko domyślać się do zwapnienia jakich organów doprowadziłam w ten sposób... Muszę szukać czystych kwasów omega 3 i prawdopodobnie zacznę stosować zalecane przez Ciebie kapsułki Omega3 z Naturell, nie wiem tylko jeszcze w jaki sposób. Catfortan absolutnie mnie nie przekonuje, wolałabym bardziej naturalny sposób. Będę skłaniała się raczej do naturalnych źródeł biotyny, może rzeczywiście trzeba poszukać nerek... Pytałam czy komuś udało się znaleźć własnie jakieś mięso bogate w biotynę. Zastanawiam się czy ewentualnie nie można by podawać ludzkiego kompleksu witamin B. Domyślam się, że więcej osób może mieć ten problem dlatego zastanawiam się jak sobie radzą. A w tej chwili wychodzi na to, że karmy komercyjne są lepiej zbilansowane niż mój pseudobarf...
 
 
dagnes 
Administrator


Barfuje od: 2008
Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 23 razy
Dołączyła: 13 Wrz 2011
Posty: 4838
Wysłany: 2017-04-02, 21:23   

przytoolanka napisał/a:
Zdaję sobie sprawę z tego, że brak danych w kalkulatorze dot. biotyny w gęsiej wątrobie, nie oznacza tego, że jej ta nie ma, ale jak liczyć?

W nowej wersji Kalkulatora, która ukaże się na dniach (jak tylko Hebe dokona jeszcze maleńkich technicznych poprawek), są nowe dane dla wątroby gęsiej z uzupełnioną biotyną. Jest jej w tej wątróbce całkiem sporo, bo 210µg/100g. Póki co dopisz sobie do bazy.
"Ludzkiego" kompleksu witamin B nie polecam, przede wszystkim dlatego, że formy witamin zawarte w tych preparatach są nieodpowiednie (nienaturalne/syntetyczne).

przytoolanka napisał/a:
A w tej chwili wychodzi na to, że karmy komercyjne są lepiej zbilansowane niż mój pseudobarf...

Aż tak daleko z wnioskami bym nie szła. Jak zaczniesz analizować bilans w gotowych karmach, to z pewnością osiwiejesz albo :hair: .
_________________
Aby dotrzeć do źródła, musisz iść pod prąd
 
 
przytoolanka
[Usunięty]

Wysłany: 2017-04-02, 21:37   

Shana55, dagnes dziękuję za cenne informacje ;-) :kiss:
 
 
Ewik72 

Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 26 Lis 2013
Posty: 388
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2017-04-03, 14:12   

barbara838,
mangan możesz uzupełnić suplementem glukonianu manganu.
Ja używam tego dokładnie: http://www.fair-pure.com/...?products_id=38
(było już o tym pisane wyżej w tym wątku).

przytoolanka,
ja nie używam nawet drożdży i jeśli brakuje mi jakiejś witaminy z grupy B to jest to tylko właśnie biotyna i kwas foliowy.
Poradziłam sobie z tym tak, że uzupełniłam sobie w kalku wartości biotyny dla wątróbki kaczej (której prawie zawsze ostatnio używam) a resztę brakującej biotyny uzupełniam suplementem biotyny z apteki.
Wątróbki nie muszę nawet dodawać jakoś specjalnie więcej niż pokazuje kalkulator żeby mieć odpowiedni poziom miedzi.
Co do kwasu foliowego mam zamiar zakupić ten folian :
https://pl.iherb.com/pr/solgar-folate-as-metafolin-800-mcg-100-tablets/13961

dagnes, będę wdzięczna za opinię na temat tego folianu :kwiatek:
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne