BARFny Świat Strona GłównaBARFny Świat Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Kontakt  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Wieprzowina
Autor Wiadomość
Tilia 


Barfuje od: 11.2008
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 6 razy
Dołączyła: 06 Cze 2012
Posty: 356
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2013-07-31, 21:48   

A ja bym nie popadała w paranoję, ponieważ tego wirusa musi być (pomijając kwestię że w ogóle musi być ;) ) jednak jakaś ilość, by stanowić zagrożenie dla psa czy kota.
 
 
apple 

Pomogła: 2 razy
Dołączyła: 24 Lip 2013
Posty: 433
Skąd: warszawa
Wysłany: 2013-07-31, 22:35   

jeszcze pół roku temu nie mając osobistego kota znałam pojęcia wirus ajuszkiego (czy jak się tam pisze) i nie wiedziałam, że kotom nie daje sie wieprzowiny.
teraz staram się dowiedzieć o co chodzi z tą wieprzowiną, bo o ile ja nie karmię nią kota, o tyle np. moja sister kota karmi praktycznie tylko wieprzowiną a moją informację o tym potraktowała pustym śmiechem.
wirus kojarzy mi się z łatwym przenoszeniem i szybkim zarażaniem, stąd moje pytanie.

czytałam ten wątek wyrywkowo, przeczytałam, że niektóre części 'prosiaczkowe' mogą być bardziej inne mniej zarażone. czy jest jakaś dosyć tłusta (i nie mówię o słoninie) część, którą można kotu dawać? (chociaż będąc panikarą raczej się nie odważę ;-) więc pytanie pewnie teoretyczne). szukam sposobu na 'dotłuszczenie' kota bo wszystkie znane mi sposoby zawodzą (olej z łososia sam, w kapsułkach, smalec gęsi itp itd).
 
 
shana55 
Ekspert

Barfuje od: 08.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 07 Sie 2012
Posty: 5339
Wysłany: 2013-07-31, 23:06   

Tłusta wołowina np.szponder, mostek, pierś, gęś, owca, baranina, udka z kurczaka z tłuszczykiem. Masz kalkulator forumowy?? Tam w zakładce mięsa są wyszczególnione wszystkie pod względem ilości tłuszczu. A jakim przepisem się posiłkujesz, że potrzebujesz dotłuścić kota?? Co do wieprzowiny to zdania są podzielone, jedni mówią, że wirusa już nie ma na terenie Polski inni, że dalej jest. Są województwa podobno wolne od niego, była tu na forum taka tabela. Są tacy co dają wieprzowinę i nie mają do niej problemu i są tacy co nie dają bo się boją. Każdy musi osobiście podjąć decyzję czy dawać czy nie. Można lata dawać i nigdy nic się nie stanie a można tylko raz.......
A tak na marginesie witamy na forum :kwiatek: może parę słów o sobie??
 
 
aleksandrachm 


Dołączyła: 07 Kwi 2013
Posty: 167
Skąd: Dublin
Wysłany: 2013-08-01, 00:05   

Ja wole sie nie martwic i wieprzowiny nie daje kotom, jest tyle miesek do wyboru :-) moje akurat rozsmakowaly sie w jagniecinie (dostaja jako przysmaki malenkie kawaleczki, uwielbiaja z karku i eskalopki, zawsze wybieram tam gdzie widze najwiecej sciegienek)
 
 
SleepingSun 

Dołączyła: 13 Maj 2012
Posty: 5
Wysłany: 2013-08-15, 14:18   

coztego napisał/a:
O, na przykład takie cuda się dodaje.
Mięso luzem na drugi dzień zwykle już jest "starszawe", a na tackach przez tydzień świeże... cudów nie ma ;)


to nie cuda, tylko pakowanie w odpowiedniej atmosferze. takie mięso spokojnie może leżeć sobie tydzień w sklepie i jest zdatne do spożycia (oczywiście, jeśli opakowanie jest szczelne).
 
 
rEni 


Barfuje od: wiosny 2013
Udział BARFa: 25-50%
Wiek: 48
Dołączyła: 10 Kwi 2013
Posty: 247
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2013-11-06, 00:27   

SleepingSun,

przy tym preparacie jest podana taka informacja:

"Mięsa nastrzyknięte z użyciem tego preparatu mogą być przeznaczone na mięsa na grilla, do marynat i smażenia na patelni."

To może jednak nie do każdego mięsa, które leży na tackach jest to świństwo wstrzykiwane. Na przykład ja kupuję w Laclerku wołowinę leżącą sobie na tackach, wiem, że przywożą ją w poniedziałki i w środy. Ta wołowina wcale nie wygląda świeżo i pięknie przez tydzień. Dosłownie jak przywożą w poniedziałek to muszę kupić w poniedziałek, bo we wtorek to już nie to samo i koty też nie chcą jeść. Uważam, że nie każde mięso jest tak traktowane. Jeśli jakaś tacka leży już tydzień wygląda naprawdę biednie i raczej nikt się tym nie zachwyci.
 
 
Skierka 


Udział BARFa: 75-90%
Wiek: 40
Dołączyła: 24 Wrz 2013
Posty: 108
Skąd: Lublin
Wysłany: 2013-11-11, 15:53   

A ja nie założyłam, że kot nie powinien świni jeść. Pewnie dlatego, że studiując przepisy widziałam różne mięsa, ale świni raczej nie.
I dziś po raz pierwszy cieszyłam się, że wstałam pierwsza w domu, bo mój kot ukradł rozmrażającą się karkówkę na obiad. I od rana jestem w stresie myśląc o złym działaniu świni. A kot zjadł tyle, że aż byłam w szoku, że zmieścił. Chyba mu smakowało i czuje się dobrze.
Po lekturze wątku mam mieszane uczucia. Cenowo świnia jest porównywalna z indykiem, a ten jest pewnie zdrowszym mięsem. Z drugiej strony często można dostać wieprzowe przysmaki, ostatnio widziałam świeże mózgi. Po dzisiejszym doświadczeniu pewnie się skuszę na jakieś elementy wieprzowiny przy następnej mieszance. Ale nie za często.
Ale już myślałam, że zabiłam kota swoją niefrasobliwością w zabezpieczeniu mięsa :)

[ Dodano: 2013-11-11, 15:54 ]
Źle napisałam. Ja założyłam na wstępnie, że kot nie powinien świni jeść, stąd mój dziesiejszy dylemat.

[ Dodano: 2013-11-11, 16:58 ]
Kolejna edycja:
Właśnie dopytywałam mądrzejszej koleżanki o wieprzowinę. I pewne ryzyko zawsze istnieje, nawet jak choroba jest teraz wykrywana, to przez to, że dla ludzi nie jest niebezpieczna, może ktoś na nią nie zwrócić uwagi.
Zatem modyfikuję swoje wcześniejsze przekonanie, że jednak bez potrzeby nie powinno się ryzykować.
I od dziś lepiej zabezpieczam przyszły obiad dla rodziny przed kotem:).
 
 
isabelle30 
Ekspert

Pomogła: 11 razy
Dołączyła: 19 Sty 2012
Posty: 2612
Wysłany: 2013-11-22, 13:09   

Polska jest krajem mocno zagrożonym przez wirusa ASF... idzie ze wschodu - jak zwykle.
Natomiast wirus nie jest grźny ani dla nas, ani dla naszych zwierząt... dotyka tylko świnie oraz dzikie
http://giwkorczowa.pl/docs/choroby/a120.pdf
 
 
koral 


Barfuje od: 2014-01-11
Udział BARFa: 90-100%
Dołączył: 11 Gru 2013
Posty: 34
Skąd: Łódź
Wysłany: 2014-01-21, 20:07   

Jak poddam np. serce obróbce cieplnej przez pół godziny w temp. 80stC to czy coś pożytecznego zostanie z tego mięsa?

Czy też jedyną metodą dającą pewność ubicia wirusa ale przy zachowaniu pełni walorów mięsa WP jest mrożenie przez min. 8 tygodni?
 
 
isabelle30 
Ekspert

Pomogła: 11 razy
Dołączyła: 19 Sty 2012
Posty: 2612
Wysłany: 2014-01-21, 20:11   

Mrożenie wirusowi nic nie robi przecież.
Natomiast na hektokilogramy serc wieprzowych, które Brutus pożarł w swoim życiu... jakoś nie widzę wielkiej potrzeby gotowania.
 
 
ciocia_mlotek 
Ekspert


Barfuje od: 25.07.12
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 11 razy
Dołączyła: 01 Sie 2012
Posty: 4452
Skąd: góry Szkocji
Wysłany: 2014-01-21, 20:24   

isabelle30, no jak nie robi? Odpowiednio długie mrożenie wirusa zabija/dezaktywuje.
_________________
Taz i Cu sith na surowo
 
 
Anitanet 

Barfuje od: 20.09.2013
Udział BARFa: 90-100%
Wiek: 47
Dołączyła: 20 Wrz 2013
Posty: 453
Skąd: Świdnik
Wysłany: 2014-01-29, 20:28   

immortal napisał/a:
Ja bym nie popadała w paranoję, w końcu wołowina którą podajesz praktycznie też może być zarażona tym wirusem - krowa również może na to zachorować :mrgreen:

To prawda???
 
 
Anitanet 

Barfuje od: 20.09.2013
Udział BARFa: 90-100%
Wiek: 47
Dołączyła: 20 Wrz 2013
Posty: 453
Skąd: Świdnik
Wysłany: 2014-01-29, 20:31   

A to o czym teraz mówią - afrykański pomór świń?
 
 
isabelle30 
Ekspert

Pomogła: 11 razy
Dołączyła: 19 Sty 2012
Posty: 2612
Wysłany: 2014-01-29, 21:09   

To jest choroba tylko świń - świnia domowa i dzik
 
 
gaab 


Wiek: 35
Dołączyła: 14 Sty 2014
Posty: 21
Skąd: Oława k.Wroc
Wysłany: 2014-02-20, 15:26   

abstrahując od tego wirusa, mam pytanie; widziałam ostatnio w mięsnym osiedlowym przełyki świńskie (jak juz pisalam w powitalni pieska jeszcze nie ma, ale będzie niebawem) czy warto spróbować? i czy pies bedzie w stanie to pogryźć (buldog francuski) bo wyglądało to dość "żylasto" - kawał poszarpanego mięsa i rura :P
_________________
Takie to czasy, że Cebulka je mięso... ;P
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne