BARFny Świat Strona GłównaBARFny Świat Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Kontakt  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Baranina/Jagnięcina
Autor Wiadomość
harpia 
Ekspert


Barfuje od: zawsze
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 8 razy
Wiek: 39
Dołączyła: 15 Wrz 2011
Posty: 713
Skąd: Libiąż
Wysłany: 2011-09-19, 17:24   Baranina/Jagnięcina

Baranina - mięso pozyskiwane z owiec i baranów powyżej 12 miesięcy, mięso ze zwierząt młodszych (do 12 miesięcy) nazywamy jagnięciną.

Baranina nie jest w Polsce często spotykanym mięsem, na jej temat krążą negatywne opinie jakoby była mięsem twardym i śmierdzącym. Jest w tym cień prawdy, mięso starych owiec i nie kastrowanych baranów posiada mocny piżmowy zapach, który eliminuje całą tuszę z przerobu kulinarnego.
Mięso ze zwierząt młodych (1-2 lata), odpowiednio sprawionych jest pełnowartościowe. Baranina jest mięsem czerwonym o tkance zwartej (porównywalnej do wieprzowiny), posiada charakterystyczny smak i zapach, który nie należy do przykrych.

Mięso baranie dzielimy na:

Goleń przednią - środkowa część kończyny przedniej, średnio tłusta, zawiera sporo kości i chrząstek, mięso ścięgniste, sporo powięzi i błon.
Goleń tylna - środkowa część kończyny tylnej, sporo kości i chrząstek, mięso przerośnięte tłuszczem, błonami oraz ścięgnami, dość twarde.

źródło: http://www.barf.it

Udziec - górna część kończyny tylnej do części krzyżowej. Mięso delikatne, kruche, otoczone błonami, w nie wielkiej ilości przerośnięte tłuszczem.


Ogon - ogonek wraz z częścią krzyżową. Małą ilość mięsa, które jest twarde z dużą ilością powiżi, ścięgien i błon, w diecie BARF nie ma praktycznie zastosowania.

Comber/żeberka - część lędzwiowo-krzyżowa. Element z którego wykrawa się "kotlety", mięso pokryte grubą błoną oraz warstwą tłuszczu, lekko twardawe, ale delikatne.

Własność eva37

Górka - (często można spotkać również antrykot, jest to końcowy element grzbietowy górki, zaraz przed combrem, górka nazywana jest również plecówką). Mięso z górki jest średnio tłuste, od zewnętrznej strony pokryte ścięgnami i błoną. W skłąd górki wchodzą żebra.

źródło: http://www.niam.pl

Łopatka - (czasami z górki wykrawa się osobno łopatkę). Część górna kończyny przedniej, mięso o małej zawartości tłuszczu, bardzo dobrej jakości, występuje nie wielka ilość błon i ścięgien.

źródło: http://www.niam.pl

Karkówka - (w przypadku jagnięciny mamy do czynienia z szyjką z kością). Karkowo-piersiowa część, średnio tłuste mięso poprzerastane ścięgnami, powięziami i błonami, twarde i żylaste.

źródło: http://www.barf.it

Mostek - część dolna, piersiowo - brzuszna. Mięso zwarte i twarde, mocno poprzerastane tłuszczem i błonami. Zawiera dolne części żeber z chrząstkami i kośćmi.

źródło: http://www.niam.pl


Podroby baranie/jagnięce
Serce

źródło: http://www.barf.it

Wątróbka

Własność eva37

Płuca

źródło: http://www.barf.it

Żołądki

źródło: http://www.barf.it

Nerki, na zdjęciu otoczone tłuszczem, przekrój.

Własność eva37

Jako ciekawostka - nóżki jagnięce, taki naturalny gryzak.

Własność eva37


Wartość odżywcza na przykładzie udźca baraniego (100g):

Wartość energetyczna 972 kJ
Wartość energetyczna 232 kcal
Woda 63.1 g
Popiół 0.9 g
Białko 18 g
Tłuszcz 18g
Sód 78 mg
Potas 380 mg
Wapń 10 mg
Fosfor 213 mg
Magnez 23 mg
Żelazo 2.7 mg
Cynk 3.2 mg
Miedź 0.06 mg
Mangan 0.04 mg
witamina A 53 µg
retinol 53 µg
beta karoten 0 µg
witamina D 28 µg
witamina E 0.33 mg
witamina B1 0.16 mg
witamina B2 0.22 mg
Niacyna 5.2 mg
witamina B6 0.16 mg
foliany (kwas foliowy) 0 µg
witamina B12 1 µg
_________________
Jeśli nie masz po co żyć, żyj na złość innym
 
 
edmundo 


Barfuje od: 04.2012
Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 05 Cze 2012
Posty: 247
Skąd: UK
Wysłany: 2012-06-07, 13:27   

Witam, mam pytanie dotyczace serc jagniecych- czy beda one lepszym odpowiednikiem od kurzych? Czy maja lepszy sklad odzywczy?
 
 
koniczynka 
Ekspert


Barfuje od: 3 lata
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 18 razy
Dołączyła: 15 Wrz 2011
Posty: 887
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2012-06-08, 08:20   

Według bazy danych z kalkulatora jagnięce serce zawiera więcej żelaza, selenu, witaminy A i D niż serce z kurczaka, ale nieco mniej witamin z grupy B (jednak różnica jest niewielka), więc według mnie mają lepszy skład odżywczy. Z drugiej strony jeśli chodzi o bliskość do natury to dla kotów bardziej naturalne jest jedzenie podrobów z małych zwierząt i ptaków niż z dużego zwierzęcia kopytnego.
 
 
leniwiec 


Barfuje od: VIII 2011
Udział BARFa: 75-90%
Dołączyła: 24 Lis 2011
Posty: 126
Skąd: Łódź/Lublin
Wysłany: 2012-06-08, 10:23   

Z trzeciej strony można mieć nadzieję, że jagnięta są jednak utrzymywane i żywione w sposób bardziej naturalny niż kurze brojlery z przemysłowych hodowli. :->
_________________
 
 
 
edmundo 


Barfuje od: 04.2012
Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 05 Cze 2012
Posty: 247
Skąd: UK
Wysłany: 2012-06-08, 11:10   

Dziekuje bardzo za odpowiedz. Chodzi mi o produkcje tasmowa brojlerow, cala modyfikacje genetyczna itp. Wiem, ze serca wolowe nie sa za bardzo wskazane, a mam dostep do jagniecych, wiec pomyslalam, ze mogloby to troche urozmaicic tez diete. Mhm... :-? Sama juz nie wiem, moze raz na jakis czas wlasnie dla urozmaicenia, jednak proponujecie pozostac przy ptactwie?
 
 
harpia 
Ekspert


Barfuje od: zawsze
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 8 razy
Wiek: 39
Dołączyła: 15 Wrz 2011
Posty: 713
Skąd: Libiąż
Wysłany: 2012-06-08, 11:24   

Nie, może moje zdanie będzie burzyło cały ład, ale nie uważam karmienia głównie drobiem za dobre wyjście, drób (kurczaki) to najbardziej zmodyfikowany rodzaj produkcji, najbardziej faszerowane chemią.
Staram się omijać kurczaki w mieszankach, pozostając jedynie przy porcjach rosołowych i podrobach (choć staram się kupować np. serca indycze lub gęsie)
Podroby jagnięce są bardzo dobrym urozmaiceniem i z powodzeniem można je używać zamiast podrobów drobiowych, w końcu różnorodność jest najważniejsza w barfie, a przy samym drobiu tej różnorodności nie ma.
_________________
Jeśli nie masz po co żyć, żyj na złość innym
 
 
edmundo 


Barfuje od: 04.2012
Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 05 Cze 2012
Posty: 247
Skąd: UK
Wysłany: 2012-06-08, 11:48   

Tymbardziej, jak Koniczynka napisala- sklad serc jagniecych jest o wiele ciekawszy, anizeli kuraka... Co nie znaczy, ze chce calkowicie zrezygnowac z kurczaka, szukam jakiejs alternatywy.
 
 
Sandra 
Ekspert

Pomogła: 18 razy
Dołączyła: 29 Gru 2011
Posty: 3447
Wysłany: 2012-06-08, 12:25   

harpia napisał/a:
w końcu różnorodność jest najważniejsza w barfie,

Ja skłaniam się ku tej opinii i właśnie tak żywię futra, ale bywa, że brakuje mi rozmaitości, to dni kilka jedzą to co jest na składzie, bywa, że i jednorodnie.
A, człowiek odżywiający się w miarę prawidłowo, także nie zawsze dysponuje pełnym asortymentem tak aby sobie zapewnić dobry balans składników odżywczych ?
Jeśli jest to chwilowe na pewno nie zaważy na zdrowiu.
  Zaproszone osoby: 2
 
Meri 

Barfuje od: 12.08.2012
Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 07 Lip 2012
Posty: 863
Skąd: Nowy Targ
Wysłany: 2012-08-26, 13:44   

Polecono mi dawać jagnięcinę kotu, który ma problemy z nerkami... mój Haru uwielbia jagnięcinę, kurczak i indyk mogliby dla niego nie istnieć! Dlatego ja nie podaję dużo drobiu, mam nadzieję,że źle mu to nie wyjdzie, ale nic nie poradzę,że kurczak i indyk są dla niego niejadalne... :-?
_________________
 
 
 
edmundo 


Barfuje od: 04.2012
Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 05 Cze 2012
Posty: 247
Skąd: UK
Wysłany: 2012-10-22, 11:38   

Czy moze mi ktos podpowiedziec pod co moge podciagnac nerki jagniece? Nie ma ich w kalku, dostalam od rzeznika gratis :lol: my nie jadamy takich frykasow, wiec koty sie oblowia :faja:
 
 
dagnes 
Administrator


Barfuje od: 2008
Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 23 razy
Dołączyła: 13 Wrz 2011
Posty: 4837
Wysłany: 2012-10-25, 11:35   

Ja bym wprowadziła jako nerki cielęce. Powinny mieć bardzo podobny skład.
_________________
Aby dotrzeć do źródła, musisz iść pod prąd
 
 
edmundo 


Barfuje od: 04.2012
Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 05 Cze 2012
Posty: 247
Skąd: UK
Wysłany: 2012-10-25, 12:19   

Mhmmm.... Taki tez mialam zamysl- jesli chodzi o o wielkosc, ale nie bylam pewna skladu. Dziekuje.
 
 
bura4 

Barfuje od: 1998
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 18 Lip 2012
Posty: 327
Skąd: Rzeszów
Wysłany: 2013-03-12, 19:36   

Czy to prawda, że jagniaki też moga miec chorobę wściekłych krów?? Że nie powinno się dawac mózgu jagniecego?? I jak to jest z wymionami? Mozna dawać??
 
 
harpia 
Ekspert


Barfuje od: zawsze
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 8 razy
Wiek: 39
Dołączyła: 15 Wrz 2011
Posty: 713
Skąd: Libiąż
Wysłany: 2013-03-13, 01:11   

Sprawdzano w warunkach laboratoryjnych możliwość zarażenia owiec prionami BSE, udało się, naukowcy doszli do wniosku, że BSE u bydła mogło rozwinąć się po skarmianiu ich mączką mięsno-kostną, produkowaną z padliny owiec chorych na "scrapie"

Podejrzewam, że jagnięta są czyste, tak samo jak cielęta, obowiązkowo bydło jest badane powyżej 24 miesięcy życia zaś owce i kozy powyżej 18 miesięcy.

Wymiona można podawać, ale mają bardzo mała wartość odżywczą, dodatkowo w postaci surowej zawierać mogą (wymiona krowie, nie wiem jak z owcą, kozą) prątki gruźlicy, należy je ugotować a to znacznie obniża ich wartość i strawność.
_________________
Jeśli nie masz po co żyć, żyj na złość innym
 
 
edmundo 


Barfuje od: 04.2012
Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 05 Cze 2012
Posty: 247
Skąd: UK
Wysłany: 2013-03-28, 13:41   

Czy watrobe jagnieca, tez podciagnac pod cielaka? :-?
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne