BARFny Świat Strona GłównaBARFny Świat Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Kontakt  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Pytania, na które wielokrotnie już odpowiedziano (koty)
Autor Wiadomość
Skipper 
Ekspert


Barfuje od: 2012.08.20
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 4 razy
Dołączyła: 31 Sie 2012
Posty: 2808
Wysłany: 2016-10-02, 20:00   

Ja tam zostaję przy swojej praktyce - moje koty świeże mięso, z którego robię BARF-a też jedzą i jak pisałam przez 4 lata nic im się nie stało. W sumie mięso kupuję w sklepie, więc kontroli weterynaryjnej jak najbardziej podlega i żadnych gości typu pasożyty mieć nie powinno.
Rozmrożona mieszanka też nieraz stoi do 12 godzin w temperaturze pokojowej, jakoś jedzą przez cały dzień i w kuwecie żadnych niespodzianek nie ma :faja:
_________________
Mimo, że regulamin forum to FIKCJA - Śpiewać to rzecz ludzka, miauczeć to rzecz boska... :mrgreen: (Zhuangzi 庄子)
 
 
madzia86r 

Dołączyła: 24 Lip 2016
Posty: 28
Wysłany: 2016-10-05, 20:41   

witam mam takie pytanie,wiem ze nalezy konserwowac olej z lososia wit.e.z tego co czytalam tu na forum moze byc takovit 200 i moje pytanie ile mam dac kapsulek jesli posiadam olej z lososia lunderland 90ml i o ile tyg.taka wit przedluza jego uzutecznosc??
_________________
madzia
 
 
melba 

Wiek: 48
Dołączyła: 29 Lip 2016
Posty: 30
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2016-10-06, 14:47   

Saga napisał/a:
Mnie też się wydawało, że po oleju się drapią i dostawały właśnie kryla. Teraz dostają ten co pisałam wyżej i jakoś nie zauważyłam nawrotu drapania.

ja mam wlasnie ten co Ty, Lunderland :cry:
juz go nie daje, ale jest jeszcze w mieszankach ktore musze skarmic, wiec kot jednak sie drapie, choc nie tyle co bezposrednio po dopyszcznej aplikacji...

praxx napisał/a:
wtedy uczulać powinien też cały łosoś... istnieje też (teoretycznie) możliwość, że powolne wprowadzanie do diety nie będzie powodowało reakcji... ale to teoria... :)

tak, juz zarzucilam kupowanie lososia.
a za pare lat ;) moze sprobuje znow powolutku wprowadzac... bo mam pomrozony w buteleczkach 15ml...
 
 
dagnes 
Administrator


Barfuje od: 2008
Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 23 razy
Dołączyła: 13 Wrz 2011
Posty: 4838
Wysłany: 2016-10-12, 12:26   

madzia86r napisał/a:
wiem ze nalezy konserwowac olej z lososia wit.e.z tego co czytalam tu na forum moze byc takovit 200 i moje pytanie ile mam dac kapsulek jesli posiadam olej z lososia lunderland 90ml i o ile tyg.taka wit przedluza jego uzutecznosc??

Przyjmuje się dawkę od 1 do 1,5 IU na każdy 1g oleju. Potrzebujesz więc w okolicach 90-135 jednostek witaminy E. Najlepszym rozwiązaniem byłaby 1 kapsułka Tokovit100 ale jak masz Tokovit 200 to wyciśnij około połowy kapsułki lub ciut więcej.
Trudno powiedzieć o ile tygodni dokładnie przedłuży to świeżość oleju (to zależy od zbyt wielu czynników i trzeba by mieć laboratorium, by to badać). Sądzę, że na tyle długo, że spokojnie zużyjesz dla 1 kota, o ile przechowywać będziesz w lodówce.
_________________
Aby dotrzeć do źródła, musisz iść pod prąd
 
 
Saga 

Barfuje od: 07.2016
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 5 razy
Dołączyła: 03 Sie 2016
Posty: 1489
Wysłany: 2016-10-18, 19:36   

Skipper napisał/a:
"zmętnienie oleju pochodzi z naturalnych wosków zawartych w oleju, gdyż nie jest on oczyszczany".

A to tego sama nie doczytałam :-( . Ale przy okazji widzę, że "przechowywać w temperaturze pokojowej"...
Skipper, a ile dajesz go swoim kotom?
 
 
przytoolanka
[Usunięty]

Wysłany: 2016-10-18, 20:09   

Skipper, dzięki bardzo, nie zwróciłam uwagi, tym bardziej, że w temperaturze pokojowej konsystencji oleju nie można nic zarzucić, mój egzemplarz dopiero pod wpływem chłodu mętnieje. Macie rację, to logiczne :roll: . Wcale bym mnie to nie zdziwiło gdyby nie to, że zarówno poprzedni olej jak i tran wcale u mnie nie mętniał mimo przechowywania w takich samych warunkach. Dlatego właśnie wolałam zapytać na forum.
Saga doczytaj - mam wrażenie, że w temperaturze pokojowej można trzymać olej fabrycznie zamknięty, jednak po otwarciu należy go już przytrzymywać w lodówce i zużyć w ciągu 8 - 12 tygodni. Ja podaję ten olej w takiej samej ilości jak poprzedni - 1 - 1,5ml na 4kg kota, na dzień.
 
 
Skipper 
Ekspert


Barfuje od: 2012.08.20
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 4 razy
Dołączyła: 31 Sie 2012
Posty: 2808
Wysłany: 2016-10-18, 20:20   

No ja też podaję tak jak na opakowaniu napisane
_________________
Mimo, że regulamin forum to FIKCJA - Śpiewać to rzecz ludzka, miauczeć to rzecz boska... :mrgreen: (Zhuangzi 庄子)
 
 
Saga 

Barfuje od: 07.2016
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 5 razy
Dołączyła: 03 Sie 2016
Posty: 1489
Wysłany: 2016-10-18, 20:23   

Łomatko, ja mam dziś jakąś pomroczność :-/ przecież jak wół stoi: "Otwarty produkt przechowywać w lodówce i zużyć w ciagu 8 - 12 tygodni. ". Dzięki przytoolanka, ech... :cry:
przytoolanka napisał/a:
Ja podaję ten olej w takiej samej ilości jak poprzedni - 1 - 1,5ml na 4kg kota.

I dajesz bezpośrednio do mieszanki przed samym podaniem kotom? Pytam, bo ja zaczęłam kotom podawać według dawki ze strony, zastanawiam się czy im się nie przejadł. Moje koty wcześniej nie dostawały oleju z łososia, od czasu do czasu tylko z kryla, teraz sierść gubią i pomyślałam, że powinny dostawać oleju więcej. No i obecnie ewentualnie zjedzą, ale pod warunkiem, że będę podawać w kroplach, tak po 3 góra 4 krople w jednym posiłku.
 
 
Skipper 
Ekspert


Barfuje od: 2012.08.20
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 4 razy
Dołączyła: 31 Sie 2012
Posty: 2808
Wysłany: 2016-10-18, 20:40   

Saga, ja swoim kotom przygotowuję KOMPLETNE mieszanki z pełnym zestawem suplementów i potem to dzielę na porcje i mrożę (ostatnio tylko osobno mroziłam mięso i później dorabiałam mieszankę supli, ale to z przemęczenia i braku czasu tak wyszło :-/ ).

Z tego co było pisane, to olej przecież mrozić można. Wczoraj akurat na kolację rozmroziłam mięso bez suplementów i dodałam do tego porcję supli świeżych, jeszcze nie mrożonych, tak więc olej też był świeży i dla kotów mieszanka bardzo smakowała.
Może jak się zamrozi to trochę na zapachu straci.
_________________
Mimo, że regulamin forum to FIKCJA - Śpiewać to rzecz ludzka, miauczeć to rzecz boska... :mrgreen: (Zhuangzi 庄子)
 
 
Saga 

Barfuje od: 07.2016
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 5 razy
Dołączyła: 03 Sie 2016
Posty: 1489
Wysłany: 2016-10-18, 21:00   

No ja wiem, mrożę mięso z suplami oprócz oleju, ten dodaję bezpośrednio przed podaniem kotom. Jak kupiłam olej to miałam już pomrożone porcje, potem koty dostały focha na olej więc już do kolejnej mieszanki też nie dodałam oleju przed zamrożeniem.
 
 
przytoolanka
[Usunięty]

Wysłany: 2016-10-18, 21:34   

Saga,
Te oleje jednak mają swój specyficzny zapaszek. Ja do całości mieszanki dodaję tylko tran. Olej z łososia dodaję do 1 z 3 porcji mieszanki jaką kot dostaje dziennie. Chciałam uniknąć sytuacji, kiedy wszystkie mieszanki mają rybi posmak. W mieszance Kropek wcina olej aż mu się uszy trzęsą, osobno nie bardzo... Oczywiście ilość dodanego oleju jest przeze mnie uwzględniana w każdym przepisie. W kwestii dawkowania chętnie zapoznam się z opinią osób bardziej doświadczonych.
 
 
Saga 

Barfuje od: 07.2016
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 5 razy
Dołączyła: 03 Sie 2016
Posty: 1489
Wysłany: 2016-10-18, 22:00   

przytoolanka napisał/a:
Olej z łososia dodaję do 1 z 3 porcji mieszanki jaką kot dostaje dziennie. Chciałam uniknąć sytuacji, kiedy wszystkie mieszanki mają rybi posmak.

Ja też o tym pomyślałam i dlatego podawałam raz do jednego posiłku, pozostałe były bez oleju.

Co do dawkowania, przeczytałam cały wątek o oleju. Ogólna zasada jest taka:
"1ml/1kota/1dzień dla średniego kota (ok.4 kg) lub do 10ml (ok.2 łyżeczki) na 1kg mięsa z podrobami wprost do mieszanki." (czyli tak jak Ty podajesz). Przy rosnącym kociaku dawkę zwiększa się do 1,5 ml. Natomiast producent na stronie podaje "koty i małe psy do 20 kg - 1/2 łyżeczki dziennie", czyli 2,5 ml, sporo więcej. I tak właśnie początkowo podawałam, zaczęłam się zastanawiać czy po prostu jednak nie jest to za dużo skoro koty przestały tak chętnie zjadać porcję :-(
 
 
Saga 

Barfuje od: 07.2016
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 5 razy
Dołączyła: 03 Sie 2016
Posty: 1489
Wysłany: 2016-11-07, 12:44   

dagnes napisał/a:
daję mniej bo najczęściej miewam mięso grass-fed

W takim razie ile kapsułek tego konkretnego oleju powinien kot dostawać w przypadku zwykłego mięsa? Zaczynam zastanawiać się nad takim rozwiązaniem u swoich kociaków :-)
 
 
barbara838 

Barfuje od: 2008
Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 21 Sie 2016
Posty: 69
Skąd: Anglia
Wysłany: 2016-12-05, 13:11   

Pewnie to juz bylo ale i tak zapytam. Suszona krew wieprzowa podawac w ilosci jak Fortain?
 
 
shana55 
Ekspert

Barfuje od: 08.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 07 Sie 2012
Posty: 5339
Wysłany: 2016-12-05, 16:02   

Tak :mrgreen:
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne