BARFny Świat Strona GłównaBARFny Świat Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Kontakt  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Podstawowy kurs oswajacza zdjęć
Autor Wiadomość
harpia 
Ekspert


Barfuje od: zawsze
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 8 razy
Wiek: 39
Dołączyła: 15 Wrz 2011
Posty: 713
Skąd: Libiąż
Wysłany: 2011-11-06, 21:03   Podstawowy kurs oswajacza zdjęć

Witam w darmowym kursie na dyplomowanego Oswajacza Zdjęć :mrgreen:

Większość z Nas pragnie pochwalić się swoimi pupilami za pomocą zdjęć, podeprzeć swą wypowiedź jakąś fotką, ale nie każdy dobrze się czuje w tym temacie.

Jestem więc i pomogę :mrgreen:


Swoją pracę z oswajaniem zaczynamy od wyboru zdjęcia, które chcemy umieścić docelowo w wątku, dla potrzeb tzw. "wzrokowców" stworzyłam małą pomoc graficzną.

Kiedy już upatrzymy sobie zdjęcie, wchodzimy na jeden z serwerów na który możemy "załadować" nasze zdjęcie, osobiście od lat używam tego serwera:

http://pl.tinypic.com/

Jest łatwy w użyciu, można tworzyć własne katalogi, zablokować konto jako prywatne (nikt poza właścicielem znającym hasło nie może tam wejść) no i jest darmowy :->

Serwerów generujących nasze zdjęcia jest dużo, można znaleźć sobie taki, który będzie spełniał nasze wymagania.

Więc jedziemy, wybrałam sobie zdjęcie z katalogu, które chcę Wam pokazać, wchodzę na stronę "mojego" serwera, loguję się.

Wchodzę w moje elementy, znajdziecie je na górze strony, o tu:


Gdy już znajdziemy się w zakładce "moje elementy" wybieramy zdjęcie w okienku "Przeglądaj", po wybraniu wciskamy "prześlij na serwer":


Zdjęcie nam się chwilkę będzie ładowało (istnieje możliwość wrzucenia 5 zdjęć na raz, w tym celu klikamy na "UPLOAD_MORE" po prawej stronie, rozwinie się nam pięć okienek w których wybieramy zdjęcia tak jak pokazałam powyżej, na razie jednak zostanę przy podstawie), gdy się załaduje pokaże się miniaturka po prawej i "spis" linków po lewej.

Dla naszych potrzeb forumowych wybieramy tylko spośród dwóch, drugiego podpisanego jako "Kod IMG forów i paneli dyskusyjnych" oraz ostatniego - "Bezpośrednie łącze na potrzeby układów"
Pierwszy jest już opatrzony kodem, który pozwoli nam na ominięcie ręcznego wklepywania, ostatni to link, który nazywam "roboczym" bo można go wysyłać na forum jak i znajomym na gg, pw, e-mail.
To forum ma jednak wbudowane automatyczne kodowanie, gdy chcemy wrzucić zdjęcie nie musimy wpisywać kodu [img] [/img] ale o tym potem.

Kopiujemy link do zdjęcia:


Otwieramy forum, wchodzimy w temat w którym ma pojawić się zdjęcie, otwieramy okienko odpowiedzi i na górze szukamy przycisku Img:


Klikamy w Img, otworzy się małe okienko w które będzie trzeba wkleić nasz link (uprzednio można wykasować z tego okienka początek który tam jest (http://)
Klikamy OK i takim sposobem mamy link, który jest już wrzucony w kod [img] i będzie się wyświetlał jako zdjęcie, nie link.
O takie zdjątko mamy :mrgreen:


Łatwiejszym sposobem jest po prostu wklejenie samego linka w odpowiedź, ale wybór sposobu to już rzecz gustu ;-)

Ważne jest by zdjęcie nie miały olbrzymich rozmiarów, będą ładowały się długo i obciążą serwer forum, najlepiej by zdjęcie w formacie XXL (np. 2272x1704 i większe) zmniejszać do rozmiaru np. 1024x768 lub 640x480, te ostatnie są już dość małe i nie każdy chce "psuć" sobie zdjęcie tak bardzo)

Jeżeli potrzeba opracowania o zmniejszaniu zdjęć to służę pomocą :mrgreen:
Mam nadzieję, że można to wszystko zrozumieć :mrgreen:
_________________
Jeśli nie masz po co żyć, żyj na złość innym
 
 
Bianka 4 
BARFny Hodowca


Barfuje od: 12/2010
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 5 razy
Wiek: 59
Dołączyła: 21 Wrz 2011
Posty: 1067
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2011-11-06, 21:23   

Super instrukcja :love:
Ja zaczynam się zaprzyjaźniać z googlowym programem picasa, ale niestety jeszcze nie odkryłam jak z niego wstawiać zdjęcia na forum :oops: Jak masz jakieś doświadczenia z tym programem to chętnie poczytam.
Umiem wstawiać zdjęcia z Fotosika, ale ten portal ma jedną podstawową wadę - można załadować do niego maksymalnie 100 zdjęć. Początkowo to nie przeszkadza, ale z czasem trzeba coś wyrzucić z albumów i tu zaczyna się problem co wybrać :roll: W moim przypadku ma jeszcze jedną wadę - jest blokowany u mnie w pracy i jeżeli ktoś z niego korzysta to jego zdjęć na służbowym komputerze nie zobaczę.... :-/
 
 
 
harpia 
Ekspert


Barfuje od: zawsze
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 8 razy
Wiek: 39
Dołączyła: 15 Wrz 2011
Posty: 713
Skąd: Libiąż
Wysłany: 2011-11-06, 21:42   

Fotosika używałam, był bardzo męczący, Picassy niestety nie używam, wkurzają mnie dodatkowe programiki i wyszukiwanie zdjęć (mam ich na kompie tysiące i program najzwyklej w świecie się zawiesza), fotki z pisaccy najczęściej kopiuje poprzez prawy przycisk myszy, później "kopiuj adres obrazka" i gotowe, mam link do danego zdjęcia.

Jak na razie jestem wierna tinypicowi, mam tam ponad 4300 zdjęć w różnych katalogach, łatwa obróbka, szybko wrzuca i nie ma masy reklam :faja:
Jedyną wadą tej strony jest to, że chcąc zablokować sobie profil na prywatny, nie mogę odblokować poszczególnych katalogów mam więc dwa konta, jedno prywatne, drugie oficjalne na zdjęcia na stronę na przykład.
_________________
Jeśli nie masz po co żyć, żyj na złość innym
 
 
Bianka 4 
BARFny Hodowca


Barfuje od: 12/2010
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 5 razy
Wiek: 59
Dołączyła: 21 Wrz 2011
Posty: 1067
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2011-11-06, 21:54   

harpia napisał/a:
fotki z pisaccy najczęściej kopiuje poprzez prawy przycisk myszy, później "kopiuj adres obrazka" i gotowe, mam link do danego zdjęcia.

Jak zwykle o najprostszym rozwiązaniu nie pomyślałam :oops:
Chyba skusze się na tynipick :-)
 
 
 
dagnes 
Administrator


Barfuje od: 2008
Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 23 razy
Dołączyła: 13 Wrz 2011
Posty: 4837
Wysłany: 2011-11-06, 23:13   

Harpio, jesteś wielka :kwiatek: .

Myślę, że potrzeba kursu zmniejszania zdjęć istnieje i możesz brać się do dzieła :mrgreen: .

Faktycznie, na potrzeby zwykłego oglądania zdjęć na Forum wystarczy zmniejszenie ich do rozmiarów 640x480, a nawet mniejszych. Jeśli zdjęcia są wystarczająco małe, aby zmieścić się w całości w poście, to pokazują się w oryginalnej wielkości i skrypt nie zmniejsza ich (jeśli ich szerokość nie przekracza 600 pikseli). Gdy zdjęcie jest większe, wówczas jest automatycznie zmniejszane do takich rozmiarów aby zmieściło się w poście i aby strona się nie rozjeżdżała. Zdjęcie pokazuje się wtedy w ramce z kropek i po kliknięciu w nie otwiera się w nowym oknie w oryginalnym rozmiarze. Zdjęcia większe niż 640x480 można zamieszczać wtedy, gdy inaczej nie byłyby widoczne szczegóły, na których nam zależy lub np. zdjęcie ma służyć do publikacji w celach promocyjnych Forum i dobrze jest aby było jak najlepszej jakości.
Zmniejszanie zdjęć ma na celu przede wszystkim ułatwienie otwierania stron ze zdjęciami dla Użytkowników posiadających wolniejsze łącza.
_________________
Aby dotrzeć do źródła, musisz iść pod prąd
 
 
aśka 

Barfuje od: roku
Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 21 Wrz 2011
Posty: 177
Skąd: śląskie
Wysłany: 2011-11-07, 14:39   

Dzięki Harpio. :kwiatek: Osobiście męczę się z fotosikiem więc mam jak na talerzu coś mądrzejszego.
 
 
harpia 
Ekspert


Barfuje od: zawsze
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 8 razy
Wiek: 39
Dołączyła: 15 Wrz 2011
Posty: 713
Skąd: Libiąż
Wysłany: 2011-11-07, 18:51   

Stopień średniozaawansowany - zmniejszanie zdjęć na potrzeby własne :twisted:

Czasem zdjęcie zmniejszyć trzeba, nie ma zmiłuj, najczęściej gdy mamy do czynienia z tak zwanym "prześcieradłem" czyli plikiem o bardzo dużych rozmiarach, z którym nie wiele powojujemy.

Moim prywatnie najlepszym programem jest IrfanView:
http://www.dobreprogramy....dows,12867.html
Programik pierwotnie w wersji anglojęzycznej, ale można spokojnie znaleźć spolszczenie i zainstalować.

Zaczynamy, gdy mamy już wgrany program otwieramy go, po lewej u góry klikamy na "Plik" a później po rozwinięciu szukamy "Otwórz...", po kliknięciu otworzy nam okienko w którym wybieramy interesujące nas zdjęcie:


W okienku mamy podane kilka informacji, wielkość zdjęcia (widać, że moje to 1024x768) oraz "ciężar" zdjęcia (moje ma 240KB)

Gdy już zdjęcie otworzymy, szukamy u góry "Obraz" a po kliknięciu wchodzimy w "Zmień rozmiar obrazu":


Po wejściu wyskoczy nam takie oto okienko:


Mamy tam dwa małe okienka, jedno dla szerokości, drugie obok, dla wysokości, w moim okienku mam już wpisaną wielkość, którą sobie ubzdurałam - 640x480, podczas wpisywania wielkości w okienko "szerokość", program sam sugeruje jaką wysokość ma mieć zdjęcie by nie zostało zniekształcone ;-)
Po wpisaniu nowych parametrów, klikamy OK i mamy zdjęcie zmniejszone :faja:

Ale to nie koniec, zdjęcie trzeba jeszcze zapisać, w tym celu klikamy na ikonkę podobną to starej płytki, otworzy się nam okienko w którym ustawimy sobie miejsce zapisu zdjęcia (ja mam Pulpit) oraz jego nową nazwę (mój to mały_rozmaryn):


Klikamy "Zapisz" i gotowe, drugim okienkiem się nie przejmujcie, to wyższy stopień wtajemniczenia, nie potrzebny przy podstawowe obróbce zdjęcia :faja:
_________________
Jeśli nie masz po co żyć, żyj na złość innym
 
 
Sandra 
Ekspert

Pomogła: 18 razy
Dołączyła: 29 Gru 2011
Posty: 3447
Wysłany: 2011-12-29, 18:51   Avatar

Witam,
Nie bardzo moge zrozumieć jak działa wlepianie avatara. Niektórzy Barfowicze maja takie piękne avatary, a instrukcja mówi; 12 kB 100 pikselix100 pikseli ...i co z tym zrObić ?
  Zaproszone osoby: 2
 
hipoteza 


Barfuje od: 07/2011
Udział BARFa: 50-75%
Dołączyła: 15 Wrz 2011
Posty: 226
Skąd: Legnica
Wysłany: 2011-12-30, 21:00   

spróbuj zapisać w gifie, wtedy trochę odchudzisz obrazek
_________________
Mam kota na gorącym dachu mojej głowy...
 
 
_Jadis_ 


Barfuje od: 11.2011
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 2 razy
Wiek: 35
Dołączyła: 07 Paź 2011
Posty: 870
Skąd: Zg-c / Legnica
Wysłany: 2011-12-30, 21:24   

Mozesz tez sprobowac zmniejszyc obrazek w programie IrfanView.
_________________
Tysiące lat temu czczono koty jako bogów. One nigdy o tym nie zapomniały.
  Zaproszone osoby: 2
 
isabelle30 
Ekspert

Pomogła: 11 razy
Dołączyła: 19 Sty 2012
Posty: 2612
Wysłany: 2012-01-26, 20:59   

A w jakim dziale pokazujemy fotki naszych futrzaków?
 
 
dagnes 
Administrator


Barfuje od: 2008
Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 23 razy
Dołączyła: 13 Wrz 2011
Posty: 4837
Wysłany: 2012-01-27, 11:42   

Możesz pokazać swoje futra w wielu miejscach :-) .

Na początek dobry jest własny wątek powitalny.

Potem możesz dorzucić co ciekawsze fotki do tego wątku:
http://www.barfnyswiat.org/viewtopic.php?t=341

A jeśli masz dar pisarski ;-) i dużo (lub mniej) do opowiedzenia o swoich zwierzach, to załóż wątek w dziale "BARFne Życie":
http://www.barfnyswiat.org/viewforum.php?f=18
Możesz tam nawet prowadzić dziennik dla futer :mrgreen: .
_________________
Aby dotrzeć do źródła, musisz iść pod prąd
 
 
Tufitka 
Ekspert

Barfuje od: 17.02.2013
Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 20 razy
Dołączyła: 21 Sty 2013
Posty: 3006
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2013-02-11, 20:29   Re: Podstawowy kurs oswajacza zdjęć

harpia napisał/a:
http://pl.tinypic.com/

Niestety nie mogę się tam zarejestrować. nie przepuszcza mnie :cry:
 
 
Sojuz 
Ekspert


Barfuje od: 09.2012
Pomógł: 10 razy
Wiek: 30
Dołączył: 06 Sie 2012
Posty: 1433
Skąd: Poznań
Wysłany: 2013-02-12, 00:04   

Tufitka, wypróbuj też imageshack.us, fotka.pl, fotosik.pl
_________________
Naturalne stało się sztuczne, a prawdę uznano za kłamstwo.
 
 
harpia 
Ekspert


Barfuje od: zawsze
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 8 razy
Wiek: 39
Dołączyła: 15 Wrz 2011
Posty: 713
Skąd: Libiąż
Wysłany: 2013-02-12, 11:44   Re: Podstawowy kurs oswajacza zdjęć

Niestety, tinypic od jakiegoś czasu wyłączył możliwość rejestracji nowych użytkowników (mniejsza z tym, chciał skasować konta, była wielka burza o to, w końcu uległ i zostawił starych użytkowników)
_________________
Jeśli nie masz po co żyć, żyj na złość innym
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne