BARFny Świat Strona GłównaBARFny Świat Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Kontakt  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Receptariusz dla kotów "nerkowych"
Autor Wiadomość
shana55 
Ekspert

Barfuje od: 08.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 07 Sie 2012
Posty: 5339
Wysłany: 2015-02-11, 23:51   

Ewik72 :kwiatek:
Tu jest to wyjaśnione szczegółowo i bardziej już się nie da.
http://www.barfnyswiat.or...p?p=14835#14835
Poczytaj spokojnie i z uwagą powinno Ci się wszystko wyjaśnić.
 
 
Ewik72 

Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 26 Lis 2013
Posty: 388
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2015-02-18, 00:05   

Przepraszam jeśli się narzucam, od mojego ostatniego postu mija tydzień, od info o wynikach dwa tygodnie. Przeczytałam już wszystko w temacie, robię mieszanki tak jak mi się wydaje że jest ok, mam nadzieję że nie szkodze moim kotom. Jutro zrobię już trzecią mieszankę, może jednak ktoś z doświadczonych w temacie moderatorów znajdzie chwilę na odpowiedź na moje pytania i wątpliwości dotyczące mieszanki,na zerknięcie na przepis :kwiatek: Jesteśmy na początku drogi w chorobie, wiąże się z tym wiele stresu i niepewności, wiele trudności jak np. nawadnianie. Bardzo liczyłam na wsparcie i pomoc..
 
 
apple 

Pomogła: 2 razy
Dołączyła: 24 Lip 2013
Posty: 433
Skąd: warszawa
Wysłany: 2015-03-13, 17:23   

Ewik72

Czy Ty przygotowujesz BARF'a z gotowanego mięsa? Nie wnikałam przyznaję za bardzo o co chodzi, ale pamiętam, że prosiłaś o pomoc w przygotowaniu właśnie takiego barfa.
Być może napiszę to, co już wiesz: z tego, co rzuciłam okiem na opis easy barf'a to dawkuje się go na wagę surowego mięsa. Jedynie taurynę zwiększa się do gotowanego, czyli
do surowego 100 mg tauryny na 100 g surowego
do gotowanego 200 mg tauryny na 100 g surowego

Chyba, że potrzebujesz pomocy w konkretnym przepisie, nie jestem specjalistką i lepiej byłoby, aby kto inny, bardziej doświadczony Ci pomógł.

Ze swojej strony mogę napisać bazując na tym, co ja robię: mam kota, który ma podwyższoną kreatyninę i mocznik, natomiast nerki wg usg u dr Neski podobno w porządku (chociaż ostatnio słyszałam, że to usg może nie być dokładne i wiarygodne :confused: , lepiej udać się do dr Marcińskiego).
Dlatego Rudolfowi daję jedzenie o możliwie niskiej zawartości fosforu, białko też jest trochę obniżone.
Osiągam to poprzez stosowanie wątróbki indyczej (nie kurzej) - ma największą zawartość wit A przy najniższym fosforze. Nie daję mu żółtka, bogatego żródła fosforu.
Wybieram mięsa, które mają niską zawartość fosforu (w kalkulatorze jest zakładka z podaną ilością poszczególnych minerałów/witamin w gatunkach mięs).

Może ktoś spojrzy na Twój przepis i odniesie się do niego.
 
 
Lunszpik 

Wiek: 29
Dołączyła: 11 Maj 2015
Posty: 35
Skąd: Wrocław/Kraków
Wysłany: 2015-05-14, 19:18   

Proszę o pomoc. Moja kotka, Milena, ma 4,5 roku, waży 3,1kg. Dwa lata temu w badaniach krwi wyszły jej podwyższone parametry nerkowe, od tego czasu raz jest lepiej, raz gorzej. Gdy do mnie trafiła, miała 5 miesięcy i wielki problem w postaci nieotwierającego się pyszczka. Przeszła dwie operacje, niestety żadna nie dała rezultatu na dłuższą metę. Trzymając się zaleceń lekarza, pełna dobrych chęci, aż do tej pory karmiłam ją zmiksowaną papką złożoną z kurczaka (piersi albo ćwiartki), ryżu, marchewki i pietruszki. Zapewne ta niezbilansowana dieta, wraz z zbyt częstymi w młodym wieku sedacjami i często przyjmowanymi antybiotykami spowodowała to, że nerki odmawiają posłuszeństwa.
Milenka jest świetną kandydatką na BARFa - uwielbia surowe mięso :). Ja swoją przygodę z BARFem dopiero zaczynam i nie chciałabym jej bardziej zaszkodzić, wobec tego proszę o radę kogoś bardziej doświadczonego ode mnie.
Obecnie Kota dostaje mieloną surowiznę, Ipakitine, olej z łososia, taurynę i algi. Mam trochę innych suplementów, ale nie wiem w jakiej proporcji ich użyć.

Wyniki badań krwi sprzed dwóch tygodni:
Kreatynina: 2,37
BUN: 36,1 (mocznik wg przelicznika 77,254)
glukoza: 81,3
AlAT: 44,4
 
 
shana55 
Ekspert

Barfuje od: 08.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 07 Sie 2012
Posty: 5339
Wysłany: 2015-05-14, 23:10   

Lunszpik :kwiatek:
Jesteś we właściwym dziale. Czytaj, czytaj a wszystkiego co potrzebujesz tu się dowiesz.
A jakby co to pytaj, wiele spraw już było omawianych znajdzie się odpowiedź. :mrgreen:
 
 
Lunszpik 

Wiek: 29
Dołączyła: 11 Maj 2015
Posty: 35
Skąd: Wrocław/Kraków
Wysłany: 2015-05-15, 19:14   

Czy mogłabym prosić o ocenę mieszanki? Przygotowywałam ją z kalkulatorem, wybrałam mięsa o stosunkowo niższej zawartości białka, wobec czego kalkulator pokazuje mi 47% białka i 43% tłuszczu. Kota waży obecnie 3,1kg, jest drobna, ale zdarzało się, że ważyła więcej. Czy taki wysoki procent tłuszczu jest do przyjęcia? A, i stosunek wapnia do fosforu jest wyższy niż 1,15, jako że codziennie dostaje 1g Ipakitine.

Wołowina tłuste mięso (skrawki) 545g
Kaczka mięso ze skórą 423g
Kurczak serce 136g
Kurczak wątroba 33,9g
Żółtko jaja 2sztuki
Mączka z wodorostów morskich 1,8g
Tokovit E200 0,6 kapsułki
Olej z łososia 35g
Sól morska 4g
Skorupki jaj 7g
Tauryna 2,5g
Warzywa 132g (wybrałam szpinak, bo w mieszance jest dosyć mało żelaza, do tego pietruszka)
Woda 535g
 
 
shana55 
Ekspert

Barfuje od: 08.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 07 Sie 2012
Posty: 5339
Wysłany: 2015-05-15, 21:09   

Lunszpik :kwiatek:
Napisałam taką pigułkę informacyjną, na co powinno się zwrócić uwagę komponując przepisy dla nerkowca.
http://www.barfnyswiat.or...=asc&start=1050
pierwszy od góry.
Nigdzie nie napisałaś wyników jonogramu ani badań moczu, bez tego trudno powiedzieć co jest przekroczone a co w normie. Nie wiem na jakiej podstawie Kicia bierze Ipaktine. Ja nie jestem lekarzem ale czy ta Ipaktina jest niezbędna??
Barfem można idealnie dobrać dietę dla kota nerkowego pod względem ilości wapnia i fosforu,
sodu i potasu, ale jonogram powinien być zrobiony. Poczytaj w temacie nerkowym wszystkie posty Margot powinno Ci się wiele wyjaśnić, na co zwracać szczególną uwagę i czego się trzymać.
A przepis..
Mieszanka jest stanowczo za tłusta i ma za dużo białka w przeliczeniu na kg.m.c kota na dzień.
Proporcja wapnia do fosforu jest prawidłowa ale fosforu w przeliczeniu na kg.m.c kota na dzień jest za dużo. Nie wiem jak to będzie wyglądać przy podawaniu Ipaktine. :-( Na kilogram mięsa nerkowcowi dajemy tylko 1 żółtko, a szpinaku nie dałabym wcale. Proporcja sodu do potasu dla nerkowca z podniesionym ciśnieniem wynosi 2,1. Jeśli nie jest podniesione ciśnienie można ją utrzymać na poziomie 1,5.
W mieszance brakuje hemoglobiny, drożdży piwnych, wit.D.
Przepis jest do poprawy ... a przed Tobą sporo pracy, żeby ogarnąć temat.
Proponowałabym, żebyś robiła sobie notatki z postów Margot, to Ci bardzo ułatwi naukę.
I przede wszystkim nawadniać Kicie tak żeby dziennie spożywanych płynów łącznie z jedzeniem miała z 50ml na każdy kilogram wagi ciała, czyli 150-180ml.
I do dzieła :mrgreen: trzymam kciuki. Pytaj jak co nie zrozumiesz pomożemy na tyle na ile będziemy mogli.
 
 
Lunszpik 

Wiek: 29
Dołączyła: 11 Maj 2015
Posty: 35
Skąd: Wrocław/Kraków
Wysłany: 2015-05-15, 23:40   

Czytałam Twój post już wcześniej, był dla mnie jedną z inspiracji :). Jak widać na razie nie poszło mi za dobrze, ale postaram się najlepiej jak mogę go poprawić. Jak mogę jeszcze obniżyć zawartość białka, nie zwiększając zawartości tłuszczu? Dodać węglowodanów?
Nie robiliśmy jeszcze jonogramu, a jeśli chodzi o mocz, to dostałam jedynie informację, że wszystko jest w normie i nie wnikałam dalej. Badania były robione trzy tygodnie temu, więc w sumie i tak chętnie je powtórzę w najbliższym czasie, zwłaszcza mocz.
Ipakitine zalecił właściwie na stałe lekarz, na razie wolę go nie odstawiać (przynajmniej dopóki nie zbilansuję jej dawki pokarmowej), bo przyniósł efekty.
Jako źródło witamin B dałam w kalkulatorze B complex, ale według kalkulatora nie powinnam go dodawać, bo w mięsie, jakie założyłam jest już wystarczająco tych witamin. Witaminę D mam w oleju z łososia, żółtkach i wątrobie, powinnam dodać jeszcze ryby? Fortainu jeszcze nie mam, gdy ostatnio chciałam go zamówić nie był nigdzie dostępny :-? .
Nawadnianie jak najbardziej stosujemy, normalnie dopyszcznie, a w kryzysach włączamy kroplówki.
 
 
shana55 
Ekspert

Barfuje od: 08.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 07 Sie 2012
Posty: 5339
Wysłany: 2015-05-16, 00:32   

Lunszpik :kwiatek:
Masz wiedzę ale nie poukładaną i mylisz fakty. :mrgreen: Ani w żółtkach ani w wątrobie, ani w oleju z łososia nie ma wystarczającej ilości wit.D, jak robiłaś przepis w kalkulatorze powinnaś zwrócić szczególną uwagę na środkową i prawą kolumnę... środkowa to kolumna Norma a prawa to stan faktyczny tego co masz w mieszance. Wartości w obu kolumnach powinny być takie same. Procentowe ilości nie są tak istotne jak faktyczna ilość składników w mieszance. U nerkowego kota to przeliczenie na kg.m.c.na dzień jest podstawą. Wit.B complex nie jest dobra dla kota, najwłaściwsze są drożdże piwne.
Mięso które użyłaś do przepisu poza tym, że tłuste jest jeszcze z wyższym białkiem. Kłania się zaznajomienie się w kalku z zakładką mięsa, w której są rozpisane wszystkie mięsa dobre do barfa pod względem białka, tłuszczu, energii, mikroelementów. Dobrze znać te rzeczy, bo ta wiedza się przydaje przy komponowaniu przepisów. Białko obniżysz tylko mięsem o niskim białku. Węglowodany niewskazane żywieniu barfem, chociaż w niektórych przypadkach może ich być 2% w mieszance.
Piszesz, że Ipaktine zlecił lekarz.... na jakiej podstawie skoro nie było jonogramu????
Skąd wiedział, że ma być wyłapywany fosfor węglanem wapnia (Ipaktine) skoro nie znał jego poziomu??? Pozwolę sobie zacytować fragment postu Margot drugi od góry stąd
http://www.barfnyswiat.or...ighlight=#71781
do poczytania w całości oczywiście
Kod:
Takie minimum z krwi to:
1)morfologia,
2)z biochemii: pod kątem nerek: kreatynina, mocznik, białko całkowite, albuminy, rozszerzony jonogram: czyli bezwzględnie fosfor, wapń, potas, sód i chlorki, ew. magnez (niekoniecznie). Z podstawowej biochemii oznaczyłabym też próby wątrobowe: ALT, AST i AP oraz glukozę.
Trzymaj się tego co piszę, bo wetka nie oznaczając dotąd poziomu wapnia ani fosforu we krwi, zaleciła w ciemno twojej kotce dodawanie ipakitine do karmy, co jest delikatnie rzecz nazywając, głupotą (na pocieszenie, wątpliwe, dodam, że nie ona jedna tak robi).

Dobrze by było, żebyś się tym bliżej zainteresowała.
Poczytaj w dziale suplementy o hemoglobinie suszonej, podobno na allegro też można taką kupić, poczytaj opinie na forum o niej. Zaglądnij do Kramiku czasem forumowicze odstępują suplementy, których maja za dużo. Może się ktoś podzieli z Tobą nadmiarem. I działaj :kciuk: :mrgreen:
 
 
Lunszpik 

Wiek: 29
Dołączyła: 11 Maj 2015
Posty: 35
Skąd: Wrocław/Kraków
Wysłany: 2015-05-16, 01:52   

Teraz to już mam kompletny mętlik w głowie :-( . W niektórych miejscach w wątku mowa jest o przewadze B-complexu nad drożdżami, które zawierają ogromną ilość fosforu, Ty znowuż radzisz na odwrót. Margot pisze o tym, jak ważny jest tłuszcz w mieszance o obniżonej zawartości białka, w mojej mieszance zaś jest go za dużo :-? . Wybierałam akurat te rodzaje mięsa, bo z nimi spotkałam się w dyskusji i mam do nich dostęp. Skąd kot ma czerpać energię jeśli zarówno poziom białka, tłuszczu, jak i węglowodanów ma być możliwie niski?
Wet zalecił Ipakitine jedynie na podstawie oceny stanu kota i wysokości mocznika i kreatyniny we krwi, nie zmienia to faktu, że Milena po jej włączeniu zaczęła funkcjonować normalnie. Nie mam zamiaru poprzestać na takim stanie rzeczy, ale nie mam też kompetencji aby podważać z marszu każde zalecenie weta.
 
 
ewa_agape 


Barfuje od: 2014
Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 02 Wrz 2014
Posty: 112
Skąd: Poznań
Wysłany: 2015-05-16, 15:36   

Shana55 jako moje guru przepisowe czy mogłabyś zerknąć czy jest ok?

Stosowałam się do Twoich wytycznych w pigułce (białko, wapń, fosfor- dzienna dawka) i za żadne skarby nie mogę zjechać z fosforem poniżej 50 mg na kg kota na dzień :/ Nie mogę również dodać wołowiny bo inna kotka jest na nią uczulona :/
Przepis generalnie jest robiony z myślą o naszym Starym Dziadzie, czyli Sylwusiu, ale inne koty też jej trochę dostają.
Ostatnie wyniki Sylwka nie zachwycają, bo podskoczyła nam kreatynina, ale za to spadł mocznik i fosfor.
Kreatynina 4,15mg/dl H
mocznik 102,3 mg/dl H
białko całkowite 7,28 g/dl
glukoza 95 mg/dl L
sód 153,8 mmol/l
potas 4,82 mmol/l
wapń 11,24 mg/dl H
fosfor nieorganiczny 5,23 mg/dl

Z powodu podawania Renalveta podskoczył nam wapń więc zmieniliśmy lek na Alusal, a na półeczce czeka już Renalzin :D

PS. Pomimo trochę gorszych wyników kot przytył i nigdy nie miał więcej energii!
_________________
https://www.facebook.com/DomTymczasowyNaPoddaszu
kotynapoddaszu.blogspot.com
 
 
shana55 
Ekspert

Barfuje od: 08.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 07 Sie 2012
Posty: 5339
Wysłany: 2015-05-16, 17:27   

Lunszpik :kwiatek:
No przecież piszę, że masz wiedze ale nie poukładaną. Skoro tak uważnie czytasz posty o witaminach, białku i tłuszczu, to powinnaś już dawno wiedzieć, że:

1. Białka w mieszance dla nerkowca powinno być poniżej 5g na kg.m.c. na dzień.
2. Proporcja białka do tłuszczu powinna być 2 : 1 czyli np. na 4,9g białka, tłuszczu nie
więcej jak 2,9g w przeliczeniu na kg.m.c. kota na dzień.

W Twoim przepisie było białka 5,2g a tłuszczu 4,6g a powinno być góra tyle co napisałam wyżej. Było za dużo czy nie??
Cały problem jest w tym, że muszą być zachowane właściwe proporcje.... zarówno białka do tłuszczu jak i innych rzeczy, bo każda przesada w którąkolwiek stronę szkodzi kotu.
A kotu potrzebne zarówno białko jak i tłuszcz. Nadmiar tłuszczu w mieszankach powoduje, że kot zjada mniej i mniej białka przez to przyswaja a nie powinien zejść z białkiem poniżej 4g na kg.m.c. kota na dzień.
Ograniczenia w podawaniu drożdży dotyczą ciężkich przypadków PNN. Tabletek B-Compleks nie mamy w kalkulatorze, trudno mi powiedzieć nawet jak to dawkować, zresztą w składzie mają oprócz witamin tez trochę chemikaliów...
Są mięsa z których można swobodnie ułożyć przepis, który ma wszystkie wymagane parametry, trzeba się tylko trochę wysilić.
Nic Ci więcej nie mogę powiedzieć.... nie jestem lekarzem, nie mam też pełnej wiedzy o chorobach nerek...mogę tylko zasugerować sposób żywienia kota.... Reszta należy do właściciela.
 
 
shana55 
Ekspert

Barfuje od: 08.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 07 Sie 2012
Posty: 5339
Wysłany: 2015-05-16, 17:42   

ewa_agape :kwiatek:
Podaj mi proszę jeszcze wagę koteczków dla których będzie ta mieszanka :twisted:
 
 
Lunszpik 

Wiek: 29
Dołączyła: 11 Maj 2015
Posty: 35
Skąd: Wrocław/Kraków
Wysłany: 2015-05-16, 17:57   

Shana :-)
Tak, według tego przelicznika było za dużo tłuszczu :-? . No nic, poczekam jeszcze na wyniki jonogramu a w tym czasie poprzeliczam sobie stosunki dla wszystkich mięs dostępnych w kalkulatorze. Hemoglobinę i tran już zamówiłam.
W każdym razie dziękuję :kwiatek: .
 
 
shana55 
Ekspert

Barfuje od: 08.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 07 Sie 2012
Posty: 5339
Wysłany: 2015-05-16, 18:01   

Lunszpik :kwiatek:
Ćwicz i zbieraj wiadomości. Trochę pracy przed Tobą ale szybko wszystko ogarniesz.
Może kiedyś Ty posłużysz radą innemu forumowiczowi proszącemu o pomoc :mrgreen:
Powodzenia. :kciuk: :kciuk:
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne