BARFny Świat Strona GłównaBARFny Świat Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Kontakt  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Receptariusz dla kotów "nerkowych"
Autor Wiadomość
ewa_agape 


Barfuje od: 2014
Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 02 Wrz 2014
Posty: 112
Skąd: Poznań
Wysłany: 2015-05-16, 18:20   

Shana55
waga wszystkich sierści waha się od 3,9 do 4,4 kg. Sylwuś waży 4,2 kg.
_________________
https://www.facebook.com/DomTymczasowyNaPoddaszu
kotynapoddaszu.blogspot.com
 
 
shana55 
Ekspert

Barfuje od: 08.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 07 Sie 2012
Posty: 5339
Wysłany: 2015-05-16, 19:41   

ewa_agape :kwiatek:
Brakuje hemoglobiny. Dołóż troszkę skorupek, żeby proporcja wapnia do fosforu była 1,15. Tauryny też możesz dać 5g. Fosforu jest 51mg to może być. Proponowałabym zmniejszenie porcji o 10g to jeszcze ten fosfor spadnie. Tłuszczu jest dość kot nie będzie głodny. Białko bardzo ładne. Sprawdź jeszcze przepis pod względem kolumn, żeby się mniej więcej zgadzały kolumna norma z kolumną suma. Poza oczywiście wapniem i fosforem i sodem i potasem bo one to muszą być poniżej normy.
Jako, że białka jest 4,7g na kg.m.c. kota, pomyśl nad mięsem z całego kurczaka ze skórą, nie tylko udka. Z kalka wynika, że białka mają te mięsa prawie tyle samo ale fosforu to drugie ma troszkę mniej. Jakbyś tak gulaszu z jagnięciny trochę zdobyła też dobrze by było :mrgreen:
Szkoda, że nie możesz cielęciny zastosować tłusta ma i niższe białko i fosfor. :-D
 
 
Ewik72 

Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 26 Lis 2013
Posty: 388
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2015-05-17, 12:56   

Shana dziękuję i ja za ostatnie posty, akurat bardzo mi się przydały Twoje wyjaśnienia :kwiatek:
Muszę obniżyć ( zalecenie naszej pani dr) poziom tłuszczu w mieszance utrzymując jednocześnie białko w ryzach. Rozumiem że mogę to zrobić tylko odpowiednim doborem mięsa.
I jeszcze takie pytania:
Kociakom wyszedł zasadowy mocz i jednemu ślady kryształków. Czy zamiana mączki ze skorupek na cytrynian wapnia pomoże zakwasić? Co ciekawe zasadowy mocz zrobił się po 3 miesiącach karmienia gotowanym barfem.
Mamy też zalecenie podawania co drugi dzień kapsułki tranu z wątroby rekina, czy w takiej sytuacji powinnam obniżyć w mieszance tran z dorsza? Może w ogóle zrezygnować?
 
 
shana55 
Ekspert

Barfuje od: 08.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 07 Sie 2012
Posty: 5339
Wysłany: 2015-05-17, 17:16   

Ewik72 :kwiatek:
Cytrynian wapnia nie zakwasza moczu tylko mniej alkalizuje w porównaniu do skorupek.
Zasadowy mocz często jest po posiłku i przy obniżonym fosforze, to nie jest problem kiedy kot jest prawidłowo nawodniony i ma trochę ruchu. Struwity które mogą się tworzyć będą sukcesywnie wypłukiwane przy podawaniu większej ilości wody. Co do tranu z wątroby rekina... sprawdź jakie ma dodatki w postaci witamin w składzie. Porównaj z tym tranem co podajesz i będziesz wiedzieć czego i ile dać.
Na forum dziewczyny pisały, że do zakwaszenia moczu używają metioninę, żuravit lub UrinovetCat. Poczytaj o tych preparatach, możesz też herbatkę z pokrzywy stosować do picia dla koteczków.
Co do obniżenia poziomu tłuszczu w mieszance to faktycznie musisz tak dobierać mięsa, żeby Ci białko nie rosło. Proporcja białka do tłuszczu nie powinna być mniejsza jak 2 : 1.
 
 
Ewik72 

Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 26 Lis 2013
Posty: 388
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2015-05-17, 20:15   

Mocz złapany był rano na czczo, fosfor jest w normie. Poczytałam o pokrzywie, wydaje się że to najbardziej optymalne, ale poczytam tez o pozostałych. Dzięki!
 
 
ewa_agape 


Barfuje od: 2014
Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 02 Wrz 2014
Posty: 112
Skąd: Poznań
Wysłany: 2015-05-18, 11:39   

Dzięki Shana55 :) A ja specjalnie zmniejszyłam ilość skorupek, żeby zjechać z wartościami wapnia i fosforu :) OK, dorzucę parę. Co do hemoglobiny-pracuję nad jej zdobyciem, ale wyszłam z założenia, że lepsza mieszanka bez tego iż kupne jedzenie. Chociaż jak już pisałam, udział barfa w naszej diecie to ok 30%. Jeszcze do niedawna dorzucałam do mieszanki baraninę lub wołowinę, ale okazało się, że jedna z kotek, którą mam na tymczasie ma alergię i stosuję na razie dietę eliminacyjną. Na razie po wołowinie kotka sobie wylizała rany na łapach i brzuchu :/ Od prawie miesiąca jedziemy tylko na kurczaku i na razie jest ogromna poprawa. Niedługo będę robić kolejny test z baraniną. Jeśli nie będzie efektów ubocznych to zacznę ją dodawać do mieszanki :)
_________________
https://www.facebook.com/DomTymczasowyNaPoddaszu
kotynapoddaszu.blogspot.com
 
 
shana55 
Ekspert

Barfuje od: 08.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 07 Sie 2012
Posty: 5339
Wysłany: 2015-05-18, 13:37   

ewa_agape :kwiatek:
... Skorupki podajemy do mieszanek jako suplement wapnia, który jest niezbędny, bo nie możemy dawać kości do mieszanek dla nerkowca. Wapń wiąże fosfor, który jest w mieszance. Wydaje mi się, że nawet nerkowy kot jedzący upolowaną mysz miałby wszystko prawidłowo zbilansowane i we właściwych proporcjach. Jeśli nie podajesz leków wyłapujących fosfor a fosfor jest podniesiony to tym bardziej mieszanka musi być prawidłowo zbilansowana. A jeśli podajesz, to lek zabierze nadmiar fosforu a niedoborom zapobiegnie prawidłowo zbilansowana mieszanka. Margot pisała kiedyś tak:
Kod:

Ilość mączki ze skorupek jaj rzeczywiście zwiększa się w przepisach barfowych głównie dla kotów nerkowych i to też nie dla każdego (ważny jest jonogram). Wtedy ustawia się w kalkulatorze wyższe proporcje wapnia do fosforu w mieszance, niż te standardowo przyjęte, czyli ok. 1,15(Ca):1(P) dla kotów ze zdrowymi nerkami i prawidłowym jonogramem.

Taka operacja zwiększenia mączki ze skorupek w mieszance nerkowych kotów ma na celu wyłapywanie fosforu z mieszanki i wiązania go w przewodzie pokarmowym, aby został wydalony wraz z kałem. Chore nerki, bowiem, niestety nie radzą sobie z usuwaniem nadmiaru fosforu z organizmu, co prowadzi do jego nagromadzenia się we krwi (hyperfosfatemii) i całej masy przykrych objawów i skutków z tym związanych u nerkowego kota, aż po dalsze zniszczenia w nerkach i skrócenie życia kota.

Pilnuj więc proszę prawidłowych proporcji a wszelkie odchylenia wynikające z badań !! koryguj lekami. Tak będzie najlepiej. :mrgreen:
 
 
Ewik72 

Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 26 Lis 2013
Posty: 388
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2015-05-19, 16:37   

Ja jeszcze z pytaniem: kociaste mają lekki niedobór żelaza .Przez 3 mce mieso bylo gotowane a suplementy tak jak do surowego, czy to możliwe aby w tym czasie spadło żelazo? I czy w związku z tym dodać do mieszanki więcej hemoglobiny? Teraz już zaczynamy surowe mięso. Mam wołową hemo, jeśli więcej to o ile? Ps. Dobrze że ten wątek odżył, chociaż wolałabym żeby jego koniec był spowodowany brakiem problemów nerkowych....
I druga sprawa....pewnie się skompromituje i słusznie bo jestem głąbem matematycznym...jak policzyć stosunek np: potasu do sodu powinno być 2.1 : 1. Wiec jesli w kalkulatorze w pozycji suma potasu jest 3428 a sodu 1754 to jaki jest ich stosunek?
 
 
shana55 
Ekspert

Barfuje od: 08.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 07 Sie 2012
Posty: 5339
Wysłany: 2015-05-19, 17:20   

Ewik72 :kwiatek:
Niczego nie musisz przeliczać... :mrgreen: prostszy sposób to zmniejszaj ilość soli w kalkulatorze tak, aż Ci się pokaże o okienku suma proporcja 2,1.
A przeliczając to wynik taki 3428:1754=1,95.
A co do spadku żelaza u kota na gotowanym Barfie...możliwe to jest, bo np. do karm gotowych jest dodawane żelazo. Wrócisz na surowe to powoli wszystko się wyrówna.
 
 
Ewik72 

Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 26 Lis 2013
Posty: 388
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2015-05-20, 12:26   

Shana :kwiatek:
wielkie dzięki! Mam jeszcze wątpliwość jak zaklasyfikować w kalku udko z kurczaka bez kości ale też i bez skóry. Czy może poprostu jako kurczak mięso bez skóry ? Czy to jest może określenie na mięso z całego kurczaka? Robię właśnie mieszankę i wg zaleceń weterynarz muszę zdjąć skórę żeby obniżyć tłuszcz. Dodam że udka są z eko kurczaka ktory jest dość tłusty.

Edit. No więc z tym zmniejszeniem tłuszczu i jednoczesnym zejsciem z białkiem poniżej 5 gram nie ma szans ( przynajmniej w zakresie mięs które koty akceptują: kurczak, indyk, minimalne ilości wołowiny lub kaczki). Hmmmm... Musiałabym zmniejszyć znacznie porcje dzienne lub dowalić warzyw. Zmniejszać zbytnio nie chcę, bo nie są grubasami i przydałoby się nawet ciut przytyć.
Teraz robię mieszankę tylko z udek kurczaka na kilka dni.
Dlatego zostawię udka ze skórą. Wówczas pojawia się kolejna wątpliwość:
kwestia stosunku białka do tłuszczu. Powinno być 2:1, a przy udkach nawet ze skórą bez kości wychodzi stosunek 1,76:1 . Tak więc niby białka za mało , ale jednocześnie przy wyliczeniu białka na kilokota jest ok. bo 4,95.
oraz: czy mogę bezkarnie zwiększać cytrynian lub skorupki tak, aby uzyskać proporcję wapnia do fosforu 1,15:1 ?
Kurcze....co za łamigłówka.... :niewiem:
 
 
Ewik72 

Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 26 Lis 2013
Posty: 388
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2015-05-20, 15:10   

Bardzo proszę o sprawdzenie przepisu który zmontowałam :hura: Nie potrafię jednak podłączyć obrazu (poza upośledzeniem matematycznym mam też skazę informatyczną ;). Jeśli dobrze wykombinowałam to wyszło mi że:

białko na kilokota 4,95
tłuszcz na kilokota 2,8
fosfor 53,44
potas do sodu 1,99
białko do tłuszczu 1,76 (tutaj nie potrafię dojść do relacji 2:1)
wapń do fosforu 1,17

koty ważą razem 7,4 kg

przepis:
1400 gr udka kurczaka bez kości ze skórą
200 gr serce kurczaka
49 gr wątróbka kurczaka
1,5 żółtka
3,6 gr tran z dorsza lunderland
1,9 gr algi lunderland
4,8 gr drożdże (forumowe)
25 gr hemoglobina wołowa (forumowa)
0,9 kapsułki tokovit 200
18 gr cytrynian wapnia
2,2 gr sól himalajska
4 gr tauryna
150 gr szparagi (czy nie za dużo?)
400 gr woda.


z góry bardzo dziękuję :kwiatek:
 
 
Lunszpik 

Wiek: 29
Dołączyła: 11 Maj 2015
Posty: 35
Skąd: Wrocław/Kraków
Wysłany: 2015-05-20, 17:35   

Mam wyniki jonogramu - jest lepiej niż się spodziewałam :-D .

Fosfor nieorg. 1,33 (0,8 - 3,0)
Żelazo 15,3 (12,2 - 38,5)
Potas 4,73 (3,7 - 5,6)
Chlorki 119,4 (110 - 125)
Wapń zjonizowany 1,31 (1,20 - 1,80)
Sód 162,0 (143 - 156,5)

Odstawiamy Ipakitine i będę kombinować z sodem.
 
 
shana55 
Ekspert

Barfuje od: 08.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 07 Sie 2012
Posty: 5339
Wysłany: 2015-05-20, 21:25   

Ewik72 :kwiatek:
Dobrze jest :mrgreen: Tak jak ma być. To tak zawsze jest, że jak chcesz mieć niższe białko to zawsze Ci tłuszcz troszkę w górę idzie. Ale to nie są duże przekroczenia. Najwyżej kot zje trochę mniej tłustszej mieszanki i wszystko się wyrówna. Sól obniżasz z powodu ciśnienia u kotów, czy na wszelki wypadek? Kalkulator sam Ci wyliczy właściwą ilość cytrynianu, każda zmiana na pozycji, zmienia proporcje w kolumnie suma. Napisz mi z której wersji kalkulatora korzystasz.
 
 
Ewik72 

Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 26 Lis 2013
Posty: 388
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2015-05-20, 22:00   

Korzystam z wersji 1.7. Ciśnienie u kotów ok, ale w morfologii sód jest w górnych granicach normy :-) wydaje mi się że ten gotowany barf jakkolwiek lepszy był niż karma przemysłowa to jednak trochę narozrabiał w wynikach.
 
 
shana55 
Ekspert

Barfuje od: 08.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 07 Sie 2012
Posty: 5339
Wysłany: 2015-05-21, 12:07   

Lunszpik :kwiatek:
No i super :mrgreen:

Ewik72 :kwiatek:
Wszystko się powoli ustabilizuje na właściwym jedzeniu. :mrgreen: Sól faktycznie dawaj tak jak policzyłaś.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne