BARFny Świat Strona GłównaBARFny Świat Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Kontakt  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Receptariusz dla kotów "nerkowych"
Autor Wiadomość
justyna11010 

Dołączyła: 09 Gru 2020
Posty: 4
Wysłany: 2023-10-20, 17:09   

Hebe napisał/a:
justyna11010, a możesz wstawić wyniki? Żeby zobaczyć jak wygląda np fosfor, T4, sód.

A ilość mieszanki - kalkulator wylicza ilość przybliżoną. Możesz na początek spróbować Kicie około 150 g mieszanki i zobaczyć czy będzie chodziła głodna i zła ;) Generalnie też trzeba popatrzeć też na aktywność, bo może się okazać, że oba będą jadły po tyle samo - Rysiek mimo tego, że większy, ale jest mniej aktywny (a może też będzie chciał jeść więcej i nadrobi to co ostatnio schudł), a Kita mniejsza, ale dużo biega. Ja mam 3 koty i na dobrą sprawę nie wiem ile jedzą, bo wymieniają się miskami. Czasami mają dni, że jedzą dużo, a czasami bardzo mało. Myślę, że z czasem zobaczysz jak im tam pasuje :)

Wyniki Ryśka są takie: Wypisuję te zaznaczone na czerwono. Fosfor ma w normie.
T4 2,03
Kreatynina 226
Mocznik 12,2
Potas 4,95
Wapń 2,24
Fosfor 1,26
 
 
Tiamina 

Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 2 razy
Dołączyła: 25 Sty 2022
Posty: 250
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2023-10-20, 22:41   

justyna11010,

Jeśli nie ma białkomoczu to nie trzeba obniżać białka.
Mieszanki rozbiłabym z normalnym stosunkiem białka do tłuszczu (bliżej 2:1 niż 1.5:1)
Mieszanki robiłabym z niższym fosforem (żołądki kurze fajnie obniżają fosfor) i dla Ryska chyba mniej alg ale to Hebe podpowie o ile obniżyć, jeśli trzeba
I koniecznie dopajanie ze strzykawki Rysia o ile jest to możliwe.
Ja bym w mieszance zrezygnowała z boczku i dała np. troszkę łopatki wieprzowej.
 
 
Hebe 
Ekspert


Barfuje od: 01.2010
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 9 razy
Dołączyła: 21 Wrz 2011
Posty: 1045
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2023-10-21, 11:00   

justyna11010, tak - jak T4 podwyższone, to obniż jod. Może spróbuj na początek o połowę i za jakiś czas w wynikach zobaczysz co się będzie działo. I sprawdź, żebyś na pewno miała sól niejodowaną. Ja u swoich kitku w ogóle zrezygnowałam z jodu, ale Niusi już zaczęło niemiło wzrastać T4, więc warto mieć to na uwadze.
Z fosforem, to widziałam, że w mieszance uwzględniłaś węglan wapnia - to super, bo on już ładnie powinien ten fosfor obniżyć. Przy problemami z nerkami fajnie jak ten fosfor jest bliżej dolnej granicy
_________________
Kalkulator barfnyswiat.org - czy to koci czy psi - nie zwalnia z myślenia, jest to tylko maszynka pomocnicza. Pamiętajcie o tym :) Masz jakieś pytanie - pytaj na forum barfnyswiat.org

Aplikacja BARFny Kalkulator Kot:
Android
iOS
 
 
justyna11010 

Dołączyła: 09 Gru 2020
Posty: 4
Wysłany: 2023-10-23, 13:40   

Hebe napisał/a:
justyna11010, tak - jak T4 podwyższone, to obniż jod. Może spróbuj na początek o połowę i za jakiś czas w wynikach zobaczysz co się będzie działo. I sprawdź, żebyś na pewno miała sól niejodowaną. Ja u swoich kitku w ogóle zrezygnowałam z jodu, ale Niusi już zaczęło niemiło wzrastać T4, więc warto mieć to na uwadze.
Z fosforem, to widziałam, że w mieszance uwzględniłaś węglan wapnia - to super, bo on już ładnie powinien ten fosfor obniżyć. Przy problemami z nerkami fajnie jak ten fosfor jest bliżej dolnej granicy


Źle napisałam, bo T4 ma w normie, ale wczoraj potwierdziła się diagnoza o chłoniaku. Niestety złośliwy.
 
 
Tiamina 

Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 2 razy
Dołączyła: 25 Sty 2022
Posty: 250
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2023-10-23, 21:20   

justyna11010 napisał/a:


Źle napisałam, bo T4 ma w normie, ale wczoraj potwierdziła się diagnoza o chłoniaku. Niestety złośliwy.


Bardzo mi przykro😔
 
 
Hebe 
Ekspert


Barfuje od: 01.2010
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 9 razy
Dołączyła: 21 Wrz 2011
Posty: 1045
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2023-10-24, 10:16   

O kurcze :( teraz trzeba chłopakowi dogadzać tym co najlepsze. Jeżeli będzie chciał jeść barfa to jeżeli T4 jest ok, to soli możesz dać standardowo lub ciut mniej (mniejsza ilość soli na pewno nie zaszkodzi przy nerkach). Tak, żeby potas:sód był około 1,45-1,5 na początek.
_________________
Kalkulator barfnyswiat.org - czy to koci czy psi - nie zwalnia z myślenia, jest to tylko maszynka pomocnicza. Pamiętajcie o tym :) Masz jakieś pytanie - pytaj na forum barfnyswiat.org

Aplikacja BARFny Kalkulator Kot:
Android
iOS
 
 
kr1z 

Barfuje od: Zaczynam
Dołączył: 29 Paź 2023
Posty: 5
Skąd: PL
Wysłany: 2023-11-01, 00:58   

dobry wieczór, zaczynam z barfem na rzecz mojego kota z problemami na tle nerkowymi, chcę obniżyć fosfor w diecie, poprawić mu mocznik/kreatynine.

Mam kilka pytań:

Widzę tutaj wspomnienia o kalkulatorze, gdzie go znajdę? Czy jest to ta aplikacja na ios/android czy o coś innego chodzi? Jest wersja na komputer? Mój kot waży 3.9kg, mały gabaryt, chcę dostosować do niego dietę. Do nieadawna ważył 4.2kg, ale doszły nam rozwolnienia i od kilku dni znam dokładniejsze wyniki krwi (wskazujące na nerki)

Jak rozumiem barf, to mieszanka surowych mięs z suplementami/dodatkami - jak to przechowywać? Widzę receptury po 2kg+, więc chodzi o wykonywanie mieszanki dzienne, czy "raz a dobrze" na np tydzień i racjonowanie?

Czym jest łata wołowa?

Dlaczego cytrynian wapnia, a nie węglan, skoro lepiej wiąże fosforany? Cytrynian się lepiej wchłania tak, ale nie wiąże z fosforem tak samo dobrze, a o to nam chyba chodzi?

Czym jest "dodatkowy tłuszcz" nieraz wspominany, smalec? Jakiś boczek surowy?

Czy żołądki kurze obniżają fosfor? Dlaczego? Tak przeczytałem tutaj na forum w jednym z postów Tiaminy.

Czy uwzględniacie w diecie barf dodatki np grzyby np cordyceps czy reishi? Chitozynę? Bakterie kwasów mlekowych?

Tutaj moj poprzedni post wraz z wynikami badań, https://www.barfnyswiat.o...585667#12585667

Pozdrawiam serdecznie, chcę się szybko uczyć żeby jeszcze szybciej mu pomóc.
 
 
Hebe 
Ekspert


Barfuje od: 01.2010
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 9 razy
Dołączyła: 21 Wrz 2011
Posty: 1045
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2023-11-01, 11:18   

kr1z, hmm, na początek poczytaj może o podstawach barfa, nawet dla zdrowego kota (tutaj na forum jest wątek ABC czy tam BARF dla poczatkujących). Jakie są podstawowe suplementy. Kalkulator jest dostępny tutaj w wersji na komputer (Excel/LibreOffice - proszę o napisanie do mnie PW). Kalkulator na iOS/Android jest mojego autorstwa i jest kalkulatorem analogicznym do tych Exceli. Na youtube możesz znaleźć filmiki jak posługiwać się jednym i drugim:

https://www.youtube.com/w...x-FGGVsxJw&t=3s
https://www.youtube.com/w...0GM9r2OWlk&t=5s

Jak rozwolnienia, to tak jak pisałam tam w drugim wątku - wprowadź probiotyk na ten moment, bo na pewno nie zaszkodzi.

Ja mieszanki dla swoich kotów robię raz na około4 tygodnie, dzielę na mniejsze porcje i mrożę. Potem codziennie rozmrażam i daję. W kalkulatorze jest podpowiedź jaka może być mniej więcej porcja dzienna i w takiej wielkości paczkach można sobie mrozić.

Łata wołowa to po prostu rodzaj mięsa ;) Jak chcesz wiedzieć dokładnie z której części krowy to poszukaj na google takich grafik gdzie jest pokazane jaka część krowy jak się nazywa w mięsnym. W kalkulatorze jest zestaw mięs i w arkuszu kalkulacyjnym łatwiej jest sobie przejrzeć całą tablicę mięs i jak to u nich z tłuszczem i białkiem. Też możesz rzucić okiem co jest dostępne w sklepie, w którym zaopatrywałbyś się z mięso i przyjrzeć się uważniej tylko tym mięsom, bo i tak pewnie na początku zacząłbyś eksperymentować tylko z tymi mięsami.

Cytrynian warto używać jak chcemy zakwasić mocz i obniżyć jego pH. Jeżeli Twój kot nie ma z tym problemów, to przy kotach z problemami nerkowymi takimi jakie są podejrzewane u Twojego kota, to pierwszą zasadą jest obniżenie fosforu. Wtedy w barfie nie używamy kości ani mączek kostnych i właśnie jako suplement wapnia używamy węglan wapnia, który dobrze się sprawdza jako "wyłapywacz" fosforu. Żołądki kurze nie obniżają fosforu, raczej mogą mieć go mniej niż inne podroby (ja nie porównywałam).

Z tłuszczem w barfie nie ma co przesadzać, tak samo jak z białkiem. Trzymamy się pewnych norm i tyle. Nie przeginamy w żadną stronę. Więc dodatkowy tłuszcz ma sens, jeżeli do mieszanki używamy tylko chudych mięs, ale nie ma sensu go dodawać jak używamy mięs "średniotłustych" albo mieszamy chude z tłustymi. Poza tym do barfa dodajesz jeszcze oleje - tran jako suplement witaminy D i oleje z kwasami omega - i one też troszkę podbijają tłuszcz.

Ja grzybów w barfie nie używam, nawet nie słyszałam o tym, ale wiem że grzyb grzybowi nierówny. Nie interesowałam się tematem. Ale możesz poczytać dlaczego się w barfie używa drożdży piwnych (np beta glukan).

Przejrzyj tutaj przepisy, które są wstawione to też rozjaśni Ci trochę w głowie. Pamiętaj też, że może się okazać, że Twoje kitku nie będzie takie chętne od razu na przejście na barf, bo mięso może być niedobre, a z suplementami to już w ogóle. Jak będziesz gotowy, to proponuję Ci żebyś stworzył swój własny przepis to wspólnie przez niego przejdziemy i go sobie przeanalizujemy i wskażemy co jest do poprawy i dlaczego.

Inni - proszę mnie poprawić jak napisałam jakąś głupotę ;)
_________________
Kalkulator barfnyswiat.org - czy to koci czy psi - nie zwalnia z myślenia, jest to tylko maszynka pomocnicza. Pamiętajcie o tym :) Masz jakieś pytanie - pytaj na forum barfnyswiat.org

Aplikacja BARFny Kalkulator Kot:
Android
iOS
 
 
kr1z 

Barfuje od: Zaczynam
Dołączył: 29 Paź 2023
Posty: 5
Skąd: PL
Wysłany: 2024-01-08, 19:02   

Dziękuję hebe za pomoc.. od tamtej pory, mieliśmy wzloty i upadki. Wzlot, gdy stosowałem węglan, algi, tran do karm: czy to gotowanych mięs z suplementacją, czy do gotowych puszek wysokomięsnych (przez pewne problemy z apetytem - wtedy sporadycznie)

Wiele natomiast uległo zmianie w momencie, gdy Dr Strychalska dodała Telmisartan do obniżenia ciśnienia przez białkomocz (kot miał w diecie również wygotowaną pierś z kurczaka)

Apetyty zanikł w ciągu jednego tygodnia, waga spadła z 4kg do 3.5kg, odwodnienie. Lek odstawiłem sam, dwa dni później wypadło okienko dostępne Dr Strychalskiej, decyzja:

kroplówki na nawodnienie + nefroactiv pół kapsułki rano, pół wieczorem, do tego porus one raz dziennie, auro mirta oro dla podbicia aptetytu/samopoczucia, carobin forte 1/4 raz dziennie na rzadzszą kupę (przy zażywayniu enterolu).

Kot dostaję sucha karmę Brit Kurczak, ze względu na to, że tylko to akceptował to jedzenia: a musimy podbić mu wagę. W tej chwili waży ok. 3.75kg, apetyt wraca.

Dzisiaj przyszły dodane testy, jest źle, poleciałem do lecznicy, gdzie kot jest na kroplówce od 9 do 21, żeby podali mu w trakcie dnia przy jedzeniu 1g węglanu wapnia.

Nie wiem co mam już robić, rachunek lecznicy poszedł ponad 1500zł, a rezultaty są jw. Proszę o pomoc, poradę.



 
 
Pieszczoch 

Barfuje od: Od teraz
Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 20 razy
Dołączyła: 22 Gru 2016
Posty: 646
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2024-01-08, 20:28   

A z Renibusem Active próbowaliście?
 
 
Hebe 
Ekspert


Barfuje od: 01.2010
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 9 razy
Dołączyła: 21 Wrz 2011
Posty: 1045
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2024-01-10, 07:11   

kr1z, hmm, nie bardzo wiem co mam jeszcze pomóc. Ja nie jestem weterynarzem i z leczeniem nie podpowiem. Z żywieniem tak. Przy problemach z nerkami najważniejsze jest, żeby kot jadł, ale przy suchej karmie to ciężko mi cokolwiek podpowiedzieć. Możesz spróbować jeszcze włączyć kwasy omega. A z tym lekiem na nadciśnienie może spróbować z czymś innym?
_________________
Kalkulator barfnyswiat.org - czy to koci czy psi - nie zwalnia z myślenia, jest to tylko maszynka pomocnicza. Pamiętajcie o tym :) Masz jakieś pytanie - pytaj na forum barfnyswiat.org

Aplikacja BARFny Kalkulator Kot:
Android
iOS
 
 
kr1z 

Barfuje od: Zaczynam
Dołączył: 29 Paź 2023
Posty: 5
Skąd: PL
Wysłany: 2024-01-12, 01:15   

Hebe napisał/a:
kr1z, hmm, nie bardzo wiem co mam jeszcze pomóc. Ja nie jestem weterynarzem i z leczeniem nie podpowiem. Z żywieniem tak. Przy problemach z nerkami najważniejsze jest, żeby kot jadł, ale przy suchej karmie to ciężko mi cokolwiek podpowiedzieć. Możesz spróbować jeszcze włączyć kwasy omega. A z tym lekiem na nadciśnienie może spróbować z czymś innym?


Leczymy, fosfor spadł mocno po zastosowaniu renegelu. Jakie mięsa będą optymalne w wypadku ograniczenia kreatyniny i potasu?
 
 
Barbara-czosnus 

Barfuje od: 1/01/2024
Udział BARFa: 90-100%
Wiek: 31
Dołączyła: 13 Lut 2024
Posty: 10
Skąd: Sosnowiec
Wysłany: 2024-02-15, 09:00   

Cześć wszystkim ;)

Mam taki przepis i chciałabym go sprawdzić, zanim przygotuje. Barfuje od stycznia i po pierwszym miesiącu wyniki poszły nam mocno w góre, zdążyłam już tutaj poczytać to i owo i dowiedzieć sie że tego fosforu w diecie powinno być jak najmniej dla nerkowca. Z tego miejsca dziękuje Dagnes za te wszystkie posty o nerkowcach i wyłożenie wszystkiego na tacy.

Przepis został dla mnie przygotowany przez dietetyka, ale ze poprzednie miały dużą ilość fosforu w SM bo aż 0,62 i spowodowały pogorszenie po miesiącu stosowania i to w sumie wszystkich parametrów nerkowych proszę o sprawdzenie, w moczu jest już białkomocz, ale przyjmuje na to lek.

Czosnuś: 5kg, Mocznik: 185,00 Kreatynina 6,89 data zrobienia badania 13/02/2023

Dzienna porcja: 213 kcal, 184 g

1900 g Kaczka, pierś, mięso i skóra,
300 g Królik mięso bez kości
150 g Serce kurczęce
800 g Ziemniaki, obrane, gotowane
20 g Omega 3 Holista
5 g HolistaPets Natural Iron Suszona krew wieprzowa
13 g HolistaPets Węglan wapnia (40% Ca) Węglan wapnia, proszek
4 g Sól himalajska, niejodowana Niejodowane
1.5 g HolistaPets Witamina E dla psa i kota Witamina E w proszku
8 g Tauryna (100%) Tauryna w proszku
1400 ml Woda Woda
2 g NatVita Dicytrynian trimagnezu bezwodny (9,2% Mg)

Będe wdzięczna za dodatkową opinie czy ta dieta bedzie dla niego dobra czy np warto jeszcze bardziej obiżyć fosfor

Pozdrawiam, Basia
_________________
Nowa w Barfie
 
 
Hebe 
Ekspert


Barfuje od: 01.2010
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 9 razy
Dołączyła: 21 Wrz 2011
Posty: 1045
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2024-02-15, 15:56   

Barbara-czosnus, bez wrzucania w kalkulator - ziemniakom mówimy stanowcze i zdecydowane nie :D

Potem wrzucę i napiszę więcej :)
_________________
Kalkulator barfnyswiat.org - czy to koci czy psi - nie zwalnia z myślenia, jest to tylko maszynka pomocnicza. Pamiętajcie o tym :) Masz jakieś pytanie - pytaj na forum barfnyswiat.org

Aplikacja BARFny Kalkulator Kot:
Android
iOS
 
 
Barbara-czosnus 

Barfuje od: 1/01/2024
Udział BARFa: 90-100%
Wiek: 31
Dołączyła: 13 Lut 2024
Posty: 10
Skąd: Sosnowiec
Wysłany: 2024-02-15, 16:05   

Hebe napisał/a:
Barbara-czosnus, bez wrzucania w kalkulator - ziemniakom mówimy stanowcze i zdecydowane nie :D

Potem wrzucę i napiszę więcej :)


o super i bede wdzięczna za info czemu mówimy ziemniakom nie z racji tego ze to było zalecenie od dietetyczki ;)
_________________
Nowa w Barfie
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne