BARFny Świat Strona GłównaBARFny Świat Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Kontakt  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
BARF a wyniki badań
Autor Wiadomość
darianna1 


Wiek: 32
Dołączyła: 27 Wrz 2017
Posty: 97
Wysłany: 2019-11-12, 18:42   BARF a wyniki badań

Witam serdecznie.
Mam niespełna 3 letnią kotkę, na barfie od dwóch lat. Wyniki robione po roku barfowania były idealne.
W zeszłym tygodniu z dnia na dzień przestała jeść, pojechaliśmy na badania i kroplówkę.
Dowiedzieliśmy się, że coś z nerkami jest nie tak, że kotka za dużo białka jadła, że póki co mięsa w ogóle nie może jeść... Dostaliśmy suchą urinal i mamy przychodzić na kroplówki.
Nie chcę tak karmić kota, bo wiem , że to zło, ale jestem przerażona co dalej i proszę o pomoc w wyjaśnieniu wyników. Czy one są bardzo złe i świadczą o uszkodzeniu nerek czy jeszcze wyjdziemy na prostą?
Barfa zawsze robiliśmy tak, żeby białko było w okolicy 5, jednak przyznaję, że trochę smakołyków typu suszone mięso ostatnio było nadprogramowych...
Wyniki:
http://wrzucplik.pl/pokaz/1856082---mh39.html
Proszę o poradę co dalej :(


Zmieniłam tytuł wątku
dagnes
Ostatnio zmieniony przez dagnes 2020-01-09, 17:07, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Agnikot 

Barfuje od: 04.2018
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 03 Mar 2018
Posty: 89
Skąd: Zielona Góra
Wysłany: 2019-11-12, 21:27   

Badania, które wkleiłaś to stanowczo za mało, żeby zdiagnozować niewydolność nerek. Należałoby zrobić jeszcze badanie moczu z ciężarem właściwym badanym refraktometrem oraz z oznaczeniem stosunku białka do kreatyniny no i oczywiście USG nerek. Z krwi można by jeszcze zrobić SDMA.

Z tych wyników, które masz widać jedynie, że kotka jest odwodniona i ma lekko podwyższoną kreatyninę, która niekoniecznie musi wynikać bezpośrednio z problemu z nerkami. Mocznik jest w normie i na pewno nie nerki w tym przypadku powodują braku apetytu u kotki. Czy wet sprawdzał pyszczek, dziąsła, zęby ? Problem w pyszczku może jak najbardziej skutkować brakiem apetytu i podwyższoną kreatyniną. Może to być też przyczyną podwyższonych limfocytów.

No i kompletny brak logiki sucha karma + kroplówki, czyli najpierw wyciągamy z kota wodę, po to by go później kłuć, nawadniając. :evil: Weci ..., po prostu szkoda słów.
 
 
darianna1 


Wiek: 32
Dołączyła: 27 Wrz 2017
Posty: 97
Wysłany: 2019-11-12, 21:36   

Bardzo dziekuje za odpowiedź.
A czym się różni to badanie moczu od zwykłego? Każdy wet powinien mieć taki przyrząd?
Właśnie dziąsła są ładne, wet sprawdzał i ja tez, mieliśmy już problemy z dziaslami więc myślę że bym zauważyła. Są ładne, jasne.
Czyli mówisz że gdyby coś było z nerkami to mocznik też bylby podwyższony?
Co radzisz? Diagnozowac kota dalej w kierunku nerek, mocz, usg?
 
 
drapad 

Pomogła: 5 razy
Dołączyła: 22 Sty 2019
Posty: 395
Skąd: Gillingham
Wysłany: 2019-11-12, 21:59   

Witaj, ja się za bardzo nie znam ale u was biochemia wątroby nie jest w normie: wysoki cholesterol, albuminy- to pewnie wynik odwodnienia, i niski alp i glukoza, może coś dzieje się w wątrobie popytaj weta w tym kierunku niech ci wytlumczy co może świadczyć wysoki cholesterol i niskie Alp i glukoza może bardziej w tym kierunku.
 
 
Agnikot 

Barfuje od: 04.2018
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 03 Mar 2018
Posty: 89
Skąd: Zielona Góra
Wysłany: 2019-11-12, 22:54   

darianna 1,

Nie każdy wet bada ciężar właściwy moczu przy pomocy refraktometru. Często spotykany jest pomiar metodą paskową, a to u kotów nie jest miarodajne. A to przecież jest bardzo ważny parametr przy diagnostyce niewydolności nerek.
W I i II fazie niewydolności nerek mocznik wcale nie musi być podwyższony, choroba na początku na ogół przebiega bezobjawowo. Ale stany zapalne w pyszczku i nerki są ze sobą bardzo powiązane. Myślę, że jak najbardziej powinnaś przeprowadzić dalszą diagnostykę nerek. Przy PNN cholesterol często bywa podwyższony. Ale też myślę, że warto zrobić szerszy panel diagnostyczny: tarczycę, wątrobę, trzustkę.

Nie zauważyłam, że w wynikach kotki brakuje jonogramu (fosfor, wapń, potas, sód, chlorki, magnez). To też koniecznie powinnaś zrobić przy następnym badaniu krwi. Poza tym na podstawie jonogramu wet powinien dobierać kroplówki.
 
 
bobson 


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 10 Wrz 2018
Posty: 398
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2019-11-12, 23:20   

czy dieta była bardzo urozmaicona?
jakie suple dostawała kotka?
czy poza tym jednym objawem "przestała jeść" wszystko było z nią idealnie?

ja radziłbym natychmiast zmienić weta przy tak głupich zaleceniach i pochopnej diagnozie
 
 
darianna1 


Wiek: 32
Dołączyła: 27 Wrz 2017
Posty: 97
Wysłany: 2019-11-13, 06:59   

bobson napisał/a:
czy dieta była bardzo urozmaicona?
jakie suple dostawała kotka?
czy poza tym jednym objawem "przestała jeść" wszystko było z nią idealnie?

ja radziłbym natychmiast zmienić weta przy tak głupich zaleceniach i pochopnej diagnozie


robiliśmy barf raz na 1,5 miesiąca i często był on z podobnych, sprawdzonych, mięs, ale zawsze trochę inny.
suple takie jak w kalkulatorze: mączka ze skorupek, mączka kostna, olej z łososia, tran z wątroby dorsza, algi, drożdże, tauryna, tokovit, hemoglobina
poza tym, że przestała jeść jest bardziej ospała, mniej się bawi :(
jeżeli chodzi o tą suchą karmę to muszę sprostować: jak mój mąż wczoraj wrócił z pracy okazało się że wetka chciała dać mokrą karmę, ale on powiedział, że ostatnio je chrupki (faktycznie tak było, w niedziele z desperacji jak już żadna puszka, żadna saszetka, żaden barf nie odpowiadał dałam jej jakieś chrupki, żeby zjadła cokolwiek i zjadła, dlatego tak powiedział) no i wtedy dała te chrupki... A już powiesiłam na niej psy :)
 
 
Anilina 

Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 24 razy
Dołączyła: 20 Lip 2017
Posty: 995
Wysłany: 2019-11-13, 12:50   

darianna1,
nagła ospałość u młodego kota to objaw bardzo niepokojący. Tu nawet nie ma co pytać o sens dalszej diagnostyki, bo w zasadzie to, co wetka zrobiła, to żadna diagnostyka.
Jak napisała Agnikot - Krew z badaniem parametrów watroby, trzustki, tarczycy, pełnym jonogramem. Mocz badany refraktomertycznie + oznaczenie białko/kreatynina. USG nie tylko nerek, ale całej jamy brzusznej - bo problem prawdopodobnie leży gdzieś indziej.

"Kot jadł za dużo białka" - dla mnie to tekst który sprawia, że wet przestaje być wiarygodny, bo chyba pominął na fizjologii zwierząt zajęcia mówiące o tym, że kot jest obligatoryjnym mięsożercą. A skoro nie zna się na fizjologii, to na czym jeszcze może się "nie znać"? Strach stosować się do wytycznych takiego lekarza.

Listę badań masz wypisaną, szukaj specjalistów w swoim mieście, którzy zrobią je jak należy. Szczególnie w kwestii USG poszukaj specjalisty od diagnostyki obrazowej, bo nie każdy weterynarz potrafi zrobić dobrze to badanie.
 
 
darianna1 


Wiek: 32
Dołączyła: 27 Wrz 2017
Posty: 97
Wysłany: 2019-11-13, 13:03   

Mąż właśnie był z wynikami u innego weta, który powiedział, że te wyniki o niczym nie świadczą i wcale nie muszą być to nerki tylko np odwodnienie i barf spokojnie można robić, ale chce ją zobaczyć i poszerzyć diagnostykę. Kroplówki nie zaszkodzą. Jutro jestem umówiona na wizytę.
Wrócę tu pewnie za kilka dni :)
Dziękuję za odpowiedzi.

P.S. Chciałam jeszcze dodać, że od tej pierwszej dostaliśmy rental vit, a ta druga mówi, że powinno się go dawać do barfa, a do suchej czy mokrej nie, co o tym myślicie?
Kotka już dzisiaj czuje się lepiej, wczoraj dałam jej ten rental na noc, może to on podziałał?
 
 
Anilina 

Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 24 razy
Dołączyła: 20 Lip 2017
Posty: 995
Wysłany: 2019-11-13, 13:44   

Google nie zna takiego preparatu jak "Rental Vit"
 
 
darianna1 


Wiek: 32
Dołączyła: 27 Wrz 2017
Posty: 97
Wysłany: 2019-11-13, 13:50   

RenalVet :) przepraszam
 
 
Anilina 

Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 24 razy
Dołączyła: 20 Lip 2017
Posty: 995
Wysłany: 2019-11-13, 14:04   

RenalVet to suplement składający się z:
1 wapnia (jaki poziom wapnia we krwi ma Twoja kotka - czy na tyle niski, że jego dodatkowe zwiększenie jest bezpieczne?)
2 chitosanu, który teoretycznie powoduje obniżenie stężenia fosforu we krwi (jaki poziom fosforu we krwi ma Twoja kotka? Czy trzeba faktycznie go obniżać?) Poza tym chitosan upośledza wchłanianie tłuszczu - jest stosowany jako środek na odchudzanie.
3 witaminy D - jej poziom może być obniżony u kotów z niewydolnością nerek. Na ten moment nie ma podstaw by sądzić, że Twoja kotka ma niewydolność nerek. Czyli podając bez przeprowadzenia diagnostyki ryzykujesz przedawkowanie wit D, dające objawy:
Cytat:
Przedawkowanie witaminy D u kota może wywoływać:
brak apetytu,
spadek wagi ciała,
wzmożone oddawanie moczu- poliurię,
objawy ze strony przewodu pokarmowego w postaci wymiotów czy biegunek,
szybsze męczenie się,
bóle mięśni, stawów czy kości,
nadmierne ślinienie się,
zaparcia,
drżenie mięśni,
napady padaczkowe.

Zacytowane z artykułu o przedawkowaniu witamin: https://cowsierscipiszczy.pl/witaminy-dla-kota/#przedawkowanie-witamin-objawy
 
 
darianna1 


Wiek: 32
Dołączyła: 27 Wrz 2017
Posty: 97
Wysłany: 2019-11-13, 14:19   

Podejrzewam, że wetka chciała nimi tą kreatyninę obniżyć... Kilka dni podawania tego może zaszkodzić?
 
 
Anilina 

Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 24 razy
Dołączyła: 20 Lip 2017
Posty: 995
Wysłany: 2019-11-13, 14:34   

darianna1, po co chcesz to podawać? RenalVet nie działa na kreatyninę. Jeśli mi nie wierzysz, przeczytaj sobie jak działa na stronie producenta.

darianna1 napisał/a:
Kilka dni podawania tego może zaszkodzić?

nie wiem. Ty też nie wiesz, bo nie masz nawet wyników porządnych badań kotki.
 
 
darianna1 


Wiek: 32
Dołączyła: 27 Wrz 2017
Posty: 97
Wysłany: 2019-11-13, 14:35   

To jaki mógł być cel weterynarza, żeby to podawać?
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne