BARFny Świat Strona GłównaBARFny Świat Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Kontakt  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
BARF dla kotów z niedowagą, chudnących lub niedożywionych
Autor Wiadomość
darianna1 


Wiek: 32
Dołączyła: 27 Wrz 2017
Posty: 97
Wysłany: 2018-01-14, 12:17   

Jak można podtuczyc kota na barfie? Moja prawie roczna brytyjka (bez trzech tygodni ) waży 3.8 kg. Wydaje mi się, że to trochę mało? W ogóle jest jakaś mniejsza niż dorosłe brytyjki a kot podobno rośnie do roku? Czy może brytyjki dłużej?
 
 
shana55 
Ekspert

Barfuje od: 08.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 07 Sie 2012
Posty: 5339
Wysłany: 2018-01-14, 15:22   

darianna1 :kwiatek:
Zwiększ porcje mieszanki, przelicz w/g zapotrzebowania kalorycznego, żeby było wyższe niż 55kcal na kg.m.c. kota na dzień, dołóż trochę tłuszczu.
Obserwuj kota czy wszystko z nim ok. Może być też tak, że ona mniejsza jest i taka zostanie a tuczenie jej może się skończyć otyłością.
 
 
darianna1 


Wiek: 32
Dołączyła: 27 Wrz 2017
Posty: 97
Wysłany: 2018-01-14, 15:32   

Kurcze a jak ona nie zjada nawet tej ilości mieszanki, która jej podaję? To chyba nic nie da jak zwiększe?
Kalk dla dorosłego kota wyliczyl mi porcje po 140 gram a według zapotrzebowania energetycznego wyszlo 300 gram. Poważylam porcje po 200-220 gram i ostatnio zdarza jej się nawet tego nie zjesc
Czy jak skończy rok powinnam jej podawać porcje jaka wylicza kalk?
 
 
shana55 
Ekspert

Barfuje od: 08.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 07 Sie 2012
Posty: 5339
Wysłany: 2018-01-14, 15:37   

Niech je ile chce tylko pilnuj, żeby zjadała. Może trzeba zmienić mięsa na coś "smaczniejszego" dla niej i wtedy będzie jeść więcej. Trudno powiedzieć co jej potrzeba, obserwuj kicię.
 
 
darianna1 


Wiek: 32
Dołączyła: 27 Wrz 2017
Posty: 97
Wysłany: 2018-01-14, 15:49   

Okej dziękuję.
A jakim tluszczykiem w miarę dostępnym mogłabym jej dosmaczyc?
 
 
shana55 
Ekspert

Barfuje od: 08.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 07 Sie 2012
Posty: 5339
Wysłany: 2018-01-14, 16:15   

Każdym surowym, można też smalcem gęsim, masłem, to tez zależy od kota. Co mu bardziej podejdzie i zasmakuje.
 
 
darianna1 


Wiek: 32
Dołączyła: 27 Wrz 2017
Posty: 97
Wysłany: 2018-01-14, 17:27   

A np czymś takim?
http://allegro.pl/smalec-...7006467489.html
Kompletnie nie wiem gdzie coś takiego u siebie stacjonarnie mogę dostać. W mięsnym zamawiałam już x razy i ciągle nie mają..
W jakichs dużych marketach można dostać?
 
 
Bianka 4 
BARFny Hodowca


Barfuje od: 12/2010
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 5 razy
Wiek: 59
Dołączyła: 21 Wrz 2011
Posty: 1067
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-01-14, 20:31   

Darianna1, brytki to koty, które długo dojrzewają. Podobnie jak maine coony, mogą rosnąć nawet do 3 roku życia.
_________________
Mieszkałem z kilkoma mistrzami Zen. Wszyscy byli kotami - Eckhart Tolle
 
 
 
dagnes 
Administrator


Barfuje od: 2008
Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 23 razy
Dołączyła: 13 Wrz 2011
Posty: 4838
Wysłany: 2018-01-14, 23:37   

darianna1, dajesz do mieszanki jakieś węglowodany? Jeśli nie, to dawaj. Nie za dużo oczywiście, ale niech kicia dostaje ich trochę. Jeśli mieszanka będzie zawierała zarówno weglowodany jak i tłuszcz, to dziewczyna powinna nabrać trochę masy (tylko obserwuj, czy to nie idzie czasem głównie w tłuszcz zamiast w mięśnie).

Jeśli masz problem z dotłuszczaniem mieszanek, to dobrym wyjściem będzie tłuszcz wołowy Grau w proszku:
http://www.zooplus.pl/ese...%20t%C5%82uszcz
Zawiera 14% glukozy, co jednocześnie załatwi ci sprawę węglowodanów (to jest dobra rzecz dla tych kotów, które mało jedzą i trudno jest w nie wmusić dodatkową objętość posiłku w postaci jakichś warzyw - glukoza prawie nie zajmuje miejsca w misce).

Musisz też uważać, by nie przedobrzyć z tłuszczem. Jeśli pokarm będzie za tłusty, to kotka będzie się najadała zbyt małą porcją (ograniczeniem będzie ilość pochłoniętych kalorii), co spowoduje niedobór białka. Białko jest bardzo ważne, ważniejsze niż tłuszcz w czasie wzrostu oraz budowy masy mięśniowej. Dlatego posiłki muszą być zawsze w miarę zbilansowane pod kątem proporcji makroskładników.

Przy tym wszystkim ważne jest, byś patrzyła nie tylko na wage kota ale i na jego budowę ciała, wzrost. Piszesz, że kotka jest mała, co nie jest jednoznaczne z tym, że jest za chuda. Jeśli taka jest jej uroda i geny oraz hormony nie uważają za stosowne, by organizm bardziej urósł, to samym pokarmem nie przewalczysz jej natury. Oczywiście dobre żywienie wspomga wzrost, to jasne, ale wszystko ma swoje ograniczenia.
_________________
Aby dotrzeć do źródła, musisz iść pod prąd
 
 
darianna1 


Wiek: 32
Dołączyła: 27 Wrz 2017
Posty: 97
Wysłany: 2018-01-15, 08:12   

nie daję węglowodanów, a co mogłabym jej dawać? uwzględnia się je w kalku czy po prostu dorzuca na oko?
a tę mączkę daje się tak jak zaleca producent na opakowaniu czy też trzeba ją wpisać do kalkulatora?
moja kotka na pewno nie jest chuda, po prostu myślałam , że jej waga do wieku jest zbyt niska.
może na razie faktycznie nie będę kombinować?
 
 
Anilina 

Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 24 razy
Dołączyła: 20 Lip 2017
Posty: 995
Wysłany: 2018-01-15, 14:57   

darianna1,
kalkulator uwzględnia warzywa. Można w nim też wprowadzić tłuszcz Grau - dane są dopisane.
Z warzyw możesz podać np. gotowaną marchewkę, dynię - u mnie są dobrze przyjmowane przez koty. Dziewczyny też podają szparagi, ponoć koty uwielbiają, ja nie sprawdzałam. Podaj na początek ok. 50g na kg mięsa, taka ilość na pewno nie zaszkodzi.
 
 
darianna1 


Wiek: 32
Dołączyła: 27 Wrz 2017
Posty: 97
Wysłany: 2018-01-15, 15:13   

a gdzieś kiedyś czytałam , że kotom nie daje się warzyw..
ale to super, bo moja szaleje za marchewką.
czyli do mieszanki mięcha z suplami dodaje po prostu pokrojoną i ugotowaną w kostkę marchewkę?
 
 
Anilina 

Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 24 razy
Dołączyła: 20 Lip 2017
Posty: 995
Wysłany: 2018-01-15, 15:54   

Nie daje się za dużo warzyw. Można z nich całkowicie zrezygnować, bez szkody dla kota. Jednak w sytuacji, gdy chcemy przybrać na wadze, albo np. kot ma problemy z wypróżnieniami, można ich używać jako wypełniacza, byle w niewielkich ilościach.
 
 
darianna1 


Wiek: 32
Dołączyła: 27 Wrz 2017
Posty: 97
Wysłany: 2018-01-16, 07:54   

mam jeszcze jedno pytanie: od jakiegoś czasu kot jakby stał się leniwy i barf stoi w misce pół dnia i nie je, a jak jej dam z palca albo z łyżki to wsuwa całą porcję. O co może chodzić?
Myślałam, że może kwestia zbyt małej miski, ale jak dałam na płaskim talerzu to nic się nie zmieniło..
 
 
Kazia 
BARFny Hodowca

Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 21 Wrz 2011
Posty: 796
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-01-16, 11:26   

Patrz na jej zachowanie. Czy jest aktywna, chętnie sie bawi, interesuje j otoczenie? czy nie śpi znacząco więcej niż poprzednio. Jak juz sie bawi, to czy tak samo energicznie, biega, skacze, jak dawniej?
Jeśli "stała się leniwa", a apetyt się zmniejszył w stosunku do tego co było, to ja bym pomyślała o jakichś badaniach. Ogólnie, poobserwowałabym ją pod kątem zdrowotnym.
Ona jest sterylizowana, o ile pamiętam?

Wg mnie, nie waga kota jest ważna, tylko zdrowie.
Ale
Warto kota ważyć regularnie, np co miesiąc. I zapisywać w specjalnym zeszycie, założonym specjalnie dla kota ( jak mam tak prowadzone wszystkie koty od 20-paru lat).
Do teraz ona powinna powolutku przybierać. Po skończeniu roku, albo jeszcze wolniej przybierać, albo trzymać wagę.
Jeśli waga się zmniejsza, to jest wyraźny sygnał, że coś jest nie tak. Albo porcje za male (chociaż te które podajesz, to jakby za duże są...), albo skład np za mało tłusty, albo coś ze zdrowiem nie tak.

Smalec Desmalu jest świetny również dla ludziów :) i można go kupić od producenta w większych słoikach, wychodzi taniej.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne