BARFny Świat Strona GłównaBARFny Świat Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Kontakt  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Pierwszy BARF - prośba o pomoc i korektę
Autor Wiadomość
shana55 
Ekspert

Barfuje od: 08.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 07 Sie 2012
Posty: 5339
Wysłany: 2013-11-11, 11:26   

BoCHnioR :kwiatek:
Mnie to wygląda na półtłuste, bardziej gulaszowe. Tłusty to na pewno jest szponder lub mostek, cały kurczak ze skórą bez kości, gęś mięso ze skórą, baranina tłusta.
Ten poprawiony przepis jest lepszy. :kwiatek:
A co do liczenia dla dorosłego kota, omawialiśmy to już nieraz na forum, poczytać jeszcze raz dokładnie wątek przydało by się, nigdy za dużo wiedzy :mrgreen: napiszę jeszcze raz, liczy się to tak: w kalku w pozycji suma jest wyliczone w gramach ile składnika jest w całej mieszance. Trzeba tą ilość podzielić przez wagę kota i ilość dni na które jest mieszanka, otrzymujemy wtedy faktyczną ilość w gramach na kg wagi ciała kota na dzień, i można to wyliczyć dla każdego składnika tej mieszanki po kolei. A wagę kotów możesz zesumować lub wyliczyć ten sam przepis dla każdego z osobna. W zakładce wydruk przepisu dostaniesz info na ile dni jest mieszanka przy podanej wadze i jaka ilość przypada na dzień.
Pozdrawiam :kwiatek:
 
 
Nina_Brzeg 


Barfuje od: 10.2013r
Udział BARFa: 90-100%
Wiek: 33
Dołączyła: 26 Wrz 2013
Posty: 862
Skąd: Brzeg
Wysłany: 2013-11-15, 13:21   

Znowu ja ;-)
Dotarła do mnie hemoglobina (dziękuje! :kwiatek: ) akurat dzisiaj jak robię małemu padalcowi nową mieszankę (poprzedniej mamy jeszcze zapas, ale młody je jakby w ząbki gryzło).

Mięsa:
wołowina udziec - 840
indyk mięso ze skórą - 1200
skóra z kurczaka - 90
serca indycze - 220
wątroba indycza - 150 (jak zawsze za dużo kupione)

Z supli: FC, tauryna, hemoglobina i skorupki.


Takie o wyszło:
http://s573.photobucket.c...c1a3ec.jpg.html

Tylko nie wiem co z tą hemoglobiną bo 'krew wołowa' to chyba płynna?
Mamy gdzieś tu jakiś mądry temat o warzywach? Nie wiem jakie mogę dodać.
 
 
smeg 

Barfuje od: 26.10.2013
Udział BARFa: 90-100%
Wiek: 34
Dołączyła: 11 Paź 2013
Posty: 34
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2013-11-15, 13:32   

Ja w swoim kalkulatorze w Excelu mam do wyboru krew wołową świeżą i krew wołową suszoną. Może Twoja wersja jest starsza?

Co do przepisu - dodałabym więcej skorupek, żeby podnieść wapń, bo masz wapń:fosfor 1,11, a powinno być 1,15.
 
 
Nina_Brzeg 


Barfuje od: 10.2013r
Udział BARFa: 90-100%
Wiek: 33
Dołączyła: 26 Wrz 2013
Posty: 862
Skąd: Brzeg
Wysłany: 2013-11-15, 13:43   

smeg, ja mam kalkulator na OO więc może być jakaś starsza wersja. Wersja na excela podobno lepiej działa ale na moim kompie excel odmawia współpracy :-(

O widzisz, skorupki przeoczyłam.
_________________
Ze mną Brzeskie Koty Mięsożerne: Mefisto, Mia, Manga, Bambo, Nyks, Hades i Gizmo. [*] Maura [*][*Mocca[*]
Tymczaski: Krówka, Odra i Bruno.
Fundacja Brzeskie Koty
 
 
shana55 
Ekspert

Barfuje od: 08.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 07 Sie 2012
Posty: 5339
Wysłany: 2013-11-15, 19:29   

Nina_Brzeg :kwiatek:
Smeg dobrze radzi :mrgreen: Hemoglobina forumowa to krew wołowa suszona i to 40g wydaje mi się, że dotyczy właśnie suszonej.
 
 
Nina_Brzeg 


Barfuje od: 10.2013r
Udział BARFa: 90-100%
Wiek: 33
Dołączyła: 26 Wrz 2013
Posty: 862
Skąd: Brzeg
Wysłany: 2013-11-16, 12:36   

shana55, dobrze wiedzieć na przyszłość :-)
Na razie nie dodawałam hemo do całości mieszanki, bo nie wiedziałam czy kot od razu polubi. Dosypuje mu po odrobinie do każdej porcji i nie ma problemu z jedzeniem.
_________________
Ze mną Brzeskie Koty Mięsożerne: Mefisto, Mia, Manga, Bambo, Nyks, Hades i Gizmo. [*] Maura [*][*Mocca[*]
Tymczaski: Krówka, Odra i Bruno.
Fundacja Brzeskie Koty
 
 
Ines 
BARFny Hodowca
Ekspert


Barfuje od: 12.12.13r
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 7 razy
Wiek: 34
Dołączyła: 23 Sty 2013
Posty: 2660
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2013-12-15, 23:14   

Spróbowałam zrobić sama przepis z tego co fajnego widzieliśmy w sklepach i aż wierzyć mi się nie chce, że po pierwszym podejściu nic mi się nie świeci na czerwono :shock: to chyba zbyt piękne, żeby było prawdziwe, byłabym więc wdzięczna za sprawdzenie przepisu :kwiatek:

700,0g Królik domowy chude mięso
500,0g Indyk mięso ze skórą
200,0g Wołowina serce
2,0 szt Żółtko jajka
45,0g Wątroba kurczaka
50,0g Łosoś
2,3g Mączka z alg morskich
2,8g Drożdże piwne
17,1g Krew wołowa suszona (w proszku)
1,5tab Tokovit E 100 (kapsułka)
15g Olej z łososia SALMOPET
10,3g Mączka ze skorupek Lunderland
8,1g Sól himalajska
4,0g Tauryna
300,0g Woda
_________________
Instrukcja obsługi Kalkulatora
  Zaproszone osoby: 187
 
shana55 
Ekspert

Barfuje od: 08.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 07 Sie 2012
Posty: 5339
Wysłany: 2013-12-15, 23:50   

Ines :kwiatek:
Na pierwszy rzut oka przepis wygląda bardzo dobrze. Ale na drugi okazuje się, ze mieszanka jest za chuda i ma przekroczone normy sodu i potasu. Nie napisałaś wagi i wieku koteczek dla których przepis robiłaś i nie mogę przeliczyć białka a wydaje mi się, że również jest go za dużo na kg m.c.kota. Podaj mi te dane, przeliczę to. Jakbyś tak za to chude królicze mięso dała coś tłustego, albo dołożyła tłustej wołowiny czy udko z kurczaka ze skórą, bilans byłby lepszy. :mrgreen:
 
 
Ines 
BARFny Hodowca
Ekspert


Barfuje od: 12.12.13r
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 7 razy
Wiek: 34
Dołączyła: 23 Sty 2013
Posty: 2660
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2013-12-16, 00:01   

Tula ma półtora roku, jej waga docelowa to 4,8kg, zaś Aurelka rok i 3 miesiące i jej waga docelowa to 4,5kg :kwiatek:

Czy dodanie skór z kaczki jakoś by ten przepis poprawiło? Tula bardzo lubi królika, chciałabym więc zrobić jej taką króliczą mieszankę. Mieszanki na bazie wołowiny, indyka, kurczaka i kaczki już mamy (robione z gotowych przepisów). Królika jeszcze nie :food:
_________________
Instrukcja obsługi Kalkulatora
  Zaproszone osoby: 187
 
shana55 
Ekspert

Barfuje od: 08.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 07 Sie 2012
Posty: 5339
Wysłany: 2013-12-16, 00:26   

Ines :kwiatek:
Białko wychodzi prawie 5,8g na kg m.c.kota na dzień (norma dla zdrowego kota to max 5,2g na kg m.c. kota na dzień) Taki urok chudych mięs.. wysokie białko !! :-( Skóry z kaczki jeszcze go podniosą, więc lepiej dodaj samego czystego tłuszczu np. smalec z kaczki lub gęsi, tłuszcz surowy z kurczaka tak ze 60g i na drugi raz do tego chudego królika koniecznie coś z tłustych mięs trzeba dokomponować. :mrgreen: Mieszanka jest na 6 dni, zjeść i zrobić coś z mniejszym białkiem :kwiatek: Wody w mieszance za mało.
 
 
Ines 
BARFny Hodowca
Ekspert


Barfuje od: 12.12.13r
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 7 razy
Wiek: 34
Dołączyła: 23 Sty 2013
Posty: 2660
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2013-12-16, 00:33   

Dziękuję Shana, ale mieszanka jeszcze nie zrobiona ani nawet mięso całe nie kupione, więc jest jeszcze czas, żeby coś w przepisie zmienić. Może zmniejszyć ilość mięsa z królika do 500g i dać np 200g mięsa indyka ze skórą zamiast tego? Tylko, że wtedy proporcje wszystkiego lecą mi na łeb na szyję...

Żadnej mieszanki koty nie jedzą cały czas, teraz zrobiłam cztery i daję każdego dnia co innego. Jednego dnia mieszankę z krewetkami, drugiego z wołowina, trzeciego z indykiem i kurą, czwartego z kaczką itd. Czy dobrze robię, czy może powinnam dawać im jedną mieszankę przez dłuższy czas? Mam nadzieję, że nie. Małpie się szybko nudzą smaki i ciągle chce coś nowego. Dziś wyczaiła, że mieszanki chowam do zamrażarki. Za jakiś czas wchodzę do kuchni, a tam zamrażarka otwarta na oścież i małpiszon sobie majstruje w najlepsze kombinując, jak tu się dostać do pudełeczek z mięchem :hair:
_________________
Instrukcja obsługi Kalkulatora
  Zaproszone osoby: 187
 
shana55 
Ekspert

Barfuje od: 08.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 07 Sie 2012
Posty: 5339
Wysłany: 2013-12-16, 00:45   

Ines :kwiatek:
Dobrze robisz, :mrgreen: zmiany powodują, że kotom się nie nudzi jedzenie tego samego.
W klaku zrób normalnie nowy przepis zmieniając ilości i rodzaj mięsa. Suplementy podoliczają się same. Jak w kalku popatrzysz na zakładkę mięsa i tam wyszukasz tego królika, to w parametrach zobaczysz, że to mięso bardzo chude, wysoko białkowe i mające wysoki fosfor i potas. I do niego trzeba dokładać mięso przeciwne czyli nisko białkowe, bardzo tłuste o zmniejszonych ilościach fosforu i potasu. Wtedy mieszanka będzie miała lepsze proporcje. A to korzystniejsze dla koteczków. :kwiatek:
 
 
Marcin92 

Wiek: 31
Dołączył: 24 Wrz 2013
Posty: 21
Skąd: Irlandia
Wysłany: 2014-01-21, 16:24   Zdjecia produktow oraz przepisu - Czego jeszcze brakuje??

Witam. Wkoncu mam zakupione składniki potrzebne do BARFa, ale często okazuje się, ze czegos mi brakuje. Mieszkam w Irlandii i niestety moje możliwości zakupowe ograniczają się do internetu, a gdy jest cos potrzebne z apteki to niestety musze czekac az ktoś będzie tu akurat leciał żeby to zabrać, bo na wyspie, często okazuje się ze podobny produkt do Polskiego jest, ale niestety tylko na receptę. Zamieszczam zdjęcia wszystkiego co mam uzbieranego do tej pory tj,

Algi morskie,
Witamina E,
Tran w kapsułkach,
Hemoglobina,
Felini Complete,
Tauryna,
Waga kuchenna
oraz maszynka do miesa 1800W (nie wiem czy da rade z koscmi, nigdy nie była uzywana - swiezy nabytek :)






Probowalem również zrrobic przepis na barfnym kalkulatorze, ale szczerze to niemam pojęcia co tam nalezalo wpisac i wpisywałem z glowy, nic na czerwono się nie pali ale nie sadze żeby przepis był dobry, ponieważ nie mam tam ryby itp. Gdyby mogl ktoś rzucic okiem bylbym wdzięczny. pozdrawiam :)




Dodam, ze mieszanka ma być dla dwóch kotkow, które dopiero planuje przestawić na BARF. Kotki to Ragdoll oraz Sfinks Kanadyjski. Ich wspolna waga to 7,8kg

Pozdrawiam
 
 
Sojuz 
Ekspert


Barfuje od: 09.2012
Pomógł: 10 razy
Wiek: 30
Dołączył: 06 Sie 2012
Posty: 1432
Skąd: Poznań
Wysłany: 2014-01-21, 17:24   

Marcin92, przepis nie jest dobry. Za mało wapnia (za wysoki stosunek wapń:fosfor), białka (4,8g/kg m.c.), tłuszczu trochę za dużo (3,1g/kg m.c.), ale dla 9 miesięcznego Fabia-sfinksa to żaden problem, natomiast Olimpia może jeść tej mieszanki nieco mniej (wspomniana wysoka kaloryczność).

Aby poprawić ten przepis należy dodać 100g piersi z kurczaka (bez skóry) i 0,9g soli ;-)

Ryba nie jest potrzebna, ale można dodać, jeżeli kot(y) lubią. Przy stosowaniu gotowych preparatów nie wolno podawać suplementu wit. D (tranu).

Maszynka powinna dać radę.

Zapewne wpadnie tu shana55 - kuchmistrz :mrgreen: i jeszcze parę rzeczy sprostuje.
_________________
Naturalne stało się sztuczne, a prawdę uznano za kłamstwo.
 
 
Silvena 
Ekspert


Barfuje od: 28.04.2013
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 7 razy
Dołączyła: 18 Kwi 2013
Posty: 1216
Skąd: UK
Wysłany: 2014-01-21, 17:34   

Ja zauważyłam, że jest za dużo witaminy A. Jak dajesz Felini Complete to już wątróbki się nie daje.
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne