BARFny Świat Strona GłównaBARFny Świat Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Kontakt  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Pierwszy BARF - prośba o pomoc i korektę
Autor Wiadomość
shana55 
Ekspert

Barfuje od: 08.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 07 Sie 2012
Posty: 5339
Wysłany: 2015-10-23, 22:41   

svea :kwiatek:
Ilością jedzenia się nie martw, kociak sam sobie ilość dobierze, sprawdzaj tylko czy prawidłowo na wadze przybiera. Suplementów dla jednego koteczka tez wychodzi mało, więc tym bardziej dobrze jest je dokładnie zważyć. Ja mielę mięsko na maszynce z sitkiem o dużych oczkach, żeby musiały trochę pogryźć, a to co zostanie pokroję i też dołożę, tak że nic się nie marnuje... No ale ja mam 33kg kotów :twisted: :macha:
 
 
zielonaherbata 

Barfuje od: 14.10.2015
Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 22 Paź 2015
Posty: 5
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2015-10-24, 11:41   

Dziękuję shana55 :kiss:

Czekam teraz na postęp do kalkulatora, żeby poprawić mieszankę.
Linki bardzo przydatne:)

Martwią mnie tylko te przerwy między posiłkami z suchej karmy, a mięskiem. Już widzę jak mały się będzie buntował, że nie ma nonstop żarełka. Najbardziej martwią mnie moje wyjazdy. Wtedy do kotów przychodzi ktoś do nich max. raz dziennie. To przecież nie może im dać całej dziennej porcji barfa na raz. Myślałam, że będą miały wtedy miskę z suchym i jak ktoś przyjdzie da im po misce z barfem.

Kończę, bo duży kocur napastliwie dopomina się uwagi :mrgreen:
 
 
shana55 
Ekspert

Barfuje od: 08.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 07 Sie 2012
Posty: 5339
Wysłany: 2015-10-24, 18:13   

zielonaherbata :kwiatek:
Nie panikuj.... wszystko da się rozwiązać z korzyścią dla kota oczywiście.
Barf jest jedzeniem konkretnym i właściwym dla drapieżnika, kot pojedzony barfem spokojnie wytrzyma 4 godziny. Możesz więc im rano dać pół porcji dziennej Barfa a przed samym wyjściem nasypać porcję suchego. Wrócisz do domu odczekasz godzinkę i podasz kolejną porcje barfa a na noc następną. Będziesz wtedy miała i odpowiednie godziny przerwy i zero strachu, że koty będą głodne, albo ten co przychodzi do nich nie będzie umiał im dać. Możliwości jest kilka, dziewczyny mające ten sam problem, obszernie to gdzieś na forum opisywały jak sobie radzić. Ja musiałam się pozbyć chrupek z dnia na dzień, z powodu syndromu urologicznego u Dragona.... było ciężko przy 5ciu kotach ale daliśmy radę. Wystarczy tylko właściwa motywacja. Tobie tez sie wszystko uda ogarnąć bądź dobrej myśli a zobaczysz :twisted: :mrgreen:
 
 
Dragana 


Barfuje od: 08.2015
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 3 razy
Dołączyła: 14 Lip 2015
Posty: 680
Wysłany: 2015-10-24, 21:48   

Hej :-) Jako że znudziło mi się już testowanie gotowych przepisów, chciałabym zrobić coś swojego. Jest to mój pierwszy własny przepis, dlatego piszę tutaj.
Koty są cztery. Dwa młode dorosłe, około 1 i 1,5 roku, oraz dwa kociaki - 9 tygodni. Ponieważ małe bardzo chętnie kradły jedzenie dużym, wiem, że nie będzie problemu z akceptacją przez nie suplementów. Całe towarzystwo zdrowe i zadowolone.
Ze względu na małe chciałam, żeby jedzenie było tłuste.


Oto wstępny projekt przepisu.

1500 g szponder wołowy (ma dużo tłuszczu)
700 g ćwiartka kurczaka z kością i skórą
200 g serca indycze
200 g żołądki kurze
83,2 g wątroba kurza
60 g łój wołowy
2 szt. żółtko jaja kurzego
106,7 g łosoś dziki
7 g tauryna
10 g sól himalajska
4,2 g algi
12 g skorupki jaj
5,5 g drożdże
30 g krew wieprzowa suszona
3 szt. kapsułki Tokovit 100
290 g warzywa
865 ml woda


Bardzo źle? :mrgreen:
 
 
shana55 
Ekspert

Barfuje od: 08.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 07 Sie 2012
Posty: 5339
Wysłany: 2015-10-24, 22:20   

Dragana :kwiatek:
Nie jest bardzo źle :twisted:
Wyszły tylko niewielkie nieścisłości, które w/g mnie trzeba poprawić. Nie podałaś wagi kotów, więc myślę, że sama sobie przeliczysz ilości mieszanki dla każdego.
Korekta dotyczy łososia wystarczy go 52g (wit.D nie przedawkować), mączki ze skorupek 9,2g (proporcja wapnia do fosforu 1,15 musi być), drożdży lepiej dać 8g, łoju nie musi być.
Mieszanka jest bardzo tłusta, stanowczo za tłusta. Dorosłe koty nie powinny takiej jeść bo szybko utyją a maluchy, żeby rosnąć potrzebują białka, przy tak dużej podaży tłuszczu mogą za mało białka dostawać. Pamiętaj o proporcji białko do tłuszcz 2:1 (2:1,2 + -) to są optymalne wartości. Działaj :twisted:
 
 
Dragana 


Barfuje od: 08.2015
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 3 razy
Dołączyła: 14 Lip 2015
Posty: 680
Wysłany: 2015-10-25, 12:29   

Dzięki za odpowiedź :-)
Starsze koty ważą około 3,5 i 4,3 kg. Łososia, skorupek i drożdży tyle mi podał kalkulator, ale widać jeszcze nie do końca go rozumiem. Co do tego tłuszczu. Szponder wołowy liczy się jako tłuste, czy średnio tłuste mięso?
W sumie to nie wiem, co zrobić ze starszą kotką, bo ona ciągle jest głodna. Myślałam, że dołożenie sadła załatwi sprawę. Wszystkie inne potrafią się najeść, a ona tylko czatuje aż któryś skończy, żeby wylizać po nim miskę. Ale nie chcę, żeby była gruba.
 
 
zielonaherbata 

Barfuje od: 14.10.2015
Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 22 Paź 2015
Posty: 5
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2015-10-30, 15:48   Pierwszy przepis

Uprzejmie poproszę o poprawki do mojego pierwszego zarysu przepisu:) Bazowałam na mięsach dostępnych u mnie w mięsnym, ale wszystko się wyjaśni jutro rano jak pójdę do sklepu:) bo na razie mam tylko udka z kaczki:)

0,5 kg Kaczka mięso ze skórą
2 kg Indyk mięso chude bez skóry (myślę o kupnie gulaszowego)
1 kg Wołowina mostek tłusty
0,5 kg Cielęcina serce
1 kg Wołowina ozór
6 szt Żółtko jajka
204 g Wątroba wieprzowa
11,9 g Tran z wątroby dorsza
7,7 g Mączka z alg morskich
15,0 g Drożdże piwne
2,9 tab Tokovit E 200 (kapsułka)
50,0 g Olej z łososia
28,6 g Mączka ze skorupek Lunderland
15,9 g Sól himalajska
12,0 g Tauryna
1,6 kg Woda

Ilość mieszanki na wagę kota sobie wyliczę:) Będą ją jadły koty w wieku 2,5 lat i 10 miesięcy.
 
 
zielonaherbata 

Barfuje od: 14.10.2015
Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 22 Paź 2015
Posty: 5
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2015-11-20, 14:18   barfujemy coraz bardziej

Przepis pomogła mi poprawić barfująca koleżanka :mrgreen:
Oczywiście tam w składzie była wątroba wołowa :->

Chciałam się tylko pochwalić, że kocurki zajadają barfa bez problemu. Coraz więcej jest dni, że jedzą wyłącznie barfa. Z powodu, że nie zjadają całych porcji naraz, ale podchodzą i podjadają, przez podaniem dolewam im jeszcze wody, żeby mieszanka tak szybko nie przysychała, bo wtedy zjadają porcję do końca.

Oczywiście cały czas się dokształcam, Wasze forum to kopalnia wiedzy. Dziękuję :kiss:
 
 
Quellelle 

Dołączyła: 29 Gru 2014
Posty: 7
Skąd: Polska
Wysłany: 2015-12-04, 12:21   

Czy mogę prosić o ocenę przepisu? Na razie barfujemy z użyciem easy B.a.r.f, tauryny i węglanu wapnia.

Mieszanka na 9 dni na 5.4 kg kota
Orientacyjna dzienna porcja: 187 g mieszanki

1000 g wołowina antrykot( pół na pół antrykot i pręga wołowa, której nie ma w kalkulatorze)
200 g indyk udo( bez kości)
40 g indyk serce( Harvey nie chce go za bardzo jeść)
40 g indyk żołądek( żołądek za to zjada ze smakiem)
12,8 g Easy B.a.r.f
29 g wątroba indycza
50 g tłuszcz wołowy
6,8 g węglan wapnia 37% Lilly's Bar
3 g tauryna( można zwiększyć ilość?)
396 g woda
 
 
shana55 
Ekspert

Barfuje od: 08.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 07 Sie 2012
Posty: 5339
Wysłany: 2015-12-04, 22:29   

Quellelle :kwiatek:
Z przepisami z gotowymi preparatami jak E.A.S.Y Barf jest zawsze jeden problem... Przepis wpisany do naszego kalkulatora wykazuje nieścisłości i przekroczenia świecące na czerwono.
Dlatego do takich przepisów odnosi się stwierdzenie, że albo trzymamy się ściśle zaleceń producenta albo modyfikujemy przepis pod dyktando kalkulatora. W Twoim przypadku, żeby być w zgodzie z kalkulatorem trzeba dołożyć więcej serc (150g) a nie dawać żołądków. Zwiększyć trochę ilość wątroby, alg, soli, wit.E, żelaza a obniżyć wit.D. To mówiąc szczerze lepiej od razu przejść na suplementy naturalne. Easy Barf to preparat uniwersalny i producent zrobił go tak aby nie zaszkodzić kotu, lepiej trzymać się gotowych przepisów żeby nie przekombinować.
 
 
Marcepan 
BARFny Hodowca

Barfuje od: 10/2015
Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 22 Wrz 2011
Posty: 75
Skąd: Sopot
Wysłany: 2015-12-09, 16:02   

shana55 napisał/a:

Z przepisami z gotowymi preparatami jak E.A.S.Y Barf jest zawsze jeden problem... Przepis wpisany do naszego kalkulatora wykazuje nieścisłości i przekroczenia świecące na czerwono.

o, to, to!

do tej pory zrobiłam dwie mieszanki, obie z Easy B.a.r.F.
w tym celu wykupiłam niewielki zapas (bo sztuk dwie) w Modernpet.

więc było tak:

1.
500 g indyk mięso ze skórą
1 700 g wołowina średniotłuste mięso
150 g kurczak serce
150 g kurczak żołądek
25 g easy B.a.r.F
2 szt żółtko jajka
100 g wątroba kurczaka
15,2 g fortan 40 (węglan wapnia 40%)
2 g sól himalajska
107,2 g pietruszka - korzeń, gotowana, bez soli
6 g tauryna
661 g woda

2.
1 500 g wołowina średniotłuste mięso
500 g indyk mięso chude bez skóry
250 g kurczak serce
250 g kurczak żołądek
3 szt żółtko jajka
25 g easy B.a.r.F
100 g wątroba indycza
0,2 g mączka z alg morskich
15 g olej z łososia SALMOPET (inny mam, Dibo z Z+)
14 g fortan 40 (węglan wapnia 40%)
0,4 g sól himalajska
96,3 g pietruszka - korzeń, gotowana, bez soli
6 g tauryna
476 g woda

nic nie świeciło na czerwono, ale były jakieś nadmiary czy niedobory.
dokładałam towarzystwu po tabletce Catfortanu i cieszyłam się, że tak łatwo poszło ze zmianą.

tymczasem kolejnej dostawy Easy B.a.r.F. nie ma...
w internetach też nie znalazłam.


szczęśliwie od początku zakładałam, że suplementować będę składowo, a nie gotowymi preparatami i przytomnie zaopatrzyłam się w końskim sklepie w:
taurynę,
węglan wapnia paszowy o zawartości czystego Ca 39%,
algi morskie Ascophyllum Nodosum.

teraz zamówiłam krew suszoną, tokovit E 200 i Lewitan Z tabletki same drożdże.

tak uzbrojona będę przygotować kolejną mieszankę.
nie mogę skorzystać z gotowych przepisów, bo trwa proces się przestawiania, czyli muszę schlebiać gustom gawiedzi, a gawiedź preferuje woła.
będę im stopniowo zwiększać ilość drobiu, ale nie chcę, żeby zastrajkowały, bo póki co jedzą chętnie.

więc porywam się z motyką na słońce i oto mieszanka nr 3:
2 300 g indyk mięso ze skórą
2 000 g wołowina średniotłuste mięso
350 g kurczak serce
350 g kurczak żołądek
4 szt żółtko jajka
200 g wątroba kurczaka
250 g łosoś
8 g mączka z alg morskich
15 g drożdże piwne
80 g krew wołowa suszona (w proszku)
3 tab tokovit E 200 (kapsułka)
10 g olej z łososia SALMOPET
34 g fortan 40 (węglan wapnia 40%)
26 g sól himalajska
250 g pietruszka - korzeń, gotowana, bez soli
12 g tauryna
2 400 g woda

nic nie świeci na czerwono, ale na przykład takiego kwasu arachidonowego jest dużo za dużo - to źle?
B1 za mało, B9 za dużo i inne takie.


Kochane Forum!
co robić?
jak żyć?!
  Zaproszone osoby: 1
 
Quellelle 

Dołączyła: 29 Gru 2014
Posty: 7
Skąd: Polska
Wysłany: 2015-12-09, 19:59   

Shana55, dziękuję pięknie za odpowiedź :kwiatek: W ostatniej chwili dołożyłam serduszka i odłożyłam żołądki. Człowiek chce dobrze, a zawsze przekombinuje.

No właśnie, easy B.a.r.f. w ModernPet nie ma i w najbliższym czasie nie będzie. Nie ma innej możliwości, jak kupić naturalne suplementy. Tylko jest obawa, że mieszanka z tak dużą ilością nowości nie podejdzie, zwłaszcza że mamy aktualnie mały strajk barfowy :hmm:
 
 
shana55 
Ekspert

Barfuje od: 08.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 07 Sie 2012
Posty: 5339
Wysłany: 2015-12-09, 20:05   

Quellelle :kwiatek:
Nigdy nie wprowadzaj na raz wszystkich suplementów w ilości wyliczonej przez nasz kalkulator!!! Nie wszystkie koty to tolerują. Może to zaowocować biegunką. Albo zniechęceniem do Barfa. Na Forum zalecamy wprowadzanie stopniowe od niewielkich ilości suplementów, zwiększając stopniowo w ciągu paru tygodni do właściwej ilości. Albo wprowadzenie jednego, za kilka dni drugiego i tak do skutku. Pozwoli to kotom przyzwyczaić się "bez bólu" do nowości. :mrgreen:
 
 
shana55 
Ekspert

Barfuje od: 08.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 07 Sie 2012
Posty: 5339
Wysłany: 2015-12-09, 20:31   

Marcepan :kwiatek:
Przepis jest jak najbardziej poprawny :mrgreen: Nie podałaś wagi koteczków, więc policzyłam szacunkowo. Węglanu wapnia powinno być trochę więcej, żeby proporcje wapnia do fosforu były 1,15. Pietruszki powinno być mniej, 100g wystarczy (moje beboki wolą marchewkę, ale ja warzyw nie daję, czasem tylko babkę płesznik albo jajową :mrgreen: ) bo jest przekroczona trochę norma sodu i potasu a proporcja najlepsza sodu i potasu to 1,35 i taka ma być, jeśli koteczki zdrowe. A koteczki masz śliczne :love: Myślałam w pierwszej chwili że Uschi to Sfinks :mrgreen: A to młodziutka koteczka ona musi jeść tyle ile chce i jej dotłuszczaj porcyjki jakimś tłuszczykiem surowym albo smalcem z gęsi. Witaminami B się nie martw organizm weźmie tyle ile potrzebuje a resztę wydali z moczem. Łososia mam nadzieje, że masz dzikiego bo to suplement wit.D (w hodowlanym tej witaminy prawie nie ma i trzeba ją suplementować albo tranem albo wit.D dla niemowląt.) To tyle z mojej strony. :twisted:
 
 
Marcepan 
BARFny Hodowca

Barfuje od: 10/2015
Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 22 Wrz 2011
Posty: 75
Skąd: Sopot
Wysłany: 2015-12-09, 20:55   

shana55 napisał/a:

Przepis jest jak najbardziej poprawny :mrgreen:

ooo! jak dobrze!

shana55 napisał/a:

Nie podałaś wagi koteczków, więc policzyłam szacunkowo.

Dima 2,7
Ludzik 3,8
Lilianka 3,7
Uschi kilogram z kawałkiem, ale to bez znaczenia, bo ona je jak koń :roll:

shana55 napisał/a:
Węglanu wapnia powinno być trochę więcej, żeby proporcje wapnia do fosforu były 1,15. Pietruszki powinno być mniej, 100g wystarczy (moje beboki wolą marchewkę, ale ja warzyw nie daję, czasem tylko babkę płesznik albo jajową :mrgreen: )

Dima marchewki nie je, takie maleńkie kawałeczki potrafi pozostawiać... a pietruszkę jakoś wciąga.

shana55 napisał/a:
jest przekroczona trochę norma sodu i potasu a proporcja najlepsza sodu i potasu to 1,35 i taka ma być, jeśli koteczki zdrowe.

starsze (L&L, 7 i 9 lat) świeżo po badaniach (usg nerek, krew na mocznik i kreatynina), okazy zdrowia.
Dima (5 lat) miewa problemy z układem trawiennym (utrata apetytu, wymioty), ostatnie badania nic nie wykazały (wykluczyły między innymi trzustkę). na barfie apetyt ma doskonały, w życiu nie jadła z taką ochotą.

mam też ciągle wrażenie że te porcje są nieduże i że koty się nie najadają, ale czytałam, że muszą się przyzwyczaić.

Uschi dostaje dodatkowo tłuszcz.
a łososia kupię dzikiego, dziękuję za informację, bo nie wiedziałam.

w ogóle dziękuję pięknie za rady!
  Zaproszone osoby: 1
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne