BARFny Świat Strona GłównaBARFny Świat Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Kontakt  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Pierwszy BARF - prośba o pomoc i korektę
Autor Wiadomość
shana55 
Ekspert

Barfuje od: 08.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 07 Sie 2012
Posty: 5339
Wysłany: 2016-11-17, 01:25   

majkel :kwiatek:
Przepis na zdjęciu niekompletny i danych kota też nie podałeś, brakuje drugiej strony z przepisu zakładka Wydruk Przepisu. Żebym to mogła sprawdzić muszę wiedzieć więcej :mrgreen:
 
 
shana55 
Ekspert

Barfuje od: 08.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 07 Sie 2012
Posty: 5339
Wysłany: 2016-11-17, 01:43   

pliszka7 :kwiatek:
A nie zwróciłaś uwagi na kolumnę suma i kolumnę norma.... :-P
Przekroczona norma wapnia, nie dokładna proporcja wapń fosfor, najlepsza proporcja potasu do sodu to 1,35-1,40 obie pozycje przekroczone. To są bardzo istotne szczegóły, bo kociak je więcej bo rośnie i też więcej niż mu potrzeba pewnych substancji dostaje. Białko też w górnej granicy normy 5,28g na kg.m.c. kota na dzień. Norma to 5g...
Kaloryczność mieszanki to tylko 50 kcal.... kicia będzie musiała trochę więcej zjeść żeby się najeść. Działaj i myśl, bo na dobrej drodze jesteś. :kciuk:
 
 
Agata169 

Dołączyła: 18 Lis 2016
Posty: 4
Skąd: Poznań
Wysłany: 2016-11-26, 22:31   

Witam wszystkich bardzo serdecznie,
od dziś jest z nami prawie 3 miesięczny kocurek. Oczywiście chcę od małego karmić Ruperta jak najlepiej, dlatego od kilku tygodni czytam forum od prawa do lewa i powiem szczerze, że ilość informacji nie jest łatwa do ogarnięcia. Oczywiście te informacje, które się da konfrontuję z kalkulatorem, ale nadal nie jestem pewna czy wszystko jest ok. Dlatego chciałam poprosić o pomoc przy jednym z przepisów, który stworzyłam:

Kot waży 1,55kg, a przepis wygląda następująco:
Mieszanka na 59 dni dla 1,55 kg kota
Orientacyjna dzienna porcja: 66 g mieszanki (w tym 25 g mięsa na 1 kg wagi kota)

2 000,0 g Kurczak pierś bez skóry
300,0 g Dzik
131,0 g Wątroba kurczaka
0,8 g Tran z wątroby dorsza Lunderland
2,7 g Mączka z alg morskich Lunderland
47,4 g Spirulina
6,9 g 11,5 Drożdże piwne
40,6 g 16,2 Fortain - zamiast Fortain mam suszoną hemoglobinę wieprzową, ale za cholerę nie wiem jak ją do kalkulatora dodać
117,3 g Olej z kiełków pszenicy
101,0 g Masło
15,6 g 15,6 Mączka ze skorupek Lunderland
13,8 g 11,5 Sól himalajska
5,0 g 10,0 Tauryna
1 164,0 g Woda

Bardzo proszę o pomoc i wyrozumiałość przy wszystkich błędach.
Obecnie kotek karmiony jest gotową karmą mokrą.
 
 
Bianka 4 
BARFny Hodowca


Barfuje od: 12/2010
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 5 razy
Wiek: 60
Dołączyła: 21 Wrz 2011
Posty: 1068
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2016-11-26, 23:32   

Po pierwsze nie podajesz kociakowi piersi z kurczaka (zbyt chude) lepiej udźce ze skórą, po drugie nie podajesz dzika, zbyt duże ryzyko chorób oddzwierzęcych jak np choroby aujeszkyego
Fortain to jest to samo co hemoglobina wieprzowa :kciuk:
_________________
Mieszkałem z kilkoma mistrzami Zen. Wszyscy byli kotami - Eckhart Tolle
 
 
 
Zefir 


Barfuje od: 21.10.2016
Udział BARFa: 90-100%
Dołączył: 31 Paź 2016
Posty: 32
Wysłany: 2016-11-27, 14:34   

Ja dodam od siebie, że kociakowi nie wylicza się porcji. Powinien jeść tyle, na ile ma ochotę :food: .
_________________
 
 
Agata169 

Dołączyła: 18 Lis 2016
Posty: 4
Skąd: Poznań
Wysłany: 2016-11-27, 16:14   

Bardzo dziękuję za pomoc :kwiatek:
Zefir, Twoja podpowiedź o niewyliczaniu porcji to mód na moje serce:) Uwielbiam jak maluszek je :mrgreen:
 
 
pinkpoony 


Udział BARFa: 75-90%
Dołączyła: 12 Lip 2016
Posty: 7
Skąd: Rzeszów
Wysłany: 2016-11-28, 21:01   Mój pierwszy BARFowy przepis - proszę o pomoc

Witam serdecznie wszystkich,

Muszę przyznać, że jestem podekscytowana - właśnie po 1,5 godzinie siedzenia stworzyłam mój pierwszy BARFowy przepis bazując na nieco chaotycznych zakupach. Proszę Was serdecznie o korektę i uwagi w następujących kwestiach:
- niestety nie mam suszonej hemoglobiny a brakuje mi żelaza w mieszance
- brakuje mi również wit A a mam za mało wątróbki :(
- zamiast Tokovitu którego nie ma w hurtowniach użyję neocaps50 z finclub (http://www.finclub.pl/fin-neoecaps50/) - planuje 7 tabletek - dobrze kombinuje?
- zamiast suszonych alg mam suszone płaty do sushi (The average weight of roasted Nori seaweed is approximately 2.75 grams. Thus, 1 sheet of roasted Nori seaweed contains approximately 57.75 mcg of Iodine) ale jak to przeliczyć na µg? Czy mogę po prostu użyć 4,5 grama jak sugeruje kalkulator dla mączki?

Oto mój przepis:

270,0 g Kaczka pierś bez skóry
244,0 g Wołowina gulasz
284,0 g Wołowina karczek średniotłusty
242,0 g Indyk mięso ze skórą
604,0 g Indyk pierś ze skórą
268,0 g Indyk serce
347,0 g Wołowina płuco
320,0 g Kurczak skrzydełka całe
242,0 g Indyk skrzydło mięso ze skórą
120,0 g Kurczak szyjka z kośćmi
2,0 szt Żółtko jajka
110,0 g Wątroba kurczaka
222,0 g Łosoś hodowlany
8,8 g Drożdże piwne
3,5 tab Tokovit E 100 (kapsułka)
30,0 g Olej z łososia SALMOPET
50,0 g Masło klarowane
17,0 g Mączka ze skorupek cdVet
10,0 g Sól himalajska
7,0 g Tauryna
942,0 g Woda
4,5 g Mączka z alg morskich


Miałam zamiar kupić easy BARF do mojej pierwszej mieszanki niestety nigdzie nie można go dostać ale patrząc na efekt może wystarczy tylko dokupić hemoglobinę i działać?

Kociak, 6 miesięcy, 3 kg żywej kociej zbójnickiej wagi :)

Będę niezmiernie wdzięczna za wszelkie uwagi.

Pozdrawiam serdecznie i dziękuję,
Kam
 
 
usia83 

Barfuje od: 09.2016
Udział BARFa: 75-90%
Dołączyła: 27 Paź 2016
Posty: 26
Skąd: gdańsk
Wysłany: 2016-11-29, 14:42   

Dzień Dobry.

Mam pytanie odnośnie kalkulatora barfowego i mięsa, które w nim występuje.

Indyk występuje w nim jako np. podudzie bez skóry czy ze skóra.
Czy jest to mięso z kością? Bo trochę się pogubiłam... To samo ze skrzydłem indyczym.
Kompletnie nie wiem co mam wpisać jak mam indyczą goleń (podudzie), gdzie chcę tylko dać mięso ze skórą, to samo tyczy się skrzydła indyczego- bez kości, a ze skórką.
Z kurczakiem jest to jakoś lepiej opisane. ;)

Nie chcę mielić na razie kości- moja maszynka trochę stęka. Zamiast tego chcę dodać mączkę skorupkową/wapń z alg lub węglan wapnia. (Wolałabym cytrynian zamiast węglanu, ale on jest praktycznie nieosiągalny.)

Zostałam niejako przymuszona do wielu suplementów, chciałam na początek zastosować ęasy barfa (po FC), niestety nie można go dostać.
I muszę wobec tego intensywnie i szybciej się dokształcać w kalku i poszczególnych suplementach. A w pośpiechu łatwiej o pomyłkę.

Aha mój kocurek ma ok 7mies, waży 3kg, jest raczej długi i szczupły. Nawet nie wiem czy w tym wieku to jest dla niego jakaś norma (jeśli są takie?). Jeszcze nie kastrowany.
Wet powiedział, że raczej będzie ze szczuplasków, o wadze nic nie mówił.
Nawet nie wiem jaką docelową wagę mam wpisać w kalku (myślę o 3,5-4kg?)

Mięso wcina bez opamiętania, mokrej karmy potrafi zostawić trochę na później - najp
ierw wypija zupkę.
Potrafi wybrzydzać i nie zjeść w ogóle mokrej karmy (chce inną) ;)

Będę wdzięczna za wszelkie sugestie co do kalkulatora, suplementów.
 
 
shana55 
Ekspert

Barfuje od: 08.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 07 Sie 2012
Posty: 5339
Wysłany: 2016-11-29, 15:20   

usia83 :kwiatek:
Wszystkie mięsa w kalkulatorze są jako mięsa ze skóra lub bez skóry.
Np. Kurczak pierś ze skórą albo kurczak pierś bez skóry.
Kości lub mięso z kością dopuszczone do mieszanek mają osobną pozycje w kalkulatorze.
I są to tylko mięsa z kością z kurczaka. Inne kości np z indyka dla kota się nie nadają.
W przypadku królika, czy kaczki czy całego kurczaka można skorzystać z przepisów gotowych i poczytać ten wątek:
http://www.barfnyswiat.org/viewtopic.php?t=404
Twój kot to jeszcze kociak jemu ilość mieszanki wylicza sie z kalorycznośći
Do poczytania wątek o żywieniu kociąt:
http://www.barfnyswiat.org/viewtopic.php?t=4547
Lektura tych wątków powinna Ci wiele wyjaśnić. :mrgreen:
 
 
usia83 

Barfuje od: 09.2016
Udział BARFa: 75-90%
Dołączyła: 27 Paź 2016
Posty: 26
Skąd: gdańsk
Wysłany: 2016-11-29, 15:40   

Dzięki shana55.

Głowiłam się nad tym dość długo.

Tofik na razie je mięso z indyka, za którym przepada. Na wołowinkę się początkowo boczył.
Samej nie chciał. Zmieszaną z indykiem jak najbardziej. Choć też wącha czy ta na pewno to jest to ;)

Na razie nie chcę wprowadzać kury. O kościach kurczakowych to wiedziałam, ze nadają się tylko surowe. Natomiast nie wiedziałam, że z indyka się nie nadają.
Babranie się w całym kurczaku to dla mnie za wiele na tą chwilę
Do kaczki mam dostęp- chyba widziałam piersiznę.
Królika jak na razie nie.
Nie chcę wprowadzać różnych mięs na raz.

Wątek o żywieniu kociąt czytałam i wiem, że powinnam liczyc kaloryczność mięsa względem wieku kota (mniej więcej) a nie pod względem wagi.
Po prostu nie wiem co wpisać w kalku po starcie- jest określenie wagi kota, mam to pominąć i skupić się na kaloriach, białku i tłuszczu?
 
 
shana55 
Ekspert

Barfuje od: 08.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 07 Sie 2012
Posty: 5339
Wysłany: 2016-11-29, 16:12   

pinkpoony :kwiatek:
Strasznie nakombinowałaś z tym przepisem... :-P
Ale przekombinowałaś niestety. Przepis ma niedociągnięcia i przekroczenia...
Przekroczone normy wapnia i fosforu (za dużo mięsa z kością), sodu i potasu (za duzo podrobów), za mało wit.A, biotyny i kwasu foliowego (wątroba).
Łosoś hodowlany nie ma żadnych wartości odżywczych unikałabym go, przydałby się dziki albo inna dozwolona ryba albo tran z wątroby dorsza jako suplement wit. D.
Nie możesz sobie dowolnie zmieniać suplementów w mieszance bo czegoś nie masz. Nori to nie to samo co algi z kalkulatora!! Wit.E ta podana przez Ciebie nie wiem czy się nadaje, nie znam jej. Najlepiej dokup właściwe suplementy choćby z Lunderlandu czy Pokusy.
Dla kociaka nie wylicza sie porcji mieszanki z wagi ciała tylko kaloryczności.
Tobie również kłania sie do poczytania wątek o żywieniu kociąt. :twisted:
http://www.barfnyswiat.org/viewtopic.php?t=4547
 
 
pinkpoony 


Udział BARFa: 75-90%
Dołączyła: 12 Lip 2016
Posty: 7
Skąd: Rzeszów
Wysłany: 2016-11-29, 16:16   

Witajcie, no to zonk!

Dlaczego kości indyczę nie są dla kotów?

Mi udało się zmielić kości indycze ręczną maszynką do mięsa - najpierw stłuklam je mocno tłuczkiem do schabowego - nie ma ich wiele ale jednak są już w całej mieszance a zrobiłam miesięczny zapas - czy jak to zostawię to zwierzowi nic nie będzie?

Dzięki serdeczne za odpowiedź

Kami
 
 
shana55 
Ekspert

Barfuje od: 08.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 07 Sie 2012
Posty: 5339
Wysłany: 2016-11-29, 16:25   

usia83 :kwiatek:
Wpisz w kalkulator wagę obecną koteczka, będziesz miała obraz sytuacji.
Po zrobieniu przepisu i tak przeliczysz ilość dzienną z zapotrzebowania kalorycznego.
Czytaj również wątek Receptariusz tam ładnie opisane jest tworzenie przepisów.
Możesz bazować na indyku i wołowinie, dobieraj mięsa tłuściejsze, możesz spokojnie dawać skorupki do mieszanek albo wapń z alg odpowiednio do wskazań kalkulatora. Cytrynian jest sztucznym produktem lepszy będzie węglan wapnia.
Stosowanie wielu suplementów wbrew pozorom jest znacznie łatwiejsze niż się na pierwszy strzał wydaje. Po za tym pozwala uniknąć niedoborów bo można nimi manewrować w razie potrzeby. Gotowe preparaty i tak wymagają suplementów, nie wszystko w nich jest takie jak powinno i niedobory i nadmiary też w nich występują. Do dzieła :mrgreen:
 
 
pinkpoony 


Udział BARFa: 75-90%
Dołączyła: 12 Lip 2016
Posty: 7
Skąd: Rzeszów
Wysłany: 2016-11-29, 16:27   

Hej Shana55 - dopiero teraz zobaczyłam Twoją odpowiedź - dzięki serdeczne.

Jestem jednak trochę zdezorientowana - kierowałam się wskazaniami kalkulatora i normami tam zawartymi - i w sumie brakowało wit A i żelaza a cała reszta wydawała się w normie? Z tymi algami to masz rację - troche kombinacji ale te płaty do suszi to suszone wodorosty (strasznie śmierdzą w mieszance) a nie miałam dostępu do alg - planuje powoli kupić wszystko co mi brakuje. Mieszankę niestety już zrobiłam :(( Wątróbkę dam Kaziowi od czasu do czasu surową ale te normy wapnia fosforu potasu i wapnia mnie martwia.... czy to znaczy że nie wiem jak używać kalkulatora? Dałąbym printscreena ale nie wiem jak ehhh ://

Dzięki za info o łososiu :)

Ale co teraz?
 
 
shana55 
Ekspert

Barfuje od: 08.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 07 Sie 2012
Posty: 5339
Wysłany: 2016-11-29, 16:59   

pinkpoony :kwiatek:
Nie ma specyfikacji odnośnie zawartości wapnia i fosforu w kościach z indyka...
Przekroczenia tych dwóch pierwiastków na większa skalę prowadzą do uszkodzeń nerek w późniejszym czasie...Dlatego staramy się tak dobierać składniki mieszanki, żeby
w kalkulatorze wartości z kolumny norma były takie same jak w kolumnie suma .
U Ciebie są spore rozbieżności w tych dwóch kolumnach...a one i tak maja podane wartości już na granicy normy i nie powinno sie tej granicy przekraczać.
Zwracaj na to szczególna uwagę i czytaj forum, bo wiedzę trzeba doszlifować.
Z informacji po łebkach nic dobrego nie wynika. Są szczegółowe dane odnośnie dziennego zapotrzebowania kota na składniki odżywcze i należy je przestrzegać. :twisted:
Tak na marginesie to białko tez masz przekroczone w tej mieszance....

Trudno, dasz koteczkowi skoro je :mrgreen: , nauczysz się robić bardziej dostosowane mieszanki i skorygujesz błędy. Na następny raz będziesz wiedziała jak. :kciuk:
Przydałaby się druga mieszanka z parametrami w normie i podawać na zmianę raz tą a raz nową.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne