BARFny Świat Strona GłównaBARFny Świat Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Kontakt  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Pierwszy BARF - prośba o pomoc i korektę
Autor Wiadomość
pinkpoony 


Udział BARFa: 75-90%
Dołączyła: 12 Lip 2016
Posty: 7
Skąd: Rzeszów
Wysłany: 2016-11-29, 18:00   

Shano55! :kwiatek:

No to namieszałam - chyba wiem gdzie popełniłam błąd - dbałam o to aby stosunek wapnia do fosforu i sodu do potasu się zgadzał a nie aby wartości w kolumnie suma były takie same jak w kolumnie norma. No i oczywiście patrzyłam na czerwone pola. Jeśli chodzi o białko - arkusz pokazuje 59% a norma jest między 50 a 65%? Wygląda na to że Kazik potrzebuje ok 15gramów białka na dzień- mieszaka ma 16,2 w jednej porcji (zakładka Liczydło, komórka D6) - dobrze rozumuje?

Biorę się za zakup wszystkich potrzebnych suplementów - bez nich nawet nie zabieram się za następną mieszankę. W między czasie Kazimierz będzię dostawał na zmianę Feringę z puszki i mojego felernego Barfa - dobrze, że on wciąga wszystko jak odkurzacz ten mój kocur :-D

Wrzucę sobie też do kalkulatora przykladowa mieszankę i zobaczę jak to wszystko ma wyglądać.

Dziękuje bardzo za poradę i w ogóle fajnie że jesteście :kiss: :roll:
 
 
shana55 
Ekspert

Barfuje od: 08.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 07 Sie 2012
Posty: 5339
Wysłany: 2016-11-29, 18:44   

pinkpoony :kwiatek:
Normy procentowe w kalku są tylko szacunkowe...(hipotetyczna mysz)
My wyliczamy dla pewności ilość poszczególnych składników w gramach na kilogram wagi ciała kota, ta wartość to faktyczna ilość na każdy kilogram wagi kota na dzień. Norma białka to 5g - max 5,3g na kg.m.c.kota na dzień. Liczy się to ilość z Kolumna suma dzielona przez ilość dni na które jest mieszanka i wagę kota. Dla kota wszystkie parametry powinny być w normach. Z kociętami sprawa jest taka, że jedzą dużo, bo rosną i się rozwijają, dlatego kryterium ilościowe ogranicza tylko kaloryczność. Kocięta potrafią zjeść i trzy razy tyle co dorosły kot. Dopóki wszystkie parametry mieszanki są w normach jest ok.
 
 
lyzeczka 


Dołączyła: 22 Lis 2016
Posty: 5
Wysłany: 2016-11-30, 15:23   

Cześć,

stworzyłam swoje dwa pierwsze przepisy na mieszanki barfowe, będę wdzięczna za sprawdzenie i poprawki, sugestie. Nie mam co prawda pewności, że wszystko to dostanę, najwyżej będę przeliczać na nowo. Niestety nie jest idealnie, jeśli chodzi o normy, ale już mi brak pomysłów na kolejne manipulacje danymi… Bardzo Was proszę o pomoc :)

Wiem też, że w zaproponowanych przeze mnie podrobach nie ma zbytniej różnorodności gatunkowej, ale to ze względów praktycznych – łatwiej mi będzie np. kupić jeden móżdżek i podzielić na dwie części, niż kupować po jednym wszystkiego i upychać po zamrażalniku ;)

Co do znaków zapytania przy omega 3 i wodzie - póki co nie bardzo wiem ile tych kapsułek dawać i w jakiej proporcji wlewać wodę do mrożenia, rozpracuję to później.

Porcjami się zbytnio nie sugeruję, bo to kocię, więc będziemy kombinować z zapotrzebowaniem energetycznym. W generatorze przepisu wpisałam mniej więcej wagę docelową kota.

Poniżej przepisy, załączam też zrzuty z Excela z tabelami składników.

Kaczka-indyk
Mieszanka na 24 dni dla 5 kg kota
Orientacyjna dzienna porcja: 190 g mieszanki (w tym 25 g mięsa na 1 kg wagi kota)*

850g Kaczka tuszka
800g Indyk udziec bez skóry
350g Wieprzowina serce
300g Cielęcina ozór
150g Indyk żołądek
150g Wątroba indycza
200g Cielęcina nerki
100g Cielęcina móżdżek
100g Wołowina śledziona
100g Cielęcina grasica
9 szt. Żółtko jajka
4,5g Mączka z alg morskich
15g Drożdże piwne
130g Krew wołowa świeża (płynna)
3,5 tab. Tokovit E 100 (kapsułka)
23g Mączka ze skorupek Lilly's Bar
8g Sól himalajska
200g burak gotowany, bez soli
8g Tauryna
??? Kapsułki Omega 3
??? Woda

Kaczka-kurczak
Mieszanka na 22 dni dla 5 kg kota
Orientacyjna dzienna porcja: 190 g mieszanki (w tym 25 g mięsa na 1 kg wagi kota)*

850g Kaczka tuszka
850g Kurczak tuszka
350g Wieprzowina serce
100g Cielęcina ozór
150g Kurczak żołądek
140g Wątroba kurczaka
200g Cielęcina nerki
100g Cielęcina móżdżek
100g Wołowa śledziona
100g Cielęcina grasica
6 szt. Żółtko jajka
4g Mączka z alg morskich
10g Drożdże piwne
80g Krew wołowa świeża (płynna)
3,5 tab. Tokovit E 100 (kapsułka)
20g Mączka ze skorupek Lilly's Bar
10g Sól himalajska
100g ziemniak gotowany, bez skóry, bez soli
7g Tauryna
??? Kapsułki Omega 3
??? Woda


 
 
usia83 

Barfuje od: 09.2016
Udział BARFa: 75-90%
Dołączyła: 27 Paź 2016
Posty: 26
Skąd: gdańsk
Wysłany: 2016-11-30, 17:02   

:-( Wymodziłam wreszcie przepis dla mojego żarłoka.

Na wołowinie i indyku. Innego mięsiwa na razie nie chcę wprowadzać, chcę zobaczyć czy będzie wcinał tą mieszankę z suplami. Może zapachowo lub smakowo mu nie podejdzie.
Fc jakoś tolerował, easy barfa brak jako czegoś przejściowego.

Na razie przepis, później kupno składników. Bardzo proszę o korekcję.
Wagowo nie za dużo, bo nie chce wywalać w razie czego :mrgreen:

Mieszanka na 18dni dla kota o wadze 3,2kg (wpisałam aktualną wagę kota-wiek 7mies)
Orientacyjna dzienna porcja 113g mieszanki (w tym 25g mięsa na kg m.c)

Waga
350 g Indyk podudzie ze skórą
300 g Indyk udo bez skory
200 g Indyk skrzydło mięso ze skórą
200 g Wołowina pręga
100 g Wołowina łata
100 g Wołowina gulasz
75 g Indyk serce
75 g Indyk żołądek
34 g Wątroba indycza
1,5g Tran z wątroby dorsza Lunderland
3,1g Drożdże piwne
19 g Fortain
0,8 tab Tokovit E 200 (kapsułka)
100 g Skóra z indyka
45 g Smalec gęsi
3,9 g Mączka kostna (35/25)
7,4 g Mączka ze skorupek Lunderland
4,8 g Sól himalajska
1,5 g Mączka z alg morskich Lunderland
3,2 g Tauryna
350 g Woda

Tłuszczu wyszło mi 40% w całej mieszance. Białka 52% Chciałam by była kaloryczna, dla kocurka. Nie wiem tylko czy nie przesadziłam
Zastanawiam się tylko czy 113g na dzień to nie za mało. I jak zwiększyć dzienną porcję bez przekraczania norm suplementów (podwójna porcja)
Normalnie zjada 1porcję 80g. I dla niego to za mało....

Nie wiem czy dobrze obliczyłam ilość kcal. Wyszło mi 5,6kcal/1g (sucha masa?)
Wg liczydła energia na dzień 175,5 kcal. Czyli 1,55 w mokrej masie?
Pogubiłam się czy dobrze liczę. :niewiem:
Według wątku żywieniowego kociaków 7mies potwór zjada 120kcal/kg m.c/ dzień czyli wychodzi 360kcal/dzień
Mam jeszcze dodawać tłuszczu?!

Poza tym mam problem z potasem. Jest ponad normę, pomimo, że stosunek potas-sód jest ok.
Nie mam pomysłu jak zbić potas :-(
Niektórych witamin, minerałow jest zdecydowanie za mało, tu też nie mam pomysłu co dodać, nie zwiększając pozostałych elementów.

Nie wiem czy coś zmieniać czy zostawić tak jak jest :hmm:

Może ktoś zerknie na moje wyliczenia?
 
 
shana55 
Ekspert

Barfuje od: 08.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 07 Sie 2012
Posty: 5339
Wysłany: 2016-11-30, 18:03   

lyzeczka :kwiatek:
Pierwsze co się rzuca w oczy w Twoich przepisach to ogromna ilość podrobów...
Podrobów w mieszance nie powinno być więcej niż max 20% ilości mięsa.
W Twoim wypadku mięsa jest w pierwszym przepisie 1650g x 20% = 330g to ilość podrobów.
W drugim przepisie mięsa jest 1700g x 20% = 340g to ilość podrobów należna do drugiego przepisu. Musisz zdecydować, które podroby zostawiasz i przeliczyć przepis na nowo.
Wtedy zrobimy właściwą korektę.
 
 
lyzeczka 


Dołączyła: 22 Lis 2016
Posty: 5
Wysłany: 2016-11-30, 18:37   

Ojej, liczyłam podroby jako % całości mieszanki, nie jako % mięsa "niepodrobowego" :oops: Ozory, serca i żołądki jak liczyć? Jako podroby? Ile sensownie byłoby ich ująć? W kalkulatorze mam info, że serca i żołądki to około 15% mieszanki. Jak traktować je z ozorami?
 
 
shana55 
Ekspert

Barfuje od: 08.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 07 Sie 2012
Posty: 5339
Wysłany: 2016-11-30, 18:51   

lyzeczka :kwiatek:
Podroby to serca, żołądki, nereczki, płucka, śledziona, ozory, móżdżek, grasica.
I z tych wszystkich podrobów do mieszanki dajemy mniej więcej 20% ilości mięsa, np. na 1kg mięsa -+ 200g podrobów.
I te podroby można dowolnie komponować i zmieniać w mieszance, wszystko zależy od gustu kota. :mrgreen:
Jedynie wątrobę traktujemy jako suplement witaminy A i nie wliczamy do podrobów.
Zresztą ilość wątroby wylicza sam kalkulator. :twisted:
 
 
lyzeczka 


Dołączyła: 22 Lis 2016
Posty: 5
Wysłany: 2016-11-30, 19:02   

shana55, bardzo Ci dziękuję :kwiatek:
Za dużo chyba się naczytałam i stąd błędy, w niektórych wątkach serca, żołądki i ozory były traktowane jako mięso... Pozmieniam i wrzucę nowe wyliczenia :->
 
 
shana55 
Ekspert

Barfuje od: 08.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 07 Sie 2012
Posty: 5339
Wysłany: 2016-11-30, 19:30   

usia83 :kwiatek:
Żeby nie pisać kolejnej deloty przeliczyłam przepis na taki jaki powinien być, w Kalkulatorze Barf for Excel 1,8 i wyszło mi tak.
Przepis:
Mieszanka na 18 dni dla 3,2 kg kota
Orientacyjna dzienna porcja: 115 g mieszanki (w tym 25 g mięsa na 1 kg wagi kota)

350,0 g Indyk podudzie ze skórą
300,0 g Indyk udo bez skory
200,0 g Indyk skrzydło mięso ze skórą
200,0 g Wołowina pręga
100,0 g Wołowina łata
100,0 g Wołowina gulasz
75,0 g Indyk serce
75,0 g Indyk żołądek
38,0 g Wątroba indycza
1,8 g Tran z wątroby dorsza Lunderland
1,6 g Mączka z alg morskich Lunderland
4,5 g Drożdże piwne
19,7 g Fortain
0,8 tab Tokovit E 200 (kapsułka)
50,0 g Skóra z indyka
20,0 g Smalec gęsi
3,7 g Mączka kostna (35/25)
7,6 g Mączka ze skorupek Lunderland
5,2 g Sól himalajska
3,5 g Tauryna
450,0 g Woda
I tak...
Białka w mieszance jest 4,8g, tłuszcz 3g. Kaloryczność mieszanki to tylko 45kcal.
Liczone w/g wagi na kg.m.c. kota na dzień ofc.
To kociak 7-m-cy to potrzebuje 120kcal na każdy kilogram wagi ciała na dzień, czyli 120 kcal x 3,2kg = 384kcal na dzień.
Cała mieszanka ma 2611kcal to podzielone przez 384kcal (zapotrzebowanie dzienne) = 6,3 dnia. Waga mieszanki 2006g : 6,3 dnia = 318g i to jest właściwa dzienna ilość mieszanki dla Twojego kota. :mrgreen:
Oczywiście ta ilość może się zmienić w zależności od kaloryczności mieszanki.
I pamiętaj białka w mieszance dla kociaka ma być 5g na kg.m.c. kota na dzień. tłuszczu może być 3g. Kaloryczność mieszanki liczona w ten sposób powinna być ponad 50 kcal.
I jeszcze jedno, wszystkie suplementy i dodatki w mieszance są dawkowane do ilości mięsa i ich ilość wzrasta wraz z nim. Nie ma potrzeby suplementowania dodatkowego. Ja dołożyłabym jeszcze tylko 1 szt. żółtko kurze albo 2 szt. przepiórcze na 1kg mięsa. To bardzo korzystny suplement wysoko witaminowy.
W przepisie brak biotyny i kwasu foliowego, to można ładnie wyrównać wątróbka z kurczaka. A brakującą miedź wątrobą z kaczki albo wołową.
Kłania się postudiowanie kalkulatora, tam w zakładkach są rozpisane i mięsa i podroby i suplementy. Różnorodność mięs i dobór odpowiednich dodatków zapewni kotu wszystko co trzeba. Do dzieła!! :twisted:
 
 
Arora 

Barfuje od: 24.03.2016
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 22 Lut 2016
Posty: 419
Skąd: Poznań
Wysłany: 2016-12-02, 09:49   

shana55 napisał/a:
Podroby to serca, żołądki, nereczki, płucka, śledziona, ozory, móżdżek, grasica.
I z tych wszystkich podrobów do mieszanki dajemy mniej więcej 20% ilości mięsa, np. na 1kg mięsa -+ 200g podrobów.
I te podroby można dowolnie komponować i zmieniać w mieszance, wszystko zależy od gustu kota.


i tutaj mam problem, bo calkiem niedawno (w pażdzierniku) w receptariuszu była dyskusja na ten temat i Margot wyjaśniała, że % liczymy od całości mieszanki a nie ilości mięsa - ponizej cytat:

"Saga, Tak, dobrze zrozumiałaś. Zawsze liczymy procent mięsnych kości, czy podrobów, jakich checemy użyć do mieszanki od wagi 100% założonych wszystkich składników mięsnych mieszanki (czyli łącznej wagi czystego mięsa, podrobów i elementów mięsno-kostnych razem)"


więc jak to w końcu jest? jak powinno się liczyć prawidłowo? już kompletnie się zakręciłam....
 
 
Margot 
Ekspert

Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 17 razy
Dołączyła: 01 Paź 2011
Posty: 1532
Wysłany: 2016-12-02, 10:25   

Tak, jak ja wyjaśniałam, a Ty zacytowałaś.
 
 
Arora 

Barfuje od: 24.03.2016
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 22 Lut 2016
Posty: 419
Skąd: Poznań
Wysłany: 2016-12-02, 13:45   

Margot,
dziękuję za odpowiedź; myślałam, ze znowu coś pokręciłam.
 
 
shana55 
Ekspert

Barfuje od: 08.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 07 Sie 2012
Posty: 5339
Wysłany: 2016-12-02, 19:41   

Arora :kwiatek:
Nie od całości mieszanki tylko ....
Cytat:
"....... Zawsze liczymy procent mięsnych kości, czy podrobów, jakich chcemy użyć do mieszanki od wagi 100% założonych wszystkich składników mięsnych mieszanki (czyli łącznej wagi czystego mięsa, podrobów i elementów mięsno-kostnych razem)"
"

I tak tłumaczyła Margot...

Mieszanka to mięso, podroby, suplementy i woda. Nie mylić pojęć!!

W przepisach łyżeczki było tylko mięso i podroby i mój komentarz odniósł się tylko do tych przepisów.
 
 
Arora 

Barfuje od: 24.03.2016
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 22 Lut 2016
Posty: 419
Skąd: Poznań
Wysłany: 2016-12-02, 22:15   

shana55 napisał/a:
lyzeczka

Podroby to serca, żołądki, nereczki, płucka, śledziona, ozory, móżdżek, grasica.

I z tych wszystkich podrobów do mieszanki dajemy mniej więcej 20% ilości mięsa, np. na 1kg mięsa -+ 200g podrobów.
Shana,

nie kwestionuję Twojej wiedzy, bo jest ona nieoceniona, tak samo jak Twoja pomoc. Chcialam tylko sprostować, bo czasami coś dla kogoś jest bardzo proste i z rozpędu pisze skrótami myślowymi, ale dla tych, którzy dopiero się uczą, każde słowo jest ważne.

lyzeczka napisał/a:
Ojej, liczyłam podroby jako % całości mieszanki, nie jako % mięsa "niepodrobowego


widzisz jaki zrobił się bałagan? Ty piszesz o mięsie, a lyżeczka pisze, ze liczyła % całej mieszanki (czyli dobrze, prawda?), ale po Twojej odpowiedzi może sadzić, że źle liczyła, bo trzeba tylko od mięsa. Ja przynajmniej tak zrozumiałam Twoją wypowiedz, a ponieważ cały czas się uczę, to po prostu zwątpiłam i dlatego chciałam to wyjaśnić dla siebie i innych :kwiatek:
 
 
shana55 
Ekspert

Barfuje od: 08.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 07 Sie 2012
Posty: 5339
Wysłany: 2016-12-02, 23:35   

Arora :kwiatek:

Przeczytaj ze zrozumieniem jeszcze raz cytat Margot na który się powołujesz...

Cytat:

"Saga, Tak, dobrze zrozumiałaś. Zawsze liczymy procent mięsnych kości, czy podrobów, jakich chcemy użyć do mieszanki od wagi 100% założonych wszystkich składników mięsnych mieszanki (czyli łącznej wagi czystego mięsa, podrobów i elementów mięsno-kostnych razem)"


Czy tu masz powiedziany % mieszanki czy % mięsnych składników??
Czy Margot pisze coś o mieszance jako 100% ...

Czy teraz wiesz czemu napisałam mięsa a nie mieszanki??
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne