BARFny Świat Strona GłównaBARFny Świat Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Kontakt  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Pierwszy BARF - prośba o pomoc i korektę
Autor Wiadomość
shana55 
Ekspert

Barfuje od: 08.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 07 Sie 2012
Posty: 5339
Wysłany: 2017-08-16, 20:51   

tiki78 :kwiatek:
To się tylko tak wydaje na pierwszy rzut oka. Musisz czytać Forum i zbierać potrzebne informacje. Im sie szybciej nauczysz prawidłowego komponowania mieszanek, tym Ci będzie łatwiej potem. Oczywiście, że mogę Ci pomóc zrobić przepis, ale Ty musisz kupić mięsa i suplementy. A jakie to się dowiesz z odpowiednich zakładek w kalkulatorze albo wątków poświęconych tym tematom. Czytaj, pytaj wszystko sobie ogarniesz.
 
 
tiki78 


Dołączyła: 24 Lip 2017
Posty: 30
Wysłany: 2017-08-17, 13:45   

Shana55 :-)
oczywiście jest to logiczne że będę musiała zakupić odpowiednie mięsa i suplementy - samym przepisem kot się nie naje :mrgreen: Nie chciałabym jednak błądzić bez sensu w lesie, dlatego tak bardzo proszę Ciebie o jakiś w miarę logicznie zbilansowany przepis.
Jak widać wrzucanie na przysłowiową "pałę" tego co mi się wydaje i żeby nie świeciło się na czerwono, nie daje oczekiwanych rezultatów, a myślałam że to takie łatwe będzie :->

Dostęp w pobliskim sklepie mam do:
Kaczka: skrzydło, pierś, udo (noga)
Królik: udka lub tuszka
Wołowina: b/k, pręga, szponder
Kurczak: podudzia, udo, skrzydła, łapki, serce, wątroba
Indyk: szyjka, skrzydło, udo
no i Wieprzowina, ale z tego co wyczytałam to nie jest polecana.

Z ciekawości nawet powrzucałam do kalkulatora przepisy podstawowe, które są zamieszczone na waszych stronkach, ale z tego co zauważyłam też w wielu miejscach dawki witamin lub innych wartości są poprzekraczane... dlatego już głupieję co jest dobrze a co źle... co to jest ten kwas arachidowy?!

Zaczęłam też się zastanawiać, czy na początek nie przerzucić Kryśki na PON dla seniorów i puszki PON, ale też nie wiem jak wyliczyć ile jakiej karmy powinnam wtedy jej dać. Krystyna je 4 razy dziennie o wyznaczonych porach (6-11-16-20 miska elektryczna) i pomyślałam sobie, że na początek mogę wprowadzić jej 2 mokre pokarmy rano i wieczorem, bo wtedy mogę je podać bezpośrednio (obawiałabym się leżakowania mokrej karmy w przegródce miski cały dzień zanim się otworzy). Biorąc pod uwagę, że chce ją odchudzić z tych 6kg ;/ W PON Senior piszą na 6kg kota o małej aktywności 78g (czyli 4x19,5g) a na puszkach 200g na 3,5-4kg kota (czyli 4x 50g). Czy jeśli podam jej 2 razy suchą, czyli w sumie 39g dziennie + 2 razy mokrą, czyli w sumie 100g dziennie, to będzie to miało jakiś sens? Próbowałam użyć liczydła, ale ni cholery nie umiem się z nim obejść :(

Czy można z Tobą pisać na PW - próbowałam wysłać wiadomość i ugrzęzła w "do wysłania" :-?

A tak przy okazji, skoro jest nas tu tyle, to czy nie można by stworzyć zakładki TYLKO Z PRZEPISAMI bez kilometrowych komentarzy, w której osoby już obyte mogłyby podzielić się swoimi umiejętnościami i po prostu umieszczać przetestowane już przez siebie dobre przepisy z opisem dla jakich kotków mają zastosowanie (lat, kg, chorób) ? Byłoby to wielkie ułatwienie dla takich nieogarniętych w temacie strachadeł jak ja :lol:
 
 
shana55 
Ekspert

Barfuje od: 08.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 07 Sie 2012
Posty: 5339
Wysłany: 2017-08-17, 20:29   

tiki78 :kwiatek:
A mówiłam czytaj Forum :mrgreen: korzystaj z wyszukiwarki i z zakładek w kalkulatorze.
Przepisy na Forum z wcześniejszych lat oparte są na poprzednich kalkulatorach, dlatego są rozbieżności, bo kalkulatory się uaktualnia jak zmieniają się dane dotyczące mięs i suplementów. Jest różnica pomiędzy kalkulatorem z 2015 roku a tym obecnym.
Dlatego należy być na bieżąco i z kalkulatorami jak i z informacjami na Forum.
Przykładowy przepis dla Twojej kici:

Mieszanka na 14 dni dla 5 kg kota
Orientacyjna dzienna porcja: 193 g mieszanki (w tym 25 g mięsa na 1 kg wagi kota)

300,0 g Kaczka udo
600,0 g Wołowina pręga
600,0 g Kurczak udziec ze skórą
300,0 g Kurczak serce
2,0 szt Żółtko jajka
90,0 g Wątroba kurczaka
2,4 g Tran z wątroby dorsza Lunderland
1,8 g Mączka z alg morskich Lunderland
6,0 g Drożdże browarnicze Lunderland
22,0 g Fortain
1,0 tab Tokovit E 200 (kapsułka)
9,6 g Mączka ze skorupek Lunderland
5,7 g Sól himalajska
5,0 g Tauryna
800,0 g Woda
Kicia waży 6kg, mieszanka policzona jest na 5kg.
Białka będzie 5,2g na kg.m.c.kota na dzień ale że kicia cięższa to w sumie mniej tego białka będzie bo porcje są mniejsze.
Tłuszczu troszkę więcej ale to dobrze bo kot naje się do syta mniejszą porcją i wszystko sie wyrówna.
Kwas arachidonowy to po prostu Omega 6, żeby go zrównoważyć potrzeba trochę kwasów Omega 3, kłania się do poczytania wątek o oleju z łososia.
Jak się zdecydowałaś na Barfa to nie zaczynaj ze sucha i mokrą. Lepiej Barf i mokra karma jako drugi posiłek. Ja jednak jak już kot je Barfa to zostałabym na Barfie i nie kombinowała.
Przepis jest robiony i poprawiany na bieżąco zawsze pod konkretnego kota i konkretne mięsa i suplementy. Co prawda koty maja podobną wagę i mięsa mamy podobne do mieszanek, ale właściciel kota i tak musi wziąć pod uwagę preferencje jedzeniowe lub ilości mieszanki na dzień. :twisted:
 
 
tiki78 


Dołączyła: 24 Lip 2017
Posty: 30
Wysłany: 2017-08-18, 08:10   

Shana :kwiatek: ogromne dzięki, zacznę działać i się dokształcać, mam nadzieję że wyjdzie to Kryśce na zdrowie :-D
 
 
fumkaola 

Dołączyła: 11 Lip 2017
Posty: 16
Skąd: Rumia
Wysłany: 2017-09-14, 15:40   

Dziś zrobiłam mój trzeci BARF i proszę o wskazówki co poprawić. Nie dodałam tauryny ponieważ dopiero zamawiam suplementy i dodam je do kolejnej mieszanki. Z warzyw dałam lekko gotowaną na parze marchewkę i cukinię.
Mój przepis:


Widzę, że białka jest nieco za dużo, poprawię to przy kolejnej mieszance.

Chcę zamówić następujące suplementy na początek:
-olej z łososie Lunderland
-tauryna
-mączka ze skorupek jaj
-hemoglobina

Czy może jakieś inne suplementy lepiej na początek? Nie chce rzucać kici od razu na "głęboką wodę" :)
 
 
shana55 
Ekspert

Barfuje od: 08.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 07 Sie 2012
Posty: 5339
Wysłany: 2017-09-14, 17:25   

fumkaola :kwiatek:
Białka na kg.m.c. kota na dzień jest 5g czyli jak najbardziej norma.
Mieszanka będzie bardzo chuda, nie ma nawet proporcji 2:1 białko z tłuszczem.
Zła proporcja wapnia do fosforu i potasu do sodu, za dużo warzyw, których w sumie nie ma potrzeby dawać, chyba że jako balast dla lepszego wypróżniania to tylko 50g na kilogram mięsa. Reszta może być :mrgreen:
Pamiętaj w kalku jest kolumna NORMA i kolumna SUMA wartości w obu kolumnach powinny być takie same lub w kolumnie SUMA troszkę niższe. Proporcje muszą być identyczne.
Jak chcesz FC mieszać z suplementami naturalnymi to musisz do perfekcji opanować kalkulator, bo żeby to dopasować to jest wyższa szkoła jazdy. Lepiej i prościej przejść na naturalne, bo kalkulator wyliczy wszystko jak trzeba. I lepiej by było mieć kalkulator w Excelu wersja 1,9a. Do wymienionych przez Ciebie supli dolicz drożdże i algi z Lunderlandu i tran z wątroby dorsza Lunderland. Olej z łososia Lunderland Omega 3 to nie jest olej z łososia dzikiego Lunderland. Kupić możesz wszystko u nich za jednym zamachem.
 
 
fumkaola 

Dołączyła: 11 Lip 2017
Posty: 16
Skąd: Rumia
Wysłany: 2017-09-18, 11:00   

shanna55 dziekuję :kiss:
byłam dumna ze swojej mieszanki a tu się okazuje że nie za bardzo się popisałam :) trochę mam tego barfu w zamrażarce i pytanie czy mogę nieco go "naprawić" dodając do rozmrożonych porcji minimalnie masła klarowanego żeby były tłustsze? Kolejne przepisy będę brała już gotowe z forum bo nie widzę tego żebym ogarnęła kalkulator :)
Jeszcze jedna rzecz - piszesz:" Olej z łososia Lunderland Omega 3 to nie jest olej z łososia dzikiego Lunderland" - czyli który mam zakupić?
 
 
shana55 
Ekspert

Barfuje od: 08.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 07 Sie 2012
Posty: 5339
Wysłany: 2017-09-18, 20:29   

fumkaola :kwiatek:
Ogarniesz kalkulator bez problemu tylko przyłóż się trochę :mrgreen:
"Naprawić" możesz dodając tłuszczu surowego lub smalcu z gęsi, masło lepsze nie przetworzone takie 82% tłuszczu.
Sprawa z olejami ma się tak: Olej z dzikiego łososia jest suplementem wit.D (tak samo jak tran z wątroby dorsza), ale ma za mało potrzebnych kwasów Omega 3. (tran nie ma ich wcale). Olej z łososia hodowlanego ten Omega 3 ma natomiast odpowiednia ilość kwasów Omega 3 ale nie ma tyle ile trzeba wit.D. Dlatego albo kupujesz olej jako suplement wit.D albo kwasów Omega 3 uzupełniając braki innymi odpowiednimi suplementami. Jest kilka sposobów podawania, np. albo kupujemy obydwa oleje, albo tran i olej Omega 3, albo tylko Omega 3 a wit D podajesz z kapsułki. Można też podawać Omega 3 z kapsułek np. Firmy Naturell albo Olimp Gold. Są wątki na Forum poszukaj i poczytaj. :twisted:
Przepisy na Forum sa robione zawsze pod konkretnego kota, możesz się na nich oczywiście wzorować ale im szybciej opanujesz kalkulator tym będziesz miała wygodniej.
 
 
k4n4li4 

Dołączył: 18 Wrz 2017
Posty: 12
Wysłany: 2017-09-21, 10:21   BARF

W poniedziałek robiłem barf pierwszy raz w życiu, według przepisu z innego forum. Po przeliczeniu na waszym kalkulatorze wyszło mi takie coś.

Jakieś poprawki do tego przepisu?

1,3kg ćwiartka z kurczaka ze skórą bez kości
400g golonka indycza bez skóry i kości
150g serc drobiowych
150g żołądków drobiowych
0,5L wody
22,4g Felini complete
4g Felini tauryna
8ml olej z łososia dibo
2 żółtka
 
 
shana55 
Ekspert

Barfuje od: 08.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 07 Sie 2012
Posty: 5339
Wysłany: 2017-09-21, 20:58   

k4n4li4 :kwiatek:
Nie widzę całego wydruku, więc trudno mi się ustosunkować do przepisu.
Widzę że są pozycje co świecą na czerwono a to niedopuszczalne, nie widzę ilości wapnia ani fosforu, białka i tłuszczu, nie wiem jaka kaloryczność. Twoje koty to jeszcze kociaki mogą jeść ile chcą ale w pełni zbilansowanej mieszanki. Zresztą wagi kotów też nie podałeś, powinieneś najpierw przeczytać wątek o żywieniu kociąt.
http://www.barfnyswiat.org/viewtopic.php?t=4547
Widzę, że używasz FC ...są dwie szkoły przepisów z preparatami gotowymi, albo się trzymasz przepisu producenta preparatu, albo będziesz kombinował ostro w naszym kalku obniżając ilość FC a dokładając naturalne suplementy,tak żeby wszystko było w normie.
W kalkulatorze są dwie kolumny NORMA i SUMA.
Wartości w obu kolumnach powinny być takie same, a proporcje wapń fosfor 1,15 potas sód 1,35. Białka ma być nie więcej jak 5g na kilogram wagi ciała kota na dzień. Tłuszczu może być powyżej 35%. Przelicz przepis na nowo stosując się do powyższych zaleceń.
 
 
k4n4li4 

Dołączył: 18 Wrz 2017
Posty: 12
Wysłany: 2017-09-22, 08:44   

Narazie nie chcę kombinować bo dopiero się uczę. Poprzeliczam sobie wszystko itd. itp.
Czyli jak zastosuję sam felini complet według zaleceń producenta to będzie dobrze?
 
 
k4n4li4 

Dołączył: 18 Wrz 2017
Posty: 12
Wysłany: 2017-09-22, 11:19   

Pogrzebałem w kalkulatorze i wyszedł mi taki przepis
Kod:
Waga                   
1 200,0g        Kurczak udo bez kości ze skórą   
150,0g        Kurczak serce
150,0g        Kurczak żołądek   
500,0g        Indyk udziec bez skóry
22,4    g            Felini Complete
2,0    szt        Żółtko jajka
57,0    g        Wątroba kurczaka   
0,3    g        Mączka z alg morskich
11,6    g        Fortain
1,4    krop        Witamina E (firmy Allcura)
2,0    g        Olej z łososia SALMOPET
1,1    g        Mączka ze skorupek Lilly's Bar
0,8    g        Sól morska jodowana
3,0    g        Tauryna
453,0g            Woda


Wszystko dobrze, tylko witamina D świeci się na czerwono, jest jej o 400 za dużo.
 
 
shana55 
Ekspert

Barfuje od: 08.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 07 Sie 2012
Posty: 5339
Wysłany: 2017-09-22, 19:15   

k4n4li4 :kwiatek:
Jak skorzystasz z przepisu producenta FC to już nie wpisuj w nasz kalkulator :mrgreen:
Pilnuj tylko, żeby mięso było tłuste. Jakiś czas możesz tak robić a w między czasie zbieraj suplementy i ćwicz przepisy.
Co do przepisu....
Musisz zabrać w przepisie tyle FC, żeby wit.D mieściła się w normie, rozjadą się inne parametry i trzeba uzupełnić niedobory suplementami naturalnymi. I przeliczyć przepis na nowo oczywiście.
Mieszanka w/g tego przepisu ma niskie białko tylko 4,8g na kg.m.c. kota na dzień, ma mało tłuszczu i jest stanowczo za mało kaloryczna jak dla kociąt.
Nawet jedząc więcej mieszanki nie będą syte.
 
 
k4n4li4 

Dołączył: 18 Wrz 2017
Posty: 12
Wysłany: 2017-09-23, 07:46   

Kombinuję z różnymi wersjami, w jednym ograniczyłem FC i dodałem inne bajery i witamina D była w normie. Narazie to wszystko poglądowo, zamówiłem sobie potrzebne produkty i jak się skończy obecny barf to będę działał
 
 
Kaatie92 

Dołączyła: 25 Wrz 2017
Posty: 23
Wysłany: 2017-09-28, 22:31   Pomoc w pierwszym przepisie

Cześć wszystkim! :)
Mam 4 letniego kota po kastracji z 1 fazą niewydolności nerek. Waży 7,20kg (Chciałabym go trochę odchudzić). Przez cały czas był na karmie mokrej i suchej, teraz chciałabym przejść na barfa. Proszę o pomoc w przepisie :)

Mieszanka na 13 dni dla 7,2 kg kota
Orientacyjna dzienna porcja: 240 g mieszanki (w tym 25 g mięsa na 1 kg wagi kota)
Waga Ilość miarek
8 2 000,0 g Indyk udo (bez kości)
9 150,0 g Kaczka serce
10 100,0 g Cielęcina żołądek
11 50,0 g Cielęcina nerki
12 2,0 szt Żółtko jajka
13 93,0 g Wątroba wołowa
14 5,1 g Tran z wątroby dorsza Lunderland
15 2,6 g 4,0 Mączka z alg morskich Lunderland
16 6,9 g Drożdże browarnicze Lunderland
17 31,9 g Hemoglobina wołowa suszona
18 2,3 tab Tokovit E 100 (kapsułka)
19 2,0 g Olej omega lunderland
20 13,5 g 13,5 Mączka ze skorupek jaj
21 8,6 g 7,2 Sól himalajska
22 6,0 g 12,0 Tauryna
23 563,0 g Woda

Czy powinnam coś mniejszyć? gramy przy odchudzaniu? Nie dawałam mączki kostnej ani kości.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne