BARFny Świat Strona GłównaBARFny Świat Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Kontakt  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Pierwszy BARF - prośba o pomoc i korektę
Autor Wiadomość
shana55 
Ekspert

Barfuje od: 08.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 07 Sie 2012
Posty: 5339
Wysłany: 2017-12-10, 18:11   

wiewiorka :kwiatek:
Tu masz wprowadzenie i filmik do kalkulatora, zobacz i poczytaj.
http://www.barfnyswiat.org/viewtopic.php?t=18
Normy sa zawsze takie same!! Zmienia się tylko rodzaj i ilość mięsa, ilość suplementów, ilość dni na które jest przepis. To wszystko ma odzwierciedlenie w przepisie. Kolumna NORMA w danym przepisie pokazuje ile czego ma być w kolumnie SUMA, żeby przepis był zgodny z normami, bo normy liczymy zawsze na kilogram masy ciała kota na dzień. Kolumna NORMA pokazuje już górną i nieprzekraczalną granicę a kolumna SUMA faktycznie to, co kot dostanie z danego przepisu na kg.m.c. na dzień. Kalkulator jest oparty na danych z 4 niezależnych źródeł norm dotyczących zapotrzebowania kota na składniki odżywcze. A dane do mięs z IZŻ.
Ja uważam, że lepiej jest jak ilości w kolumnie SUMA są zawsze trochę niższe niż w kolumnie NORMA. Takie same maja być tylko proporcje 1,15 dla wapń -fosfor, 1,35 dla potas -sód.
Oczywiście mówimy tutaj o kocie zdrowym, dorosłym i o normalnej ruchliwości.
Wszystkie inne sytuacje czyli kot młody, kociak, kot chory podlegaja innym przeliczeniom kalkulatorowym.
Wszystko to co piszę było już poruszane na Forum przy innych okazjach. Poszukać poczytać, skorzystać z wyszukiwarki (druga pozycja na górnym pasku.) :mrgreen:

Olej z łososia dzikiego jest w kalkulatorze i to jest suplement wit.D a olej Omega 3 podajemy kotom w ilości 1ml na 4kg kota. Ilość wit.D potrzebną do dołożenia do mieszanki wyliczymy odejmując z kolumny Norma ilość z kolumny Suma. Jesli brakuje np. 300j.m. to trzeba trzy krople.
Witaminę K kot sobie sam syntetyzuje w jelitach, tyle ile potrzebuje, nie ma potrzeby jej suplementować.
 
 
KaiKai 

Barfuje od: 2015
Udział BARFa: 50-75%
Pomógł: 1 raz
Wiek: 50
Dołączył: 20 Kwi 2015
Posty: 330
Skąd: Stegna
Wysłany: 2017-12-11, 02:46   

shana55 napisał/a:
KaiKai :kwiatek:
Działaj :twisted: :kciuk:


Już lecę ,już podążam,już działam i wstawiam :mrgreen:
Nie odbyłem jeszcze kursu oswajacza zdjęć dla średnio zaawansowanych Harpii, więc prosze wybaczyć nieobcięte zdjęcia.
Oto mój pierwszy samodzielny przepis w 100 % :food:
Poproszę Shanę o ocenę jeśli mogę i już się boję :-/ :confused:




Jeśli dobrze mi się wydaje to mączka ze skorupek powinna być 7,35 a jest 7,40. Mała ilość mięsa i wynikły zaokrąglenia. Przy przemnożonej ilości składników przepisu powiedzmy x 10 , czy będzie trzeba jeszcze raz ustawić fosfor i wapń , bo różnica może wynieść nawet 0,05 grama skorupek za dużo na każdym kilogramie ? Nie wiem czy to ma większe znaczenie , ale według mnie zaburzy to stosunek wapnia i fosforu na 1,18/1,19 :1,15. Przy 10 kg to będzie aż pół grama wapnia za dużo. Ostatnio czepiam się szczegółów ,może dlatego że mam andropauzę.
 
 
wiewiorka 

Dołączyła: 10 Lis 2017
Posty: 21
Wysłany: 2017-12-11, 12:24   

Shana,
Dzięki jeszcze raz! Od razu mi się w głowie rozjaśnia :hura: Przydałyby mi się takie porządne barfne korepetycje. Ciężko mi wyszukiwać i znajdować właśnie te informacje, które mi są potrzebne. To wymaga duuużo czasu i duuużo szperania. Nie wiem jak inni forumowicze, ale ja najpierw się do czegoś przymierzam, a jak się już zdecyduję to chciałabym natychmiast :-D

A tak widzę się nie da. Trzeba dużo doczytać, douczyć się. Np. taki KaiKai dwa lata brafuje i ciągle daje przepisy do sprawdzenia. To prawie jak studia podyplomowe jest :lol:
Właśnie się dowiedziałam, że suplementy doszły. Więc jak tylko mój wróci zabieram się do roboty. Olej z łososia zamówiłam z firmy Pokusa. Nie wiem czy zawiera witD. Pewnie na forum gdzieś można będzie znaleźć. A może na buteleczce napiszą?
Jak nie to znowu będę cię męczyć :kwiatek:
 
 
katarzyna.vt600 


Dołączyła: 22 Lis 2017
Posty: 8
Wysłany: 2017-12-11, 12:59   

Shana, dzięki za sprawdzenie. Wzięłam sobie do serca uwagi i cały czas dłubię w kalku ale zaczynam tracić cierpliwość chwilowo. Jak powrzucam mięsa to stosunki wychodzą mi tak jak ma być. Dodam suple i już białko leci w kosmos. Czy jest jakaś ściągawka, które mięsa mają jakie białko/tłuszcz? Jeśli chodzi o suple to już mniej więcej łapię co i jak tylko te proporcje uprawiają seks. Biorę się za szukanie na forum i dalsze próby. Jeszcze mam czas-kompletacja zasobów w toku, kociate jeszcze żarcie mają.
 
 
KaiKai 

Barfuje od: 2015
Udział BARFa: 50-75%
Pomógł: 1 raz
Wiek: 50
Dołączył: 20 Kwi 2015
Posty: 330
Skąd: Stegna
Wysłany: 2017-12-11, 13:41   

wiewiorka napisał/a:
Shana,

A tak widzę się nie da. Trzeba dużo doczytać, douczyć się. Np. taki KaiKai dwa lata brafuje i ciągle daje przepisy do sprawdzenia.

Ja przepisy 10 ty dzień tworzę ,to że barfowałem to nie znaczy że np . nie z easy barfem, czy kompletnie się tym nie interesując ściągałem gotowce z internetu,nawet nie logując się przez 2 lata do konta. Bo po co ,chodziło tylko o to by ściągnąć gotowca. Nawet to rzadko z gotowcami robiłem , w 95 % jechałem na easy barfie który był może w 20-30 % dziennie podawany albo wcale.
To jest mój drugi przepis wiewiórka - który sam zrobiłem.
 
 
Kaatie92 

Dołączyła: 25 Wrz 2017
Posty: 23
Wysłany: 2017-12-11, 17:32   

Anilina napisał/a:
Kaatie92,
o wiele za tłusto. Owszem, zwiększamy dla nerkowców tłustość mieszanek, ale tak do górnej granicy normy (38%), a ja maksymalnie daję do 42% i tego progu nigdy nie przekraczam. Kaczka jest bardzo tłusta, łata wołowa również. Tych mięs raczej nie stosujemy razem, no chyba, że dodamy coś chudego dla równowagi (np udziec z indyka czy kurczaka bez skóry). Musisz koniecznie przepis przerobić.
Z pozostałych uwag, nie zastosowałaś nerkowych proporcji wapń:fosfor (ok 1,3) i potas:sód (górne granice zakresu wskazywanego w kalkulatorze jako Norma i stopniowe zwiększanie w kolejnych mieszankach do 2,1). Przeliczeń białka i fosforu nie robię, bo i tak musisz przepis gruntownie przebudować. Robię też wpis w Twoim poście w Powitalni.


Dziękuje za pomoc :) Doradź mi jak mogę zmienić wapń:fosfor i potas:sód. Kalkulator sam wylicza i nie bardzo wiem co mogę zrobić/dodać?
 
 
shana55 
Ekspert

Barfuje od: 08.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 07 Sie 2012
Posty: 5339
Wysłany: 2017-12-11, 20:16   

katarzyna.vt600 :kwiatek:
Wszystko jest w kalkulatorze, na dole w zakładce Mięso :mrgreen:
Każdy gatunek mięsa jest podzielony na rodzaje i szczegółowo opisany.
Tak samo Suplementy naturalne i Preparaty gotowe i Ryby. :twisted:
 
 
katarzyna.vt600 


Dołączyła: 22 Lis 2017
Posty: 8
Wysłany: 2017-12-11, 20:25   

Shana, tak wszystko jest. Czasem już prawie, prawie. Białko 4,9-5,0, mikroelementy pięknie i gra aż miło. Sprawdzam tłuszcz... 3,4. Szlag mnie zaczyna trafiać. Już nawet obczaiłam jak matematycznie sobie przeliczać i zmieniać suple, żeby normy i stosunki grały. Tylko Białko i tłuszcz nie gra. Czytam dalej. Próbuję dalej i żebym miała się skichać to zrobię dobry przepis :banghead: [/b]
 
 
shana55 
Ekspert

Barfuje od: 08.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 07 Sie 2012
Posty: 5339
Wysłany: 2017-12-11, 20:25   

KaiKai :kwiatek:
Do przepisu mam tylko jedno zastrzeżenie... :-P
Białka jest 4,76g na kg.m.c. kota na dzień, w przypadku zdrowych, młodych kotów to trochę mało, lepiej żeby było 4,9g - 5g. Mieszankę masz tłuściejszą koty mogą zjadać mniejsze porcje i to białko jeszcze się obniży. Jeśli nie ma potrzeby zmniejszania ilości białka lepiej się trzymać 5g. Najmłodsza kicia ma jeść bez ograniczeń.
Smacznego koteczkom :food: :kciuk:
 
 
shana55 
Ekspert

Barfuje od: 08.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 07 Sie 2012
Posty: 5339
Wysłany: 2017-12-11, 20:27   

katarzyna.vt600 :kwiatek:
Jeśli białko masz tak jak trzeba i tłuszcz w granicy 38% i suple się zgadzają to wszystko gra.
Z czym masz jeszcze problem?? Wrzuć tu przepis popatrzymy :mrgreen:
 
 
katarzyna.vt600 


Dołączyła: 22 Lis 2017
Posty: 8
Wysłany: 2017-12-11, 20:47   

Tak więc wstawiam i proszę o konstruktywną krytykę.



Drugi przepis ale siedziałam nad nim chyba z 2 godziny. Muszę z wrażenia zapalić...

Już po zdjęciach widzę, że suple do poprawki obniżyć ale to nie problem. Tylko resztę mi sprawdź proszę, potem poprawię i mam nadzieję, że jutro już wstawię dobry.
 
 
shana55 
Ekspert

Barfuje od: 08.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 07 Sie 2012
Posty: 5339
Wysłany: 2017-12-11, 21:23   

katarzyna.vt600 :kwiatek:
Białko, tłuszcz idealne.
Wapń - fosfor w dół najlepiej mączkę kostną zmniejszyć i korektę do 1,15 skorupkami zrobić.
Sód z potasem za wysoko ...i tu problem bo i wieprzowina karkówka ma sporo potasu i indyk też. Zmniejsz ilość soli do proporcji 1,39 powinno się to trochę poprawić.
Może zamiast karkówki wieprzowej dać szynkę i indyk chude mięso?
Spróbuj zrobić mieszankę z innych mięs np. wołowina - kurczak albo indyk - kaczka.
Albo zrób dwie mieszanki jedną z wieprzowiny a drugą z indyka i dawaj na zmianę ?Może taką będzie Ci łatwiej zbilansować.
Ja robię mieszanki z udźców z kurczaka, gulaszowego z indyka i wołowiny średniotłustej i tłustej.
Działaj. :mrgreen: :kwiatek:
 
 
wiewiorka 

Dołączyła: 10 Lis 2017
Posty: 21
Wysłany: 2017-12-12, 19:16   

KaiKai :kwiatek:
No to jak to dopiero twoj drugi przepis to super dobry jesteś!
Gratuluję
 
 
katarzyna.vt600 


Dołączyła: 22 Lis 2017
Posty: 8
Wysłany: 2017-12-13, 12:39   

shana55,

Mam już nowy przepis, wydaje mi się być całkiem dobry. Pojawia się tylko pytanie następującej maści: jak dobierać suplementy bo te akurat co kupiłam (bo większe opakowanie, więc bardziej ekonomicznie) nie ma w kalku.
Mączka z alg w przepisie - u mnie algi z Pokusy, hemoglobina fortain, ja mam z allegro suszoną krew wieprzową, olej z łososia Salmopet - mój z Lunderlanda olej z dzikiego łososia z Alaski, mączka kostna chyba dobra (Grau - w procentach na opakowaniu jest 35,7% i 25,6%), mączka ze skorupek - znów mam z Pokusy. Czy w takim razie mogę dowolnie podmieniać Lunderland i Pokuse.. itd?

A teraz mój najnowszy twór. Proszę o poprawę, rozgrzeszenie i pokutę (jakby coś :mrgreen: )



 
 
shana55 
Ekspert

Barfuje od: 08.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 07 Sie 2012
Posty: 5339
Wysłany: 2017-12-13, 19:44   

katarzyna.vt600 :kwiatek:
Na rynku pojawia się coraz więcej nowych suplementów do Barfa. Jeśli składy tych produktów są bardzo zbliżone do tych co sa w kalkulatorze nie ma potrzeby ich wpisywać, albo wpisz sobie sama do kalka, jeśli uważasz że jest różnica.
Poczytaj odpowiednie wątki na Forum wszystkie suplementy oraz ich zamienniki juz są omówione. Olej z dzikiego łososia Lunderland jest w kalkulatorze i jest to suplement wit.D więc szukaj go w rubryce z wit.D. Ilość wyliczy kalkulator. Olej Salmopet to suplement Omega 3 więc potrzebujesz olej z Lunderlanda Omega 3. Dawkuje sie go 1ml na 4kg kota na dzień. Algi z Pokusy sa porównywalne do mączki z alg, Fortain to hemoglobina wieprzowa, ta z allegro też i ta z Pokusy również, ich składy są porównywalne, Fortain i ta z Pokusy jest w kalkulatorze, ta z allegro ma troszkę wyższą zawartość soli. Mączka kostna Grau jest w kalku a skorupki obojętnie które wszystko to samo. Ja robie sama a wpisuję jako Lunderland. Musisz czytać Forum wszystkie te informacje są.

Przepis jest dobry :mrgreen: Pamiętaj tylko, że ilości w kolumnie NORMA to już górne nieprzekraczalne granice normy i wartości w kolumnie SUMA powinny być takie same lub troszkę niższe. Wtedy masz pewność że przepis ok.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne